Nova vlada do 3. avgusta?

Anđelka Nikolić

(petak, 29. jul, pregled najvažnijih tema na naslovnim stranama u srpskoj štampi)
Beograd, 28.07.2016 - košarkašice ženske reprezentacije Srbije na izložbi Olimpijskog komiteta Srbije (OKS) i Košarkaškog saveza Srbije (KSS) "Pre i posle Rija - Istorija", u centru Beograda, u blizini Žućkovog ćošeta (Knez Mihailova)

Mandatar Aleksandar Vučić će ekpoze o radu nove vlade čitati 3. avgusta a ministar odbrane je, poslednja Vučićeva dilema. Zbog finansijske nesigurnosti u svetu od početka godine zlato je poskupelo 24 odsto, a samo od juna 11 odsto - zar to nije kamata od 24 odsto na šestomesečnom nivou. Lider SDA BiH i Bakir Izetbegović boraviće danas u Novom Pazaru, na poziv predsednika SDA Sandžaka Sulejmanina Ugljanina. Vrhovni sud Hrvatske ukinuo je presudu Branimiru Glavašu za ratni zločin nad Srbima u Osijeku i predmet vratio na ponovno suđenje. U 12 od 14 slučajeva ubistava žena u Srbiji utvrđeni su propusti, nedostaci u radu nadležnih organa i službi, odnosno greške u radu koje su prethodile ubistvima.

izlo-ajvazovski-moskva

Moskva, 28.07.2016 - izložba ruskog slikara romantizma Ivana Ajvazovskog (Aivazovsky) u Tretjakovskoj galeriji u Moskvi

Vučić čita ekspoze 3. avgusta

Blic saznaje da će mandatar Aleksandar Vučić ekpoze o radu nove vlade čitati 3. avgusta. Ministar odbrane je, prema pisanju lista, poslednja Vučićeva dilema.

vucic-cercil

Beograd, 28.07.2016 - predsednik Vlade Srbije Aleksandar Vučić na promociji knjige "Faktor Čerčil", autora Borisa Džonsona, ministra spoljnih poslova Velike Britanije

Zlato preteklo štednju

Niske kamate na štednju i finansijska neizvesnost zbog „bregzita” naveli su mnoge vlasnike novca da promene prioritete ulaganja i da kapital plasiraju u zlato, objavljuje Politika. Kod nas ima nekoliko firmi koje se bave prodajom takozvanog investicionog zlata. U beogradskoj firmi „Insignitus gold” investiciono zlato se može kupiti u apoenima od jednog, pet, deset, 20, 50, 100, 250 i 1.000 grama.

Za štednju u zlatu važi da čuva realnu vrednost kapitala. Primera radi, prvi „Fordov” model automobila 1915. godine koštao je 370 dolara, a sada model „mondeo” košta 24.000 dolara. I pre sto godina i sada to je bila vrednost od 18 unci zlata, što je oko 540 grama.

Zlato čuva vrednost, ali formalno kamatu ne donosi. Prodavci zlata, međutim, kažu da to nije tako.

– Zbog finansijske nesigurnosti u svetu od početka godine zlato je poskupelo 24 odsto, a samo od juna 11 odsto. Zar to nije kamata od 24 odsto na šestomesečnom nivou – kaže Ljuba Jakić, direktor pomenute firme, dodajući da cena zlata ide ka svom istorijskom maksimumu.Trenutna cena na svetskim berzama sirovog zlata je 38,53 evra po gramu, dok je cena prerađenog u pločice i novčiće 51 evro po gramu. Ovo ulaganje država ne oporezuje poput devizne štednje.

Najčešći falsifikati

Uz fotografije novčanica od 2.000 dinara i 50 evra, Novosti objavljuju rezultate istraživanja Narodne banke Srbije, pod naslovom “Oprez, ove novčanice se najviše falsifikuju”.

Bakir prvi put u Sandžaku

Lider SDA BiH i aktuelni predsedavajući Predsedništva BiH Bakir Izetbegović i predsedavajući Saveta ministara BiH Denis Zvizdić boraviće danas u Novom Pazaru, na poziv predsednika SDA Sandžaka Sulejmanina Ugljanina, piše Politika. Na skupu povodom  26. godišnjice od osnivanja Stranke demokratske akcije (SDA) Sandžaka trebalo bi da se okupe predstavnici svih stranaka sa ovim nazivom .

SDA Sandžaka je, kao ispostava SDA Jugoslavije sa centralom u Sarajevu, zvanično osnovana na današnji dan u Novom Pazaru.Tada, pred rat i raspad Jugoslavije, osnivač SDA Alija Izetbegović, na skupu je poručio:

„Ako Srbija i Crna Gora budu htele da prave samostalnu državu, tražićemo potpunu političku i teritorijalnu autonomiju za Sandžak“.

Njegov sin i naslednik na mestu predsednika SDA BiH Bakir sada dolazi na svečanost sestrinske stranke.

Nije tačna informacija da čelnici BiH dolaze tajno, bez obaveštavanja državnih organa Srbije, naveo je pisanoj izjavi za Politiku potpredsednik stranke Edib Kajević.

Bez odbrane od groma?

Prema pisanju Novosti, stručnjaci upućuju alarmantno upozorenje u tekstu pod naslovom “Srbija bez odbrane od groma”. List objavljuje da se već deset godina ne zna ko proverava ispravnost gromobrana.

Ukinuta presuda Glavašu

Vrhovni sud Hrvatske ukinuo je presudu Branimiru Glavašu za ratni zločin nad Srbima u Osijeku i predmet vratio na ponovno suđenje. Najviši pravosudni organ u Hrvatskoj tako je prihvatio Glavaševu žalbu, iako je dokazana njegova veza sa nizom ubistava osječkih Srba 1991. i 1992. Žalba Branimira Glavaša i drugih optuženika u slučajevima “Garaža” i “Selotejp” usvojena je u celosti. Odluka je na 11 stranica napisana još 7. juna, ali je tek u četvrtak objavljena.

Ukidanje Glavaševe presude nova je etapa u sramnom procesuiranju zločina nad Srbima u Hrvatskoj, objavljuju Novosti pod naslovom “Još jedan šok iz Hrvatske: Ukinuta presuda Glavašu”.

Nova protestna nota iz Beograda

Srbija je u četvrtak uputila protestnu notu Hrvatskoj zbog ustaškog divljanja na obeležavanju 75. godišnjice antifašističkog ustanka u Srbu, a sprema se da pošalje još jedan protest - nakon najave da će izvođač ustaških pesama Marko Perković Tompson učestvovati u državnom programu obeležavanja godišnjice "Oluje", 5. avgusta, u Kninu, piše u Novostima pod naslovom “Protest Beograda zbog Tompsona”.

Tompson, koji ne propušta priliku da iznese svoje stavove kojima veliča ustaštvo i upućuje pretnje Srbima, poslednja je u nizu provokacija koje poslednjih dana stižu iz Hrvatske - od rehabilitacije kardinala Stepinca do incidenata u Srbu, objavljuje ovaj list.

Kancelarija Evropske komisije u Zagrebu nije komentarisala poslednja dešavanja u Hrvatskoj, uz objašnjenje da to nije u domenu njihovog posla.

Skuplja svinjetina

Novosti objašnjavaju kako su rast cena tovljenika i izvoz - izazvali poskupljenje mesa u prodavnicama, u tekstu pod naslovom “Svinjetina skuplja zbog ´žive vage´”.

Neke žene bi bile žive da je tužilaštvo reagovalo

U 12 od 14 slučajeva ubistava žena u Srbiji utvrđeni su propusti, nedostaci u radu nadležnih organa i službi, odnosno greške u radu koje su prethodile ubistvima, rekao je na konferenciji za novinare zaštitnik građana Saša Janković, čija je služba sprovela kontrolu postupanja nadležnih institucija u ovim slučajevima, prenosi Danas.

Kako je naglasio, propusta je bilo i u slučaju nedavnih ubistava u Žitištu, podsetivši da je Ministarstvo za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja odmah nakon tog tragičnog događaja izdalo saopštenje u kome je navelo da nije bilo propusta u radu centra za socijalni rad, "iako je nasilje prijavljivano".

- To ne znači da je bilo ko osim ubice kriv za nečiju smrt, ali da tih propusta nije bilo verovatnoća da se desi smrtni ishod bila bi manja - rekao je Saša Janković. Kako je objasnio, nadležni organi nisu blagovremeno ili uopšte preduzeli ono što je propisano, ukazujući da MUP i centri za scojalni rad nedovoljno razmenjuju podatke.

- Nije da su naši zakoni loši, osnovni problem je nesprovođenje propisa i neodgovornost. Često se propusti zataškavaju - istakao je Janković. Podsetio je da je od juna 2013. do juna 2014. bilo 5.352 krivične prijave koje je policija podnela za nasilje u porodici, te da se njih 4.399 odnosilo na nasilje nad ženama.

- U 71 odsto slučajeva ove prijave su okončane usmenim upozorenjem za nasilnike, a samo 25 odsto krivičnih prijava stigle su do faze optuženja - ukazao je Janković.

kzs-jankovic-zene-

Beograd, 28.07.2016 - konferencija za novinare Zaštitnika građana: "Nasilje nad ženama – uloga i odgovornost organa javne vlasti": Gordana Stevanović, Saša Janković, Tanja Ignjatović

Vežba NATO-a kasnila jer su ukrajinski generali pravili selfije

Američki generali su protestovali zbog toga što su manevri na severozapadu Crnog mora kasnili 40 minuta, upravo koliko su kasnili ukrajinski generali da bi potom još pravili i selfije na ratnom brodu, objavila je poslanica u ukrajinskom parlamentu i nedavno pomilovana zatvorenica iz ruskog zatvora Nadežda Savčenko na svom fejsbuk-profilu, prenosi Politika.

Ukrajinska vojska se tokom vojnih vežbi NATO-a u međunarodnim vodama na severozapadu Crnog mora nije baš pokazala kao visokoprofesionalna armija. Savčenkova, koja je vojni pilot, napisala je da se tokom vežbe „Si briz 2016” (Morski povetarac) ukrajinski generali nisu ponašali profesionalno i da njihovom komandom nije nezadovoljna samo ona, nego i američki vojska.

Multinacionalni pomorski vojni manevri, koji se odvijaju na jugu Ukrajine, započeli su 18. jula letačkim manevrima u Nikolajevu, a od 24. do 30. jula se održavaju manevri na moru, u blizini Odese. Manevri se održavaju i u blizini bugarske luke Burgas.

Ove godine na manevrima učestvuje 3.000 vojnika, uključujući 2.000 iz SAD, a ostali potiču iz drugih NATO članica i crnomorskih zemalja, Bugarske, Grčke, Rumunije i Turske. Iz Ukrajine učestvuje 1.000 vojnika.

I dronovi otkrivaju migrante

Za sedam dana, koliko vojnici i policajci patroliraju duž državnih granica Srbije prema Bugarskoj i Makedoniji, više od 500 migranata odustalo je od ilegalnog prelaska na našu teritoriju, piše Politika.

Iako je prerano govoriti o efektima vladinih mera za suzbijanje ilegalnih ulazaka migranata u Srbiju ali i krijumčarenja ljudi, utisak nadležnih, kao i svih koji pomažu izbeglima je da je broj migranata u našoj zemlji poslednjih dana smanjen.

Zajednički timovi vojske i policije, koji su formirani 22. jula odlukom Vlade Srbije uz saglasnost predsednika Tomislava Nikolića, danonoćno obezbeđuju državnu granicu, kaže za Politiku portparol Ministarstva odbrane, kapetan korvete Jovan Krivokapić.

U ovom trenutku najviše pripadnika združenih snaga, a takođe i pripadnika granične policije, angažovano je na obezbeđenju državne granice u dužini od 457 kilometara prema Bugarskoj i Makedoniji – navodi Krivokapić.

Združene snage opremljene su borbenim oklopnim vozilima, a na raspolaganju su im i četiri helikoptera za vazdušno patroliranje i izviđanje granice. Ukoliko komanda proceni da je potrebno, možemo da upotrebimo i dronove i bespilotne letelice za efikasno praćenje kretanja i otkrivanje pokušaja ilegalnih upada na teritoriju Srbije – navodi portparol Ministarstva odbrane.

Tanja Miščević: Evropska komisija se ne bavi Savamalom

“Odugovlačenje sa formiranjem vlade utiče na kašnjenje u reformama samo u smislu usvajanja zakona. Realno je da zatvorimo sva poglavlja u pregovaračkom procesu do kraja 2018. godine”, kaže u razgovoru za Danas šefica tima za vođenje pregovora o pristupanju Srbije Evropskoj uniji Tanja Miščević.

“EK ne ulazi u pojedinačne slučajeve. Poenta je izgradnja institucija i sistema stabilne demokratske države što podrazumeva i jačanje uloge državnih institucija i kontrolne uloge nezavisnih tela i civilnog društva”, kaže Tanja Miščević, odgovarajući na pitanje o slučaju nelegalnog rušenja u Savamali.

„Uporno idete na pojedinačne slučajeve. Prosto je nemoguće baviti se pojedinačnim slučajevima. Tu su reforma policije, novi zakon o policiji, načini postupanja u različitim slučajevima. Ako tu primećujemo problem, onda imamo problem sa poglavljem 24. Ako me pitate šta ako se ne ispunjavaju te mere, postoji jasno pravilo. Ako dođe do zastoja u izvršavanju akcionih planova za ta poglavlja, to se odražava na čitav pregovarački proces koji se mora zaustaviti dok se mere ne ispune. Tek smo otvorili poglavlja. Ogroman broj mera je pred nama“, kaže Mišćević.

Nikola Žigon: "Necenzurisane laži su dovoljno plaćene"

Nikola Žigon, umetnički direktor Galerije "Progres", nije mogao, zbog, kako je objasnio, "poslovne politike" te kuće da kaže koliko iznosi cena iznajmljivanja njenog prostora na mesec dana i za aktuelnu izložbu "Necenzurisane laži".

Ne znam koliki je iznos jer je to poslovna tajna ali mislim da je dovoljno naplaćena od strane kompanije 'Progres', kojoj Galerija i pripada - objasnio je Nikola Žigon za Danas.

Galerija "Progres" pripada kompaniji "Progres" i sav komercijalni prihod od izložbi pripada njoj.

U Viminacijumu najveća rimska nekropola

Novi, ekskluzivni nalazi na području rimskog garda Viminacijuma (prostor današnjeg Kostolca) koje je otkrio jedan od naših najposvećenijih savremenih arheologa, profesor Miomir Korać, i njegov tim, po ko zna koji put ovaj lokalitet stavljaju u centar pažnje stručne i šire javnosti, objavljuje Danas.

U novija vremena ovo jedno od najživljih i najdinamičnijih arheoloških nalazišta u ovom delu Evrope, ali i šire. Pronađena je podzemna grobnica - memorija (grč. hypogeum), zahvaljujući kojoj je otkriven još jedan način sahranjivanja, potom nove velelepne freske, različiti predmeti, te sedam zlatnih novčića, kovanih i sakrivenih u vremenima najezde Huna sredinom V veka.

- Posle skoro 20 godina (1997. napustili smo privremeno istraživanje baš ovog prostora), zbog izgradnje trećeg bloka termoelektrane Kostolac, vratili smo se na staro mesto i pronašli ovu grobnicu u verovatno najvećoj rimskoj nekropoli na svetu - priča sa uvek jednakim ushićenjem Miomir Korać za Danas.

On dodaje da su ova istraživanja namenska, za potrebe skupa istraživača kojima su uža specijalnost rimsko društvo. Taj skup, odnosno kongres, u trajanju od 12 dana odražaće se 2018. godine baš u Beogradu.

Iskopavanja na Viminacijumu otpočela su sedamdesetih godina 20. veka, podseća Korać i ističe da je rimska nekropola sa 14.000 grobnica verovatno najveća sačuvana rimska nekropola na svetu, čudo u svetskim razmerama.

Na ovom lokalitetu do sada je pronađeno 1.200 samo zlatnih predmeta i ukupno 100.000 eksponata. Na 450 hektara otkriveni su hramovi, trgovi, pozorišta, hipodrom, amfiteatar koji je imao 6.500 do 7.000 mesta, po čemu zaključujemo da je grad imao 30.000 stanovnika, dakle, veličine nekog današnjeg glavnog grada.

Državu ne zanima sporna diploma sa "Univerziteta Kosovo"

Agencija za borbu protiv korupcije zatražila je od Apelacionog javnog tužilaštva u Beogradu da proveri verodostojnost diplome sudske veštakinje Mirjane Labović o završenom Ekonomskom fakultetu u Prištini, ali do danas nije dobila informaciju da li je to učinjeno, objavljuje Danas.

Predstavka je Agenciji dostavljena nakon pisanja Danasa, o tome da je diploma Labovićeve pod sumnjom, jer je na njoj označeno da je izdaje Univerzitet Kosova u Prištini, iako se ta visokoškolska ustanova nikada nije tako zvala.

Postoji čitava serija “diploma sa greškom” koju su osamdesetih plasirali “određeni krugovi”, tvrde izvori Danasa. U mreži institucija gde su raspoređeni sumnjivi stručnjaci, zapleteni i predmeti iz 24 sporne privatizacije, sumnjaju izvori lista. Spekulacije o vezama unutar institucija nemoguće je proveriti jer državni organi o tome ćute.

Opasnost od zaraze?

“Oprez, komarci šire zarazu”, najavljuje Kurir pod naslovom “Smrtonosni virus ubio već 47 ljudi u Srbiji”. Virus Zapadnog Nila, koji je izolovan kod komaraca na teritoriji Beograda, često daje simptome obične prehlade ali može da izazove i smrt. Ugroženi su Beograd, Novi Sad, Sombor, Šabac, Veliko Gradište, Smederevo, piše u ovom tabloidu a onda i dodatak pod naslovom “Bez panike, unutra uputstvo kako se zaštiti”.

Najava terorizma na Balkanu?

Informeer objavljuje “Ozbiljno upozorenje” pod naslovom “Isis preti i Srbiji”. Tu piše das u predsednik Makedonije Đorđe Ivanov i Srpske Milorad Dodik juče upozorili da džihadisti spremajuteroristički napad na Balkanu. U Srbiji I okolini, Isis ima više od sto ćelija, piše u ovom tabloidu.

kovacevic-jusufi-

Beograd, 28.07.2016 - arhivska fotografija legendarnog fudbalera Partizana Vladice Kovačevića, koji je preminuo danas u Beogradu, 77. godini: Vladica Kovačević, Fahrudin Jusufi

Ako Sneža Divac spava mirno, njoj na savest

Pod naslovom „Ako Sneža Divac spava mirno, njoj na savest“, Blic donosi ispovest oca nastradalog Luke Jovanovića, čime ponovo aktuelizuje priču o vozilu “kantrimenu”koje je pregazilo mladića i bekstvu vozača sa mesta tragedije.

Po gradu se priča i koliko novca je dato i ko ga je podelio medju sobom, priča otac na drugu godišnjicu tragedije.

 


Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...