Ustavni sud BiH zabranio referendum u Srpskoj

Anđelka Nikolić

(nedelja, 18. septembar, pregled najvažnijih tema na naslovnim stranama u srpskoj štampi)
Njujork, 17.9.2016. - najmanje 29 osoba je povređeno u eksploziji na Menhetnu

Sudije Ustavnog suda BiH ostale pri odluci kojom su Dan Republike Srpske proglasile neustavnim. Cilj Nemačke jeste da region maksimalno stabilizuje na putu ka EU, ali i da ujedno umanji uticaj Rusije. Bespilotne letilice prekrile naše nebo - Srbiju snima i nadgleda 3.000 dronova. Pobeda Partizana, tuče navijača pred početak derbija.

Nemci žele Balkan pod svojom kontrolom

Kako se može saznati od nemačkih diplomata u Berlinu, cilj Nemačke jeste da region maksimalno stabilizuje na putu ka EU, ali i da ujedno umanji uticaj Rusije. Međutim, poprilično je različito kako to čini u kojoj državi, kao i kako na te zemlje gleda nemačka javnost, prenosi Politika.

Slovenija može da zabrine Berlin samo ako su njene banke nelikvidne pa prete stabilnosti evrozone, dok se ne shvata tragično kad slovenački predsednik Borut Pahor ugosti ruskog predsednika Vladimira Putina, uprkos sankcijama koje je EU uvela Rusiji.

I Hrvatska tradicionalno ima „popust” u Berlinu. Ponašanje Zagreba u toku izbegličke krize, potom blokiranje Srbije u pregovorima o članstvu u EU, kao i užarena nacionalistička retorika u toku predizborne kampanje, nisu baš radovali Berlin. Ipak, javne kritike su izostale. 

Kad su pre dve godine kancelarka Angela Merkel i šef nemačke diplomatije Frank-Valter Štajnmajer sazvali konferenciju o zapadnom Balkanu u Berlinu, započeli su takozvani Berlinski proces, u kojem nastoje da podstiču zemlje nekadašnje SFRJ i Albaniju na saradnju koja će im pomoći na putu ka članstvu u Evropskoj uniji.

Ustavni sud BiH zabranio referendum u Srpskoj

Sednica Ustavnog suda BiH, koja se neko vreme pominjala kao prelomna tačka u tome da li će biti referenduma u RS, okončana je tako što su sudije odbile zahtev Skupštine RS za preispitivanje prethodne odluke i time zapravo ostale pri odluci iz novembra prošle godine u kojoj su Dan Republike Srpske proglasile neustavnim, objavljuje Politika.

Sudije su usvojile zahtev bošnjačkog člana Predsedništva BiH Bakira Izetbegovića (i drugih političkih predstavnika iz Sarajeva) da Ustavni sud donese i privremenu meru obustavljanja primene odluke Skupštine RS o sprovođenju referenduma o Danu RS.

Zvaničnici i političke partije u Republici Srpskoj su neposredno pre sednice, kao i posle nje, poručivali da će referendum o Danu RS 25. septembra biti održan, bez obzira na to kakva će biti odluka Ustavnog suda BiH.

Posle sudske odluke predsednik Republike Srpske Milorad Dodik poručio je da nema odlaganja referenduma i pozivao građane da 25. septembra izađu na referendum o Danu Republike.

Dodik je  naglasio da Ustavni sud BiH ne može da obustavi odluku Narodne skupštine RS. „Ne mogu oni obustaviti našu odluku. Našu odluku može obustaviti jedino Narodna skupština, a ona neće zasedati po tom pitanju i mi ćemo održati referendum”, jasan je Dodik.

„U stavni sud BiH ne da referendum“, naslov je u Novostima koje citiraju Dodika: „Naša odluka ostaje na snazi“ i Izetbegovića: „Ovo je crvena linija“.

Reagovanja na odluku Ustavnog suda BiH

Bošnjački političari u Sarajevu odluku suda komentarisali su kao „logičnu” i „očekivanu”, dok je u Srpskoj vide kao nepravednu i političku, donesenu od „Izetbegovićevog privatnog suda” , prenosi Politika.

Potpredsednik Narodne skupštine RS Nenad Stevandić izjavio je da je potvrda odluke Ustavnog suda BiH o neustavnosti 9. januara, kao Dana republike u RS, „pokušaj uvođenja aparthejda u Evropi”. On je za N1 naveo:  „Ovde nas etnički očistite, a ovde nam zabranjujete da slavimo”, naveo je Stevandić.

Predsednik Srpske demokratske stranke (SDS) Mladen Bosić smatra da je odluka „opasna i ne doprinosi smirivanju tenzija”.

Predsedavajući Predsedništva BiH Bakir Izetbegović izjavio je da se nada da će predsednik RS Milorad Dodik odustati od referenduma u RS posle odluke Ustavnog suda BiH.

Visoki predstavnik u BiH Valentin Incko rekao je da se odluke koje je doneo Ustavni sud BiH moraju poštovati. Ovde više nije reč o praznicima RS, smatra on, nego o direktnom osporavanju državnog pravosuđa. Incko je upozorio da bi održavanje referenduma predstavljalo direktno i ozbiljno kršenje Opšteg okvirnog sporazuma za mir, što bi, kako je naveo, imalo uticaj na stabilnost zemlje, prenosi Fena.

Član Predsedništva BiH iz reda hrvatskog naroda Dragan Čovic izjavio je da ne bi bilo dobro stvarati političke tenzije oko nečega što ne zaslužuje bilo kakvu političku tenziju.On smatra da se svaka odluka ove institucije mora poštovati i ponovio poziv da se spuste tenzije.

Član Predsedništva BiH iz reda srpskog naroda Mladen Ivanić izjavio je da će ova odluka Ustavnog suda BiH dodatno pogoršati prilike, kao i da će biti potrebno mnogo razuma da se ne pogoršaju bezbednosne prilike.

Jeftina predstava albanskih demonstranata

Kad je Eparhija raško-prizrenska Srpske pravoslavne crkve očistila izmet i smeće iz Hrama Hrista Spasa, posekla korov, šikaru i gusto rastinje u dvorištu crkve koja se nalazi u centru Prištine, došla je gradska inspekcija da zabrani radove, izveštava Politika.

Naredili su, pre četiri dana, radnicima Eparhije i vernicima da prekinu krečenje crkvenog oltara na čijim su zidovima ispisani grafiti, pogrdne i uvredljive parole, zaustavili su farbanje vrata.

Onda su se, po ko zna koji put, oglasili studenti Univerziteta u Prištini i predložili dva rešenja: rušenje ili promenu namene hrama. Potom su pozvali svoje članove na protest ispred crkve.

Na pešačkoj stazi i u očišćenom dvorištu dočekao ih je kordon od četrdeset policajaca i još petnaestak specijalaca jedinice Rosu. Njih trideset donelo je tablu na kojoj piše: „Ovaj objekat je okupirao univerzitetsko zemljište i građen je u vreme okupatora i šoviniste Miloševića”.

Policajci su potom propustili dvojicu studenata koji su tablu odneli do vrata crkve. U tom trenutku i ostali su potrčali ka hramu, što je policija pokušavala da spreči guranjem i hvatanjem demonstranata... policija je pustila vezane demonstrante, a onda dozvolila trojici iz grupe da na vrata hrama podignu i trakama, kojima su pre nekoliko trenutaka vezani nasilnici, učvrste tablu s natpisom.

Dok su to radili, policija je uredno održavala distancu između novinara koji su snimali i „izvođača radova”.  

Predstava je završena. Čuo se i jedan aplauz. Njime se oglasio autor ovog teksta da pokaže bedu i poniženje, da označi lošu glumu studenata i policije. Ovaj komad ima i srećan kraj, policija je zvanično saopštila: niko nije priveden, uhapšen, saslušan...

Nije bilo potrebe, reč je o „pozorištu”.

Kuburović: Izabrati tužioca za ratne zločine

Srpsko pravosuđe čeka burna jesen. Biće izabran tužilac za ratne zločine, usvojeni novi zakoni i pooštrene kazne za mnoga krivična dela. Brojne aktivnosti iz Akcionog plana vezane su za sprovođenje Strategije procesuiranja ratnih zločina, a tu smo u izvesnom zaostatku, kaže u intervjuu za „Politiku” ministarka pravde Nela Kuburović.

Ministarka pravde otkriva da li je zaista došlo do opraštanja dugova neplatišama u Srbiji, šta je ispunjeno a šta tek treba da se uradi iz Akcionog plana za poglavlje 23, da li su sudije samostalne u odlučivanju, šta treba da se menja u pravosudnom sistemu Srbije i kada će doći do promene Ustava.

Veliki broj predmeta u kojima su poverioci ranije obavestili sudove da su dužnici izmirili svoje dugove nije bio evidentiran. S obzirom na veliki broj izjašnjenja, sudovi još nisu okončali postupak sravnjivanja izjašnjenja. Ono što je u ovom trenutku poznato jeste da je oko 700.000 predmeta rešeno, da li zbog obustave postupka, da li zato što je izvestan broj predmeta ranije bio rešen ili zato što su neki ustupljeni izvršiteljima.

Novi zakon o izvršenju predvideo je da su izvršni poverioci mogli da se izjasne da li žele da njihov predmet ostane u sudu .U slučajevima u kojima je izvršni poverilac ostao pasivan, odnosno nije se izjasnio o ponuđenim mogućnostima, po sili zakona nastupila je obustava postupka.

Za dva meseca otkriveno 7.645 migranata

Od 22. jula do danas, na granici sa Bugarskom i Makedonijom otkriveno je ukupno 7.645 migranata, koji su pokušali ilegalno da uđu u Srbiju - kaže, za “Novosti”, predstavnik zajedničkih snaga vojske i policije Srbije Jovan Krivokapić.

Zahvaljujući angažovanju srpskih snaga na obezbeđenju državne granice prema Bugarskoj i Makedoniji, u tom periodu 6.766 migranata odustalo je od ilegalnog prelaska na teritoriju Srbije. Medju otrkivenim migrantima, najvišiše ih je iz Avganistana, oko 70 odsto, Pakistana i Sirije.

Od kraja jula dosad je otriveno i 50 krijumčara koji su pokušali u našu zemlju da prošvercuju više od 750 migranata.

Kada budu otkriveni, u svojim izjavama otkrivaju da su imali ljude koji su im obezbeđivali prelazak iz Turske u Bugarsku. A ista situacija je i u Bugarskoj. Takođe tvrde da u Madjarskoj imaju čoveka kome samo treba da se obrate mobilnim telefonom, kako bi ih uputio dalje.

Ministar odbrane Zoran Đorđević obišao je juče pripadnike Zajedničkih snaga vojske i policije koji obezbeđuju deo granice prema Makedoniji.“ Upravo ovo angažovanje pokazuje da kada naša država ima problem, ima i svoju vojsku i policiju koje taj problem mogu da reše“ - istakao je ministar Đorđević.

Bespilotne letilice prekrile naše nebo

Bespilotne letilice prekrile naše nebo, pišu Novosti pod naslovom „Srbiju snima i nadgleda 3.000 dronova“

Od početka godine dobijeno je samo 112 zvaničnih dozvola, svi ostali krše zakon. Nadležni su uveli rigorozne kontrole, a kazne se kreću od 50.000 pa do 150.000 dinara. Za snimanje iz vazduha potrebna su posebna  odobrenja ministarstva odbrane. List upozorava i da su dronovi opasni: elipse imaju brzinu od 10.000 obrtaja.

Našu decu usvajaju Amerikanci i Skandinavci

Deca bez roditelja iz Srbije sve češće dom pronalaze u inostranstvu. Naše mališane žele  Amerikanci i Skandinavci, objavljuju Novosti.

Svedok pakla u hrvatskom logoru „Lori“

Slobodan Zurovac, zatoečenik logora „Lore“  kaže:  Živim da svedočim o paklu u Hrvatskoj, prenose Novosti.

Pobeda Partizana, tuče navijača pred početak derbija

Partizan i Crvena zvezda u većem delu pre svega taktičke bitke, kvalitetom igre nisu bili na nivou naše najveće fudbalske predstave. Veću želju za pobedom je ipak pokazao domaćin, koji ju je i slavio, golom Leonarda u 89. minutu. Rezultat : Partizan – Crvena zvezda 1:0 (0:0), prenosi Politika

Uoči 152. fudbalskog večitog derbija između Partizana i Crvene zvezde došlo je do tuče navijača, kod železnicke stanice Prokop, a potom i do sukoba sa policijom. Grupa od skoro 1.000 navijača Crvene zvezde sukobila se sa pristalicama crno-belih, a zatim i sa policijom, koja je intervenisala u želji da razdvoji „zaraćene strane”. Navijači su prema policiji bacili baklje, prenosi Politika.

Prethodno, došlo je do sukoba na Novom Beogradu, kada je grupa od 10 navijača nasrnula na jednog, po izlasku iz tramvaja.

Ministar policije Nebojša Stefanović rekao je da je juče uoči derbija u napadima navijača povređeno osam policajaca koji su zbrinuti u Urgentnom centru, i da su privedena 44 huligana.

 „Jedna grupa navijača 'Crvene zvezde' samo što nisu ubili jednog mladića. Ne shvatam šta je poenta da neko izgubi život da bi pokazali da vole svoje klub. Ti ljudi su privedeni kao što će biti uhapšeni i svi ostali, tražim od tužilaštva i sudova da rade svoje posao. Nije dozvoljeno rušiti ovu zemlju, ubijati i premlaćivati samo zato što neko navija za drugi klub”, poručio je Stefanović.

 

 


Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...