„Dodatne tačke“ EU mimo dijaloga

Danijela Ćirović

(sreda, 19. oktobar, pregled najvažnijih tema na naslovnim stranama u srpskoj štampi)
London, 18.10.2016 - saobraćaj vozova Jurostar (Eurostar), koji povezuju Veliku Britaniju i evropski kontinent, danas je bio u prekidu zbog problema sa strujom

EU je ubacila dodatne tačke u svoju pregovaračku poziciju, među kojima su i uslovi koji nisu ni bili tema dijaloga Beograda i Prištine. Đurić je najavio nastavak pregovora u Briselu. Srbija šalje 700 mirovnjaka u svet. Vučić „proziva“ ministre koji nisu dugo spavali u kasarni u Nišu. Vulin je izjavio da Srbija po pitanju migrantske krize, treba da ima isti tretman kao i članice EU. Najavljen je protest ispred „Geoksa“. „Večitim studentima“ produžen je rok za završetak studija za dve godine. Dikić je počeo štrajk glađu. Nišlija pao na pešačkom prelazu obliven krvlju. Posebna sednica Saveta EU o Alepu održaće se u petak. Amerikanci „guglaju“ zašto su Srbi tako uspešni u vaterpolu. Legendarni maratonac oborio je rekord, istrčao ga je u 85. godini.

moda-konak-s

Beograd, 18.10.2016 - izložba "Strasti i snovi italijanske mode" otvorena je danas u Konaku kneginje Ljubice u Beogradu

EU ubacila „dodatne tačke“ u pregovore

Posle usvajanja pregovaračke pozicije EU za pregovore o poglavlju 35 o Kosovu, ubačeni su neki uslovi koji čak nisu bili ni tema dijaloga Beograda i Prištine, a ima i onih koji se u tom dokumentu navode kao interpretacija Prištine, saznaje Politika. Koje su to tačke koje je EU naknadno upisala u svoje pregovaračke pozicije, usvojene krajem prošle godine, prilikom otvaranja pregovora o poglavlju 35, od kojeg ponajviše zavisi evropski put Srbije? U dokumentu od šest strana, Brisel je na više mesta, kao prelazna merila, ubacio svoje dodatne zahteve, koji se odnose na ukidanje paralelnih institucija, kako ih naziva Priština, i njihovo povezivanje sa početkom rada Zajednice srpskih opština. Ne postoji dogovor ni o tome da Priština Beogradu upućuje zvanična dokumenta na kojima se nalazi pečat i simboli nepriznate države, što je sada deo pregovaračke pozicije.

bemus-kzs-

Beograd, 18.10.2016 - konferencija za novinare povodom početka 48. Beogradskih muzičkih svečanosti - BEMUS

Nastavak dijaloga s Prištinom

Direktor Kancelarije vlade za Kosmet Marko Đurić predvodiće beogradsku delegaciju, koja će u Briselu danas i sutra, 19. i 20. oktobra, učestvovati u nastavku dijaloga Beograda i Prištine na ekspertskom nivou. Razgovaraće se o aktulenom stanju dijaloga, kao i o sprovođenju dogovora o slobodi kretanja i sporazuma o diplomama, saopšteno je iz kancelarije a prenosi Danas. U delegaciji Beograda, osim predstavnika kancelarije i Kancelarije za koordinacione poslove u pregovaračkom proceesu sa privremenim institucijama samouprave u Prištini, biće i predstavnici MUP-a i Ministarstva prosvete, nauke i tehnološkog razvoja.

Srbija šalje 700 mirovnjaka u svet

Pod zastavom UN i EU Vojska Srbije poslaće 700 oficira, vojnika i medicinskog osoblja. Srpske „plave šlemove“ činiće vojni posmatrači, štabni oficiri, medicinari, jedinice ranga voda i čete, kao i tim za zaštitu brodova. Ovo je predviđeno Godišnjim planom upotrebe VS i drugih snaga odbrane u multinacionalnim operacijama za 2016, koji će se primenjivati i sledeće godine. Plan je upućen u skupštinsku proceduru, pišu Novosti, i na sednici će se naći 25. oktobra. Na mapi učešća upisano je 14 destinacija, mahom u Africi, Aziji i na Mediteranu. Reč je o 21 misiji, sa različitim zadacima i ciljevima. Naši mirovnjaci, po svemu sudeći, putovaće u Liberiju, Obalu Slonovače, Kongo, Mali, Sudan, Somaliju, Zapadnu Saharu, Džam i Kašmir. U planu su i operacije na Bliskom istoku i Sredozemlju, kao i na Kipru i u Libanu.

Vučić „proziva“ ministre zbog kasarne

Premijer Srbije Aleksandar Vučić ljut je na većinu svojih ministara, pišu Novosti, jer su se iz kasarne u Nišu „razbežali“ gotovo svi muški članovi vlade, dok su dame napustile hotel u tom gradu i vratile se u Beograd. Tako se, posle pet dana niškog zasedanja vlade, na vojničkim ležajevima u kasarni „Mija Stanimirović“ ostali samo da konače ministar zdravlja Zoran Lončar, ministar poljoprivrede Branislav Nedimović i Vučić. U gradu na Nišavi skoro sve vreme bili su i Ana Brnabić, Goran Knežević i Zoran Đorđević. Premijer je svoje kolege juče „i javno pecnuo“ kako su „jedva dočekali da iz Niša, gde vlada saseda, odu za Beograd ili da se iz kasarne presele u hotel“. „Neki ministri su u kasarni proveli tri, neki četiri ili pet, a neki samo dva dana. Ima članova vlade koji su se brzo vratili za Beograd“, rekao je on.

vucic-vlasotince-s

Vlasotince, 18.10.2016 - predsednik Vlade Srbije Aleksandar Vučić i ambasador Nemačke u Beogradu Aksel Ditman posetili su danas Vlasotince

Vulin: Isti tretman za Srbiju i članice EU

Za Srbiju je od najveće važnosti da se u okvirima rešavanja migrantske krize tretira kao ravnopravna članica EU i da kao takva dobije svu potrebnu pomoć, kaže ministar za rad, zapošljavanje, socijalna i boračka pitanja Aleksandar Vulin, posle dvodnevnih sastanaka sa evropskim zvaničnicima u Briselu. Vulin je razgovarao u Briselu sa evropskim komesarom za pregovore o proširenju Johanesom Hanom. Tema razgovora, piše Politika, bila je uloga Srbije u saniranju posledica migrantske krize. Vulin je rekao da je Han još jednom potvrdio da je opšte mišljenje međunarodne zajednice da se Srbija na najbolji način odnosi prema migrantskoj krizi, njenim posledicama, ali i prema sopstvenom stanovništvu. Vulin kaže da je Srbija ponudila određene smeštajne kapacitete za migrante, ali i da je jasno stavila do znanja da se ti kapaciteti neće povećavati.  

Odložena debata o bosanskom jeziku

Pokušaj Nacionalnog prosvetnog saveta da inicira otvaranje debate o statusu bosanskog/bošnjačkog jezika nije dobio podršku većine članova tog tela, a rasprava pokrenuta na predlog Slavka Gordića, predstavnika Matice srpske u NPS-u, završena je bez konkretnih zaključaka, piše Danas. Gordić smatra da bi NPS trebalo da se uključi u debatu o statusu tog jezika u kojoj ovih dana učestvuju Islamska zajednica u Srbiji, zamenik zaštitnika građana, Matica srpska, Narodna biblioteka Srbije i Odbor za standardizaciju srpskog jezika, napominjući da će ova tema 25. oktobra biti na dnevnom redu i Odeljenja za jezik i književnost SANU.

Najavljen protest ispred „Geoksa“

Organizovanjem protesta ispred fabrike obuće „Geoks“ u Vranju koji će se zbiti u četvrtak ispred sedišta tog preduzeća, sindinat „Sloga“ najavljuje „vruću sindikalnu jesen“. „Konkretan razlog za protest ispred fabrike je solidarnost sa radnicama koje su dobile otkaz samo zato što su se pobunile protiv šikaniranja i mobinga, koji sprovodi uprava italijanskog poslodavca. Cilj nam je i ohrabrivanje zaposlenih, jer oni imaju zakonsko pravo na sindikalno udruživanje, protest i štrajk kada su im prava po bilo kom osnovu ugrožena. Spremamo i performans kojim ćemo simbolično ukazati sa čim se sve suočavaju radnici u Srbiji od strane bezdušnih poslodavaca koji u potpunosti uživaju podršku aktuelne vlade na čelu sa Aleksandrom Vučićem“, kaže za Danas Željko Veselinović, predsednik „Sloge“.

„Večitim studentima“ još dve godine

Izmenama Zakona o visokom obrazovanju takozvanim starim studentima, a takvih je više hiljada, omogućava se produženje roka za diplomiranje za dve godine, rekao je Mladen Šarčević, ministar prosvete, predstavljajući predložena rešenja u Skupštini Srbije. Poslanici vladajuće koalicije, ali i opozicionari podržaće ove izmene, ali su svi zajedno zamerili što se one ne odnose i na postdiplomce, a Šarčević je kazao da se to može ispraviti amandmanima. U kratkom obrazloženju koje prenosi Politika, Šarčević je kazao da razume studente koji nisu diplomirali, da za to postoje brojni ljudski i životni razlozi, ali i to što nisu svi fakulteti počeli da primenjuju zakon na vreme, pa su studenti dovedeni u neravnopravan položaj.

Dikić počeo štrajk glađu u pritvoru

Nekadašnji komandant Žandarmerije, general Bratislav Dikić, počeo je juče posle saslušanja kod istražnog sudije Višeg suda u Podgorici Miroslava Bašovića, štrajk glađu i žeđu jer je, kako je rekao, hapšenje koje mu je organizovano u nedelju u Podgorici, „za njega jedna velika nepravda i veliki udarac na njegovu čast i dostojanstvo i sve ono što je on godinama, radeći kao lice koje se bavilo vrlo odgovornim poslovima u državi Srbiji, doživelo ovde u Crnoj Gori“. Bašović je odredio pritvor za bivšeg komandanta i još 13 državljana Srbije. Posle saslušanja, Dikiću je pozlilo, pa mu je ukazana medicinska pomoć u Urgentnom bloku KCCG. Oni se po zahtevu za sprovođenje istrage sumnjiče da su počinili krivično delo stvaranja organizovanog kriminalnog udruženja i terorizma u pokušaju.

Nišlija pao na pešačkom obliven krvlju

Na raskrsnici Ulice vojvode Mišića i Bulevara Nemanjića, nasred pešačkog prelaza u kružnom toku kod Doma zdravlja, u ponedeljak uveče je pao obliven krvlju teško povređeni Nišlija, star oko 50 godina. Prema prvim informacijama, njega je povredio napadač u obližnjem parku između Doma zdravlja i vrtića. Nezvanično, pišu Novosti, prilikom napada i svađe čuli su se povici „gde su moje pare“. Ekipa Zavoda za hitnu medicinsku pomoć povređenog je prebacila na Hiruršku kliniku, sa teškim telesnim povredama. Na mestu na kojem je pao ostala je velika lokva krvi.

Posebna sednica Saveta UN o Alepu

Posebna sednica Saveta za ljudska prava UN o pogoršanju situacije u sirijskom gradu Alepu biće održana u petak nakon formalnog zahteva Britanije, navodi se u saopštenju UN. Zahtev je podnet u ime 11 zapadnih i arapskih zemalja, uključujući SAD i regionalne sile koje podržavaju sirijske pobunjeničke snage. U pismu Velike Britanije navodi se da je posebna sednica neophodna „nakon najnovijeg pogoršanja situacije oko ljudskih prava u Alepu i neuspeha Asadovog režima i njegovih saveznika da ispune međunarodne obaveze o poštovanju ljudskih prava“, prenosi Blic saopštenje UN. Sirijski pobunjenici naveli su da odbacuju bilo kakvo povlačenje iz Alepa nakon što je Rusija najavila prekid vazdušnih napada kako bi se pobunjenicima omogućilo da izađu iz grada i kako bi se umereni borci odvojili od ekstremista.

Pentagon o napredovanju iračke vojske

Operacija za oslobođenje grada Mosula, poslednjeg velikog uporišta Islamske države u Iraku, nastavljena je, a Pentagon je saopštio da iračke snage napreduju brže nego što je planirano. Međutim, portparol Pentagona Piter Kuk upozorio je da bi kampanja „mogla da zahteva izvesno vreme“, te ostaje da se vidi da li će džihadistička grupa da „ustane i bori se“. U sukobima tokom noći između ponedeljka i utorka, ekstremisti ID su napali tenkove iračkih snaga, prenosi Danas. Kako izveštavaju zapadni mediji, južna linija borbe je na oko 40 kilometara od grada. ID je osvojila Mosul u junu 2014, pre nego što je preuzela kontrolu nad većim delom severnog i zapadnog Iraka.

irak-mosul-izbegli-s

Mosul, 18.10.2016 - iračke snage pokrenule su ofanzivu za oslobađanje Mosula od boraca ISIS-a, što je dovelo do raseljavanja stanovnika

Amerikanci pitaju „Gugl“ o srpskom vaterpolu

Automatsko predviđanje pitanja prilikom pretraživanja interneta često je na meti kritika da podstiče predrasude prema nacijama i manjinskim grupama. Tako su Srbi na ovim mapama stereotipa dugo bili omraženi, loši momci. Međutim, piše Politika, posle velikih uspeha naših vaterpolista, posebno posle Olimpijskih igara u Riju, korisnici interneta u Americi najčešće pitaju „Gugl“ zašto je Srbija tako dobra u vaterpolu. Novu mapu zasnovanu na podacima pretrage u SAD u ovom mesecu, napravio je bloger i analitičar Jakub Marijan. Ona pokazuje da Amerikance zanimaju aktuelni događaji u zemljama koje su često u vestima. Na primer, zašto je Francuska meta napada ili zašto Britanija napušta EU. Ne čudi ni pitanje zašto je Danska najsrećnija zemlja na svetu, jer ova skandinavska zemlja prednjači u svim istraživanjima o sreći stanovnika.

Rekorder: Sa 85 istrčao maraton

Legendarni maratonac Ed Vitlok koji uveliko gazi devetu deceniju, na maratonu u Torontu oborio je Svetski rekord maratonaca trećeg doba. Ovaj 85-godišnjak maraton je istrčao za tri sata i 56 minuta, a po prolasku kroz cilj imao je snage i da se našali na svoj račun, piše Kurir. „Mnogo je ljudi na ovom svetu, ali malo je idiota koji s 85 godina trče maraton“, rekao je vremešni Ed. Iza ovog maratonca su godine i godine trčanja, a kako je uspeo da izbroji ovo mu je 68. leto u kojem istrčava najdužu atletsku deonicu. 


Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...