Obama zvao Vučića na samit o migrantima i Islamskoj državi

Dragoljub Petrović

(ponedeljak, 24. avgust, pregled najvažnijih tema na naslovnim stranama u srpskoj štampi)
Preševo, 23.08.2015 - Prihvatni centar za izbeglice u Preševu danas je obišao ministar odbrane Srbije Bratislav Gašić

Razmenjujemo bezbednosne podatke sa Amerikom i Ujedinjenim Arapskim Emiratima o ekstremističkim centrima u regionu, ali i o talasu izbeglica. Premijera Srbije u Potočarima čuvala su samo dva policajca, što je paradoksalno, dok je uz turskog premijera Ahmeta Davutoglua, koji je dobrodošao u BiH, bilo angažovano čak 12. Više od 5.000 izbeglica iz Sirije, Iraka, Avganistana juče je vozovima, autobusima i taksi prevozom iz pravca Đevđelije stiglo u Preševo nakon što su makedonske vlasti deblokirale granični prelaz sa Grčkom. Euleks za deset meseci završava svoju misiju na Kosovu i odlazi iz južne srpske pokrajine, ali je već sada izvesno da za njim niko neće žaliti.

kajak-srebro-milano-bedec2

Milano, 23.08.2015 - srpska kajakašica Kristina Bedeč sa srebrnom medaljom osvojenom u finalu trke jednoseda na 1.000 metara, K1-1000, na Svetskom prvenstvu u Milanu (2015 ICF Canoe Sprint World Chanmpionships, Italy, Milan  19 - 23 august)

Razmena podataka o ekstremistima

SAD i šeici traže pomoć od Srbije zbog migranata, piše Blic. Razmenjujemo bezbednosne podatke sa Amerikom i Ujedinjenim Arapskim Emiratima o ekstremističkim centrima u regionu, ali i o talasu izbeglica. Premijer Srbije Aleksandar Vučić dobio je lični poziv predsednika SAD Baraka Obame da prisustvuje na Samitu lidera koji će biti održan 29. septembra u Njujorku, u sedištu UN, na temu borbe protiv ISIL-a i nasilnog ekstremizma, saopštila je vladina Kancelarija za saradnju sa medijima. Kako je u pozivnom pismu istaknuto, Samit će biti mogućnost da se razgovara o napretku koji je učinjen u borbi protiv terorizma, globalnim obavezama i privrženosti kolektivnim naporima kako bi se uspešno izborili sa ISIL-om i nasilni ekstremizmom.

birfest-polic-kontrola

Beograd, 23.08.2015 - pripadnici Interventne jedinice Policije i Žandarmerije na redovnom zadatku - kontroli reda i bezbednosti tokom četvrte večeri    muzičko-pivskog festivala "XIII Belgrade Beer Fest"

Vučića u Potočarima čuvala dva policajca

Najmanje sedam informacija o ugroženosti premijera Srbije 11. jula podelili smo sa direktorom Direkcije za koordinaciju policijskih tela BiH Mirsadom Vilićem, izjavio je za Novosti ministar bezbednosti BiH Dragan Mektić. On traži Vilićevu smenu zbog niza propustu u obezbeđenju komemoracije u Potočarima, kada je, kako ističe, Vučiću bio ugrožen život. I pored tih informacija o ugroženosti Vučića, premijera Srbije čuvala su samo dva policajca, što je paradoksalno, dok je uz turskog premijera Ahmeta Davutoglua, koji je dobrodošao u BiH, bilo angažovano čak 12, rekao je Mektić. U dokumentu o propustima, ministar bezbednosti BiH kaže da je kao ključno naveo što je dozvoljeno da loža sa VIP ličnostima bude smeštena duboko u masi ljudi, umesto na obodu događaja.

Pet hiljada izbeglica u Preševu

Više od 5.000 izbeglica iz Sirije, Iraka, Avganistana juče je vozovima, autobusima i taksi prevozom iz pravca Đevđelije stiglo u Preševo nakon što su makedonske vlasti deblokirale granični prelaz sa Grčkom. Ovakav priliv izbeglica, koji je rekordan u poslednjih mesec dana na teritoriji Preševa, doveo je do gotovo vanrednog stanja u samom gradu.  Izbeglice su na ulicama, u restoranima, prihvatni centar je bio pod stalnom opsadom. Pojačana je dostava vode i hrane. Uočljiv je veliki broj žena, dece i trudnica koji su delovali depresivno i umorno nakon dvodnevnog zadržavanja na grčko-makedonskoj granici kod Đevđelije, piše Danas. U neposrednoj blizini Graničnog prelaza sa Makedonijom na teritoriji albanskog sela Miratovac otvoren je prihvatni kamp. Postavljeno je devet velikih šatora, koji su dobijeni od Rusko-srpskog humanitarnog centra iz Niša. Same izbeglice postavljale su šatore koje nose sa sobom. Od ranog jutra u Preševu je bio i ministar odbrane Bratislav Gašić.

Na graničnom prelazu Bogorodica i u Đevđeliji, gde se danima odvijala izbeglička drama, od ujutru gotovo da nema izbeglica, jer su makedonske vlasti u noći između subote i nedelje propustile nekoliko hiljada izbeglica preko svoje granice i transportovali ih ka Srbiji, javlja Politika s lica mesta. U bezgraničnom prostoru juče se nalazilo samo stotinak migranata koji su čekali da budu propušteni, a grčki buldožeri ravnali su zemlju i skupljali đubre. Na samoj graničnoj liniji s makedonske strane više nema jakih policijskih snaga, već svega dvanaestak policajaca i jedno transportno vozilo.

migr-djevdjelija-4

Gevgelija, 23.08.2015 - izbeglice iz Sirije, Avganistana i Iraka u Đevđeliji pred nastavak puta preko Srbije ka zemljama Evropske unije (EU) 

Tači: Neće biti RS na Kosovu

Kosovski ministar spoljnih poslova Hašim Tači izjavio je da će naredne nedelje, u nastavku dijaloga između Beograda i Prištine, biti postignut sporazum o Zajednici srpskih opština i smatra da "ova asocijacija neće imati izvršna ovlašćenja", prenose Novosti. Tači tvrdi da je Srbije je uvek želela da stvori Republiku Srpsku na Kosovu, ali kaže da se takva stvar neće dozvoliti.

Ružić: Odgovoran odnos prema našima u Hagu

Prema haškim osuđenicima moramo da pokažemo odgovoran odnos, kaže za Danas visoki funkcioner Socijalističke partije Srbije Branko Ružić, povodom najave povratka nekadašnjeg premijera i najvišeg zvaničnika socijalista Nikole Šainovića u Srbiju iz haškog zatvora. Odgovarajući na pitanje Danasa kako će SPS da se postavi prema prvom svom čelniku koji se nakon izdržane kazne vraća, Ružić kaže da i stavom države i stavom partije treba pokazati odgovoran odnos.

"Veoma odgovoran odnos moramo pokazati prema svim 'haškim osuđenicima' prevashodno kao država. Naravno da i SPS kao stranka poseduje svoj nivo političkog, ali i ljudskog senzibiliteta, uvažavanja i poštovanja ove činjenice, i samog gospodina Šainovića", kaže Ružić.

U Beču na redu finansiranje infrastrukturnih projekata

Predstavnici više od 30 vlada evropskih zemalja razgovaraće u četvrtak u Beču o budućnosti Balkana, a jedna od tema biće i finansiranje infrastrukturnih projekata u koje odnedavno ulaze i glavne saobraćajnice u Srbiji, autoputevi, luke i aerodrome, piše Danas. Beogradska i novosadska luka, kao i Koridor 10 i Aerodrom "Nikola Tesla" deo su osnovne transportne mreže Zapadnog Balkana koje su prvi put i zvanično postale deo evropske transportne mreže. Međutim, osim njih, na predlog Srbije, deo evropske transportne mreže ubuduće će činiti i drumska i železnička "ruta 4" koja od Vršca, vodi preko Beograda do Podgorice i Bara i "ruta 7", koja povezuje Niš i Tiranu. U širu, postojeću sveobuhvatnu mrežu EU i Zapadnog Balkana, uvršćeni su i pravci koje je Srbija dodatno kandidovala. Reč je o putu Novi Sad-Ruma, koji bi preko Šapca i Loznice povezao Koridor X i Koridor V u BiH i dve postojeće železničke linije - pruga Lapovo-Kraljevo, kojom će se uspostaviti direktna veza sa Koridorom 10 na severu i pruga Niš-Doljevac-Priština, koja povezuje Koridor VIII i Koridor X.

Ubio malu ćerku, pa sebe

Dvadesetdevetogodišnji Goran Mišanović nakon razvoda od supruge Sanje ubio je iz pištolja trogodišnju kćerku Danku, a nakon toga pucao je u sebe u dečijoj sobi porodične kuće u Ulici Meše Selimovića u Modriči. Tela su pronađena u nedelju oko 13 časova kada je Goranov brat Ilija sa policijom razvalio zaključana vrata. Stric nesretne majke Momir Stefanović ispričao je Novostima da su duže vremena bili poremćeni bračni odnosi između Sanje i Gorana ali je porodica pokušavala da zbog male Danke sačuva brak.

Za Euleksom niko neće žaliti

Euleks za deset meseci završava svoju misiju na Kosovu i odlazi iz južne srpske pokrajine, ali je već sada izvesno da za njim niko neće žaliti. Ako se oko nečega slažu kosmetski Srbi i Albanci, to je da je učinak ove misije za sedam godina više nego mršav. I jedni i drugi, svako iz svojih razloga, smatraju da Euleks nije ispunio svoj zadatak, odnosno da nije doneo pravdu na osetljivom terenu kakav je Kosovo, piše Politika. Šef Euleksa Gabrijel Meuči ipak nije nezadovoljan učinkom i to je slikovito objasnio: „Misija Euleksa nije poverena supermenima koji su došli da hapse svakog na Kosovu.” Iljir Deda, poslanik „Samoopredeljenja”, pokreta koji se najviše bunio protiv Euleksa, kaže da su rezultati ove misije ravni nuli. I Rada Trajković je nezadovoljna učinkom misije EU, ali ipak smatra da bi Srbi bez prisustva Euleksa bili više ugroženi. Kada je pre sedam godina pokrenuta inicijativa (pre svega od strane onih država koje nisu priznale Kosovo – Španije, Rumunije, Slovačke, Grčke i Kipra) da se nađe pravni okvir pomoću koga bi Brisel preuzeo od UN ingerencije nad Kosovom, zvanični Beograd je podržao tu ideju. Naime, tadašnja vlast, predvođena Demokratskom strankom, i pored brojnih kritika i upozorenja o mogućim štetnim posledicama ideje da se UN maksimalno razvlaste na Kosovu, ipak je dozvolila dolazak misije Euleksa. Priština se, međutim, usprotivila.

Dilema o dve Kine

Svakog ko ima više od 60 godina i prati međunarodne odnose, izraz "dve Kine" podseća na vreme posle 1949. i nadmetanje za diplomatsko priznanje između kontinentalne ("crvene") Kine i Tajvana, ili formalnije, između Narodne Republike Kine i Republike Kine. Do ranih sedamdesetih godina gotovo sve zemlje su uvažile zahtev NR Kine da samo ona treba da bude priznata kao legitimna suverena vlada Kine. Danas se pojavljuje novo, ali prilično drugačije pitanje "dve Kine". To pitanje se usredsređuje na dilemu da li Kinu najbolje valja razumeti kao snažnu državu, sa budućnošću koja obećava uprkos nekim kratkoročnim teškoćama, ili kao državu suočenu sa ozbiljnim problemima i nesigurnim dugoročnim izgledima. Ukratko, mogu se sagledati dve prilično različite Kine – piše za Danas predsednik saveta za spoljne odnose SAD Ričard Has. “Postaje sve očiglednije da kinesko rukovodstvo želi ekonomski rast i procedure kapitalizma, ali bez kriza koje uz njih idu”, navodi Has.

Čeda: Prodao sam firmu Agroposlovi

Povodom teksta u Politici „Firma Čede Jovanovića u stečaju” od 22. avgusta, u kome je pisalo da je Privredni sud u Pančevu pokrenuo, 13. jula ove godine, prethodni stečajni postupak u preduzeću „Silosi” u Kovinu, u vlasništvu kompanija „Agroposlovi” i SHSF, iza kojih stoje lider Liberalno-demokratske partije Čedomir Jovanović i njegova supruga Jelena”, predsednik Liberalno-demokratske partije Čedomir Jovanović uputio je tom listu pismo u kome se kaže: “Od 29. septembra 2014. godine nisam vlasnik „Agroposlova”, koje sam u skladu sa svojim poslovnim interesima i zakonom prodao. Sva dokumentacija kojom se to lako dokazuje je javna i dostupna pred za to nadležnim institucijama. Tog datuma je u skladu s interesima novog vlasnika, koji je kupovinom „Agroposlova” preuzeo pravo i odgovornost upravljanja firmom, uvedena institucija supotpisa, o čemu takođe postoji javna i lako dostupna dokumentacija. U skladu s tada sklopljenim ugovorom, moja supruga, kao direktor privrednog društva, preuzela je obavezu očuvanja kontinuiteta u radu isključivo onih poslova koje je potpisom odobrio novi vlasnik” – piše Čeda za Politiku.

Bolt pobedio svoju senku

U najatraktivnijoj trci na svetu poredak je ostao isti. Najave u četvrtfinalu i polufinalu nisu se obistinile u finalu trke na 100 metara na Svetskom prvenstvu u atletici u Pekingu. Usein Bolt odoleo je svim izazovima, provokacijama u trci za finale, pobedivši u foto-finišu senku koja ga je godinama pratila u stopu u vidu Džastina Getlina, koji je za stotinku bio sporiji od verovatno najboljeg atletičara svih vremena - Useina Bolta, piše Danas. Jamajkanac je zlato osvojio vremenom 9,79; a razloga za slavlje imala je i naša delegacija u prestonici Kine s obzirom na to da je Asmir Kolašinac zauzeo sedmo mesto u bacanju kugle; što je njegov najbolji rezultat u karijeri.

bolt-peking-

Bird's Nest National Stadium/Beijing, 22.08.2015 - Jamajčanin Jusein Bolt (29), dosadašnji svetski prvak i rekorder, posle trijumfa u finalnoj trci na 100 metara - 9,79 sekundi, na 15. Svetskom prvenstvu u atletici (15th IAAF Athletics World Chapionships, China, Beijing 2015)

Đoković izgubio od Federera

Turnir u Sinsinatiju završen je finalom sa najvišim mogućim ulozima: sedma titula Rodžera Federera ili prva Novaka Đokovića, za kolekciju svih pehara iz masters serije. Premija je pripala Federeru sa ubedljivih 7:6(1), 6:3, a uz nju i mnogo toga što pokazuje da urođeni talenat švajcarskog maestra ni u 35. godini ne bledi. U 41. meču sa Đokovićem ponovo je preuzeo vođstvo (21:20), dostigao ga po broju masters titula (24) i od danas mu je ponovo za leđima, kao drugi na svetskoj listi. To znači da ova dvojica asova na predstojećem grend slem turniru u Njujorku, od 31. avgusta, mogu da se sastanu tek u finalu, a lepšeg finala ne može da bude u ovom trenutku, piše Politika.

 

 

 


Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...