Vlada traži smeštaj za izbeglice

Dragoljub Petrović

(utorak, 9. februar, pregled najvažnijih tema na naslovnim stranama u srpskoj štampi)
Đevđelija, 08.02.2016 - makedonski vojnici podižu novu žičanu ogradu na granici Makedonije i Grčke

Vlada Srbije trenutno razrađuje plan gde će smestiti oko šest hiljada izbeglica iz ratnih zona zemalja Bliskog istoka. Dečak koga je migrant silovao na bazenu u Beču je poreklom iz Srbije i njegova porodica je 'devedesetih godina prebegla u Austriju. Dok se u Timočkoj ulici juče raspravljalo o pravnim osnovama rehabilitacije Milana Nedića, ispred suda su se razmenjivali drugačiji argumenti. Izbora za beogradski parlament neće biti.

moda-span-s

Madrid, 08.02.2016 - Nedelja mode u Madridu (Madrid Fashion Show): kolekcija - Moises Nieto for Ecoembes

Vlada traži smeštaj za izbeglice

Vlada Srbije trenutno razrađuje plan gde će smestiti oko šest hiljada izbeglica iz ratnih zona zemalja Bliskog istoka. Aktuelan je spisak od 15 do 18 gradova u kojima, ili čijoj blizini, će biti smešteni oni koji na svojoj izbegličkoj balkanskoj ruti budu zadržani u Srbiji. Za sada se sigurno zna da će se među tih 15 do 18 gradova sigurno naći Aleksinac, Tutin i Subotica. Takođe, centri u Krnjači i Preševu biće aktuelni i u ovom kontekstu, ističu za Danas diplomatski izvori upućeni i zaduženi za pomoć Vladi Srbije u rešavanju izbegličke krize.

grci-prot-izbegli-s

Atina, 08.02.2016 - protesti u Grčkoj protiv najave izgradnje novih tranzitnih centara za izbeglice

Pokliči Milanu Nediću

Dok se u zgradi građanskog odeljenja Višeg suda u Beogradu u Timočkoj ulici juče raspravljalo o pravnim osnovama rehabilitacije Milana Nedića, ispred suda su se razmenjivali drugačiji argumenti. "Bando crvena", "Idite na Blajburg", "ustaše", "živela Nedićeva Srbija", neki su od pokliča kojima su suprotstavljene grupe, protestujući ispred suda, ometali izlaganje svedoka Žarka Vidovića, piše Danas.

Na dvadesetak metara razdaljine, jedni nasuprot drugih stajali su protivnici i pobornici rehabilitacije. Za jedne, ono što se dešavalo u sudu predstavlja "prekrajanje istorije" i "uvoda u rehabilitaciju Hitlera". Za druge, trijumf prava nad ideologijom. Između nekoliko desetina protestanata koliko ih je bilo sa svake strane i komunističkih i četničkih obeležja nalazilo se tridesetak policajaca, koji srećom nisu morali da intervenišu. Sukob nije išao dalje od razmene uvreda, piše Politika.

Mijatović: Skupili smo dokumentaciju o OVK pre 15 godina

Još 2001. godine urađen je ogroman posao u dokumentovanju zločina OVK. I onda se stalo. A sada se, koliko razumem, radi po onoj narodnoj „ajde Jovo nanovo". Izgubilo se 15 godina uzalud. U međuvremenu jesu doneti Zakon o saradnji sa Haškim tribunalom, formirano je Tužilaštvo za ratne zločine i Kancelarija za saradnju sa Haškim tribunalom. Kroz Beograd su prošli mnogi tužioci Haškog tribunala i njihovi pomoćnici. Međutim, nikada ih niko, u poslednjih 15 godina, nije pitao šta se desilo sa dokumentacijom koju smo im predali i zašto nije pokrenut niti jedan jedini postupak? - piše u Dansu Zoran Mijatović, bivši zamenik načelnika Resora državne bezbednosti.

Zataškavanje plagijata na Pravnom?

Profesorka Pravnog fakulteta Univerziteta u Beogradu dr Jasminka Hasanbegović, koja je nedavno u otvorenom pismo rektoru Univerziteta u Beogradu optužila kolegu sa prava prof. dr Vladana Jončića za plagijat, izašla je u javnost sa novim optužbama protiv još dvojice kolega sa istog fakulteta – dr Dragana M. Mitrovića i dr Aleksandra Jakšića, piše Politika. Ona je ujedno optužila i kompletan Pravni fakultet na čelu sa dekanom da „nastavlja s praksom zataškavanja i nesankcionisanja plagijatorstva, čime se narušava ugled ovog fakulteta i srpske nauke i dovodi u pitanje akademska etičnost i čestitost".

futs-srb-ukr-s

Beograd, 08.02.2016 - utakmica Srbija - Ukrajina u četvrtfinalu 10. Prvenstva Evrope u futsalu (2016 UEFA Futsal Championship, UEFA Futsal Euro 2016), 2:1 

SNS nije siguran u sopstvenu pobedu u Beogradu

Izbora za beogradski parlament neće biti, jer gradska vlast ima apsolutno stabilnu većinu i dobre rezultati rada, a istovremeno gradonačelnik Beograda Siniša Mali nema namere da podnese ostavku. Izbori za grad Berograd, prema saznanjima Danas, mogli bi biti održani zajedno sa predsedničkim izborima naredne godine, kada predsedniku Tomislavu Nikoliću istekne mandat. Neodržavanje izbora u Beogradu za pojedine analitičare predstavlja dokaz da SNS nije siguran u sopstvenu pobedu u Beogradu, dok za druge toznači da u SNS ne postoji konsenzus oko održavanja ovih izbora.

Novi pravopis da ne bude obaveza

Poput elegancije, ljubaznosti i poštenja, tako se i pravopis danas shvata kao nešto slučajno, neobavezno i demode, napisao je na Tviteru poznati francuski novinar Bernar Pivo povodom najavljene reforme pravopisa francuskog jezika koja je ovih dana izazvala mnogo negodovanja, piše Politika. Reč je, zapravo, o reformi iz 1990. godine, koju je Visoki savet za francuski jezik, a na zahtev tadašnjeg premijera Mišela Rokara, predložio, sugerišući da novi pravopis ne bude obaveza. Dok se u Francuskoj „puca se iz svih oružja": peticije, akcija na Tviteru „Je suis Circonflexe", protesti, lingvista Vlado Đukanović kaže da se ne seća da je kod nas ikada bila ne samo bura zbog promene pravopisa, nego bilo kakva reakcija. Seća se da je, kad je izašao zajednički pravopis 1960. godine, sve prošlo glatko i dodaje da smo mi mali narod koji smatra da jedan rečnik, jedna gramatika i jedan pravopis treba da reše sve.

Država pokrila dug Srbijagasa

Srbija je 2015. godinu završila sa javnim dugom koji je dostigao 75,5 procenata bruto domaćeg proizvoda, odnosno 24,8 milijardi evra i to bez duga lokalne samouprave, pokazuju podaci Uprave za javni dug, zaključno sa 31. decembrom. Sa lokalom, naš dug se penje na 25,2 milijarde evra ili 76,8 odsto BDP-a. U strukturi javnog duga "istaknuto" mesto zauzimaju razna javna preduzeća, ali su na pomoć države koja se u tu svrhu zaduživala, mogla da računaju i privatne kompanije. Najviše "pažnje" poklonjeno je Srbijagasu, firmi koja javnu kasu opterećuje sa skoro 800 miliona evra, piše Danas. Najveći deo ovog duga odnosi se na razne garancije koje je država redovno davala ovoj firmi, ali čak 153,7 miliona evra čini dug Srbijagasa prema Naftnoj industriji Srbije, koji je budžet zemlje preuzeo na sebe. Radi se o energentima koje je NIS isporučivao Srbijagasu od 2011. do 2013, a koji mu nisu plaćeni pa je premijer Aleksandar Vučić posle sastanka sa ruskim ministrom spoljnih poslova Sergejom Lavrovim, pristao da taj dug podmiri država.

Obnavljanje istorijskog rivalstva

Rusija i Turska obnavljaju istorijsko rivalstvo na terenu Sirije, gde saveznici Moskve prete da nanesu ozbiljan udarac klijentima Ankare, piše Politika. Dok se snage predsednika Bašara el Asada uz podršku ruskih aviona, iranskih šiitskih milicija i libanskog Hezbolaha na severu zemlje već presekle vitalne turske linije snabdevanja pobunjenicima i spremaju se za odlučujući napad na Alepo, drugi najveći sirijski grad – čiji bi pad mogao da označi konačni poraz Asadovih protivnika – u Moskvi se saopštava da Rusija ima ozbiljne sumnje da se Turska u tajnosti sprema za „akciju na teritoriji Sirije".

"Imao sam previše seksualne energije"

Dečak koga je migrant silovao na bazenu u Beču je poreklom iz Srbije i njegova porodica je 'devedesetih godina prebegla u Austriju, piše Kurir. Majka dečaka Dunja R. je navela da je učila svoju decu da se prema izbeglicama odnose onako kako su se ljudi u Austriji odnosili prema njima kada su došli iz Srbije. Ona je rekla da je izjava silovatelja, koji je na saslušanju u svoju odbranu rekao "da je imao previše seksualne energije", jednostavno monstruozna. Dunja R. je insistirala da izbeglica mora da bude prebačen u zatvor, potom i deportovan, a takođe je istakla da žali što je svoju decu vaspitavala tako da s dobrodošlicom dočekuju migrante. Dečak pod imenom Goran je hospitalizovan sa ozbiljnim povredama, a kako prenose austrijski mediji, cela porodica je pod velikim stresom. Dunja je rekla da je samohrana majka petoro dece i da je po nemilom događaju zažalila što decu nije upozorila na opasnost od bezgraničnog poverenja prema strancima.

Ubili taksistu zbog 2.000 dinara

Policija je uhapsila dve osobe zbog sumnje da su odgovorne za ubistvo taksiste u Šapcu, saznaju Novosti. Zbog teškog ubistva uhapšeni su M. I. (19) i M. P. (20) iz okoline Šapca, a policija je kod njih pronašla i nož kojim je počinjeno ubistvo. Taksista Čedomir Petrović (61) podlegao je povredama u nedelju na operacionom stolu u šabačkoj bolnici, pošto mu je napadač nožem naneo duboku posekotinu ispod grla. Supruga ubijenog čoveka kaže za taj list da su zločinci izvršili ubistvo zbog 2000 dinara koje je on imao kod sebe.


Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...