Hag izdao halog za hapšenje troje radikala

Danijela Ćirović

(sreda, 30. novembar, pregled najvažnijih tema na naslovnim stranama u srpskoj štampi)
Prag, 29.11.2016 - predsednik Srbije Tomislav Nikolić sastao se danas u Pragu sa češkim predsednikom Milošem Zemanom

Šef srpske diplomatije Ivica Dačić rekao je u Varšavi da se interesi Srbije i EU nekad ne poklapaju. Martinović je izjavio da će zakazati sednicu Odbora kada zahtev potpišu i Pajtić i Šešelj. Haški tribunal izdao je nalog za hapšenje troje radikala zbog nepoštovanja suda. Lider SRS-a kaže da ovo ništa ne znači. Došlo je do incidenta kada je Stefanović stigao na suđenje po tužbi koju je pokrenuo protiv NIN-a. Učenici četvrtog razreda iz Srbije matematiku znaju bolje od vršnjaka iz Hrvatske, Italije, Španije, Francuske. Dan Republike SFRJ obeležen je u Beogradu uz vojnički pasulj i partizanske pesme. Italija potražuje osam remek dela od Narodnog muzeja. Srušio se avion u kojem su bili fudbaleri brazilskog kluba Šapekoense. Tasovac se prijavio na konkurs za direktora Filharmonije. Partizan je u poslednjoj sekundi izgubio utakmicu od Dinama iz Sasarija.

Dačić: Kako govorite o Kosovu kao državi

Ministar spoljnih poslova Ivica Dačić upozorio je juče na sastanku šefova diplomatija Višegradske grupe, Zapadnobalkanske šestorke i njihovih suseda u regionu u Varšavi da Srbija nije deo zajedničke bezbednosne politike EU i da se nekad interesi ne poklapaju, ali da EU mora da poštuje svoje vlastite odluke i na sastancima poštuje statusnu neutralnost Kosova. „Da li su predstavnici Prištine označeni sa zvezdicom i sa fusnotom na sastancima? Da li poštujete statusnu neutralnost? Govorite o njima kao da su zemlja, a mi nismo s tim saglasni. Da li se SSP sa Kosovom ratifikuje u nacionalnom parlamentu država članica? Ne, ratifikovan je samo u Evropskom parlamentu. Kako možete da govorite o Kosovu kao državi“, kazao je Dačić obraćajući se ministrima i visokoj predstavnici EU za spoljnu politiku i bezbednost Federiki Mogerini, prenose Novosti.

Martinović: Sednica kad potpišu i Pajtić i Šešelj

Šef poslaničke grupe SNS Aleksandar Martinović izjavio je sinoć da nije dobio validan zahtev da zakaže sednicu Odbora na kojoj bi se govorilo o njegovoj smeni, te da će to učiniti tek kada takav zahtev potpišu Bojan Pajtić i Vojislav Šešelj. „Po poslovniku, predsednik Odbora mora da zakaže sednicu kada zahtev potpiše trećina članova. To je šest. Dobio sam zahtev 25. novembra, ovde piše članovi odbora i onda imate dva potpisa koji nisu članovi, već zamenici“, rekao je on a prenosi Politika. Martinović je takođe negirao da je poslanicima ukinuto pravo da govore, zbog čega je opozicija i pozivala na njegovu smenu. „Na sednicama odbora se poslanici prijavljuju za reč tako što pritisnu taster. Na poslednjoj sednici to nije bio slučaj. Dosta poslanika se nije javljalo za reč kako je definisano poslovnikom, nego su vikali, mahali, pretili“, naveo je Martinović.

Janković o ključnim temama ako se kandiduje

Ukoliko Saša Janković koji sada obavlja funkciju zaštitnika građana, odluči da bude kandidat za presednika Srbije, od njega se očekuje stav o važnim političkim pitanjima, kažu sagovornici Danasa. O pitanjima poput odnosa prema nezavisnom Kosovu, Rusiji i uvođenju sankcija toj zemlji, kao i nastavku puta Srbije ka Evropskoj uniji. Sagovornici koji su potpisali apel kojim se traži od Jankovića da se kandiduje, to od njega očekuju iako navode da bavljenje tim pitanjima nije u opisu predsedničkih nadležnosti. Oni ukazuju na to da Janković sada o tome ne može da govori jer mu funkcija ne dozvoljava. Reditelj Lazar Stojanović kao razlog za podršku Jankovićeve eventualne kandidature navodi da veruje da će prava građana još bolje biti zaštićena „ako budu zaštićena sa najvišeg mesta“. „Mislim i da je u ovom trenutku zaštita političke volje građana i zaštita građana od opasnosti da njihova prava budu ugrožena ono osnovno, a ne programski sadržaj i ideološka platforma sa koje će se Saša Janković predstaviti“, naveo je on.  

Hag izdao nalog za hapšenje radikala

Haški tribunal izdao je međunarodni nalog za hapšenje troje članova SRS-a koje je ranije optužio za nepoštovanje suda, saopštio je juče popodne taj sud, prenosi Danas. Tribunal je Petra Jojića, Vjericu Radetu i Jova Ostojićac optužio da su uticali na svedoke u procesu protiv njihovog partijskog vođe Vojislava Šešelja, tako što su ih pretnjama, ucenama i mitom nagovarali da promene iskaze ili da ne svedoče. Nalog za njihovo hapšenje Tribunal je vlastima u Beogradu uputio u januaru 2015. godine, ali po njemu ni do danas nije postupano. Zbog toga je 5. oktobra izdat nalog koji nalaže svim ovlašćenim službama i zvaničnicima „svih država članica UN da smesta deluju u cilju hapšenja, pritvaranja i prebacivanja u Tribunal“ pomenutih troje optuženih.

Šešelj: Ovaj potez ništa ne znači

Lider SRS-a Vojislav Šešelj za Novosti kaže da ovaj potez Tribunala ne može da promeni ništa u odnosu države prema optuženim članovima njegove stranke. „Srpski sud je već odlučio da nema osnova za njihovo izručenje i ta odluka je konačna. Za nas je ta priča završena i stranka se time neće posebno baviti, osim usput, kada se ukaže prilika da odalamimo još jednu šamarčinu Hagu“, rekao je on. Na mogućnost da „trojka“ bude uhapšena u inostranstvu, Šešelj kaže: „A što bi putovali bilo gde van zemlje? To je ionako samo bacanje para.“ Viši sud u Beogradu odlučio je ranije ove godine da nema zakonskih osnova za hapšenje i izručenje troje radikala, zato što zakona Srbije o saradnji sa Tribunalom predviđa obavezu izručenja samo optuženih za ratne zločine, a ne i za nepoštovanje suda.

Incident ispred suda, Stefanović protiv NIN-a

Incident ispred Višeg suda u Beogradu, između grupe nepoznatih aktivista koji su protestovali zbog gušenja medijskih sloboda i pristalica SNS-a, bacio je u drugi plan početak suđenja po tužbi ministra policije Nebojše Stefanovića protiv nedeljnika NIN. Dolazak Stefanovića u sud propraćen je glasnim ovacijama i aplauzom, a ubrzo nakon toga „podrška“ je prerasla u fizički napad na aktiviste koji su držali transparent sa natpisom „Protiv terora vlasti“, prenosi Danas. Među okupljenima ispred suda bio je i gradski menadžer Goran Vesić, a pojavio se i gradonačelnik Beograda Siniša Mali koji je, kako prenosi list, došao „privatnim poslom“ u sud. I ulazak u sudnicu protekao je u istom maniru – gužva koju su stvarali funkcioneri SNS-a, onemogućila je novinarima da prate suđenje. Iza zatvorenih vrata doseli su samo predstavnici odabranih medija.

Budžetska melodrama, cepanje i „paljba“

Budžet koji je premijer Aleksandar Vučić pre dva dana pocepao, članovi njegovog kabineta još nisu uspeli da zalepe, piše Politika. Sa dnevnog reda vlade juče je skinut nacrt budžeta za 2017. jer konačni dogovor nije postignut. Očekuje se da na sednici vlade u četvrtak članovi kabineta usvoje predlog državne blagajne i proslede ga Skupštini na usvajanje. Dramatični obrt u finišu krojenja državne kase napravio je Vučić kada je pre dva dana izjavio da je pocepao budžet i vratio ga na doradu. „Melodrama se nastavila prekjuče do kasno u noć. Kako može da se čuje, sastanak članova vlade trajao je od 15.30 po podne, pa sve do kasno u noć. Ministri su, prema našim saznanjima, osuli žestoku paljbu po svom kolegi Dušanu Vujoviću“, navodi list i dodaje da su najglasniji u zahtevima za povećanje izdataka bili ministar energetike Aleksandar Antić, ministarka pravde Nela Kuburović i odbrane Zoran Đorđević.

Srpski đaci bolji matematičari od vršnjaka u regionu

Učenici četvrtog razreda iz Srbije matematiku znaju bolje od vršnjaka iz Hrvatske, Italije, Španije, Francuske. U prirodnim naukama nalazimo se ispred Holandije, Italije, Belgije, Francuske, Australije. Ovo je pokazalo TIMMS testiranje, koje se, na svake četiri godine, sprovodi u celom svetu, pišu Novosti. U vladi su juče predstavljeni rezultati testova rađenih prošle godine. Ispostavilo se da su srpski đaci, osim što su postigli natprosečne rezultate u poređenju sa vršnjacima iz ostalih 56 država učesnica, nadmašili i četvrtake iz Srbije koji su isti test polagali 2011. godine. Najveći napredak učenici su pokazali u oblasti prikaza podataka iz matematike, gde im je skor bolji za 12 poena na testiranju pre četiri godine.

Dan Republike uz vojnički pasulj

Republiko, srećan ti rođendan, poruka je kojom je juče u Beogradu započelo obeležavanje 73. rođendana SFRJ. Najpre u kafani kod Vukovog spomenika a gotovo istovremeno i u drugom delu grada, prekoputa Geodetskog zavoda. Praznik je okupio stare i mlade poštovaoce „Juge“, pišu Novosti, ne samo iz prestonice, već i sa svih strana, pa i iz zapadnoevropskih zemalja. U oba restorana je napravljeno više stotina porcija vojničkog pasulja i turšije i na desetine litara kuvanog vina i rakije. Sve je bilo besplatno uz partizanske, akcijaške i pop-rok pesme posvećene Jugoslaviji. Mišljenje gostiju bilo je da je ove godine rođendan SFRJ obeležen masovnije i izdašnije nego prethodnih godina.

Italijani traže osam remek dela od Beograda

Italijansko tužilaštvo pokrenulo je istragu zbog osam slika srednjevekovnih majstora Ticijana, Tintoreta i Karpača koje se, navodno, nalaze u Narodnom muzeju u Beogradu. Istraga je pokrenuta u Bolonji i probudila je nadu u mogućnost da osam remek-dela bude vraćeno u Italiju, iz koje su odneta tokom Drugog svetskog rata, za račun tadašnjeg nacističkog maršala Hermana Geringa. Tvrdi se da se slike čuvaju u Beogradu, prenosi Politika, zahvaljujući kontroverznom jugoslovenskom antikvaru Anti Topiću Mimari i inerciji posleratne italijanske diplomatije. U Narodnom muzeju postoji dokument na kojem je popisano 49 slika koje se vode kao Reparaciona zbirka, a na čijem su spisku Tintoreto, Kanaleto, Rubens, dva Ibera Robera, dva Karpača, jedan Koro, jedno ulje Roze Boner.

Od komandanta CIA do šefa diplomatije

Lojalisti koji su verovali da im je Donald Tramp udario šamar kada je nagovestio da će za državnog sekretara postaviti svog velikog kritičara, mogu slobodno da okrenu i drugi obraz, piše Politika. Novoizabrani predsednik sada razmišlja da za ministra spoljnih poslova postavi čoveka koji je bio u igri i za mesto potpredsednika Hilari Klinton. Oni koji su od početka stajali uz Trampa još nisu svarili ni informaciju da bi najprestižnije mesto u vladi moglo da pripadne Mitu Romniju, a lider ih je već bacio na nove muke ubacivši u igru još jednog novajliju u svom timu, penzionisanog generala Dejvida Petreusa. Nekadašnji komandant ratova u Iraku i Avganistanu i bivši direktor CIA juče se sastao sa njujorškim milijarderom i već je u vrhu liste kandidata za prvog američkog diplomatu.

Srušio se avion sa kompletnim brazilskim timom

Avion sa 81 osobom srušio se u centralnoj Kolumbiji, saopštilo je juče udruženje civilne avijacije te zemlje. Među putnicima aviona bili su fudbaleri brazilskog kluba Šapekoense. Takođe, u avionu je bio i 21 novinar koji je pratio ovaj klub, a samo jedan, Rafael Valmorbida je preživeo. Kolumbijsko civilno vazduhoplovstvo, prenosi Blic, imenovalo je šest preživelih. Brazil je proglasio trodnevnu žalost. Fudbalski klubovi iz Španije pridružili su se izrazima žaljenja zbog tragične smrti kolega iz Brazila. „Duboko smo potreseni nesrećom aviona kojim su putovali klub Šapekoense i naš bivši igrač Kleber Santana“, navodi se u tvitu Atletiko Madrida. Avion je imao prioritet u sletanju na pistu u Kolumbiji, rekao je Alfredo Bokanegra, šef kolumbijske civilne kontrole leta. „Avion je objavio uzbunu prilikom sletanja. Određen mu je prioritet, ali je kontakt izbugljen“, rekao je on. Prema nepotvrđenom izveštaju, letelica je ostala bez goriva, dok je prema drugom reč o električnom kvaru.

Tasovac se javio na konkurs za Filharmoniju

Doskorašnji ministar kulture Ivan Tasovac mogao bi da se vrati na mesto direktora Beogradske filharmonije pošto se ponovo kandidovao za tu funkciju, piše Blic. Rok za podnošenje prijava istekao je u petak, a Tasovac je kandidaturu podneo u poslednjim trenucima. Drugi prijavljeni kandidat je profesor na Fakultetu muzičkih umetnosti, flautista, Ljubiša Jovanović. Tasova je sa dosta uspeha obavljao ovu funkciju u periodu od 2001. do 2013. godine kada je postao ministar u vladi Aleksandra Vučića. Za njegovog mandata Filharmonija je poprimila status najznačajnije ustanove kutlure u Beogradu i Srbiji sa kojom sarađuju eminentni svetski dirigenti i muzičari, navodi list. Konkurs je trajao do 25. novembra.

koss-partiy-dinamo.

Beograd, 29.11.2016 - košarkaška utakmica Partizan - Dinamo Sasari u okviru grupe E, FIBA Lige šampiona

Partizan izgubio u poslednjoj sekundi

Košarkaši Partizana izgubili su od Dinama iz Sasarija u hali „Aleksandar Nikolić“ utakmicu sedmog kola Grupe E u FIBA ligi šampiona – 87:88. Neverovatno je šta su crno-beli prokockali, piše Kurir. Imali su 78:72 minut i po pre kraja, a dozvolili su gostima koš i faul u poslednjoj sekundi za pobedu. Ipak, Olaseni je promašio dodatno slobodno bacanje, pa se ušlo u produžetak. Ni u dodatnih pet minuta ekipa Partizana nije delovala bolje iako je imala priliku da obezbedi makar novi produžetak. Međutim, Hečer je pogodio dva od tri slobodna bacanja i takoreći „uručio“ trijumf Dinamu. Gosti su bolje počeli utakmicu, ali je Partizan sjajnom serijom u drugoj deonici preuzeo vođstvo i održavao ga sve do kraja regularnog toka.    


Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...