„Prokop“ posvađao naprednjake i socijaliste

Danijela Ćirović

(četvrtak, 28. januar, pregled najvažnijih tema na naslovnim stranama u srpskoj štampi)
Beograd, 27.01.2016 - sveta arhijerejska liturgija povodom slave Hrama Sveti Sava

Tokom jučerašnje runde dijaloga Beograda i Prištine u Briselu, tri i po sata se razgovaralo o Zajednici srpskih opština. Mustafa je izjavio da se srpski izbori na Kosovu mogu održati prema zakonu i Ustavu iz Prištine. Odlazeći američki ambasador rekao je da je naučio da su se rimski carevi rađali u Srbiji. Zbog otvaranja Prokopa, Mrkonjić je prokomentarisao da je SNS „samo prekrečio“ stanicu a onda su se oglasili Mihajlovićeva i Stefanović. Vujović je kritikovan zbog zakona o sistemu plata u javnom sektoru a nacrt je pisala Kori Udovički. Odata je počast žrtvama Holokausta. Novi zakon o policiji i odluke pri MUP-u dovode u pitanje nameru da se ovaj resor depolitizuje. Parlament Crne Gore izglasao je poverenje Đukanoviću. U Srbiji je obeležen praznik posvećen Svetom Savi. „Zlatno jaje“ ovogodišnjeg Kustendorfa dobio je mađarski film „Vartburg“.

moda-rolf-pariz-s

Paris, 27.01.2016 - Nedelja mode u Parizu: kolekcija - Viktor and Rolf

Tri i po sata o ZSO u Briselu

Runda dijaloga Beograda i Prištine, na kojoj su učestvovali premijer Srbije Aleksandar Vučić i šef kosovske vlade Isa Mustafa, uz posredovanje šefice evropske diplomatije Federike Mogerini, završena je sinoć posle tri i po sata razgovora pre svega o Zajednici srpskih opština. Vučić je izjavio, u pauzi dijaloga, da se nada dogovoru o nekim pitanjima formiranja ZSO već sinoć, te naveo da je ključno da se krene u izradu statuta i svega što je potrebno da bi ta zajednica bila formirana, prenosi Politika. On je istakao da se srpska strana drži svojih principa i onoga što je dogovoreno a ne onoga što je odlučio kosovski Ustavni sud.

vuci-brisel-mustafa-s

Brussels, 27.01.2016 - sastanak potpredsednice Evropske komisije i visoke predstavnice Evropske unije za spoljnu politiku i bezbednost Federike Mogerini sa predsednikom Vlade srbije i kosovskim premijerom, u sklopu nastavka dijaloga Beograda i Prištine: Federika Mogerini, Aleksandar Vučić, Ivica Dačić, Isa Mustafa, Hašim Tači

Izbori na Kosovu po zakonu iz Prištine

Kosovski premijer Isa Mustafa izjavio je sinoć, po završetku razgovora koji su u Briselu trajali duže od tri sata, da ne postoji nikakav rok za izradu statuta Zajednice srpskih opština i da se po tom pitanju sve mora odvijati u skladu sa odlukom kosovskog Ustavnog suda. Mustafa nije izričito odgovorio da li je postignut dogovor da se krene u izradu statuta ZSO, ali je rekao da za to nema vremenskih rokova. Komentarišući izjavu direktora Kancelarije za Kosmet Vlade Srbije Marka Đurića, prenose Novosti, da će izbori za srpski parlament biti održani i na teritoriji Kosova, Mustafa je rekao da se izbori na Kosovu mogu održati u skladu sa zakonima i Ustavom Kosova, uz uvažavanje prava svih stanovnika, uključujući i Srbe. Iako je ranije najavio da postoji mogućnost da se ne pojavi na pregovorima zbog toga što je usporen proces liberalizacije viza za građane Kosova, Mustafa je rekao da nije hteo da postavlja uslove EU za učešće u dijalogu sa Beogradom.

Kirbi: Srbija uvek bila evropska zemlja

Drago mi je što i Srbija i EU smatraju da je Srbija na putu ka EU, otvaranje poglavlja je ogroman korak napred, kaže u intervjuu za Danas ambasador Sjedinjenih Američkih Država Majkl Kirbi, na kraju svog mandata koji je započeo u septembru 2012.

„Što se mene tiče, Srbija je uvek bila evropska zemlja, u njenom središtu. Jedna od stvari koje sam naučio o starom Rimu jeste da su se rimski carevi rađali u Srbiji. Mi luckasti Amerikanci smo mislili da su rimski carevi iz Rima“, navodi Kirbi.

Na pitanje da li može Srbija, odnosno bilo koja zemlja na Balkanu, da bude označena kao lider u regionu, on navodi da Srbija ima brojnije stanovništvo od komšija, te i da je Beograd atraktivan za ljude iz zemalja bivše Jugoslavije.

„Mislim da je Beograd kosmopolitski grad i da možete tvrditi da ste lider, ali isto tako to mogu i drugi. Stranci se u Srbiji osećaju dobrodošlim“, nabraja Kirbi.

Polemika SNS-a i SPS-a oko Prokopa

Polemiku između SNS-a i SPS-a, koja je počela izjavom bivšeg ministra i funkcionera socijalista Milutina Mrkonjića da je SNS „samo prekrečio Prokop“, a na koju su reagovali potpredsednici naprednjaka, nastavio je Mrkonjić, rečima da „poltroni politizuju njegovo mišljenje“. Posle Mrkonjićeve izjave da je Prokop samo prekrečen, odgovorila mu je ministarka građevinarstva i potpredsednica SNS-a Zorana Mihajlović, rečima da je ništa ne čudi kad je reč o SPS-u a da je Mrkonjić mogao bar da prekreči Prokop tokom dugogodišnjeg mandata, „da se nije bavio organizovanjem koncerata“, prenosi Blic. Ministar unutrašnjih poslova Nebojša Stefanović dodao je da je premijer Aleksadar Vučić „bio u pravu kada je rekao da će se sada svi udružiti kako bi pokušali da ga sruše“.

Pešićeva: Stefanović je glavni poltron

Suvišno je analizirati „šuplje i besmislene izjave“ ministra policije Nebojše Stefanovića, poručila je Vesna Pešić za Kurir povodom međusobnih optužbi između socijalista i naprednjaka o Prokopu.

„O tom čoveku je besmisleno govoriti, kao i komentarisati bilo šta što kaže i to ne samo vezano za Kurir, već o bilo čemu. On ne shvata da ne može istovremeno da bude ministar i građanin i da nasumično daje izjave. Tako da je suvišno analizirati njegove šuplje i besmislene izjave. Reč je o glavnom poltronu i ulizici premijera a najgore je to što je privatizovao policiju u kojoj je trenutno potpuno rasulo“, kaže Pešićeva. Stefanović je kritikovao Milutina Mrkonjića a onda dodao: „A to što daje izjave najgorim reketašima iz Kurira dovoljno govori o njemu.“

Izlizane fraze za „ekonomski bum“

U nemogućnosti da nađu dovoljno jaka poređenja za „srpski ekonomski bum“, predstavnici vladajuće stranke, predvođeni premijerom Aleksandrom Vučićem, sve češće koriste stare i već izlizane izraze, ocenjuje za Danas dr Goran Radosavljević, docent Fakulteta za ekonomiju, finansije i administraciju, potpredsednik SDS-a i bivši državni sekretar Ministarstva finansija. Jedno od takvih je i poređenje Srbije sa Južnom Korejom koja je zbog svog velikog rasta BDP-a i ogromnog priliva investicija 80-tih i 90-tih godina prošlog veka prozvana jednim od „azijskih tigrova“.

„Ta ’moda’ nije nova. Još u vreme prve vlade Vojislava Koštunice taj izraz se često mogao čuti iz usta ministara i savetnika premijera kao želja da se pokaže kako nam dobro ide. Danas se taj izraz malo modifikovao te se Srbija počinje nazivati ’balkanskim tigrom’, ekonomskim liderom Jugoistočne Evrope i zemljom u kojoj nas građane treba da je ’sramota koliko nam dobro ide’, da citiram premijera“, navodi Radosavljević.

Vujoviću kritike a zakon pisala Udovički

Sve primedbe na račun Nacrta zakona o sistemu plata u javnom sektoru pale su na dušu ministra finansija Dušana Vujovića, piše Politika. Tako se Vujoviću spočitava da ukida minuli rad, smanjuje plate onima koji odu na bolovanje i poručuje lekarima da ako im se to ne sviđa „potraže drugu državu“. Međutim, autor ovog propisa je ministarka državne uprave Kori Udovički. Vujović je „izbio u prvi plan“ jer je sam predložio rešenje koje je mnogo rigoroznije od onog koje je Udovički skrojila. Sve je počelo na burnoj vanrednoj sednici Socijalno-ekonomskog saveta održanoj prošlog petka. Vujović je tada ocenio da bi nacrt koji je uradilo Ministarstvo državne uprave i lokalne samouprave „probio tvrda budžetska ograničenja“. Nacrtom je predviđeno da se zaposlenom u javnom sektoru koji ode na bolovanje isplati 65 odsto prosečne plate. Vujović je, međutim, predložio da to bude 65 odsto od osnovne plate, bez dodataka u vidu minulog rada, prekovremenog, noćnog rada, regresa.

Prinudna uprava i za kućne savete

Svi vlasnici stanova u zgradama sa više od 30 stanova moraće da angažuju i plaćaju profesionalnog upravnika i taj trošak će ih mesečno koštati najmanje 300 dinara. On će predlagati program održavanja zgrade, brinuti o placu na kojem se zgrada nalazi, prijavljivaće kvarove i staraće se o zajedničkoj imovini stanara, piše Politika. Privredna komora Srbije će ih obučavati i licencirati. Stanari će biti u obavezi da u roku od 60 dana, održe skupštinu stanara i izaberu upravnika, koji ima rok od 15 dana od dana održavanja skupštine da podnese prijavu za upis u registar stambenih zajednica. Tako nalaže Predlog zakona o stanovanju i održavanju zgrada, koji je ušao u skupštinsku proceduru.

Odata počast žrtvama Holokausta

Predsednik Srbije Tomislav Nikolić izjavio je da se ne sme dozvoliti da se istorijske činjenice o Holokaustu prilagođavaju potrošačkom društvu i kratkom pamćenju. Nikolić je Holokaust okarakterisao kao najtamniju stranicu, najveću sramotu i najužasniju ideju Drugog svetskog rata a bilo je zamišljeno da se sprovodi sve dok u svetu ne bude pronađen i u logor odveden i poslednji Jevrejin, prenose Novosti. „Zločin je zaboraviti zločin. A neki bi želeli da ga počinimo, da Holokaust predamo zaboravu, ili da se desi nešto još gore: da ga se sećamo površno i pogrešno“, rekao je Nikolić. Povodom međunarodnog dana Holokausta, na Spomenik žrtvama genocida na Starom sajmištu u Beogradu, mestu nekadašnjeg nacističkog logora, položeni su venci i odata počast žrtvama.  

Da li će se politika povući iz policije

Odredbe novog Zakona o policiji koje uređuju kadrovsku politiku u Ministarstvu unutrašnjih poslova najveći je korak u depolitizaciji i profesionalizaciji aparata sile, saglasni su i predstavnici vlasti i stručna javnost. Ipak, kako nedavno usvojeni zakon neće u punoj meri moći da zaživi do usvajanja brojnih podzakonskih akata, poslednji postupci MUP-a dovode u pitanje iskrenost namere da se politika povuče iz policije, piše Danas. Iako se novim zakonom detaljno regulišu interni konkursi kojima će se popunjavati radna mesta u MUP-u i uspostavlja objektivan sistem karijernog napredovanja, proći će još najmanje godinu dana pre nego što sve te odredbe stupe na snagu. Naime, tekst zakona koji je pre dva dana usvojen u skupštini predviđa usvajanje oko 40 podzakonskih akata. Za to vreme ministar Nebojša Stefanović će sprovesti najavljenu racionalizaciju u policiji tokom koje će, po diskutabilnim kriterijumima, oko 1.000 policajaca ostati bez posla.

Parlament izglasao poverenje Đukanoviću

Skupština Crne Gore izglasala je sinoć poverenje Vladi koju vodi Milo Đukanović. Glasalo je 62 poslanika a podršku vladi dalo je njih 42, dok je protiv bilo 20. Za opstanak vlade potreban je 41 glas, podseća Blic. Ranije je Đukanović naveo da je spreman da otvori četiri ministarstva za predstavnike opozicije a ponudio je i jedno potpredsedničko mesto zbog uvida u rad vlade. „Vlada i DPS ne smatraju samo prihvatljivi plan Pozitivne, već dobrom osnovom za izlaz iz sadašnje situacije zajedničkim naporima“, rekao je Đukanović.

Širom Srbije obeležen Sveti Sava

Lomljenjem kolača uz Svetosavsku himnu i priredbe, proslavili su juče đaci i nastavnici školsku slavu Svetog Savu. Svečano je bilo u svim osnovnim i srednjim školama, pišu Novosti, a najbolji su dobili i svetosavske nagrade. Svečarska atmosfera ispunila je i svaki kutak novosadske OŠ „Duško Radović“, gde su đacima u gostima bili vršnjaci iz opštine Štrpce sa Kosmeta. A u selu Miščiću podno Golije, gde je rođen i živeo Sveti Sava, dan prvog srpskog prosvetitelja obeležen je skromno. Stotinak žitelja sela u Deževskoj dolini kod Novog Pazara, gde je veliki župan Stefan Nemanja stvarao prvu srpsku državu i gde je rođen njegov najmlađi i najpoznatiji sin Rastko Nemanjić – Sveti Sava, okupilo se juče u zaseoku Miščići da „kod krsta“, kojim je pre deset godina obeleženo mesto gde se nalazila svetiteljeva rodna kuća, skromno i dostojanstveno proslave Savindan.

Najbolji na Kustendorfu mađarski „Vartburg“

Nagrada „Zlatno jaje“ devetog Međunarodnog filmskog i muzičkog programa „Kustendorf“ dodeljena je sinoć mađarskom reditelju Davidu Borbašu za film „Vartburg“. „Srebrno jaje“ pripalo je Baselu Halilu za film „Zdravo Marija“ (Palestina/Francuska/Nemačka), a „Bronzano jaje“ Mariji Guskovoj za ostvarenje „Erkinov povratak“ (Rusija). Specijalnu nagradu žiri je dodelio filmu „Grad“ u režiji Maše Šarović iz Srbije, prenosi Politika. U konkurenciji je bilo 17 filmova mladih režisera iz Bugarske, Kine, Hrvatske, Mađarske, Islanda, Irana, Meksika, Palestine, Rusije, Srbije i Španije a odluku je doneo žiri u sastavu: filmska producentkinja i autorka dokumentarnih filmova iz Etiopije Mažida Abdi, srpska književnica, filozof i teoretičar medija Divna Vuksanović i filmski producent iz Rima Flaminjo Zadra.

Partizan demantovao dogovor sa FIBA

Košarkaški klub Partizan demantovao je da se opredelio da će igrati u takmičenju pod okriljem FIBA. Na internetu se, naime, juče pojavila informacija da su crno-beli u ratu između FIBA i ULEB, odabrali stranu, piše Kurir. Isti izvori tvrdili su da će se Partizan takmičiti u FIBA Ligi šampiona. Međutim, brzo je stigao demanti iz Humske. Partizan je na Tviteru objavio da „nije postigao dogovor o pridruživanju FIBA ili ULEB takmičenju sledeće sezone“. Takođe, crno-beli navode da je „Partizan isuviše ozbiljan klub da bi informacije o ovako važnim odlukama dolazile putem tvitera iz inostranstva“. Time su aludirali na tvit Dejvida Pika. 


Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...