Ambasadori i balkanske vlade

Anđelka Nikolić

(četvrtak, 30. jun, pregled najvažnijih tema na naslovnim stranama u srpskoj štampi)
Beograd, 29.06.2016 - proslava međunarodnog Dana Dunava, na Zemunskom keju. Mađunarodni Dan Dunava obeležava se u 14 evropskih zemalja potpisnica Međunarodne konvencije o saradnji na zaštiti i održivom korišćenju reke Dunav, najveće evropske reke, u čijem slivu živi 80 miliona ljudi

Kako su ambasadori postali glavna tema svih političkih rasprava o odnosima vlasti i opozicije. Kostić prodaje Nemcima biznis sa šećerom. Uoči komemoracije u Potočarima i ove godine se ponavlja isti scenario: na pomirljive poruke Beograda stižu provokacije. Evropske lidere u Briselu brine da se virus referenduma ne proširi na ostatak EU, a procenjuje se da bi scenario nalik „bregzitu” mogao da se reprizira u 34 evropska regiona - u znatno više slučajeva nego što EU broji članica. Vlada M. (55), prodavac cveća i lubenica na Vidikovačkoj pijaci, preminuo je oko 13.30 časova u toku rasprave sa dvojicom pripadnika Komunalne policije.

moda-berlin-anja-

Berlin, 29.06.2016 - Nedelja mode u Berlinu (Mercedes Benz Fashion Week): Anja Gockel

Uloga ambasadora u pravljenju balkanskih vlada

Kako su ambasadori postali glavna tema svih političkih rasprava o odnosima vlasti i opozicije, istražuje Politika u tekstu pod naslovom „Između zapadnih i ruskih prokonzula“.

„Ako ja idem da gledam fudbalski meč, to ne znači da sam trener, golman ili igrač. Ja sam tamo samo da posmatram. To je ista situacija“. Ovom paralelom ambasador Kajl Skot pokušao je da uveri srpsku javnost da su službenici američke ambasade fotografisani na protestu „Ne da(vi)mo Beograd – samo posmatrači. Besmisleno je, naglasio je američki diplomata, na osnovu njihove prisutnosti tvrditi da su američki službenici učestvovali u organizovanju protesta, a tekstovi u kojima se tako nešto tvrdi, kao u „Informeru“, jesu , kaže on – krajnje neodgovorni.

„Ako idu u koloni, to ipak više liči na učešće , kategoričan je jedan od naših iskusnih bivših ambasadora, komentarišući za Politiku šta je prihvatljivo ponašanje stranih predstavnika u jednoj državi.

„Zamislite da službenici francuske ambasade u Berlinu protestuju protiv nemačke vlade. To bi bio skandal“, naglašava ovaj diplomata.

Takvo ponašanje je zaista nezamislivo u Francuskoj ili Nemačkoj, ali na Balkanu su proteklih decenija ambasadori uspeli da postanu neizbežni učesnici u sastavljanju ili rušenju vlada i tako dramatično promene diplomatsku praksu.

varsava-nato-pripreme

Warsawa, 29.06.2016 - bezbednosne pripreme oko Nacionalnog stadiona u Varšavi (Warsaw's National Stadium) uoči predstojećeg, dvodnevnog Samita Sevetnoatlantske alijase (2016 Warsaw Summit, NATO Summit Warsaw 2016, 8 – 9 July) 

Kostić prodaje Nemcima biznis sa šećerom

Potvrđeno je da je sa austrijskom „Agranom“ koja je deo nemačkog „Suedcukera“, potpisan soporazum o većinskom preuzimanju „Sunoka“, objavljuje Politika pod naslovom „Kostić prodaje Nemcima biznis sa šećerom“.

Postaje jasnije zbog čega je Petar Matijević nedavno upro prstom u Miodraga Kostića i prozvao ga zbog monopola na tržištu, ali i namere da svoj biznis sa šećerom proda nekom od stranih igrača. Predvideo je da će to biti udar za domaće proizvođače i potrošače koji će dobiti više cene uvoznog šećera.

Pod naslovom „Kralj šećera postaje kralj hotela“, Blic objavljuje da je Kostić prodaje deo šećerane austrijskom „Arganu“.

„Uložiću pare u ugostiteljstvo i poljoprivredu u regionu“, izjavio je Kostić za Blic.

putin-nemacki-jezik-s

Moscow, 29.06.2016 - predsednik Ruske Federacije Vladimir Putin na predavanju studentima nemačkog jezika na ruskim fakultetima, u okviru Rusko-nemačkog projekta o proučavanju Drugog svetskog rata (Russian-German project to study World War II) i otkrivanja grobova poginulih nemačkih i sovjetskih vojnika 

Opet optužbe za Srebrenicu

Uoči komemoracije u Potočarima i ove godine se ponavlja isti scenario: na pomirljive poruke Beograda stižu provokacije. Preko načelnika Srebrenice šalju "otrovne strele" ka Srbiji, objavljuju Novosti pod naslovom „Sarajevo potpaljuje nove fitilje”.

Uprkos konstantnim porukama i gestovima pomirenja koje Srbija neprekidno šalje prema BiH, na očigledan mig zvaničnog Sarajeva, načelnik Srebrenice Ćamil Duraković u sredu je ponovo ispalio otrovne strele prema našem državnom vrhu.

Posle poruke da su srpski zvaničnici nepoželjni u Srebrenici sada je, aludirajući na novčanu pomoć koju je Srbija odvojila za tu opštinu, rekao da se nada da "Aleksandar Vučić nije mislio da će se donacijom pretplatiti za ulazak u Memorijalni centar":

Dakle, na Vučićeve pomirljive poruke da Majke Srebrenice imaju pravo da odrede ko je poželjan u Potočarima i da su i one i Duraković dobrodošli u Srbiji, stigla je nova uvreda, piše u Novostima.

Istovremeno, novi atak da se srpski narod obeleži kao genocidni stiže i iz same Srbije.

Ono što nije pošlo za rukom ni Velikoj Britaniji prošle godine u Savetu bezbednosti UN, sada će pokušati Čedomir Jovanović, Nenad Čanak i Sulejman Ugljanin u Skupštini - da proguraju "Rezoluciju o genocidu u Srebrenici", piše u Novostima.

„Sramota: Čeda traži da Srbija samu sebe osudi za genocid u Srebrenici“, naslov je u Informeru.

 „Sarajevo uspostavlja klimu poverenja sa Beogradom“, naslov je u Danasu za razgovor sa Amerom Kapetanovićem, pomoćnikom ministra spoljnih poslova BiH.

“Razlozi za odluku o komemoraciji nisu u Sarajevu”, tvrdi Kapetanović. ”Uz puno uvažavanje i vas i vaših čitalaca molio bih da razloge potražite tamo gdje je takva odluka i donesena.”

„Mogu samo da kažem da je zvanična vanjska politika BiH okrenuta dobrosusjedstvu, saradnji, da posljednih godina sa Srbijom i njenim zvaničnicima pravimo klimu povjerenja u kojoj se dosta toga dobrog tek može napraviti. Suradnja nema alternativu“, kaže u razgovoru za Danas Amer Kapetanović, pomoćnik spoljnih poslova Bosne i Hercegovine.

„Vučić oštro reagovao na provokacije: Neće Ćamil i Bakir Srbiju gaziti“, naslov je u tabloidu Alo.

bujanovac-vecera-s

Bujanovac, 29.06.2016 - iftar večera u Bujanovcu

Bregzit mogući pokretač 34 referenduma širom EU

Nakon što su Britanci na referendumu izabrali izlazak iz Evropske unije, nemačke kancelarka Angela Merkel je poručila da će uložiti „svu svoju snagu” da spreči deljenje EU, ali i da u predstojećim pregovorima o proceduri „bregzita” Britanci „neće moći da biraju” koje privilegije žele da zadrže, piše u Politici.

Evropske lidere u Briselu zapravo brine da se virus referenduma ne proširi na ostatak EU, a razloga je pregršt. Naime, procenjuje se da bi scenario nalik „bregzitu” mogao da se reprizira u 34 evropska regiona, dakle u znatno više slučajeva nego što EU broji članica.

I dok su Britanci imali šansu da na referendumu kažu svoje mišljenje o ostanku u EU, tu mogućnost ni teoretski nemaju Nemci, iako bi u poslednjim anketama bezmalo trećina anketiranih nemačkih državljana podržalo organizovanje takvog vida izjašnjavanja nacije.

Doduše, 71 odsto ispitanih Nemaca se protivi referendumu kakav je održan u Britaniji, ali i da nije tako Ustav Nemačke predviđa održavanje referenduma samo u slučaju donošenja novog ustava ili promene granica 16 nemačkih saveznih pokrajina.

Svojevrsna zabrana referenduma, koju nalaže nemački ustav, posledica je straha od zloupotrebe ovog vida narodnog izjašnjavanja, pri čemu se kao primer uzima gorko istorijsko iskustvo kada su Nemci na referendumu 1934. godine izglasali odluku o spajanju funkcije kancelara i predsednika – čime je Adolf Hitler zacementirao svoju vlast.

belorus-parada-priprema

Minsk, 29.06.2016 - generalna proba vojne parade povodom Dana nezavisnosti Belorusije

Zašto su Britanci glasali protiv EU

“Soros: Proces dezintegracije EU nepovratan”, naslov je u Danasu. Verujem da je Britanija imala najbolji od svih mogućih sporazuma sa Evropskom unijom, budući da je član zajedničkog tržišta, a nema evro, i da je obezbedila izvesni broj drugih izuzeća od pravila EU. A ipak, to nije bilo dovoljno da spreči izborno telo Ujedinjenog Kraljevstva da glasa za napuštanje EU. Zašto je to tako?
Odgovor bi se mogao naći u anketama javnog mnjenja, koje su sprovedene nekoliko meseci uoči referenduma o bregzitu. Evropska migrantska kriza i debata o bregzitu su hranile jedna drugu. Kampanja za izlazak iz EU iskorišćavala je sve goru situaciju sa izbeglicama - čega su simbol zastrašujuće slike hiljada azilanata u Kaleu sa očajničkom željom da uđu u Britaniju po svaku cenu - da bi podsticala strah od "nekontrolisane" imigracije iz drugih država-članica EU.

A evropske vlasti su odlagale donošenje važnih odluka o izbegličkoj politici da bi izbegle negativan uticaj na glasanje na britanskom referendumu, te su produžavale opstanak scena haosa poput one u Kaleu, objavljuje Danas tekst koji potpisuje Džordž Soros koga list predstavlja kao “predsedavajući Soros fonda za menadžment i fondacije Otvoreno društvo.”

„Cela Evropa, uključujući Britaniju, bi patila zbog gubitka zajedničkog tržišta i gubitka zajedničkih vrednosti, a čija zaštita je cilj EU. Ipak, EU se raspada i prestaje da zadovoljava potrebe i težnje svojih građana. Ona ide u pravcu haotične dezintegracije, zbog čega će Evropi biti gore nego što bi bilo da nije stvorena EU“, piše Soros u Danasu.

eu-samit-bregzit-

Brussels, 29.06.2016 - nastavak dvodnevnog samita lidera članica EU, prvog skupa na najvišem nivou posle Brexita: Beata Šildo (Beata Maria Szydło), Fransoa Oland (François Gérard Georges Nicolas Hollande), Šarl Mišel (Charles Y.J.Gh. Michel), Angela Merkel (Angela Dorothea Merkel), Havijer Betel (Xavier Bettel), Aleksis Cipras (Alexis Tsipras)

Klikni „rifreš“ ili plati pet hiljada pa registruj auto

Ko ne plati prekršajnu kaznu ne može da registruje automobil. Ko plati kaznu, a državni server ne registruje plaćanje, takođe ne može da registruje vozilo, piše  Politika.

Šalteri policijskih uprava, prekršajnih sudova i agencija za registraciju ovih dana su prebukirani. Stotine ljudi dolazi sa uplatnicama. Proverili su na svom kompjuteru i videli da im registar neplaćenih kazni daje zeleno svetlo.Međutim, kada dođu na šalter da registruju automobil, tamo im napomenu da nisu platili kaznu.

Neki odmah plate iako ne znaju šta, neki odlaze u sud gde im službenik na šalteru kaže da je sve u redu i da je njihov minusni saldo „sravnjen”. Ponovo odlaze u agenciju za tehnički pregled i registraciju vozila, gde kompjuter pokazuje da nisu platili. Ponovo se vraćaju u sud i tamo im navode: „Obratite se IT sektoru Ministarstva pravde”.

Jedan čitalac pozvao je Ministarstvo pravde, ljubazno se predstavio i rekao da je kazna za prekoračenje brzine plaćena još u novembru prošle godine i da mu je u Prekršajnom sudu u Beogradu rečeno: „Vi ste čisti. U registru nemate neplaćenih kazni”.

U Prekršajnom sudu tvrde da nemaju dovoljno zaposlenih koji unose podatke u registar neplaćenih kazni, ali i da ponekad, nije problem u serveru već u korisnicima registra, koji bi,  trebalo da kliknu na dugme „F5”.

moda-berlin-ruez-s

Berlin, 29.06.2016 - Nedelja mode u Berlinu (Mercedes Benz Fashion Week): kolekcija - Rebekka Ruetz 

Odakle novi vojni avioni?

Novosti pišu o obnavljanju vojne avijacije u Srbiji i nabavci novih lovačkih aviona, pod naslovom „Ruski bolji, kineski jeftiniji“.

nikolic-macang-li-s

Beograd, 29.06.2016 - susret predsednika Srbije Tomislava Nikolića i ambasadora Kine u Srbiji Li Mančanga: Li Mančang (Li Manchang), Tomislav Nikolić

Prodavac lubenica preminuo u toku rasprave sa komunalnim policajcima

Vlada M. (55), prodavac cveća i lubenica na Vidikovačkoj pijaci, preminuo je oko 13.30 časova u toku rasprave sa dvojicom pripadnika Komunalne policije. Incident se dogodio na samom ulazu u pijacu gde je Vlada M., kako kažu zakupci tezgi, godinama radio, prenosi Politika.

Razlog rasprave prodavca i komunalaca je, kako se čulo na pijaci, paleta sa lubenicama koja je nekoliko centimetara izvirivala iz ograđenog pijačnog prostora.

„Dvojica komunalnih policajaca, sa kojima je Vlada odranije bio u sukobu, prišli su mu oko 13 časova i opomenuli ga zbog tih lubenica. Bili su poprilično drski. Počela je rasprava. U jednom trenutku Vlada se požalio da mu je loše. Ali svađa nije prekinuta. Komunalac je komšiju okrznuo ramenom i sve se još više zakuvalo. Vladi je iznenada pozlilo. Neko je pozvao policiju i Hitnu pomoć, ali je on nažalost i pre njihovog dolaska izdahnuo.“

Sukoba između jednog od dvojice komunalnih policajaca i preminulog trgovca bilo je, kako tvrde prodavci, i prošle godine. Zbog incidenta oko prodaje cveća pokojni prodavac i komunalni policajac se čak i sude – kaže jedan od prodavaca i ističe da prodaja lubenica izvan pijace ovde nije neuobičajena pojava.

– Pedesetak metara niže bostan prodaju iz kamiona i to bez problema i bez straha od inspekcije – napominje prodavac.

Komunalna policija izrazila je žaljenje zbog nesrećnog slučaja i tvrdi da njihovi zaposleni nisu prekoračili mere iz svoje nadležnosti. MUP  o ovom događaju sprovodi istragu.

„Umro usred prepirke sa komunalcima“, naslov je u Novostima a taboid Alo objavljuje naslov „Komunalci ga maltretirali dok nije umro“.

brod-ontario-s

Syracus, 29.06.2016 - tim američkih istražitelja pronašao je olupinu jedrenjaka, koji je pre skoro 150 godina potonuo u jezeru Ontario, kod obale američke savezne države Njujork 

Teroroizam na aerodromu u Istanbulu

„Istanbul: više od 40 mrtvih i 239 ranjenih“ objavljuje Informer pod naslovom „ISIS zbog Putina napao Tursku“. Samo dan pošto se Erdogan izvinio Putinu, ISIS poslao bombaše na  aerodorm „Ataturk“, piše u ovom tabloidu koji opisuje i kako su reprezentativci Srbije u odbojci, na putu za Teheran sleteli u Istanbul neposredno posle bombaškog napada na aerodrumu.

tur-sahrana-serodrom-s

Istanbul Atatürk Airport/Istanbul, 29.06.2016 - sahrana žrtava terorističkog napada na međunarodnom instanbulskom aerodromu Ataturk  

Osuđen za terorizam

Pod naslovom “Gavriću izrekli 13 godina robije” Novosti objavljuju da je Sud u Prištini osudio Srbina zbog "planiranja terorističkih akata". Uhapšen 2014. sa eksplozivom na Kosovu, koji je planirao da proda. Odbrana najavljuje žalbu.

Slobodan Gavrić je prošle nedelje na suđenju tvrdio da je njegova namera bila samo da pomenuti eksploziv proda na Kosovu i zaradi nešto novca.


Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...