Šta donosi u Beograd američki potpredsednik?

Anđelka Nikolić

(ponedeljak, 15. avgust, pregled najvažnijih tema na naslovnim stranama u srpskoj štampi)
Kosovska Mitrovica, 14.08.2016 - početak radova na revitalizaciji Mosta na Ibru u Kosovskoj Mitrovici, koji je od 2011. godine zatvoren za saobraćaj

U najavi dolaska Džozefa Bajdena u Beograd, Bela kuća nije saopštila teme razgovora. Premijer Aleksandar Vučić planira da uvede još novih lica u Vladu Srbije i tek imenovani sastav Vlade Srbije vrlo brzo će biti promenjen. Danas ističe rok za uplatu trećeg dela dažbina za imovinu. Vlada povukla prvi korak ka prodaji EPS-a.

gitarijada-zajecar-s

Zaječar, 13.08.2016 - završno veče 50. Gitarijade u Zaječaru

Šta Bajden donosi u Beograd

Sutra, svega nekoliko dana po formiranju Vlade Srbije, Beograd dočekuje drugog čoveka najmoćnije države sveta. Dolazak Džozefa Bajdena vest je od prvorazrednog značaja za svaku zemlju koju poseti potpredsednik SAD. Ako se uz to doda činjenica da u najavi dolaska Bela kuća nije saopštila teme razgovora, otvara se veliki prostor za spekulacije šta je u Bajdenovom koferu, objavljuje Politika.

Teme razgovora uticajnog potpredsednika odlazeće američke administracije s Nikolićem i Vučićem sigurno će se odnositi na stabilnost na Balkanu, borbu protiv terorizma i dijalog Beograda i Prištine. Analize Bajdenovih poruka u Beogradu i Prištini verovatno još neće biti završene, a Srbija poćetkom jeseni, dočekuje sledećeg značajnog gosta - ruskog premijera Dimitrija Medvedeva. I upravo je tako zgusnut rapored američkih i ruskih zvaničnika povod za ponovne spekulacije o borbi ove dve velesile za prevagu na Balkanu.

Da li se može verovati u iskrenost reči pomoćnice američkog državnog sekretara Viktorije Nuland, koja je početkom jula posetila Beograd poručivši da SAD „nikada ne bi pomislile da od partnera i saveznika traže da bira stranu“? Ili, pak, u stalne tvrdnje Moskve da joj ne smeta put Srbije u EU, pita se Politika.

Oproštajna poseta Srbiji „Sa Bajdenom o Kosmetu i Rusiji“, naslov je u Novostima.

pakistan-parada-s

Karachi, 14.08.2016 - oebeležavanje 70. godišnjice nezavisnosti Pakistana

Nova vlada biće promenjena već u septembru

Premijer Aleksandar Vučić planira da uvede još novih lica u Vladu Srbije i tek imenovani sastav Vlade Srbije vrlo brzo će biti promenjen. Vučić uvodi inistarstva za ekologiju i evrointegracije, a  nije isključeno da Jadranka Joksimović i Ivica Dačić rotiraju zaduženja, rečeno je Danasu u obaveštenim političkim krugovima.

Sredinom septembra, naime, kako navode sagovornici lista , naći će se na dnevnom redu parlamenta Srbije izmene Zakona o ministarstvima i Zakona o vladi. Premijer namerava da ekologiju koja je sada u resoru poljoprivrede izdvoji u posebno ministarstvo.

Takođe, biće uvedeno i novo ministarstvo - resor za evrointegracije, odnosno za Evropsku uniju. Da li će sadašnja ministarka bez portfelja Jadranka Joksimović, koja je bila zadužena za evropske integracije, samo biti preimenovana u novom resoru, nije poznato. Izvori lista ističu da neće biti iznenađenja u smislu uvođenja novih stranaka u vladu.

baloni-engl-s

Bristol, 14.08.2016 - festival balona u Engleskoj (Bristol International Balloon Fiesta)

Poslednji čas za plaćanje poreza

Danas ističe rok za uplatu trećeg dela dažbina za imovinu, upozoravaju Novosti pod naslovom „Paprena kamata za kašnjenje poreza“.

Čudan model prodaje Galenike

Sutra će, nakon što ponuđačima istekne rok za dostavljanje kompletirane dokumentacije, biti poznato ko će postati novi vlasnik Galenike, objavljuje Danas pod naslovom „Čudan model prodaje Galenike“.

Za kupovinu 25 odsto akcija te fabrike lekova po ceni od najmanje sedam miliona evra na tenderu se nadmeću britansko-ruski konzorcijum Frontier farm - Petrovaks farm, brazilska kompanija EMS i Kadila farmasjutikals iz Indije.

Nakon najviše pet godina upravljanja, tokom kojih strateški partner ima obavezu da unapredi poslovanje i poveća vrednost kompanije, raspisaće se novi tender za prodaju većinskog dela fabrike. Na osnovu dokapitalizacije strateški partner stiče pravo da deli dobit sa državom od prodaje Galenike.

Privatizacioni savetnik Branko Pavlović kaže za Danas da je model prodaje Galenike prilično čudan i da se primenjuje samo u slučajevima kada je preduzeće pred bankrotom. Ovakav način prodaje primenjuje se između ostalog  što na ovim prostorima vlada pogrešno opredeljenje da država nije u stanju da upravlja velikim privrednim sistemima. On dodaje da je suma od sedam miliona evra, odnosno predviđeni nivo dokapitalizacije suviše nizak jer Galenika u obrtnim sredstvima ima najmanje toliko kapitala.

Ekspert za strane investicije Mahmud Bušatlija ističe za Danas da je veoma neuobičajeno što je strateški partner za upravljanje fabrikom dobio veliki udeo u vlasništvu nad Galenikom - za relativno malu sumu od sedam miliona evra dobiće  25 odsto vlasništva. U svetu je uobičajeno  da strateški partner dobije između tri do osam odsto vlasničkog udela. Strateški partner u Galenici, zahvaljujući tome može enormno da zaradi prilikom većinske privatizacije Galenike. Naime, tada bi manjinski strateški partner mogao da dobije i do 25 miliona evra od privatizacije, što je nesrazmerno velika suma u odnosu na novac koju je dao državi Srbiji za dokapitalizaciju Galenike - zaključuje Bušatlija.

ameri-milvoki-neredi-s

Lower Lake, 14.08.2016 - rušilački neredi u Milvokiju u subotu uveče, pošto je policajac upucao muškarca kojeg je gonio

Vlada povukla prvi korak ka prodaji EPS-a

Elektroprivreda plaća 34 miliona dinara za procenu imovine javnog preduzeća, piše u Blicu pod naslovom „Vlada povukla prvi korak ka prodaji EPS-a“.

Opet brišu ćirilicu u Hrvatskoj

Skadalozna najva, brišu ćirilicu navodno zbog malog broja Srba, piše u Novostima pod naslovom „“Tiha ´Oluja´ u Istočnoj Slavoniji“.

rus-vojneigre-srb-s

Moskva, 13.08.2016 - na poligonu Alabino, nadomak Moskve, završene su druge Međunarodne vojne igre, kojem su prisustvovali ministar odbrane Srbije i načelnik GŠ VS: Zoran Đorđević, Ljubiša Diković

Lažirana izjava o prihodima Siniše Malog

Marija Mali, bivša supruga gradonačelnika Beograda Siniše Malog, tvrdi da je bila ucenjena da da lažnu izjavu Agenciji za borbu protiv korupcije u postupku koji se vodi protiv Malog, prenosi Danas.

Prema tvrdnji Marije Mali, gradonačelnik Beograda je na nju vršio pritisak da mu pomogne oko postupka koji je protiv njega pokrenula Agencija za borbu protiv korupcije, a u kojem se ispituje da li je prijavio svu imovinu i prihode. U toj izjavi, kako navodi, lažno je prikazala određene prihode kao nasledstvo koje je dobila od oca, otkriva Mreža za istraživanje kriminala i korupcije - KRIK.

Marija Mali podnela je 14. jula krivičnu prijavu protiv bivšeg supruga zbog verbalnog i fizičkog nasilja koje je navodno trpela. Istog dana je i Siniša Mali policiji podneo prijavu protiv nje optužujući je za lažno prijavljivanje i ucenu.

Postupak provere imovine i prihoda gradonačelnika Siniše Malog Agencija je pokrenula nakon što je KRIK pre godinu dana otkrio da je kao direktor of-šor kompanija kupio 24 apartmana u letovalištu na bugarskom primorju. Mali je tvrdio da je njegov potpis na ugovorima falsifikovan, ali javnosti nije dostavio dokaz za to. Njegova advokatica u Bugarskoj je tamošnjem poslovnom registru podnela zahtev da Malog izbriše sa funkcije lica koje je ovlašćeno da zastupa of-šor kompanije. Zahtev je, zbog neispravnih dokumenta, odbijen i Mali još upravlja of-šor kompanijom.

Sadik Ahmetović: I Dodik i OHR imaju još vremena da ponište referendum

Povodom odluke Narodne skupštine Republike Srpske o raspisivanju referenduma o danu RS  i odluke Ustavnog suda RS, biće otvorena rasprava o referendumu na području opštine Srebrenica o izdvajanju iz RS. Inicijator za pokretanje rasprave o izdvajanju Srebrenice iz RS Sadik Ahmetović govori za Danas o razlozima takvog koraka.

„Mesto gde je počinjen genocid ima pravo da pita svoje građane da li žele Srebrenicu u ustavnom poretku RS. To će biti naš odgovor entitetu čija je vojska i policija počinila genocid nad Bošnjacima Srebrenice, koji 20 godina posle ne poštuje odluke sudova i kontinuirano krši ljudska prava Bošnjaka u RS“, kaže Ahmetović, zastupnik SDA u Zastupničkom domu Parlamentarne skupštine BiH i predsedavajući Upravnog odbora Memorijalnog centra Srebrenica-Potočari.

I Dodik i OHR imaju još vremena da ponište referendum, kaže za Danas Sadik Ahmetović.

Studentski život najskuplji u Japanu a najjeftiniji u Bugarskoj

Studentski život za srpske studente najskuplji je u Japanu a najjeftiniji u Bugarskoj, objavljuje Politika.

Za smeštaj i troškove života u Australiji je potrebno najmanje 1.550 australijskih dolara mesečno, u Velikoj Britaniji 1.350 funti, a u Holandiji najmanje 1.100 evra svakog meseca. U Nemačkoj nema školarine, već se po semestru plaća upisnina od 100 do 150 evra, dok se u Češkoj studije na engleskom jeziku plaćaju 5.000 evra.

U Austriji i Nemačkoj bez znanja nemačkog jezika možete da upišete studije, ali samo kao vanredni student. U Velikoj Britaniji i Švajcarskoj ne postoje stipendije, a u Belgiji na ovu vrstu pomoći mogu da računaju samo master studenti. Prijemni ispiti uglavnom ne postoje na stranim univerzitetima, izuzetak su Bugarska, Italija, Japan, Turska i Španija.

U Bugarskoj i Kini srpskim studentima nije dozvoljen rad uz studije, dok se u Italiji radna dozvola za akademce van EU jako teško dobija. U Grčkoj je zabranjen rad uz studije na privatnim univerzitetima. S druge strane, stranim studentima u Švedskoj većina univerziteta nudi pomoć pri traženju honorarnog posla, a tokom godine se organizuje i veliki broj sajmova za zapošljavanje.

Sabor u Guči

Guča je retko mesto na ovoj kukavnoj i sumornoj planeti gde se ljudi još raduju i vesele, a Dragačevski sabor beleg jednog vremena i jednog plemena, i neka ga takvog.Kome ovo smeta neka ide negde u Evropu i neka cupka mazurku ili bolero, mada su i to narodne igre, prva poljska , druga španska, samo im to izgleda otmenije od našeg moravca, kaže pisac  Dobrilo Nenadić za Politiku.

Pisac se priseća i početka vašara u Guči: Počelo je tako skromno, sirotinjski, nevino, a naposletku se pretvorilo u razuzdanu, vrtoglavu pijanku i igranku, ostrvo životne radosti, u ovom depresivnom svetu..

Politika prenosi i da je Orkestar Bojana Ristića  iz Vladi;inog Hana proglašen najboljim na 56. Saboru u Guči.

koss-zene-srb-senegal-s

Rio de Žaneiro, 14.08.2016 - utakmica Srbija - Senegal (95:88) u košarci za žene na Olimpijadi u Rio de Žanieru: Jelena Milovanović, Aida Fall

Ko i zašto  priziva duh Miloševića

Kao da je vreme stalo svadjamo se na stare teme, piše u Blicu pod naslovom  „Ko i zašto  priziva duh Miloševića“.

Blic navodi izjave Ivice Dačića: „doći će vreme za priznanje da je Srbija bila napadana na osnovu lažnih optužbi“ i  Aleksandra Vulina: „Tribunal je priznao da Milošević nije kriv i da je Srbija bila u pravu“.

List daje i komentare tih izjava:

Vesna Pešič: Dačić i Vulin hoče iz groba da izvade Miloševića.

Čedomomir Jivanović: Ovo je pravi dokaz dezorijentacije društva u Srbiji.

Vuk Drašković: Svih onih godina smrti i zločina on je govorio da Srbija nije bila u ratu.

Kina, Rusija i NATO

Informer objavljuje kako je „predsednik Kine Si Đinping objavio“ da će „Kina i Rusija vladati svetom“.

„Do 2026. Razbićemo NATO“, piše u ovom tabloidu.

fra-vojska-crkva-s

Lourdes, 14.08.2016 - francuska policija u pojačanim merama bezbednosti na svim značajnijim skupovima i okupljanjima građana

Ko plaća haos

„Šiptar plaća ´žutu patku´“, naslov je u Informeru. Ovaj tabloid objavljuje kako „Haki Abazi, direktor ´Rokfeler fondacije´za Balkan isplaćuje milione za izazivanje haosa i nereda u Srbiji“.

Karadžić u Hagu

Srpski telegraf objavljuje naslov „Karadžića pokušali da ubiju u Hagu. Tabloid tvrdi, „Otrovali ga prašinom koja izaziva rak“. List prenosi izjavu Luke Karadžića, brata bivšeg predsednika RS: „Pričao sam sa njim prošle nedelje. Kaće da obriše prašinu sa stolai kreveta ali se brzo stvori novi talog koji se cakli kao staklo. To je staklena vuna koja izaziva teška obolenja.“

Veće plate?

Vučić dreši kesu za prosvetu, zdravstvo, vojsku i policiju, najavljuje tabloid Alo, pod naslovom „Od oktobra veće plate 10 odsto“. Ovaj list objavljuje kako je „plan da prosečna neto zarada s ovim i povećanjem minimalne cene rada dosegne 430 evra. Plate u prosveti biće za 4%, u zdravstvu za 3% a u bezbednosnom sektoru za 2% veće nego što su bile pre smanjenja 2014, obećava ovaj tabloid.

 


Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...