Si Đinping: Večni prijatelji, iskreni partneri

Anđelka Nikolić

(četvrtak, 16. jun, pregled najvažnijih tema na naslovnim stranama u srpskoj štampi)
Lille, 15.06.2016 - sukob engleskih navijača i policije u Lilu, tokom takmičenja na 15. Prvenstvu Evrope u fudbalu (2016 UEFA European Championship, Euro 2016)

Kineski predsednik Si Đinping napisao da mu je drago što će, na poziv predsednika Tomislava Nikolića, posetiti prijateljsku Srbiju. Pisanje jednog tabloida postaje važan politički faktor i potencijalni jezičak na vagi u korist istupanja Velike Britanije iz EU. Delegacija Srpske pravoslavne crkve, na čelu sa patrijarhom Irinejom, učestvovaće na zasedanju Svetog i Velikog Sabora na Kritu 17.  juna. Glumac Milorad Mandić Manda preminuo je iznenada na sceni u 55. godini. Da li je zakon isti za sve huligane?

nikolic kinezi

BEOGRAD, 15.06.2016 - intervju predsednika Srbije Tomislava Nikolića kineskoj novinskoj agenciji Sinhua, uoči posete Srbiji predsednika Kine Si Đinpinga

Si Đinping: Večni prijatelji, iskreni partneri

Kineski i srpski narod šezdeset godina stoje rame uz rame i neguju uzajamne simpatije i vanvremensko prijateljstvo, istakao je kineski predsednik Si Djinping u aututorskom tekstu za Politiku.

Si je napisao da mu je drago što će na poziv predsednika Tomislava Nikolića, posetiti prijateljsku Srbiju:

„Očekujem da sa predsednikom Nikolićem i drugim srpskim rukovodiocima zajedno razgovaramo o našem prijateljstvu, planiramo saradnju, razmišljamo o budućnosti i zajednički podignemo strateško partnerstvo na novi nivo.

Srbija je zemlja duge istorije i veličanstvene kulture, zauzima važno mesto u Centralnoj i Istočnoj Evropi i na Balkanu. Hiljadama godina su se na ovim prostorima susretale kulture Istoka i Zapada, što je dovelo do napretka civilizacije. U ovom procesu, vredan i hrabar srpski narod pisao je herojsku pesmu o borbi za samostalnost i slobodu i lepim težnjama za srećnim životom.

Tokom četrdesetih godina prošlog veka, kineski narod se na Dalekom istoku, a jugoslovenski narod u Evropi borio protiv fašizma. Oba naroda izvojevala su pobedu, nacionalno oslobođenje i slobodu.

Početkom pedesetih godina, uspostavljanje diplomatskih odnosa između Kine i Federativne Narodne Republike Jugoslavije otvara novu stranicu prijateljske saradnje između kineskog i srpskog naroda.

Veliki kineski mislilac Mencije je rekao: „Suština druženja je njegova vrlina”, Proteklih 60 godina kineski i srpski narod su uvek bili jedan uz drugog, rame uz rame, uzajamno negujući posebne simpatije i vanvremensko i iskreno prijateljstvo.

Kao što kaže srpska poslovica: „Prijatelj je cvet jednog trenutka i plod vremena”. Ne možemo zaboraviti poznate filmove kao što su „Valter brani Sarajevo” i „Most”, koji su podigli patriotizam velikog broja Kineza, a pesma „Bela, ćao” je i dan-danas popularna u Kini“.

leto-tass-s

Beograd, 15.06.2016 - letnja sezona na bazenima Sportsko-rekreativnog centra "Tašmajdan" biće otvorena sutra 16. juna i trajaće do 31. avgusta

Tabloidni rat za Britaniju

Tačno za nedelju dana Britanci će odlučiti da li će njihova zemlja nastaviti da funkcioniše pod okriljem Evropske unije ili će krenuti samostalnim putem. Početkom ove sedmice zagovornici „bregzita” (izlaska iz EU) dobili su jak vetar u leđa u vidu naslovne strane najtiražnijeg ostrvskog lista. Naime, tabloid „San”, koji se svakodnevno prodaje u tiražu od oko 1,8 miliona primeraka, pozvao je građane Velike Britanije da kažu „ne” Briselu i EU, objavljuje Politika.

Iako se zaklanja iz krinke o nezavisnoj uređivačkoj politici, sasvim je izvesno da je u redakcijskom uvodniku, objavljenom na naslovnoj stranici, progovorio sam vlasnik tabloida, moćni medijski magnat Rupert Merdok.

„San” britanskom čitalaštvu objašnjava da bi ostanak u EU bio „gori i zbog imigracije, i zbog poslova i zbog plata. Potom se navodi da bi bez „diktatorskog Brisela” Britanija postala „bogatija, bezbednija i slobodnija”, i da ne bi više morala da uzmiče pred „nemilosrdnom ekspanzijom federalne države kojom rukovodi Nemačka”.

„Sanova” naslovna strana je gotovo automatski postala udarna vest agencija i televizija sa obe strane Atlantika. Time je pokrenuto pitanje kako se desilo da pisanje jednog tabloida odjednom postane važan politički faktor i potencijalni jezičak na vagi u korist istupanja iz EU (posle objave „Sana” ispitivanja javnog mnjenja pokazuju rast podrške „bregzitu”), piše list uz pitanje: “gde počinje, a gde se završava sličnost ostrvske i srpske „žute štampe”.

engl-sesiri-s

Ascot, England, 15.06.2016 - revija šešira na konjičkim trkama u Askotu

Predstavnici SPC idu na Sabor, ali možda neće prisustvovati do kraja zasedanja

Delegacija Srpske pravoslavne crkve, na čelu sa patrijarhom Irinejom, učestvovaće na zasedanju Svetog i Velikog Sabora na Kritu 17.  juna, odlučeno je juče na zasedanju Svetog arhijerejskog Sinoda u Patrijaršiji u Beogradu, prenosi Politika.

 „Imajući svest o veličini i značaju Sabora, naša crkva želi da u duhu crkvenograditeljstva doprinese da i ovaj Sveti i Veliki Sabor ispuni kriterijume i meru istinskih Sabora iz istorije Pravoslavne crkve i opravda svoj naziv”, navedeno je u saopštenju Sinoda SPC.

Potvrda dolaska na Krit je izrečena uz ponavljanje i ranije iznetih zahteva, a to je u prvom redu da Sabor razmatra probleme i pitanja koje je postavila ne samo SPC, već i pravoslavne crkve koje su otkazale učešće – ruska, antiohijska, bugarska i gruzijska.„Sabor treba da traje dok se sva pitanja ne razmotre i on ne može biti talac unapred sročenih i oktroisanih pravilnika”, smatra srpska Crkva, dodajući da se tek sa punim konsenzusom Sabor može smatrati Svetim i Velikim.

Na kraju saopštenja Sinoda kaže se zaključuje da „ukoliko Crkve koje su već prisutne na Saboru, na čelu sa Vaseljenskom patrijaršijom, istraju u stavu da odsutne Crkve bez stvarnog razloga bojkotuju rad Sabora i ukoliko već prisutne Crkve odbiju da uzmu u razmatranje sva pitanja, probleme i nesuglasice, predstavnici SPC na Saboru biće, nažalost, prisiljeni da napuste zasedanje i da se na taj način pridruže crkvama koje su već odsutne.”

izlo-japan-lutke-s

Beograd, 15.06.2016 - putujuća izložba japanske fondacije "Lutke Japana", Muzej primenjene umetnosti

Do kraja juna – i kiša i sunce

Do kraja juna predviđa se toplo, ali nestabilno vreme sa pojavom kiše ili lokalnih pljuskova.Jutarnja temperatura biće od 17 do 20, a najviša dnevna od 26 do 31 stepen.Pljuskovi praćeni grmljavinom predviđaju se od 20. do 22. kao i od 25. do 30. juna, objavljuje Politika.

Do sredine jula biće toplije i uglavnom suvo vreme.Jutarnja temperatura kretaće se od 17 do 21, a najviša dnevna od 26 do 30 stepeni.Sredinom jula ima izgleda za pojavu kratkotrajnih popodnevnih pljuskova praćenih grmljavinom.

Čak 900 ljudi čeka otkaz u Fijatu

Suočen sa smanjenom tražnjom za modelom 500L koji se proizvodi u Srbiji, Fijat je odlučio da ukine treću smenu i otpusti čak 900 od ukupno 3.200 radnika koliko ih radi u Kragujevcu, saznaje Danas.

Uprava Fijata je o ovome juče već obavestila sindikat, koji se ne slaže sa ponuđenom visinom otpremnina, pošto italijanski proizvođač nije voljan da radnicima da izdašniju pomoć za odlazak iz firme, od minimalnog iznosa određenog Zakonom o radu.

Država i grad tvrde da nisu odgovorni za smanjenje proizvodnje i otpuštanje radnika u kragujevačkoj fabrici automobila italijanskog proizvođača. Gradonačelnik Kragujevca Radomir Nikolić juče je rekao da je ukidanje jedne proizvodne smene u kompaniji Fijat Krajsler automobili Srbija bilo očekivano, "imajući u vidu da nema dovoljno potražnje za modelom koji se proizvodi u toj fabrici". Istakao je, pritom, da će to pogoditi kako radnike i njihove porodice tako i budžet grada, budući da će porez na zarade koje grad prihoduje od zaposlenih u FCA Srbija biti manji za 10 do 15 miliona dinara mesečno.

Ministarka Kori Udovički je juče rekla da se o situaciji u Fijatu još nije raspravljalo u Vladi Srbije, te da se time za sada bavi Ministarstvo privrede. Potpredsednica Vlade Zorana Mihajlović je dodala da "ne postoje nikakvi problemi sa naše strane i da je država poštovala sve dogovore i rokove".

Preminuo na sceni

Tragičan kraj poznatog glumca Milorada Mandića, život okončao u pozorištu "Vuk Karadžić". Lekari Hitne pomoći se uzalud dva sata borili da ga reanimiraju, piše u Novostima pod naslovom “Manda umro na sceni”.

Glumac Milorad Mandić Manda preminuo je danas iznenada na sceni u 55. godini! Tokom izvođenja dečije predstave u Ustanovi kulture "Vuk Karadžić" u Beogradu Manda je izgubio svest. Nažalost, posle dvočasovne reanimacije, lekari su mogli samo da konstatuju smrt.

Prema prvim informacijama, Mandi je dijagnostikovan srčani zastoj.

Premijera dečije predstave "Petar Pan" pozorišta "Boško Buha" juče se okončala u 17.40, kada je glumac Milorad Mandić Manda, koji je tumačio ulogu Kapetana Kuke pao na sceni! Tokom izvođenja predstave, pored ostalih glumaca, na sceni je bilo i 20 mališana uzrasta od 6 do 12 godina, inače polaznika škole glume kojima je ovo bio prvi veliki javni nastup. Mnogi su pomislili da je sve deo scenarija.

Isti naslov objavljuje i Blic, gde piše “napustio nas je još jedan veliki glumac”. U Informeru je naslov “Umro Manda”, u Srpskom telegrafu naslov je “Umro Manda”, u Kuriru “Manda pao pred sina i umro” a u Alo-u “Manda otišao s one strane duge”.

manda-s.

Beograd, 15.06.2016 - arhivska fotografija (2014) glumca Milorada Mandića Mande, koji je iznenada preminuo danas, u 56. godini, pošto mu je pozlilo na sceni tokom izvođenja predstave

Vujačić u utorak predstavlja Lutovca kao kandidata za lidera

Zoran Lutovac, funkcioner Demokratske stranke, trebalo bi da bude predstavljen kao kandidat za predsednike DS u utorak u prostorijama stranačke centrale, saznaje Danas od izvora bliskih Lutovcu. Ivan Vujačić, dugogodišnji član DS i bivši ambasador Srbije u SAD, Lutovca će prestaviti kao kandidata, a zatim će Lutovac predstaviti svoj tim za predstojeće unutarstranačke izbore zakazane za 24. septembar. Tada će, kako saznaje list, i Vujačić objaviti da se u stranku "vraća" u punom kapacitetu.

Zorana Lutovca podržavaju Gordana Matković, Srbijanka Turajlić, Slobodan Gavrilović. Lutovac će, prema tim izvorima, najverovatnije za potpredsednike predložiti Dragoslava Šumarca,  Jovana Markovića, moguće i Natašu Vučković, ukoliko ona ne odluči da trči trku za predsednika.             

Biće puno kandidata za potpredsednike a svaki kandidat za predsednika bi trebalo da predstaviti svoje favorite. Goran Ješić će se sam kandidovati za potpredsednika, odnosno neće biti ničiji kandidat.

Dragan Šutanovac već ima na umu svoje najbliže saradnike- to bi, mogli da budu Radoslav Milojičić, Igor Salak iz Vojvodine, Tamara Tripić i Dušan Milisavljević. List nije uspeo da sazna koga će Bojan Pajtić, koji još nije obelodanio da će se kandidovati za predsednika, ali se prema njegovim izjavama vidi da to namerava da uradi, da izabere za najbliže okruženje.

Smena Arežine u RTV bila nezakonita

Ne smiruju se strasti oko naglih promena na Radio-televiziji Vojvodine, piše u Danasu.

Smena programskog direktora Radio-televizije Vojvodine (RTV), Slobodana Arežine, bila je nezakonita, jer ne postoji dokument kojim je generalni direktor, tada Srđan Mihajlović, predložio smenu, što je obaveza prema Statutu RTV-a, saznaje Danas. Tu informaciju Danasu je potvrdio i smenjeni direktor programa Slobodan Arežina, kao i činjenicu da generalni direktor nije potpisao rešenje o smeni. Poznati novosadski advokat Vladimir Horovic za list kaže da nezakonitosti u postupanju postoje i da se jasno vidi da su odluke političke.

Nezavisno udruženje novinara Srbije (NUNS) i Nezavisno društvo novinara Vojvodine (NDNV) smatraju da ukidanjem istraživačko-analitičke emisije "Radar" rukovodstvo RTV-a započinje novu fazu političkog upodobljavanja ovog javnog medijskog servisa, sa neskrivenim ciljem da ga pretvori u PR službu naprednjačke vlasti.

Povodom izjave autorke emisije "Radar" Marine Fratucan da je ta emisija ukinuta, Kolegijum Informativnog programa RTV-a saopštio je juče da je Fratucan još u februaru, na zahtev bivšeg generalnog direktora Srđana Mihajlovića, potpisala aneks ugovora kojim  njen angažman skraćuje traje do 30. juna.

"Kolegijum saopštava da je Fratucan u emisiji "Radar" koja je emitovana u utorak 13. juna, zloupotrebila i prekršila ugovorene obaveze prema RTV-u. Ona je, bez odobrenja glavnog i odgovornog urednika, drugu polovinu emisije montirala tokom emitovanja, te je, umesto odjavne špice, dodala deo koji predstavlja njen lični obračun sa kućom od koje mesečno dobija honorar u neto iznosu od 120.000 dinara.

nato-aviio-japan-s.jpg

Okinawa, 15.06.2016 - američki borbeni avion na palubi nuklearnog nosača aviona "USS John C. Stennis" tokom zajedničke vojne vežbe Japana, Indije i SAD u blizini najjužnijeg japanskog ostra Okinave

Jedan zakon, dva aršina za huligane

U čemu je razlika između zahteva „Insajdera” 2009. za podatke o huliganima koji su optuženi za ubistvo Brisa Tatona, i zahteva Politike u slučaju prebijenog obezbeđenja Partizana, pita Politika.

Batinaši sa južne Partizanove tribine, koji su 28. aprila brutalno pretukli radnike obezbeđenja ovog tima, ne krijući lica pred kamerama, uživaju zaštitu zakona koji štite privatnost građana. Policija i tužilaštvo odbijaju da novinarima obelodane njihove krivične dosijee, što znači da će javnost ostati bez odgovora na važna pitanja. Koliko su puta Velja, Meda i Sale Mutavi prijavljivani, a koliko puta osuđivani za slična dela?

Možda je još važnije pitanje da li je zakon isti za sve huligane? Poverenik za informacije od javnog značaja i zaštitu podataka o ličnosti tvrdi da jeste.

Nije pomoglo ni to što se list pozvao na Zakon o slobodnom pristupu informacijama od javnog značaja. Međutim, u jednom drugom, javnosti dobro poznatom slučaju, ishod je bio potpuno drugačiji. Posle ubistva francuskog navijača Brisa Tatona 2009, „Insajder” Brankice Stanković pozvao se na ovaj isti zakon, dobio i objavio krivične dosijee vođa navijača Rada, Partizana i Crvene zvezde.

Podvig zemlje sa 128 fudbalera

Najveća zvezda Portugala ima 130 puta više pratilaca na Tviteru nego Island stanovnika, jedna je od trivijalnosti koja je mogla da se pročita na društvenim mrežama nakon što je najmanja država koja se ikada kvalifikovala na veliko fudbalsko takmičenje odigrala nerešeno protiv Portugalaca na početku EURO u Francuskoj, objavljuje Danas.

U zemlji sa malo više od 330.000 stanovnika trenutno postoji 128 registrovanih igrača, a 23 reprezentativaca čine 0.007 odsto nacije, pa ne čudi što se dešava da u istom timu igraju otac i sin. Često se prepričava kako je pre deset godina najpoznatiji islandski fudbaler Eidur Gudjonsen ušao umesto svoga oca Arnora u utakmici protiv Estonije. Profesionalnih klubova nema, a fudbal na otvorenom može da se igra samo pet meseci godišnje. Za prvenstvo u Francuskoj kartu je kupilo 26.985 Islanđana, dakle svaki dvanaesti žitelj te zemlje. Uzevši sve u obzir Island za razliku od drugih učesnica prvenstva, ima ograničenu bazu talenata iz koje može da pravi velike igrače, nema milionski auditorijum koji bi privukao novac sponzora i uz sve to mora da doskoči vremenskim uslovima koji mu ne idu na ruku.

Ipak, strpljivim i strateškim ulaganjem u poslednje dve decenije država koja je poznata po vulkanima, ribolovu i zimama bez sunca stvorila je reprezentaciju koja se kvalifikovala na EP. Od početka novog milenijuma Island je uložio milione u izgradnju infrastrukture kako bi omogućio deci i tinejdžerima uslove za treniranje.

Tabloidi ne posustaju

Alo, Srpski telegraf i Informer i dalje na naslovnim stranam imaju temu o ubistvu pevačice Jelene sa neshavtljivo bizarnim pretpostavkama o zločinu. Podsećamo, pevačica je ubijena početkom aprila a tabloidi, svakodnevno preko naslovnih strana “vode istragu”, optužujući koga god požele, pozivajući se na raznorazne izvore – sve do predsednika vlade – mada se do danas ne zna ništa više o ovom zločinu nego što se znalo prvog dana kada je ubistvo otkriveno.


Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...