Stogodišnjica pobede na Kajmakčalanu

Anđelka Nikolić

(sreda, 14. septembar, pregled najvažnijih tema na naslovnim stranama u srpskoj štampi)
Beograd, 13.09.2016 - protest studentata beogradskog univerziteta na platou ispred filozofskog fakulteta

Pre tačno sto godina, septembra 1916. Odigrala se Kajmakčalanska bitka, jedna od najsurovijih, ali i najslavnijih u našoj istoriji. General NATO koji je vodio bombardovanje Srbije, širi posao na otetoj teritoriji na Kosovu. Započela prinudna naplata struje skidanjem dela plate i plenidbom imovine. U zajedničkoj akciji srpske i nemačke policije razbijen je međunarodni narko kartel i zaplenjeno 303 kilograma kokaina, 96 kilograma kanabisa, 106 kilograma hašiša, u vrednosti oko 20 miliona evra.

moda-njujork-tori-s.

Njujork, 13.09.2016 - Nedelja mode u Njujorku (Fashion Week): kolekcija - Tory Burch

Stogodišnjica prve pobede na solunskom frontu- Ratni pakao u oblacima Kajmakčalana

„Oko podneva smo blizu vrha Kajmakčalan. Konje smo ostavili u njegovom podnožju i penjemo se na vrh da vidimo bojište. Gotovo sve je ostalo na svome mestu. Tek što je zakopano nekoliko tela poginulih kiša ih ponovo otkopava. Jezivi prizori sa bojnog polja. Na visini od 2.525 metara na ovom ogoljenom, prostranom terenu leže stotine smrznutih trupova. Pokrivaju ih oblaci i magla koje rasteruje vetar, a veliki jastrebovi i gavrani krstare nad njima i jedu njihovo meso...“

Ovaj potresni opis bojišta na kojem se, pre tačno sto godina, septembra 1916. odigrala Kajmakčalanska bitka, jedna od najsurovijih, ali i najslavnijih u našoj istoriji, ostavio je doktor Arčibald Rajs u svojoj knjizi „Šta sam video i proživeo u velikim danima”.

To je samo jedno od svedočanstava o velikoj pobedi srpske vojske, prvoj koja je izvojevana na Solunskom frontu, posle povlačenja iz otadžbine, piše u Politici.

Posle povlačenja iz otadžbine, albanske golgote i oporavka na Krfu, srpska vojska bila je prebačena na Solunski front. Saveznici su na celoj dužini Solunskog fronta ukupno imali oko 350.000 vojnika, od čega je Srba bilo oko 130.000. Nasuprot njima nalazile su se dobro utvrđene jedinice bugarske i nemačke vojske, približno iste brojnosti.

Saveznici su procenili da je došlo vreme za protivnapad. „Čast” da prva pokrene tu ofanzivu pripala je, naravno, srpskoj vojci. Saveznici su procenili da je srpska vojska najmotivisanija za borbu, jer su njeni vojnici i oficiri jedva čekali da se vrate u otadžbinu. A taj put išao je preko planine Nidže (danas na granici Grčke i Makedonije) i njenog najvišeg vrha Kajmakčalana (2.525 metara), kao i desetak drugih vrhova, slične visine. Posle teških i krvavih borbi u kojoj je poginulo 4.643 vojnika i oficira, srpska vojska osvojila je Kajmakčalan i tako otvorila put ka oslobađanju otadžbine.

secanje-gusle-

Beograd, 13.09.2016 - Akademija sećanja na Prvu srpsku dobrovoljačku diviziju

Prinudna naplata struje

EPS šalje izvršitelje, upozoravaju Novosti pod naslovom „Zbog dugova za struju kreću na 150.000 adresa“. Naplaćivaće se skidanjem dela plate i plenidbom imovine, piše u ovom listu.

Govori srpski „na maternjem nivou“

Među osamdesetak novoizabranih članova upravnih i nadzornih odbora kraljevačkih ustanova ima i onih u čiju se stručnost opravdano sumnja, piše Politika.

Zašto neko ko ima dozvolu za držanje oružja, neko ko je instruktor streljaštva, neko ko poseduje vozačku dozvolu i bio lični vozač vlasnika privatne firme, ili osoba koja je imala cvećaru, auto-servis, neko ko govori srpski jezik maternjeg nivoa... ima prednost u odnosu na druge ljude i bude izabran u upravni ili nadzorni odbor ustanova kulture, turizma, sporta, socijale, arhiva, muzeja, pita list.

Sve to i niz drugih sličnih navoda našlo se u biografijama predloženih kandidata za organe upravljanja i nadzora u pomenutim ustanovama.

I, bilo je polemike o tome na poslednjem zasedanju gradske skupštine u Kraljevu, zatim na konferencijama za medije, pa na društvenim mrežama, ali i u ovdašnjoj čaršiji. Posebno su na zasedanju skupštine odbornici Lokalnog fronta postavljali slična pitanja, ali su ostali bez odgovora.

Možda se zagonetka nalazi baš u jednoj biografiji u kojoj kandidat ponosno piše da je član određene stranke od njenog osnivanja...

Dobro, ima tu stvarno kvalitetnih ljudi, pogotovo što se tiče obrazovanja i dokazane stručnosti. Primetno je, međutim, i da je skoro dvadesetak njih sa fakultetskim diplomama prištinskog univerziteta, izmeštenog u Kosovsku Mitrovicu. Nameće se onda pitanje zašto otud, kad je Kragujevac i te kako bliži Kraljevu.

rudan-potpisi-bgd

Beograd, 13.09.2016 - promocija romana Vedrane Rudan "Mušarac u grlu"

Auto-put Surčin–Obrenovac kasni više od dve godine

Gradnja auto-puta Surčin–Obrenovac trebalo bi da počne sledeće godine, a Zorana Mihajlović, ministarka građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture, najavila je da će u naredna tri meseca biti potpisan ugovor o finansiranju iz kredita kineske Eksim banke, piše Politika.

Izgradnja ovog dela Koridora 11, vredna 122,69 miliona dolara, poverena je kineskoj kompaniji „Čajna komjunikejšn konstrakšn kompani”.To je kćerka firma kompanije „Čajna rouds end bridžis”, koja je izgradila most Zemun–Borča i koja je pre više od dve godine konkurisala da putem koncesije gradi ovu deonicu.

Osim firme „Čajna komjunikejšn konstrakšn kompani”, za ovaj posao bila je zainteresovana i kineska kompanija „Šandong haj-spid grup”. Tražile su od države da im garantuje određeni protok saobraćaja.

U Ministarstvu građevinarstva objašnjavaju da su pomenute dve kompanije odustale od koncesije, pa su se predstavnici države odlučili za drugačiji model finansiranja – kreditno zaduživanje, pod povoljnim uslovima.

Očekujem da ugovor o finansiranju za gradnju novog auto-puta Surčin–Obrenovac potpišemo na samitu Kine i 16 zemalja centralne i istočne Evrope u Rigi, koji će biti održan do kraja godine – izjavila je ministarka Mihajlović nakon sastanka predstavnika Kine, Mađarske i Srbije.

Na pitanje kako je izabran izvođač radova, budući da nije raspisivan tender, u ministarstvu objašnjavaju da je osnov za ugovaranje ovog projekta međudržavni sporazum sa Kinom u oblasti infrastrukture. Milan Kovačević, konsultant za investicije kaže da je tim ugovorom omogućeno da izvođač radova bude izabran bez javnog nadmetanja.

virtuelna-realnost-naocare

Tokyo, 13.09.2016 - promocija novih Playstation proizvoda i naočara za virtuelnu realnost 

Američki general i kosovski ugalj

General NATO koji je vodio bombardovanje Srbije, širi posao na otetoj teritoriji, objavljuju Novosti pod naslovom „Klarkova kompanija dobija dozvolu da kopa ugalj na Kosovu“. Reč je o Amerikancu Vesliju Klarku komandantu NATO snaga u vreme agresije na našu zemlju 1999.

Razbijen narko kartel, zaplenjena 303 kilograma kokaina, 30 uhapšenih

U zajedničkoj akciji srpske i nemačke policije razbijen je međunarodni narko kartel i zaplenjeno 303 kilograma kokaina, 96 kilograma kanabisa, 106 kilograma hašiša, u vrednosti oko 20 miliona evra. Uhapšeno je 30 članova ove organizovane kriminalne grupe. U drugoj, odvojenoj akciji srpske policije u 18 gradova uhapšeno je još 123 osumnjičenih za organizovani kriminal, ubistva, trgovinu ljudima, proizvodnju i prodaju droge, tešku krađu, silovanje, neovlašćeno držanje oružja. Ovu akciju policija je nazvala „Ciklon”, prenosi Politika.

Na vanrednoj konferenciji za novinare Nebojša Stefanović, ministar unutrašnjih poslova Srbije naveo je da je hapšenje 30 osumnjičenih za međunardoni narko-kriminal usledilo posle 13 meseci duge istrage u okviru jednog zajedničkog tima istražitelja.

„Jedan deo uhapšenih živeo je na teritoriji Nemačke i zbog toga je bila neophodna saradnja sa njihovom policijom”, objasnio je ministar

Među uhapšenima je, i organizator grupe Jevto J. (33), koji je i vođa navijača „Taurunum bojsa” FK Zemun. U akciji „Ciklon” privedeno je i devet policajaca.

„Navijači uhapšeni sa 303 kg kokaina“, naslov je u Blicu.

„Navijač iz Zemuna, šef balkanskog narko-kartela“, naslov je u Novostima.

„Pao najveći narko-bos“, naslov je u Informeru.

polic-kzs-ministar-

Beograd, 13.09.2016 - konferencija za medije ministra unutrašnjih poslova Nebojše Stefanovića

Taksa za ulazak u šengensku zonu još je samo ideja

U Evropskoj komisiji još nije napravljen predlog o sistemu registrovanja stranih posetilaca koji ulaze u EU, pa je stoga prerano za bilo kakve spekulacije o detaljima tog budućeg predloga. To je odgovor koji je Politika dobila iz kabineta evropskog komesara za bezbednost i migracije Dimitrosa Avramopulosa na pitanje da li će se u tom aktu naći i odredba da građani Srbije i ostalih zemalja koje nisu članice EU, ali jesu u šengenskoj zoni, plaćaju taksu za ulazak u države EU.

Šojgu: SAD su menjale svetski poredak na Kosovu i u BiH

Dok američki državni sekretar Džon Keri i ruski ministar spoljnih poslova Sergej Lavrov pokušavaju da uspostave tešnju saradnju u Siriji, ministri odbrane Amerike i Rusije Ešton Karter i Sergej Šojgu ne prestaju da političkim izjavama podgrevaju tenzije izmedju Vašingtona i Moskve, piše u Politici.

Vojni ministri dveju zemalja izlaze iz svojih nadležnosti i šalju zapaljive političke poruke, piše list i u naslovu citira izjavu Šojgua „SAD su menjale svetski poredak na Kosovu i u BiH“.

Firer hoće ponovo da maršira Srbijom

Pod naslovom „Firer hoće ponovo da maršira Srbijom“, Blic piše da su nacisti najavili skup za 1. oktobar. Država ovo mora da zaustavi, poručuje list.

Krkobabić postavio novu direktorku pošte bez konkursa

Predsednik PUPS-a Milan Krkobabić postavio je novu direktorku pošte bez konkursa. Na tu funkciju postavljena je Mira Petrović iz PUPS.a. A gde je konkurs, pita Blic.

Altman: Dačić mora da shvati da je Kosovo izgubljeno

Altman: Dačić mora da shvati da je Kosovo izgubljeno. Juratović : Nema gotovo nijedne poruke a da pojedinci od nje nisu spremni da naprave problem. Ovo je deo izjava sagovornika Danasa o regovanju srpskog šefa diplomatije Ivice Dačića na stavove zvaničnika Nemačke Majkla Rota.

Naime, visoki zvaničnik nemačkog Ministarstva spoljnih poslova Majkl Rot izjavio je da je Srbija izrazila nameru da pristupi Evropskoj uniji a ne Rusiji, pa bi trebalo postepeno da usaglašava svoje pozicije sa EU, na šta je usledio odgovor Ivice Dačića u kojem reči nemačkog diplomate naziva „uvredljivim i neumesnim“. On je rekao da pridruživanje sankcijama Rusiji nije za Srbiju pitanje jednostavnog procesa usklađivanja spoljne politike sa EU, već vitalno pitanje jer je Rusija zemlja koja se protivi priznanju kosovske nezavisnosti u UN, dok zapadne zemlje, van dijaloga u Briselu, sve čine da nateraju sve druge da priznaju Kosovo.

izraelvojska-vezba-s

Israel, 13.09.2016 - vojne vežbe izraelske vojske u Golanskoj visoravni, nedaleko od granice sa Sirijom

Ministarstvo odbrane opstruiše istraživanje ratnih zločina

Milica Kostić, direktorka pravnog programa Fonda za humanitarno pravo za Danas kaže da Ministarstvo odbrane opstruiše istraživanje ratnih zločina.

Apsolutno postoji pritisak na poverenika za informacije od javnog značaja i zaštitu podataka o ličnosti Rodoljuba Šabića, smatra ona. Tužbe Republičkog javnog tužilaštva protiv Šabića mogu da utiču na pregovore o Poglavljima 23 i 24, kaže za list Milica Kostić.

RJT podiglo je novu tužbu protiv poverenika uz tvrdnju da ugrožava nacionalnu bezbednost time što zahteva od Ministarstva odbrane da dostavi tražene podatke Fondu za humanitarno pravo o Nikoli Mićunoviću.

vojska-dikovic-austrijanac

Beograd, 13.09.2016 - susret načelnika  Generalštaba Vojske Srbije, generala Ljubiše Dikovića i načelnika Generalštaba Oružanih snaga Austrije, generala Otmara Komenda

Nikola Selaković u trci za gradonačelnika

Pod naslovom „Nikola Selaković u trci za gradonačelnika“, Danas objavljuje da će vanredni izbori za Beograd bitie raspisani u maju 2017, kad i predsednički.

Na izbor kandidata opozicije uticaće Inicijativa „Ne da(vi)mo Beograd“, piše u tekstu.

Inicijativa „Ne da(vi)mo Beograd“ tuži Informer

Predstavnici Inicijative „Ne da(vi)mo Beograd“ podneće tužbu protiv dnevnog lista  Informer zbog brojnih negativnih tekstova koje je o njima objavio ovaj provladin tabloid, saznaje Danas.

Sklandalozni naslovi i tekstovi u Informeru praktično pozivaju na linč predstavnika Inicijative, tvrde oni.

Radomir Lazović za list ukazuje da su ugroženi svi oni koji kritički javno govore protiv vlasti. Ova atmosfera medijskog linča uvod je zapravo u mnogo opasnije pretnje i pritiske koji dolaze čak i od narodnih poslanika, kaže Lazović.On dodaje da je u pitanju mašinerija koja se okomi na svakog ko se drzne da iznese kritike na račun vlasti.S druge strane, tužilaštvo već pet meseci ćuti o rušenju u Savamali.

parada-ponosa-ministarka

Beograd, 13.09.2016 - ministarka za evropske integracije Jadranka Joksimović sastala se danas sa predstavnicima Sekretarijata Parade ponosa: Jadranka Joksimović, Boban Stojanović

Troškovi gej parade

Srpski telegraf bavi se troškovima predstojeće gej parade u Beogradu, najavom „kreće parada, budžet će da strada“ i pod naslovom „Peder bal nas košta 500.000 evra“. Ovaj tabloid tvrdi da če „za angažovanje policije3 građani morati da plate do 400.000 evra a tu su i troškovi ostalih gradskih službi“.

paraolim-sttenis-branislava-

Rio de Žaneiro. 13.09.2016 - reprezentativka Srbije u stonom tenisu Borislava Perić-Ranković osvojila je zlato na Paralimpijskim igrama u Brazilu

Najstariji aligator na svetu u beogradskom zoo-vrtu

Muja iz beogradskog zoo-vrta je najstariji aligator na svetu, piše Politika.

 

 

 


Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...