Najava opštih izbora u decembru

Anđelka Nikolić

(utorak, 18. avgust, pregled najvažnijih tema na naslovnim stranama u srpskoj štampi)
Beograd, 17.08.2015 - predstavnici Ministarstva za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja, grada Beograda i Vojske Srbije odali su danas poštu stradalima kod Spomenika obešenim rodoljubima na Terazijama

Zajedno sa pokrajinskim mogući i vanredni republički izbori, ali premijer još nije doneo konačnu odluku. Najveći talas izbeglica iz pravca Đevđelije stigao na jug Srbije. Spisak zakupaca nekretnina koji se nalaze u državnom vlasništvu ostaće tajna do daljnjeg. Polovina firmi i preduzetnika, koji su obavezni da izdaju fiskalne račune, to ne čini, jer ih niko ne kontroliše. Bivši komandant Vojske Republike Srpske Krajine Mile Mrkšić preminuo je služeći hašku kaznu u Portugaliji, mesec dana pre isteka dve trećine roka koji je morao da odrobija. Vlast u Vukovaru proterala srpsko pismo.

dedic arsen

Beograd, 17.08.2015 - ahivska fotografija jugoslovenskog i hrvatskog kantautora Arsena Dedića sa koncerta u Beogradu 19.11.2011.godine. Dedić (78) je danas preminuo, posle duge i teške bolesti u bolnici u Zagrebu

Opšti izbori u decembru?

Zajedno sa pokrajinskim mogući i vanredni republički izbori, saznaje Danas u izvorima bliskim Vladi Srbije, piše u ovom listu pod naslovom “Vučić ozbiljno razmišlja o sveopštim izborima”.

Premijer još nije doneo konačnu odluku, a govoriće o tome na jednoj od narednih konferencija za novinare. Čelnici vladajuće stranke uveliko se spremaju za održavanje izbora u Vojvodini u decembru. To je za Danas potvrdio potpredsednik naprednjaka Igor Mirović.

vucic ivanic

Beograd, 17.08.2015 - premijer Srbije Aleksandar Vučić razgovarao je danas danas sa srpskim članom Predsedništva BiH Mladenom Ivanićem

Najveći talas izbeglica

Najveći talas izbeglica iz pravca Đevđelije stigao na jug Srbije, piše u Danasu. Novi, i do sada najveći talas migranata iz Sirije, Iraka, Avganistana, Somalije "zapljusnuo" je jug Srbije i opštinu Preševo, koja je najbliža granici sa Makedonijom. Procene govore da je u tri vanredna voza koji iz Đevđelije svakodnevno stižu do stanice u Tabanovcima na makedonsko-srpskoj granici bilo više od dve hiljade migranata.

Na železničkoj stanici u Preševu, odakle prema Subotici saobraća jednom dnevno vanredni voz sa tri do pet vagona, traži se karta više. Migranti koriste ovaj prevoz jer je duplo jeftiniji od autobuske karte od Bujanovca do Beograda, koja košta oko dvadeset evra. Ocena zvaničnika je da je "situacija i dalje pod kontrolom na području Preševa", te da su u funkciji maksimalni humanitarni kapaciteti u pružanju prve pomoći, pre svega ženama i deci kojih je iz dana u dan sve više.

"Pojačan je pritisak na rad tri policijska punkta za registraciju migranata. Svi oni bi što pre da dobiju potvrdu o traženju azila i dalje nastave put. Zbog toga su velike gužve i nervoza", ocenjuju u dežurnom timu Crvenog krsta u Preševu. Izbeglice se prosečno zadržavanje najduže dva do tri dana na jugu Srbije.

Očekuje se da humanitarnu situaciju dodatno u skladu sa novim talasom migranata relaksira najavljeno podizanje šatorskog kampa, koji bi trebalo da bude narednih nedelja postavljen. 

migr djevjde ispodvoza

Đevđelija, 17.08.2015 - izbeglice sa Bliskog istoka na putu za Srbiju na graničnom prelazu Đevđelija u Makedoniji

I dalje potraga za zakupcima državnih vila

Spisak zakupaca nekretnina koji se nalaze u državnom vlasništvu ostaće tajna do daljnjeg, odnosno do trenutka kada zakupci ukoliko to budu želeli ne odluče da to podele sa javnošću, piše u Danasu. Za sada je jedino advokatica Nevena Veselinović priznala da iznajmljuje prostorije u vlasništvu države, a direktor Diposa (Društvo za iznajmljivanje nekretnina u državnom vlasništvu) Đoko Krivokapić rekao je juče da je svim zakupcima poslat "zahtev za pribavljanje pismene saglasnosti", te da će sa zadovoljstvom objaviti imena svih koji na to budu pristali.

Do tada, Krivokapić koji je bio na odmoru kada se u medijima zahuktala priča o tome da vile po Senjaku i Dedinju u vlasništvu države za sitne pare iznajmljuju ljudi na vlasti ili bliski njoj, istakao je juče da od njih ni Poverenik za informacije od javnog značaja, kao ni premijer Aleksandar Vučić nisu tražili spisak zakupaca, jer bi objavljivanje toga značilo kršenje Zakona o zaštiti podataka o ličnosti, objavljuje ovaj list pod naslovom “Ni Vučić nije tražio spisak zakupaca”.

Za nešto više od 92.000 kvadratnih metara, odnosno 161 vilu, 205 stanova, 25 poslovnih prostora i 16 garaža, tvrdi direktor Diposa, ima zainteresovanih "raznih profila" od radnika, do službenika, lekara, sudija, advokata. 
“Ne postoje privilegovani i od 2009. svi mogu da se prijave da budu zakupci”, napomenuo je Krivokapić.
Trenutno je na raspolaganju zainteresovanima manje od 15 odsto prostora, a u strukturi zakupljenih nepokretnosti sa 50 odsto učestvuju diplomatsko-konzularna predstavništva, 37 odsto zakupaca su pravna lica, 11 odsto fizička lica i 0,5 državni organi. Na godišnjem nivou, Dipos ostvaruje prihod od 5,6 miliona evra, a iznajmljivanje jednog kvadratnog metra zakupce košta prosečno 6,82 evra. 

“Od dana mog imenovanja zaključen je 71 ugovor o zakupu, sa prosečnom cenom od 7,74 evra po kvadratnom metru. Prihod na mesečnom nivou je 120.000 evra, a na godišnjem 1,4 miliona evra”, istakao je Krivokapić, napomenuvši kako im je dužan ostao i G17 plus, odnosno URS, jer su ostavili dug od 170.000 evra.

Đoko Krivokapić, direktor DIPOS-a, odbio da objavi spisak zakupaca i pozvao se na Zakon o zaštiti podataka o ličnosti, piše u Politici. Izvesni Lopov, Vaćko, Demokratska stranka i Ujedinjeni regioni Srbije jedina su četiri zakupaca koja je juče otkrio Đoko Krivokapić, direktor DIPOS-a, preduzeća za iznajmljivanje nepokretnosti. Iako je javnost očekivala da će DIPOS na konferenciji za štampu objaviti imena „podstanara” ovog preduzeća, Krivokapić se pozvao na Zakon o zaštiti podataka o ličnosti, koji ga, navodno, sprečava da to učini.

Novosti objavljuju da je Dipos konačno podneo godinama odlagane tužbe I da su u toku procesi “teški” više od dva miliona dolara.

Biznismen Žarko Pavlović – Žare Vaćko od 2008. Ne plaća zakup vile u Tolstojevoj 23, ne plaća ni struju ni vodu. Dipos tužio Vaćka ali sud još nije zakazao ročište, objavljuje Informer. “DS oteo Krunsku 69 za samo 852 dinara, budžet oštećen za milione evra”, naslov je u ovom tabloidu.

Fiskalne kase bez kontrole

Polovina firmi i preduzetnika, koji su obavezni da izdaju fiskalne račune, to ne čini, jer ih niko ne kontroliše. Sa oko 190.000 fiskalnih kasa čak 90.000 ne šalje podatke o evidentiranju prometa Poreskoj upravi, objavljuje Politika pod naslovom “Bez fiskalnog računa nestane milijarda evra”.

U Poreskoj upravi kažu da su trenutno aktivne 190.962 fiskalne kase kod 121.406 obveznika. Ministarstvo finansija formiralo je radnu grupu koja bi trebalo da obrazloži dobre i loše strane uvođenja onlajn fiskalnih kasa, uključujući i to da takvo rešenje ne dovede do dodatnih troškova poslovanja obveznika, ali sa osnovnim ciljem da se vidi koje je rešenje efikasnije. Po okončanju rada ove radne grupe, biće dogovoren i obim izmena propisa koji uređuje evidentiranje prometa preko fiskalnih kasa, kao i podzakonskih akata donetih, kažu u Poreskoj upravi.

Noćne kontrole na rekama

Prema nezvaničnim procenama, oko 30 odsto rečnog prometa od ukupno šest do devet miliona tona robe godišnje, završi u sivoj zoni ili na crnom tržištu, kaže u razgovoru za Danas Leposava Sojić, pomoćnica za vodni saobraćaj u Ministarstvu građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture. Ističe da je to zatečeno stanje ipak počelo da se menja nakon što je osavremenjenim zakonima regulisan rad luka, čiji je razvoj bio ozbiljno zaustavljen nakon privatizacija, piše u Danasu pod naslovom “Trećina rečnog prometa nestaje u sivoj zoni”.

Kad brod noću vozi putnike u obilazak ili prevozi robu, a isključio je GPRS uređaj kojim lučka kapetanija može da ga prati, jedini zaključak je da se radi o neregistrovanom plovilu ili švercu.  Timovi inspektora i policije započeli noćne kontrole saobraćaja na rekama.

Kako umiru haški osuđenici

Bivši komandant Vojske Republike Srpske Krajine Mile Mrkšić preminuo je služeći hašku kaznu u Portugaliji, mesec dana pre isteka dve trećine roka koji je morao da odrobija. Do pre nekoliko dana o njegovom pogoršanom zdravlju u Srbiji se nije ništa znalo, jer tribunal nije smatrao da to treba nekoga da zanima, objavljuje Politika pod naslovom “Haški osuđenici umiru pod oznakom poverljivo”.

Mnogo je naših državljana koji su u Sheveningenu teško oboleli i koji su imali pritužbe na postupanje tamošnjih lekara. Sve informacije o zdravlju pritvorenika tribunal drži pod oznakom „poverljivo”, a u javnost dospevaju samo najdrastičniji slučajevi.

„Haški lekari imaju poslednju reč o zdravlju pritvorenika, a medicinska potpora drugih lekarskih timova prepuštena je individualnim akcijama branilačkih timova. Tako je bilo u slučajevima Slobodana Miloševića, Vojislava Šešelja, Ratka Mladića i drugih. Često je postojala suprotnost između onoga što su tvrdili haški lekari i mišljenja posebnih timova”, kaže advokat Miroslav Vasić, branilac Mrkšića.

“Mog oca su lečili pogrešno”, citiraju Novosti Jelenu Mrkšić, ćerku Mileta Mrkšića.

Dokumentarac o Holbruku

Danas opširno izveštava o dokumentarnom filmu „Diplomata“ o Ričardu Holbruku, koji je snimio njegov sin Dejvid. Jedan od motiva koji ga je nagnao da snimi film o svom ocu jeste i želja da skrene pažnju javnosti ponovo na BiH i Balkan, prostor koji je najtešnje vezan uz biografiju njegovog oca, a kome i danas treba pomoć, piše u Danasu pod naslovom “Moj otac je znao da je Dejton samo prvi korak”.

Dejvidova potraga za sudbinom svoga oca počinje kada među telegramima saučešća stigne i fotografija savremenog Sarajeva uz poruku novinarke Si-En-Ena Kristijane Amanpur da su "stanovnici ovog grada zahvalni za sve što je Ričard Holbruk učinio za njih". Inače, pregovori sa Slobodanom Miloševićem, ali i Alijom Izetbegovićem i Franjom Tuđmanom, zapravo zauzimaju najveći deo ovog dugometražno dokumentarca, koji se pojavio u godini jubileja - 20 godina od događaja u Dejtonu, a svojevremeno se spekulisalo da je za ovaj sporazum, koji u Americi važi za jedan od najvećih uspeha njihove spoljne politike, Holbruk bio nominovan i za Nobelovu nagradu za mir.

Film je svetsku premijeru imao na Trajbeka festivalu, a nakon Sarajeva, ovih dana biće prikazan i na Kosovu - u Prištini i Prizrenu. Beograd će morati još uvek da sačeka, iako bi reditelj voleo da dođe i u srpsku prestonicu. Budući da je sniman u saradnji sa televizijom HBO, na programu ovog američkog kanala biće u novembru, tačno na godišnjicu početka pregovora u Dejtona, objavljuje Danas.

Vukovar bez ćirilice

Vukovarsko Gradsko veće izglasalo je danas izmene gradskog Statuta prema kojima nisu predviđene dvojezične table, odnosno ćirilično pismo, na gradskim ustanovama, institucijama, trgovima i ulicama u Vukovaru, objavljuje Politika pod naslovom “Nema više ćirilice u Vukovaru”.

Za izmene je glasalo deset poslanika vladajuće gradske koalicije HDZ-HKS, uz podšku predstavnice HDSSB-a Slavice Jelinić koja je osigurala presudni glas za prihvatanje izmena Statuta, a protiv ili suzdržano bilo je deset poslanika iz redova SDP-a, SDSS-a, HNS-a i SNS-a.

I Danas izveštava o ovoj temi pod naslovom “Ukinuta ćirilica u Vukovaru”.

Vlast u Vukovaru proterala srpsko pismo, piše u Novostima pod naslovom “Uplati tri evra pa piši ćirilicom”, povodom izmena kojima je Srbima omogućena službena korespondencija na ćirilici, ali pri tome za svaki dokument moraju podneti zahtev, uz plaćanje takse od 20 kuna.

vukovar cirilica

Vukovar, 17.08.2015 - na današnjoj sednici Gradskog veća Vukovara, većinom glasova usvojene izmene Statuta grada, koje ne predviđaju dvojezične table na gradskim ustanovama, institucijama, trgovima i ulicama 

Optužbe Bitićija

Novi dokazi ili bilo kakav napredak u istrazi o ubistvu moje braće su korisni. Ali ovaj slučaj ima celu istoriju najavljivanja "novih dokaza", neposredno pre važnih političkih datuma. Vrlo često, to čak nije ni bila istina. To je suštinski nefer prema mojoj porodici. Ovo nije nekakvo političko pitanje za nas. To su bila moja braća. Za moje roditelje, oni su bili trojica njihovih sinova, ocenjuje za Danas Fatos Bitići, brat američkih državljana Ilija, Agrona i Mehmeda koji su ubijeni 1999. godine u Petrovom Selu, piše u ovom listu pod naslovom “Fatos Bitići: Insistiramo da se novi dokazi podele sa FBI”.

“Goran Radosavljević Guri je još uvek blizak saradnik premijera Vučića i dok se to ne promeni, mi verovatno nećemo videti puno razrešenje slučaja ubistva moje braće, koje obećava Aleksandar Vučić. Vladimir Vukčević nema kredibilitet kada govori o ovom slučaju”, smatra Bitići. 

Ubistvo devojke u kafiću

U centru Kraljeva, u kafiću "Kvatro" oko 15.15 Predrag Pavić (72), iz okoline Čačka, hicem iz pištolja ubio je konobaricu Ivanu Ilić (24) iz sela Katrga. Nesrećna devojka ostala je na mestu mrtva. Prema nezvaničnim saznanjima, motiv strašnog zločina je novac koji je Ivana dugovala Paviću sa kojim je, navodno, bila u ljubavnoj vezi, objavljuju Novosti pod naslovom “Kraljevo: Ubio pola veka mlađu ljubavnicu”.

Posle zločina ubica je seo u svoj BMV i pokušao da pobegne. Međutim, policija ga je ubrzo locirala i zaustavila u selu Mrčajevci, gde je i uhapšen. Pronađen je i pištolj kojim je usmrtio devojku. 

Letovanje u Porto Montenegru

Direktor se baškari u Porto Montenegru, piše u Blicu pod naslovom “EPS u dugu, Obradović u luksuzu”. Prvog čoveka EPS-a Aleksandra Obradovića reporeteri ovog lista pronašli su u Tivtu u najluksuznijem hotelu sa pet zvezdica. Deset noćenja sa doručkom košta od 3.000 do 10.000 evra, objavljuje Blic.

Reč je o hotelu "Regent Porto Montenegro" u Tivtu sa pet zvezdica, koji još zovu i crnogorski Monako jer u njemu uživaju milioneri, piše u Kuriru.

 


Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...