Najveća suma koju je neki istraživač sa Balkana dobio od zapadne Evrope

Anđelka Nikolić

(utorak, 06. decembar, pregled najvažnijih tema na naslovnim stranama u srpskoj štampi)
U Vojvodini pronađeno šest labudova zaraženih virusom H5N8. Usled pojave ptičjeg gripa u oktobru u više zemalja EU, poput Mađarske, Holandije, Danske i Nemačke, Švajcarske i Hrvatske, Uprava za veterinu je preduzela preventivne mere počev još 24. novembra - tekst i foto Večernje novosti

Dr Magdalena Đorđević osvojila je prestižni evropski grant u vrednosti od 1.356.000 evra. Sledeće godine u ovo vreme, naša zemlja neće biti u krizi - samouvereno je u parlamentu obrazlagao premijer Aleksandar Vučić. Na pitanje zašto Srbija i dalje želi u EU posle „bregzita”, migrantske krize i rasta evroskepticizma, premiejr Srbije je naveo da Evropa otvara fabrike, zapošljava radnike, ima tržište. RTB Bor dobiće iz budžeta dve milijarde dinara, preduzećima u privatizaciji je namenjeno još 500 miliona dinara, poreski obveznici će umesto Srbijagasa izmiriti dug NIS-u od čak 61,5 miliona evra, u 2017. godini subvencije za investitore dostićiće 12,3 milijarde dinara a među korisnicima su Fijat, Er-Srbija i još 31 firma. Vlast olako troši novac na šminkanje prestonice.

U Srbiju stiže još 1,4 miliona evra za nauku

Za proučavanja kvarkova, dr Magdalena Đorđević i njen tim sa Instituta za fiziku u Beogradu dobili su novčanu podršku Evropskog istraživačkog saveta (ERC), iz čijih fondova se isključivo finansiraju istraživanja koja mogu da promene tok svetske nauke. Dr Magdalena Đorđević osvojila je prestižni evropski grant u vrednosti od 1.356.000 evra i to je najveća suma koju je neki istraživač u oblasti prirodnih nauka sa Zapadnog Balkana ikada dobio od Evrope, objavljuje Politika.

Na svetu su retke oblasti u kojima je konkurencija tako snažna. Države se u nauci mere i po tome koliko su ERC grantova dobile, a retki dobitnici iz nevelikih država kao što je i Srbija, predstavljaju prave heroje među savremenim istraživačima.

Dobar deo tog novca će biti iskorišćen da se zaposle naši naučnici, posebno mlade kolege, koje bi verovatno otišli iz zemlje, kaže dr Đorđević.

Sa svojim timom, naša naučnica proučava novo stanje materije – kvark-gluonsku plazmu, čije je postojanje dokazano tek pre desetak godina u eksperimentima na akceleratoru u Brukhejvenu u SAD i Velikom sudaraču hadrona u CERN-u kod Ženeve. 

„Magdalena iz Srbije pomera granice nauke“, naslov je u Novostima.

Vučić: Sledeće godine država će izaći iz krize

Predloženi budžet je najzdraviji koji smo imali u novijoj istoriji i znači konačan izlazak Srbije iz krize. Sledeće godine u ovo vreme, naša zemlja neće biti u krizi - samouvereno je u parlamentu obrazlagao premijer Vučić, izveštavaju Novosti.

Iako smo povećali plate, imamo upola manji deficit. Ne zavisimo od toga da li ćemo da prodamo neko preduzeće kao što je to ranije bio slučaj. Prvi put smo prikazali i rasohode za Bor i druga javna preduzeća, kao i novac koji uzimamo za koridore, puteve... Želeli smo da narod vidi na šta se troši.

Premijer je naglasio da je u budžetu predviđen i novac za nabavku "oruđa i oružja", ali nije želeo da govori o detaljima. On je naglasio i da će biti prostora za uvećanje plata i penzija i za nova jednokratna davanja penzionerima.Rekao je i da će za Vojvodinu biti izdvojeno 7,3 odsto prihoda, ali je istakao da ustavno rešenje koje propisuje obaveze Vlade prema pokrajini nije dobro.

Vučić : Najbolje skrojen budžet ikada, prenosi Blic .

Han i Vučić: Sledeće nedelje otvara se bar jedno poglavlje

Johanes Han, evropski komesar za susedsku politiku i proširenje, izjavio je u Beogradu da je „veoma optimističan” i da očekuje će Srbija sledeće nedelje otvoriti još jedno, a možda i dva- tri poglavlja u pregorima sa EU, a premijer Aleksandar Vučić je precizirao da će biti sigurno otvoreno poglavlje broj 5. (o javnim nabavkama), prenosi Politika.

„Ako još nešto mogu da dobiju od Srbije, onda ćemo sigurno dobiti i ta dva poglavlja. Ako ne mogu, onda je pitanje da li će da otvore ta dva poglavlja”, istakao je Vučić. Kako je napomenuo, tu je reč i o delu onoga što želi Hrvatska i o tome da se vidi šta još Srbija može da uradi u pogledu odnosa Beograda i Prištine.

Na zajedničkoj konferenciji za novinare srpski premijer je rekao da „nećemo odustati od nacionalnih i državnih interesa da bi nam neko otvorio poglavlja“, dok je evropski komesar za proširenje poručio da će EU učiniti sve kako bi i dalje stimulisala ekonomski razvoj Srbije.

Na pitanje zašto Srbija i dalje želi u EU posle „bregzita”, migrantske krize i rasta evroskepticizma, Vučić je naveo i da Evropa otvara fabrike, zapošljava radnike, ima tržište. On je rekao da su neki svojevremeno prikazivali da država ima suficit tako što su vršili „pljačkaške privatizacije”. Postoje, kako je rekao, dosovski kandidati koji pričaju prazne priče, radikalski takođe. „Pa, super, izaberite ljude. Izaberite, izađite sa puta EU”, dodao je premijer.

Danas izveštava pod naslovom „Han: Srbija nema drugog puta do evropskog“.

Od građana za RTB Bor uzimaju dve milijarde

Budžet za narednu godinu stabilan, ali država i dalje troši na gubitaše kao i ranije, objavljuje Danas.

Dok se u Skupštini Srbije lome koplja između valsti i opozicije oko budžeta za 2017. godinu, izvesno je da će prihodi biti veći, a deficit budžeta manji. Ovo je dobra vest, međutim ono što nije dobro je novina u ovogodišnjem budžetu, a to je pojavljivanje RTB Bor među direktnim korisnicima subvencija i to u iznosu od dve milijarde dinara.

Do sada je Bor gomilao gubitke, indirektno ga je država održavala u životu, ove godine im je oprostila dugove od 900 miliona evra, ali sada je i direktno prikačen na budžetski infuziju i to posredstvom Fonda za razvoj. Osim RTB-u i drugim preduzećima u privatizaciji je namenjeno još 500 miliona dinara, mada državu očekuju veliki izazovi u rešavanju problema Petrohemije koja ima 620 miliona evra duga i Azotare koja pravi ogromne gubitke.

Poreski obveznici će umesto Srbijagasa izmiriti dug NIS-u od čak 61,5 miliona evra. U 2017. godini subvencije za investitore dostićiće 12,3 milijarde dinara. Među korisnicima su Fijat, Er-Srbija i još 31 firma, ali pojedinačni iznosi ostaju tajna.

„Diposove” kuće samo za strance

Vlada Srbije oduzela je 118 nekretnina od Društva za iznajmljivanje nepokretnosti „Dipos” i predala ih u ruke Direkcije za imovinu, a to je učinjeno zbog sve manjeg interesovanja stranaca za iznajmljivanje ovih kuća i stanova. Tako je barem navedeno u obrazloženju Zaključka koji je usvojen na sednici izvršne vlasti, 3. novembra 2016. godine, objavljuje Politika koja je umala uvid u ovaj dokument.

„Uočena je smanjena zainteresovanost diplomatsko konzularnih predstavništava i drugih organizacija za korišćenje nepokretnosti u fondu Društva „Dipos” s čim u vezi se postavilo pitanje prvobitne namene većeg dela nepokretnosti, a istovremeno je uočena povećana zainteresovanost domaćih pravnih i fizičkih lica za zakup istih. Jedan deo nepokretnosti (stanovi) koristi se duži niz godina (od 15 do 20) za potrebe smeštaja izbeglih i raseljenih lica sa područja bivše SFRJ i Republike Srbije (Kosovo i Metohija) pod komercijalnim uslovima – zakup”, doslovce je navedeno u obrazloženju Zaključka.

Vlast olako troši novac na šminkanje prestonice

Pod naslovom „Vlast olako troši novac na šminkanje prestonice“, Danas objavljuje stav struke o podizanju muzičke fontane na beogradskom Trgu Slavija vredne 1,8 miliona evra.

Goran Rodić, predsednik Gradjevinske komore Srbije: U ovom trenutku u glavnom gradu postoje prioritetnije stvari u koje je trebalo uložiti novac.

Šta izvršitelj ne sme da vam iznese iz stana

Pod naslovom „Šta izvršitelj ne sme da vam iznese iz stana“, Novosti pišu kako Zakon o izvršenju i obezbedjenju štiti gradjane.

Ne mogu da se plene stvari za ličnu upotrebu i osnovni nameštaj. Nisu zaštičeni: vozila, televizori, kompjuteri, muzički uredjaji i laptopovi. Pravnim licima može da se pleni sve što imaju.

Vučić: I stranci hteli da imaju kandidata na izborima!

Tokom rasprave o budžetu, u ponedeljak u Narodnoj skupštini, premijer Aleksandar Vučić pomenuo je i trku za predsednika Srbije, izveštavaju Novosti.

„Kod mene je dolazio jedan kandidat za predsednika Srbije po podršku, a pošto sam ga odbio, on je sada vaš kandidat. Mnogi su me zvali, uključujući i strance, da podržim tog koga vi sada podržavate po kafanama. Ali, meni je Srbija na prvom mestu“, rekao je premijer.

Tako su se izborne partijske kalkulacije, spekulacije i tračevi, koji zaokupljaju pažnju proteklih dana, našli i u središtu rasprave o budžetu, čije je osnovne ciljeve pred poslanicima branio predsednik Vlade.

Putin traži novi mandat za Nikolića?

Blic otkriva zašto Lavrov dolazi u Srbiju: Putin traži novi mandat za Nikolića.

Ruski šef diplomatije Segej Lavrov će u Srbiji boraviti 12. i 13. decembra i za ta dva dana sastaće se i sa premijerom Aleksandrom Vučićem i sa predsednikom Tomislavom Nikolićem.

Vučić i  Nikolić o izborima još nisu razgovarali iako bi predsednik želeo odmah da dobije podršku. „Vodili su jedan razgovor, ali se nisu dogovorili“, kaže neimenovani izvor Blica iz vlasti.

Pad Rencija uzdrmao EU

Italijani češće menjaju vlade nego što gube na fudbalskim utakmicama. Štaviše, više se potresu kada se desi ovo drugo. U poslednjih 70 godina imali su 63 vlade. U tri godine su, pre nego će 2014. izglasati poverenje tada popularnom Mateu Renciju, promenili tri premijera. U nedelju su, glasajući na referendumu o ustavnim promenama, poverenje ubedljivom većinom otkazali i njemu, koji je zbog teškog poraza dao ostavku, objavljuje Politika.

Nužnim institucionalnim i zakonskim reformama (ovo je bio najvažniji referendum posle Drugog svetskog rata, a preinačen je u glasanje o smeni premijera) „ne” je reklo 59,1 odsto birača. Renci je preuzeo punu odgovornost za ubedljiv poraz. Počinio je, kaže, veliku grešku kada je karijeru vezao za referendum i zaključio da se njegovo iskustvo vladanja ovde završava.

Sudbina zemlje je u rukama predsednika Serđa Matarele koji će formirati prelaznu vladu ili hitno raspustiti parlament i raspisati prevremene izbore, piše list u tekstu pod naslovom „Pad Rencija uzdrmao EU“.

Dr Bojanić ponovo radi

Doktor Bojanić je raspoređen na drugo radno mesto. Ne radi sa pacijentima. Ovako je na pitanje da li je dr Dobrivoje Bojanić, ortoped koji je osumnjičen za smrt dečaka Radenka Nikodinovića, koje su Novosti postavile, odgovorila Dragana Vasiljević, portparolka Opšte bolnice u Loznici.

Dr Bojanić je, bar zasad, jedini okrivljeni za tragičnu smrt dečaka, koga je infekcija na ruci koštala života. Dečakov otac Milan Nikodinović kaže da, osim Bojanićeve, porodica traži i odgovornost lekara iz Beograda, “zbog toga što nisu Radenku odmah po prijemu amputirali ruku, kako bi mu sačuvali život”.

Protiv dr Bojanića, krivičnu prijavu zbog krivičnog dela teško delo protiv zdravlja ljudi podnelo je Ministarstvo zdravlja, posle nadzora koje su predstavnici tog resora učinili u Opštoj bolnici u Loznici.

Svedočenje Bagzija: Legija naredio smaknuće Čede i ubica Ćuruvije

Dušan Spasojević je, po nalogu Legije, pripadnicima "zemunskog klana" naredio da ubiju Ratka Romića i Miroslava Kuraka. Pored ubistva dvojice nekadašnjih pripadnika Resora državne bezbednosti, kojima se sa Radomirom Markovićem i Milanom Radonjićem sudi zbog učešća u ubistvu novinara Slavka Ćuruvije, trebalo je da "zemunci" ubiju i Jovicu Stanišića, Čedomira Jovanovića, Ljubišu Buhu Čumeta, a u planu su bile i neke otmice, prenose Novosti svedočenje Dejana Milenkovića Bagzija.

Bagzi, svedok saradnik u procesima koji su se vodili protiv pripadnika "zemunskog klana", svedočio je juče pred Specijalnim sudom u Beogradu, u nastavku postupka protiv optuženih za ubistvo vlasnika "Dnevnog telegrafa".

On je kazao da nema nikakvih saznanja o tome kako je i zašto ubijen Ćuruvija. Kad se odustalo od likvidacije Romića i Kuraka, čuo sam da su oni ubili Ćuruviju - ispričao je Milenković.

Milenković je kazao da pokojni premijer Zoran Đinđić nikada nije bio u Šilerovoj ulici kod Dušana Spasojevića, ali da je uoči petooktobarskih promena bio u njegovoj kući u Surčinu, gde se dogovaralo oko demonstracija.

Nesreća na Dunavu

U teškoj nesreći koja se dogodila na Dunavu kod Pančeva, kada je tegljač naleteo na brod i potopio ga, nestao je vlasnik plovila Milenko Uvalin (57). Igora Jankova Bricu (53), koji je sa Milenkom bio zajedno na brodu u trenutku nezgode, iz hladne reke izvukao je alas, očevidac nesreće. Neverovatno je i to da je samo jedan sat pre tragedije, Milenko spasao Igora od davljenja, nakon što je on pao sa palube i upao u reku, pišu Novosti.

Nesreća se dogodila u nedelju, oko 17 časova, nedaleko od Luke Dunav u Pančevu. Na brod "Kalisi" u kome su bili Uvalin i Jankov, naleteo je ukrajinski tegljač "Luna", težak više od 1.300 tona, i potopio ga. Plovilo je završilo na dnu reke samo minut posle udara. Jankov je nekako uspeo da ispliva na površinu, dok je Milenko, kako sumnjaju njegovi prijatelji, ostao zarobljen u kabini broda.

Rečna policija sinoć je obustavila potragu za Milenkom Uvalinom.

Državnoj starleti 22 meseci uslovno

Dušica Jevđenović, takozvana državna starleta, dobila je uslovnu kaznu od godinu i deset meseci zatvora sa rokom provere od pet godina, objavljuje Blic.

Ona se nagodila sa Trećim javnim tužilaštvom da prizna krivicu za napad na policajce na dužnosti, a da zauzvrat kazna bude uslovna ukoliko ne učini novo krivično delo. Njen brat Ivan Jevđenović, koji je takođe učestvovao u incidentu prošle godine na Bežanijskoj kosi, osuđen je uslovno na godinu i šest meseci zatvora sa rokom provere od četiri godine.


Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...