Penzioneri će u proseku dobiti 290 dinara

Dragoljub Petrović

(petak, 13. novembar, pregled najvažnijih tema na naslovnim stranama u srpskoj štampi)
Atina, 12.11.2015 - neredi i sukob policije i demonstranata tokom generalnog štrajka u Atini

Penzije prethodno pale za mnogo više od 1,25 odsto. Statistički podaci upućuju na prosečnu mesečnu dobit od pola miliona dinara po jednom notaru. Srbi u Libiji oteti su greškom pošto su otmičari mislili da su u pitanju Ukrajinci. Protiv načelnika Generalštaba Vojske Srbije Ljubiše Dikovića i još tri lica u toku je predistražni postupak.

izbegli-noc-polic-slovenija-s

Rigonce, 12.11.2015 - pripadnici Policije Slovenije pored ograde na granici prema Hrvatskoj, koju su postavili pripadnici slovenačke vojske, radi sprečavanja nekontrolisanog ulaska izbeglica

Zaposleni najnezadoviljniji “smanjenjem smanjenja”

Epilog višemesečnih najava o tome da li će, koliko i kome biti povećane plate i penzije, konačno je došao završetkom pregovora MMF-a i Vlade Srbije. Prosvetari u osnovnim i srednjim školama dobiće četiri odsto, zaposleni u zdravstvu tri, vojska i policija dva odsto, a penzioneri - ubedljivo najbrojnija grupacija - 1,25 odsto. I dok država pokušava da građanima objasni kako je i ovo bilo preteško postići i da su pregovori bili na korak od raspada, penzioneri koji će u proseku dobiti po 290 dinara, a mnogi i samo 100 do 150 dinara, na dobijenu "povišicu" uglavnom reaguju ozlojeđeno, piše Danas. To što u Srbiji ima 1,7 miliona penzionera, čijih 1,25 odsto košta oko 50 miliona evra godišnje, teško da im može predstavljati utehu. Naročito ne onima kojima su penzije prethodno pale za mnogo više od pomenutih 1,25 odsto i onima koji se sećaju najave o izgradnji nacionalnog fudbalskog stadiona od 250 miliona evra i sličnih poteza države. Upravo ovakve opaske dominiraju nebrojenim komentarima na medijskim portalima. Zaposleni su, čini se, najnezadovoljniji, jer im je država na ovaj način samo delimično "smanjila smanjenje" zarade, a ne povećala platu, kako se najčešće navodi.

Notari zarade pola miliona mesečno

Priča se kako notari „zgrću milione”. To je istina samo za neke od njih. Statistički podaci upućuju na prosečnu mesečnu dobit od pola miliona dinara po jednom notaru. Neki, međutim, posluju na nuli, dok su drugi „dobri” i ostvare po nekoliko miliona dinara mesečno. Najviše novca od posla notara odlazi u državni budžet – milijardu dinara godišnje. “Svih 140 javnih beležnika u Srbiji naplatilo je ukupno milijardu i 910 miliona dinara od 1. januara do 12. oktobra ove godine. Od toga su PDV platili 318 miliona, a porez od 30 odsto 477 miliona dinara” – kaže za Politiku Miodrag Đukanović, predsednik Javnobeležničke komore Srbije.

vetropark-antic-s

Kula, 12.11.2015 - svečano otvaranje prvog vetroparka u Srbiji, kompanije MK Fintel Wind: Aleksandar Antić

Srbi u Libiji oteti zbog greške

Srbi u Libiji oteti su greškom pošto su otmičari mislili da su u pitanju Ukrajinci, otkrivaju Novosti. Zaplet je nastao kada je libijska grupa uhapšena u Ukrajini. Naše drže kao taoce verujući da je Srbija uhapsila njihove saborce.

Predistražni postupak protiv Dikovića

Protiv načelnika Generalštaba Vojske Srbije Ljubiše Dikovića i još tri lica u toku je predistražni postupak Tužilaštva za ratne zločine na osnovu krivične prijave Fonda za humanitarno pravo, saznaje Danas. Reč je o ratnim zločinima i zločinima protiv čovečnosti u selu Rezale na Kosovu i skrivanju tela žrtava. Kako saznajemo, Tužilaštvo sada proverava navode iz krivične prijave, koju je FHP podneo u oktobru, i to "prikupljanjem potrebnih podataka i obaveštenja".

Kirbi: SAD ne ruši Vučića

Rekao sam premijeru Srbije Aleksandru Vučiću da nemam interes da ga zbacim s vlasti, odnosno da Sjedinjene Države nemaju takav interes - rekao je juče Majkl Kirbi, ambasador SAD u Srbiji, u razgovoru sa novinarima. Kirbi je, pored ostalog, komentarisao navode da neke strane zemlje i obaveštajne službe pokušavaju da promene vlast u Srbiji, kao i pisanje tabloida da strane ambasade, uključujući američku, finansiraju pojedine medije da bi rušili aktuelnu vlast, piše Blic.

Kirbi je pohvalio Vladu Srbije, pored ostalog, zbog ekonomskih reformi, rada na pomirenju u regionu i držanja u izbegličkoj krizi, piše Danas.

“Budućnost Srpske napredne stranke zavisi i od potencijala koji u Srbiji postoji za podele u partijama. Koliko je partija nastalo iz Demokratske stranke? Mislim da mogu da nabrojim bar tri. Kažite mi koliko tim podelama SNS može da odoleva? Ne znam” - rekao je ambasador Majkl Kirbi.

vucic-becic-maja-s

Beograd, 12.11.2015 - premijer Srbije Aleksandar Vučić na sednici Skupštine Srbije: Aleksandar Vučić, Igor Bečić, Maja Gojković

Majčinski odnos EU prema Prištini

Odluka o suspendovanju sporazuma o Zajednici srpskih opština nije neprijateljski akt prema Srbiji, smatra potpredsednica Evropskog parlamenta Ulrike Lunaček, a ukoliko Ustavni sud odluči da je sporazum u suprotnosti s kosovskim ustavom, treba menjati sporazum, piše Politika u tekstu “Majčinski odnos EU prema Prištini”. Lunaček je to rekla na konferenciji za novinare u Prištini gde je govorila i o SSP-u, o odbijanju zahteva da se Kosovo učlani u Unesko, ali i o jučerašnjoj odluci ustavnog suda da se suspenduje sporazum o Zajednici srpskih opština.

mafija-s

Palermo, 12.11.2015 - italijanska policija, u okviru borbe protiv organizovanog kriminala, u današnjoj akciji uhapsila je više desetina osoba optuženih za povezanost sa mafijom, među kojima i Salvatore Profeta, osumnjičeni šef sicilijanskog klana "Santa Maria de Gesu". Profeti je u prošlosti suđeno zbog iznude i trgovine drogom, kao i za umešanost u bombaški napad automobilom-bombom na sudiju Paola Borselina (Paolo Borsellino, 52) 1992, u kojem je smrtno stradalo i pet policajaca iz njegove pratnje: Salvatore Profeta

Intenzivna diplomatija Srbije

Premijer Aleksandar Vučić i srpska delegacija intezivirali su diplomatske aktivnosti kako bi EU reagovala na to što Priština krši Briselski sporazum, piše Blic. Prema recima sagovornika beogradskog lista u Vladi, napuštanje briselskog dijaloga nije opcija, Beograd i dalje ostaje posvećen sprovođenju dogovorenog, ali i insistira da i drugi završe ono na šta su se obavezali. Iako je kosovski Ustavni sud doneo odluku o suspenziji Sporazuma o Zajednici srpskih opština (ZSO) dogovorenog u Briselu, Kancelarija za KiM na čelu sa Markom Đuricem nastavila je da radi na izradi nacrta Statuta ZSO, koji po Briselskom sporazumu treba da bude usvojen do 25. decembra, navodi Blic.

Ugašeni URS duguje 153 miliona dinara

Posle brisanja Ujedinjenih regiona Srbije iz registra po zahtevu nekadašnjeg lidera Mlađana Dinkića iza njih je ostao dug od gotovo 153 miliona dinara, pišu Novosti. Najviše novca "ursovci" su ostali dužni televizijama za kampanju iz 2012. godine. Predsednik stranke po zakonu ne odgovara za njeno finansijsko poslovanje i ne mogu od njega potraživati novac, pa će ovaj dug ostati nenaplaćen. Kako tvrdi izvor iz bivšeg rukovodstva pored oglasa na televizijama neplaćeni su ostali i troškovi iznajmljivanja poslovnog prostora na Trgu Republike, ali nema duga prema dobavljačima, štamparijama i bankama. "Iako je stranka ugašena račun i dalje postoji i blokiran je zbog duga. Pošto URS još ima odbornike na lokalnom nivou na taj račun svakog meseca iz budžeta legne 10.000...

Bakir zvao Tomu

Član Predsedništva Bosne i Hercegovine Bakir Izetbegović pozvao je juče predsednika Srbije Tomislava Nikolića da dođe u zvaničnu posetu Sarajevu. On je to učinio telefonom, jer su se, kako navode diplomatski izvori Danasa, ostali članovi Predsedništva saglasili da bi bilo najbolje da to u njihovo ime učini baš Izetbegović, kao predstavnik Bošnjaka.

Bivši partner ružio Marinu Abramović

Marinu Abramović, jednu od najpoznatijih performans umetnica na svetu, tužio je bivši saradnik i partner - nemački umetnik Ulej zbog spora oko radova koje su zajedno stvorili, piše Politika. Umetnica i Nemac bili su u poslovnoj i ljubavnoj vezi više od deset godina, a rastali su se 1988. godine.  Njihova neslaganja došla su do javnosti još 2010. godine, tokom Abramovićkine instalacije u MoMA u Njujorku, tokom koje je umetnica svakodnevno po osam sati sedela u galeriji i pozivala strance da sednu naspram nje i gledaju se u oči. Kada se Ulej nenajavljeno pojavio i seo naspram nje, počela je da plače i dodirnula mu ruke. Snimak ovog susreta ima milionske preglede na YouTube-u.

Vlada Hrvatske preko Mosta

Najizglednija opcija za vladu Hrvatske je da koalicija Most napravi sporazum sa koalicijom oko SDP-a. Srpski SDSS je napravio ozbiljan rezultat i moguće je da će biti sklon nastavku saradnje sa SDP-om. Izbori su pokazali da je Hrvatska polarizovana, ali i da postoji trend pluralizacije, piše Politika.

Šta je objasnidbeni?

Ako kažem patika, a ne tenisica, ako kažem bestraga, a ne dovraga ili avet, a ne utvara, da li sam ja onda loš Hrvat? Da li govorim srpskim jezikom? Ovo su pitanja koje je pokrenula polemika nastala u Hrvatskoj povodom upravo objavljenog „Srpsko-hrvatskog objasnidbenog rječnika” Marka Samardžije, profesora Filozofskog fakulteta u Zagrebu, koji je izdala Matica hrvatska uz podršku HAZU (Hrvatske akademije znanosti i umetnosti). Ova knjiga, koja u samom nazivu ima problematičnu reč na kojoj se lomi jezik – objasnidbeni,  izazvala je buru u javnosti još pre dve godine kada je i najavljena, a reakcije su kulminirale i nakon nedavnog objavljivanja i predstavljanja na Zagrebačkom sajmu knjiga, piše Politika.

lavrov-jar-s

Moskva, 12.11.2015 - susret ministara inostranih poslova Rusije i Južnoafričke Republike u Moskvi: Sergey Lavrov, Nikoana Mashabane

Islamisti prete Rusiji “da će teći krv u potocima”

Islamisti prete da će teći potoci krvi, dok Bašar al Asad uz pomoć Moskve napreduje u strateški važnoj oblasti Alep, piše Politika. Al-Hajat medija Centar, koji koristi ISIS, na ruskom jeziku objavio je video snimak sa pretnjom da će "skoro, vrlo skoro, krv teći u potocima", navela je posmatračka grupa SITE, a prenosi Rojters. IS je ranije pozvala na napade u Rusiji i SAD zbog vazdušnih udara te dve zemlje na položaje džihadista u Siriji. Zapadne obaveštajne službe veruju da je krajnje ekstremna džihadistička grupa postavila bombu u ruski putnički avion koji se nedavno srušio u Egiptu, nakon što je poleteo iz Šarm el Šejka.

 


Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...