Dan žalosti u Srbiji: sećanje na egzodus 200.000 Srba

Dragoljub Petrović

(sreda, 5. avgust, pregled najvažnijih tema na naslovnim stranama u srpskoj štampi)
Sremska Rača, 04.08.2015 - Dan sećanja na stradanje i progon Srba iz Hrvatske u vojno-policijskoj akciji Oluja

Polaganjem venaca sa mosta na graničnom prelazu Sremska Rača između Srbije i Bosne i Hercegovine sinoć je počelo obeležavanje Dana sećanja na stradanje i progon Srba iz Hrvatske. Sadašnji privredni rast, koji "predstavlja mali pomak", posledica je stabilizacije u proizvodnji struje, nakon velikog pada industrijske proizvodnje koji je Srbija imala od proleća prošle godine kada su nastupile katastrofalne poplave, dok "stvarnih promena u ekonomiji nema". Odlučeno je i da našu zemlju u Grčkoj predstavlja Dušan Spasojević, u Zagreb putuje Mira Nikolić, ambasodor u Argentini biće Jela Baćović, a u Saudijskoj Arabiji muftija Muhamed Jusufspahić.

daci-rohani-iran

Teheran, 04.08.2015 - susret iranskog predsednika Hasana Rohanija i srpskog ministra spoljnih poslova Ivice Dačića

Vučić: Zašto Hrvati ne slave šest dana?

Polaganjem venaca sa mosta na graničnom prelazu Sremska Rača između Srbije i Bosne i Hercegovine sinoć je počelo obeležavanje Dana sećanja na stradanje i progon Srba iz Hrvatske. U toj akciji je iz Hrvatske proterano više od 200.000, a ubijeno i nestalo skoro 2.000 Srba. Vence sa mosta u reku su spustili premijer Srbije Aleksandar Vučić i predsednik republike Srpske Milorad Dodik. Ceremoniji je prisustvovalo više hiljada građana i članovi obe vlade. Premijer Vučić je rekao da je “Oluja“ bila etničko čišćenje i besmisleni pokolj srpskog naroda, piše Danas.

Vučić je podsećajući na pojedina imena žrtava strašnog progona poručio da je, za jedan takav spisak, spisak žrtava, ubijenih i prognanih, potrebno ispisati više od četiri hiljade strana i da je potrebno šest dana i šest noći da se on pročita? I to da čitaš brzo, bez prestanka, rekao je Vučić, prenosi Politika.

“Dođe mi, kada to znam, da pitam one koji taj pogrom slave dva dana – zašto ne slavite šest dana i šest noći? Tako ćete bar moći da se setite svakoga koga ste proterali. Da ga proslavite, pojedinačno. Kažete, pobedili ste, a zlikovci Srbi su poraženi. Agresori. Jeste li ikada čuli za agresora na sopstveno ognjište i na sopstvenom ognjištu, agresora na sopstvenu njivu, agresora kome u ruci ostane samo kesa tužnih uspomena, ili kako lažni pobednici kažu prljave gaće, i ruke pune krvi i suza”, rekao je Vučić. 

Ceremoniju u Sremskoj Rači prisustvovali su i ambasadori iz 12 država. Svoj bol sa našim narodom kod čuvenog mosta podelili su diplomatski predstavnici Rusije, Kine, Izraela, Indije, pišu Novosti. Miroslav Smrzić, koji je nekada živeo u Slunju u Kordunu, a izbegao je u Inđiju, rekao je da je ovaj dan bitan kako bi se pokazalo i onima koji to ne priznaju "da smo i mi ljudi, izbegli, proterani".

"Oduzeli su nam sve. Proterali su nas i nemamo nikakva prava u Hrvatskoj. U Slunju odakle sam proteran je pusto, i nemam gde i kome da odem tamo. Podneo sam nekoliko puta zahtev za pomoć za obnovu, ali od toga nije bilo ništa", rekao je on.

Blic piše o deci koja su poginula kada je hrvatska artiljerija granitarala kolonu prognanika iz Krajine.

raca-pomen venci

Sremska Rača, 04.08.2015 – Spuštanje venaca sa mosta u Drinu povodom Dana sećanja na stradanje i progon Srba iz Hrvatske u vojno-policijskoj akciji Oluja

Kolinda poljubila "originalnu hrvatsku zastavu iz Knina"

Hrvatska je paradom u Zagrebu obeležila Dan pobede, odnosno 20. godišnjicu od operacije "Oluja". Predsednica Hrvatske Kolinda Grabar-Kitarović u pratnji ministra odbrane Ante Kotromanovića i komandanta Generalštaba generala Drage Lovrića sa otvorenog džipa obavila je smotru učesnika vojne parade i po završetku je poljubila "originalnu hrvatsku zastavu iz Knina" koja je podignuta tokom intoniranje himne, piše Danas. Parada je počala u 18.00 časova odobrenjem 'Neka mimohod krene!' koji je izgovorila predsednica Hrvatske, a potom su iznad Zagreba nadletali migovi Hrvatskog ratnog vazduhoplovstva. Paradi su prisustvovali predsednici Hrvatskog sabora i vlade, Josip Leko i Zoran Milanović, general Ante Gotovina i dva američka generala - zapovednik Nacionalne garde Minesote general Ričard Neš i zamenik zapovednika američkih snaga za Evropu, general Randzu Kiu. Prisustvale su i 42 strane delegacije - ambasadori, vojni izaslanici i visoki vojni zvaničnici.

Atmosferu u Zagrebu su tokom čitavog dana podgrevali mediji. Od rane zore je elektronskim medijima parada bila jedina tema, dok su dnevne novine izašle kao dvobroji na povećanom broju strana i sa specijalnim dodacima posvećenim „Oluji”. Svi su tiraž pokušavali da podignu donoseći „ekskluzivne” priče o javnosti malo poznatim ljudima koji su učešćem u „Oluji” presudno uticali na tok hrvatske istorije. Tako u svom dodatku posvećenom godišnjici „Oluje”, „Jutarnji list” donosi „istinu o tome ko je skinuo srpsku, a postavio hrvatsku zastavu na kninsku tvrđavu”, čime se, kako najavljuju, konačno otkriva istina, te više niko neće moći da se „nezasluženo hvali tim podvigom”, piše reporterka Politike.

Zbog neslaganja državnog vrha o načinu obeležavanja Dana pobede i domovinske zahvalnosti i Dana hrvatskih branitelja, obeležavanje Oluje biće nastavljeno i danas u Kninu tradicionalnim manifestacijama, piše Blic.

hrv-zagr-parada

Zagreb, 04.08.2015 - vojna parada povodom 20. godišnjice vojno-policijske akcije Oluja

Bazdulj: Niko preterano ne tuguje zbog RSK

Prekjučerašnji veliki naslov s prve strane „Politike“ efektno i pamtljivo, skoro pa u desetercu, sažima suštinu razlike u obeležavanju dvadesete godišnjice akcije „Oluja“ od 4. do 8. avgusta 1995. godine u dve susedne zemlje: „Hrvatska slavi, Srbija tuguje“. Kad bismo proširili navedeni naslov, mogli bismo kazati da Hrvatska slavi vojnu pobedu, dok Srbija tuguje zbog ljudske tragedije, zbog oko dve hiljade ubijenih i oko dve stotine hiljada izbeglica. Nisam, naime, primetio da neko preterano glasno žali zbog nestanka Republike Srpske Krajine kao takve, barem u poslednjih nekoliko godina – piše za Politiku Muharem Bazdulj.

Privredni rast zbog struje

Međunarodni monetarni fond će promeniti prognozu rasta bruto domaćeg proizvoda Srbije sa nula na plus 0,5 odsto, kao što je nedavno i najavio premijer Srbije Aleksandar Vučić, objavio je juče RTS. To će biti treća promena prognoze, pošto je MMF, kako je rekao sam Vučić, originalno računao da će Srbija ove godine imati privredni pad od jedan odsto, a zatim od pola procenta, pa da će stagnirati, da bi sada očekivao rast. Vučić veruje da će taj rast biti i veći, to jest da će biti jedan procenat, ali čak i tako stručnjaci smatraju da Srbija ne bi trebalo da se zanosi tim brojkama, jer privrednici realno ne osećaju statistički boljitak o kojem se govori.

Kako za Danas kaže direktor Tarketa Nikola Pavičić, sadašnji privredni rast, koji "predstavlja mali pomak", posledica je stabilizacije u proizvodnji struje, nakon velikog pada industrijske proizvodnje koji je Srbija imala od proleća prošle godine kada su nastupile katastrofalne poplave, dok "stvarnih promena u ekonomiji nema". 

Premijer Aleksandar Vučić spremio je dva keca iz rukava koja će izvući na pregovarački sto u razgovorima sa Međunarodnim monetarnim fondom (MMF), oko 20. avgusta, kako bi ih ubedio da pristanu na najavljeno povećanje plata i penzija, piše Politika. Prvi je povećanje procene očekivanog privrednog rasta sa nula na 0,5 odsto a drugi, uvođenje akcize na struju koja je stupila na snagu 1. avgusta, a koja će u budžet doneti oko 17 milijardi dinara.  Prilikom prethodne posete Misija je korigovala procenu rasta BDP-a sa minus 0,5 na nula odsto. Ukoliko ove godine zaista bude ostvaren rast od pola procenta, fiskalni prostor za ministra Vujovića biće komotniji za 300 miliona evra.

Novi ambasadori

Odlučeno je i da našu zemlju u Grčkoj predstavlja Dušan Spasojević, u Zagreb putuje Mira Nikolić, ambasodor u Argentini biće Jela Baćović, a u Saudijskoj Arabiji muftija Muhamed Jusufspahić, pišu Novosti. To su neka od kadrovskih rešenja od celokupnog tima koji čini 30 budućih ambasadora koje će naša država do kraja godine razaslati po svetskim prestonicama. Predlog novih diplomata u zemljama u kojima trenutno nisu postavljeni, usaglašen je između vlade i predsednika Srbije i realizovaće ga Ministarstvo spoljnih poslova.

Nema vanrednog iseljavanja iz Novog Pazara

Portali bliski novopazarskoj opoziciji objavili su "ekskluzivnu" informaciju i fotografije sa novopazarske autobuske stanice o navodnom egzodusu mladih iz Novog Pazara. U informaciji se navodi da stotine stanovnika ovog grada "svake subote napuštaju rodni kraj i autobusima kreću put zemalja Zapadne Evrope u nadi da će tamo naći posao" i da će "samo ovog vikenda Novi Pazar napustiti preko 500 mladih ljudi". Informacija ilustrovana fotografijama našla se i na društvenim mrežama.

“Kao i uvek je, ko može da se "dokopa" inostranstva ide, ko ne može ostaje. Nema ništa posebno” - kratko je prokomentarisao jedan Novopazarac. Za "nešto posebno" ne znaju ni u nadležnim institucijama, "iako je velika nezaposlenost u gradu, uglavnom mladih ljudi". Ni među mladima nema "vanrednih" priča o ovoj temi. Ni u renomiranim novopazarskim agencijama, koje imaju po nekoliko redovnih linija, uglavnom, prema Nemačkoj, kažu da "nema razlike u odnosu na prethodne godine. Sezona je godišnjih odmora i naši ljude dolaze i vraćaju se na posao, a ljudi iz ovog kraja idu kod rodbine u inostranstvo i vraćaju se".

Putin ne diže ruke od Asada

Vladimir Putin bi mogao dići ruke od Bašara el Asada, izjavio je nedavno Redžep Tajip Erdogan, kako su preneli turski mediji. To je samo poslednja u nizu spekulacija da se Rusija lagano miri s odlaskom sirijskog predsednika, čije jedinice stoje sve gore na haotičnim frontovima rata koji traje već duže od četiri godine. Ali, izgleda da Putin ne namerava da tek tako pusti Asada niz vodu, piše Politika. Visoki ruski zvaničnici kritikovali su jedan od aspekata tursko-američkog plana za stvaranje slobodne zone na severu Sirije, očišćene od trupa Islamske države ali nedostupne za regularnu sirijsku vojsku, već samo za umerene, nedžihadističke pobunjenike. Odobrenje američkim avionima da takve ustanike brane „od svakog napadača”, pa i od Asadovih vojnika kao i, uopšte, pomoć sirijskoj opoziciji, destabilizovaće zemlju i predstavlja povredu međunarodnog prava i prepreku za formiranje jedinstvenog fronta protiv terorizma, zaključili su ruski ministar spoljnih poslova Sergej Lavrov i portparol Kremlja Dimitrij Peskov

“Aveti”, komad na ličnom nivou

Ciklus svojih ovogodišnjih dramskih produkcija Grad teatar završava jednim od najizvođenijih dela Henrika Ibzena na svetskim scenama, dramom "Aveti" u režiji Andreja Nosova, koju ćemo premijerno videti sutra, u 22 sata, na Svetom Stefanu. U glumačkoj ekipi su: Mirjana Karanović, Branko Cvejić, Slobodan Beštić, Milan Marić i Jovana Gavrilović, scenografiju potpisuje Mirna Ler, kostime Lejla Hodžić, a koreografiju Nikola Tomašević, piše Danas.

"Aveti" su svakako komad koji na ličnom nivou preispituje individualni odnos prema sopstvenoj i prošlosti naših porodica, poreklo, ono što bi mogli nazvati našim identitetom, a s druge strane, nešto što je društvena vrednost – kaže Nosov.

Nova saznanja o ubistvu Jelketa

Nekadašnje partnerstvo u poznatoj diskoteci "Hil" na Senjaku, i novčani dug, najverovatnije su došli glave Draganu Jelinoviću Jelketu (58), ubijenom "kralju beogradskih noćnih klubova". Kako Novosti nezvanično saznaju, istražuje se da li je Nišlija Đ. Z. organizovao likvidaciju bivšeg ortaka, smatrajući da mu duguje veliki novac od ulaganja u ovaj zajednički lokal.

Pritvor za muža poznate glumice

Prvi osnovni sud u Beogradu odredio je pritvor do 30 dana baletskom igraču Goranu Staniću (42) koji se sumnjiči da je pretukao svoju suprugu glumicu Minu Lazarević (40) i izvršio druga krivična dela, piše Blic. Stanić se sumnjiči da je izvršio krivična dela nasilje u porodici, neovlašćeno držanje oružja i ugrožavanje sigurnosti, preciziraju u tužilaštvu.  Otac glumice kaže za taj list: “Pokazala mi je tragove na leđima od pištolja kojim ju je Goran gurao. Imala je masnice na rukama. Veoma je loše izgledala. Došao je i on. Vikao je, gađao nas raznim predmetima – izjavio je Lazarević i dodao da je Mina pozvala u pomoć i Stanićevu majku i braću, ali da niko nije uspeo da ga smiri.

Ima mobinga u policiji

Tragičan kraj Anice Mitić, inspektorke Odeljenja za suzbijanje narkomanije PU Niš, i navodi iz oproštajnog pisma izazvali su burne reakcije među kolegama iz MUP, jer se na drastičan način potvrdilo saznanje da u pojedinim jedinicama policije i te kako ima mobinga koji navodi kolege i koleginice i na samoubistva, saopštio je juče Sindikat policije i policijskih starešina, piše Danas.

Ražnatović: Rat zbog Bobija Marjanovića

Miško Ražnatović, menadžer Bobana Marjanovića, izjavio je da će se "ići i u rat" sa NBA i San Antonijom kako bi Bobi igrao za košarkašku reprezentaciju Srbije na Evrobasketu.

"Dakle, za sve ljude bez mozga, niko nema interes da Bobi ne igra Evropskom prvenstvu. Potpuno se ne slažemo sa mišljenjem iz San Antonija i radi se o apsurdu. Pokušavamo da dokazemo da je snimak noge isti kao i pre dve godine i da nije posledica povrede, nego prirodne strukture stopala čoveka od 222 centimetra. Ukoliko uspemo u zajedničkim naporima, koji su maksimalni, spremni smo da uđemo u rat i pored veoma teškog teksta ugovora FIBA - NBA", rekao je Ražnatović na svom Tviteru, prenosi Blic.  


Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...