Dodika zovu na saslušanje

Anđelka Nikolić

(utorak, 27. septembar, pregled najvažnijih tema na naslovnim stranama u srpskoj štampi
Beograd, 26.09.2016 - svečani doček ispred Skupštine grada Beograda sportista koji su predstavljali Srbiju na Paraolimpijskim igrama u Rio de Žaneiru

Tužilaštvo BiH pozvalo na saslušanje predsednika RS Milorada Dodika u svojstvu osumnjičenog u predmetu u vezi s referendumom. U ovom trenutku nije moguće tačno reći da li će se održavanje referenduma o Danu RS odraziti na Srbiju i na njenu poziciju važnog igrača u regionu. Proširenje liste lekova koji se izdaju na recept - još 102 leka o trošku države. Tek pošto su pregovori sa MMF-om završeni, javnost je saznala da je misija boravila u Beogradu. Vuk Jeremić se popeo sa trećeg na drugo mesto u trci za najvišu funkciju na Ist riveru, pokazuju rezultati petog kruga glasanja u SB UN. Četvrt veka prošlo je od pogibije majora Milana Tepića poslednjeg narodnog heroja Jugoslavije. Čini se da nešto ozbiljno ne štima u istrazi protiv svojevremeno jednog od najmoćnijih srpskih biznismena – Bogoljuba Karića. Milorad Ulemek Legija, bivši komandant Jedinice za specijalne operacije i najčuvaniji srpski zatvorenik izjavio je, kao ključni svedok, da nema neposrednih saznanja o ubistvu Slavka Ćuruvije.

moda-milano-milano-s

Milano, 26.09.2016 - nedelja mode u Milanu (Milan Fashion Week): kolekcija - San Andres Milano

Tužilaštvo BiH pozvalo Dodika na saslušanje zbog referenduma

Dan nakon što je održan referendum o Danu Republike Srpske, čini se da stvari nisu ništa jasnije, naprotiv, kao da se dodatno komplikuju, a posebno saznanjima federalnih medija da je Tužilaštvo BiH pozvalo na saslušanje predsednika RS Milorada Dodika u svojstvu osumnjičenog u predmetu u vezi s referendumom, objavljuje Politika.

Za Evropsku komisiju referendum nema pravnu osnovu, a u RS najavljuju objavljivanje u Službenom glasniku i sednicu Skupštine RS  kako bi sproveli odluku Ustavnog suda BiH o Danu RS i istovremeno uvažili stav građana iskazan na referendumu. Dodik je rekao da je ovo bio referendum o Danu Republike, a ne o secesiji.

Iz ambasade SAD navode da je delovanje u suprotnosti sa odlukom Ustavnog suda očito kršenje vladavine zakona i da „očekujemo da će nadležne institucije to pitanje rešiti u skladu sa zakonima BiH, dok mi razmatramo odgovarajuće posledice”.

Prestonice ključnih država zapadnog sveta započele su opsežnu operaciju apsolutne političke izolacije Milorada Dodika, prenosi Politika Sarajevski „Dnevni avaz” koji se  poziva na dobro upućene diplomatske izvore.

Profesor Pravnog fakulteta u Sarajevu Enver Ajanović ocenio je da referendum u suštini ima svoje pravno utemeljenje. Podseća da je 2002. tadašnji visoki predstavnik u BiH Volfgang Petrič nametnuo odluku o vitalnom interesu konstitutivnih naroda. „Ako ovaj referendum podvedete pod identitet tog naroda, referendum ima pravni osnov”, kaže Ajanović.

„Ako se Dodik ne odazove, prisilno će ga privesti", rekao je ministar sigurnosti BiH Dragan Mektić, prenosi Danas.

Preko gotovo cele naslovne strane Blic donosi tekst sa najavom „Milorad Dodik posle referenduma“, i naslovom  „Poslednji velikosrpski političar“.„Srbi ga vole, političari s Balkana i iz EU zaobilaze“, piše list u „analizi Dodikovog hoda po nacionalizmu“.

Tomislav Nikolić, povodom nedeljnog izjašnjavanja građana u RS kaže za Novosti:

„Iza referenduma su stali svi relevantni politički činioci u RS i to obavezuje na njegovo sprovođenje.“

Šef države nam kaže i da predsedavajući Predsedništva BiH Bakir Izetbegović duguje da dodatno objasni - kada je bio iskren: kada je rekao da rata u BiH neće biti, ili kada predviđa da će Milorad Dodik posle vojne intervencije da bude mučen, ponižavan i ubijen.

„Ko će to, po njegovom mišljenju, da uradi? Protiv Gadafija su okrenuli stanovnike Libije. Šta bi to trebalo da se desi da bi stanovnici RS to učinili svom legalno izabranom predsedniku? Dodik se koristi demokratskim principom da ostvari svoje ideje, koje sredstvo bi Izetbegović koristio da ostvari svoj naum o ubistvu jednog predsednika“, prenose Novosti pod naslovom „Zapad sprema osvetu Dodiku“, gde piše da „centri moći pritiskaju pravosuđe da ga sankcioniše“.

Vučić: Najvažnije da se smire tenzije posle referenduma

Premijer Aleksandar Vučić izjavio je da je najvažniji rezultat referenduma u Republici Srpskoj to što je sve proteklo mirno i istakao da je sada najvažnije da se smire tenzije u celom regionu, prenosi Politika.

„Mi danas razmišljamo za koliko ćemo da povećamo plate i koliko ćemo novca imati da damo penzionerima”, rekao je Vučić, primetivši da je to moguće zato što je javna kasa pod kontrolom, država u dobrom stanju i posebno zato što su ljudi verovali svojoj vladi, koja je dobro radila. „Ako bilo ko misli da je rešenje u sukobima, mi ne samo da u tome nećemo da učestvujemo, već ćemo se oštro suprotstaviti ”, naveo je Vučić.

U ovom trenutku nije moguće tačno reći da li će se održavanje referenduma o Danu RS odraziti na Srbiju i na njenu poziciju važnog igrača u regionu. Iako je zasad sve prošlo bez pritisaka na Beograd zbog toga što nije uspeo da spreči referendum u RS, ipak će, kako se ocenjuje, sve zavisiti od daljeg razvoja situacije, pre svega u BiH, koju takođe u ovom trenutku nije moguće predvideti.

Čepurin: Dan RS je sačuvan, a sada staviti tačku

Ambasador Rusije u Beogradu Aleksandar Čepurin izrazio je zadovoljstvo što je referendum o Danu Republike u RS protekao mirno i na vrlo demokratski način sa vrlo jasnim rezultatima.

Čepurin je rekao da je Rusija protiv bilo kakvog pritiska, uključujući u tom smislu i mešanje stranih diplomata. „Dan Republike Srpske je očuvan i sačuvan i Rusija želi da na sve ovo bude stavljena tačaka”, rekao je ruski dilomata novinarima u Beogradu.

Čepurin nije želeo da komentariše naredne poteze.

„Ne vidim smisao u tome da komentarišem hipotetički razvoj događaja”, rekao je Čepurin.

Preda: Zabrinjavajući znak ruskog uticaja

Rusija je jedina država koja je otvoreno podržala Dodikov referendum i ovo je zabrinjavajući znak da Rusija teži da proširi svoju konfrontaciju s Evropom, kaže za Danas izvestilac Evropskog parlamenta za BiH  Kristijan Dan Preda, analizirajući posledice referenduma.

Senad Pećanin novinar i analitičar iz Sarajeva strahuje da  sudbina mira u BiH više nijeu rukama ni Dodika, ni Vučića ni Bakira Izetbegovića.

„O ovdašnjem krhkom miru odlučuje Vladimir Putin. Ukoliko ruski predsednik odluči da geostratešku poziciju svoje zemlje ojača novim ratnim žarištem, ovaj put na Balkanu, boljeg izvođača radova od Dodika ne može poželeti“, kaže za list Pećanin.

Više lekova preko recepta

Novosti javljaju o proširenju liste lekova koji se izdaju na recept, pod naslovom „Još 102 leka o trošku države“.

Bitka sa MMF-om zbog povišica

Premijer Srbije Aleksandar Vučić juče je obećao da će plate biti povećane u javnom sektoru iako za vojsku i policiju ne postoji odobravanje „nekih koji bi trebalo da nam pomažu“, piše Politika pod naslovom „ Bitka sa MMF-om zbog povišica“.

Tek pošto su pregovori sa MMF-om završeni, javnost je saznala da je misija boravila u Beogradu. Iz saopštenja koje je u petak objavila kacelarija MMF-a videli smo da se za pregovaračkim stolom razgovaralo o važnoj temi - budžetu za 2017. godinu.

Nakon ove tajne posete građani i penzioneri ostali su uskraćeni za odgovore da li će i za koliko njihova primanja biti povećana. Međutim premijer Vučić je več juče obelodanio da se u januaru očekuje apsolutni rekord kada je reč o visini plata u Srbiji i povećanje penzija.

Bez prodaje dugova građana

NBS ne dozvoljava trgovinu kreditima fizičkih lica, piše u Novostima pod naslovom „Bankari neće smeti da prodaju dugove građana“. Nema mogućnosti da nenaplativa potraživanja preuzimaju agencije, piše u ovom listu.

Vuk Jeremić se probio na drugo mesto

Američki „Volstrit džornal” je izgleda bio dalekovid kada je za Vuka Jeremića rekao da je jedini hvale vredan kandidat za novog generalnog sekretara svetske organizacije. Jeremić se popeo sa trećeg na drugo mesto u trci za najvišu funkciju na Ist riveru. To pokazuju rezultati petog kruga glasanja u SB UN, piše Politika.

Kandidat Srbije za generalnog sekretara UN pretekao je Slovaka Miroslava Lajčaka i pred narednu rundu, koja se očekuje početkom oktobra, glavni takmac biće mu Portugalac Antonio Gutereš, koji sve vreme uživa najveće poverenje država glasača.

„Nastavljamo kampanju iz pozicije prvoplasiranog u istočnoevropskoj grupi”, preneo je Tanjug izjavu Jeremića posle jučerašnje  runde izjašnjavanja.

Tek na kraju svih izjašnjavanja, očekuje se da članice SB koriste pravo veta pri odabiru kandidata. U tom slučaju, kako je ocenio britanski „Gardijan”, Jeremića će „gotovo sigurno” blokirati SAD. S druge strane, Gutereš bi mogao da se suoči s blokadom Rusije, a Lajčak s vetom jedne ili više zapadnih članica SB. Ovaj list ne isključuje ni mogućnost da izostankom dogovora među stalnim članicama SB izjašnjavanje o generalnom sekretaru bude svaljeno na Generalnu skupštinu UN.

Šta je zakočilo internet u Srbiji

U Srbiji 64,7 odsto domaćinstava ima pristup internetu, što je bolje od svetskog proseka od 52,3 odsto, ali znatno lošije u odnosu na Evropu, u kojoj je na mreži 84 odsto domaćinstava. Najnoviji izveštaj Republičkog zavoda za statistiku o upotrebi informaciono-komunikacionih tehnologija (IKT) pokazuje da je rast najvažnijih parametara slabiji nego prethodnih godina, prenodi Politika.

Broj internet priključaka se povećao za samo 0,9 odsto u odnosu na prethodnu godinu, dok je, na primer, 2013. godine povećanje iznosilo 8,3 odsto.

Širokopojasnu vezu, jedan od osnovnih pokazatelja razvijenosti IKT sektora, ima 57,8 odsto domaćinstava, dvadeset procenata manje nego u EU. Premijer Aleksandar Vučić prošlog meseca je rekao da bi Srbija do 2020. godine trebalo da izjednači evropski nivo po pristupu širokopojasnom internetu, što će biti teško ako godišnji rast u ovom segmentu bude na sadašnjih 1,8 odsto.

Podaci nisu iznenadili Nikolu Markovića iz Društva za informatiku Srbije: Rezultati su očekivani i strogo u skladu s nivoom životnog standarda građana i stepenom razvoja privrede.

Zašto optužbe protiv Karića „padaju u vodu”?

Da li će i koliko novca država „oprostiti” Bogoljubu Kariću, nekadašnjem vlasniku kompanije „Mobtel” za sada nije poznato. Ali čini se da nešto ozbiljno ne štima u istrazi protiv svojevremeno jednog od najmoćnijih srpskih biznismena, piše Politika.

Tužilaštvo i sud ni deceniju od pokretanja postupka zbog sumnje da je proneverio 60 miliona evra „Mobtelovog” novca, nisu – u dve istrage koje se vode pred beogradskim Višim sudom i u Tužilaštvu za organizovani kriminal – do danas uspeli da procesuiraju ovaj slučaj.

U postupku koji je zastareo pre više od osam meseci, optužnica Višeg javnog tužilaštva nikad nije bila potvrđena zbog čega Viši sud nije ni mogao da zakaže glavni pretres u slučaju Mobtel.

U beogradskom Višem sudu, Višem tužilaštvu i Tužilaštvu za organizovani kriminal nisu odgovorili – zbog čega je to tako i šta je sporno? Umesto toga pojasnili su za list procesne radnje i kako je predmet „putovao” od jednih do drugih. To međutim, nije dovoljno uverljivo opravdanje za to što proces traje čitavu deceniju.

Javne ličnosti podržale protest zbog Savamale

Javne ličnosti podržale su protest Ne da(vi)mo Beograd. Novo okupljanje zakazano je za četvrtak 29. septembra, objavljuje Danas.

Protestu "Nema straha, nema predaje" u četvrtak 29. septembra ispred Skupštine Beograda organizovano će se pridružiti grupe građana i organizacije iz Subotice, Mladenovca, Novog Sada, Zrenjanina, Bora, Šapca, Kraljeva, Prijepolja, Požege i Niša .

Kako je saopšteno iz inicijative "Ne da(vi)mo Beograd", oni će im pomoći da se suprotstave nameri vlasti da "novim lažima i podmetačinama zataška odgovornost gradskih i policijskih čelnika za fantomska rušenja u Savamali".

"Beograd na vodi" proglašen je za projekat od nacionalnog značaja samo mesec dana posle katastrofalnih poplava koje su zadesile Srbiju i region 2014. godine, navodi se u saopštenju i postavlja pitanje:

"Da li je nacionalni značaj da svi građani imaju pijaću vodu, zdravstvo i školstvo po meri čoveka, pristojnu infrastrukturu do svakog sela ili je to pak izgradnja ekskluzivnog stanovanja, šoping mola i kule u Beogradu?“

Vukadinović izlazi iz poslaničkog kluba

Osipanje grupe Demokratske Stranke Srbije u Skupštini: Djordje Vukadinović izlazi iz poslaničkog kluba, najavljuje Danas.

„ Preći ću u samostalne poslanike u skučaju da se DSS ne distancira od SNS na Voždovcu i Vračaru“, citira list Vukadinovića.

Četvrt veka od pogibije majora Milana Tepića

Četvrt veka prošlo je od pogibije majora Milana Tepića poslednjeg narodnog heroja Jugoslavije, piše Politika koja tim povodom objavljuje razgovor sa sinom ovog heroja.

Aleksandar Tepić govori o okolnostima pod kojima je Milan stradao, digavši u vazduh skladište municije kod Bjelovara da ne bi palo u ruke hrvatskoj paravojsci.

Tepić je 29. septembra 1991. godine, nešto pre 11 časova, digao u vazduh veliko skladište municije JNA, žrtvujući svoj život. Prethodno je u borbi poginuao vojnik na odsluženju vojnog roka Stojadin Mirković, dok su starijeg vodnika Ranka Stevanovića pripadnici hrvatske paravojske streljali po zauzimanju skladišta.

Legija: Prete mi zbog svedočenja o ubistvu Ćuruvije

Milorad Ulemek Legija, bivši komandant Jedinice za specijalne operacije i najčuvaniji srpski zatvorenik izjavio je, kao ključni svedok, da nema neposrednih saznanja o ubistvu Slavka Ćuruvije. On je odbio da pred sudom i pred javnošću ponovi svoj iskaz iz januara 2014. godine, na osnovu kojih je podignuta optužnica, prenosi Politika.

„Načelnik Radomir Marković me je 2000. godine pozvao radi hapšenja neke osobe na teritoriji Beograda. Pitao sam ko će u toj akciji da bude „navigator”. Marković mi je rekao: „Ovi Radonjini, što su ubili Ćuruviju.” Zatim sam u holu ispred kancelarije video Ratka Romića i Miroslava Kuraka. Posle 20 minuta, ta akcija hapšenja je obustavljena“,  ispričao je Ulemek i to je bilo sve što je on želeo da kaže u slobodnom izlaganju.

Na sva konkretna pitanja odgovarao je sa „ne sećam se“ i „ne želim da odgovorim da ne bih sebe izložio krivičnom gonjenju“.

Ulemek je potvrdio i da on i njegova porodica dobijaju pretnje. „To ću ja rešiti. Ne treba da brinete“, odgovorio je Ulemek, ne rekavši ko mu preti.

Ulemek je 2014. godine rekao da mu je Marković dao zadatak likvidacije neke osobe u Beogradu, ali da je on to odbio zbog obaveza na Kosovu. Kasnije je, kako je tada tvrdio, shvatio da je taj zadatak bilo ubistvo Ćuruvije i da su to uradili Romić i Kurak.

„Legija prećutao naredbu da ubije Ćuruviju“, naslov je izveštaja u Danasu.

 


Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...