Poreklo imovine – istraga ili obmana

Anđelka Nikolić

(utorak, 28. jul, pregled najvažnijih tema na naslovnim stranama u srpskoj štampi)
Beograd, 27.07.2015 - letnji pljusak u Beogradu

Da li premijer zakonom o ispitivanju porekla imovine hoće da naplati sve ono što je državi decenijama uskraćivano ili da, uoči izbora, ublaži žuč građana koji jedva sastavljaju kraj s krajem. Ministarka Zorana Mihajlović poručuje da se sve proverava, oko ustupanja bez naknade, 2.213 hektara zemljišta na Zlatiboru koje je bilo u državnoj svojini a Milan Stamatović, predsednik opštine Čajetina navodi da ona laže i da je treba uhapsiti zbog štete koja se pravi državi i građanima. Poruke netolerancije su sve vidljivije i sve glasnije prema svim manjinama u Hrvatskoj, a posebno prema Srbima, dok Evropska unija ne reaguje.

izlo-afrika

Beograd, 27.07.2015 - Ambasada Maroka i Muzej afričke umetnosti, povodom obeležavanja nacionalnog praznika Maroka – Dana krune, priredili su putopisno veče: "Priče iz Maroka: kulturno nasleđe nomada Sahare" 

Da li je to ozbiljno ispitivanje porekla imovine?

Da li premijer zakonom o ispitivanju porekla imovine hoće da naplati sve ono što je državi decenijama uskraćivano ili da, uoči izbora, ublaži žuč onih građana koji jedva sastavljaju kraj s krajem, pita Politika u tekstu pod naslovom “Vučićeva leva skretanja ili predizborna retorika”.

“Oni koji su pošteno radili i sve prijavljivali u najgoroj su situaciji. U ovoj zemlji su najbogatiji oni koji nikada nisu radili”, kaže Milan Knežević, član Asocijacije malih i srednjih preduzeća.

Političari, estrada i tajkuni besni, piše u Kuriru pod naslovom “Vučiću, zažalićeš ne diraj nam lovu”. Otkako je najavio novi zakon o poreklu imovine, premijer je pod strašnim pritiskom sa svih strana, čak i od svojih kolega iz vlasti, objavljuje ovaj tabloid.

vucic-bavarska

München, 27.07.2015 - susret premijera nemačke savezne pokrajine Bavarske Horsta Zehofera i predsednika Vlade Srbije Aleksandra Vučića u Minhenu  

Najava protesta protiv pljačke državne imovine

Rasplamsava se sukob prvog čoveka Čajetine Milana Stamatovića i potpredsednice Vlade i ministarke građevine Zorane Mihajlović jer se opština Čajetina suprotstavlja odluci ministarstva koje ona vodi da se Privrednom društvu "Zlatibor" bez naknade ustupi 2.213 hektara zemljišta na Zlatiboru, nastavlja Danas da piše o ovoj temi pod naslovom “Mihajlović: Sve proveravamo, ali ne kroz medije Stamatović: Ministarka pravi štetu državi”.

Predsednik opštine Čajetina najavljuje proteste protiv pljačke državne imovine. Upućena pisma predsedniku države, premijeru, republičkom javnom tužiocu i opozicionim poslaničkim klubovima u Narodnoj skupštini Srbije.

Ministarka Mihajlović za Danas poručuje da se sve proverava, ali da se to neće raditi kroz medije, nego kroz državne institucije. Stamatović navodi da ona laže i da je treba uhapsiti zbog štete koja se pravi državi i građanima. 

Ministarstvo saobraćaja, infrastrukture i građevinarstva je svojim rešenjem ustupilo, bez naknade, Poljoprivrednom kombinatu "Zlatibor" 2.213 hektara zemljišta na Zlatiboru koje je do tada bilo u državnoj svojini, a kojim je upravljalo nekadašnje društveno preduzeće PK "Zlatibor", podseća Danas.

niss-prot-grejanje

Niš, 27.07.2015 - protest građana Niša za isključenje sa daljinskog grejanja

Javna preduzeća – uglavnom - ne vraćaju kredite

Građani Srbije vraćaće više od 202 milijarde dinara kredita koje su uzela preduzeća u državnom vlasništvu a za koje je država dala garancije da će – u slučaju da te firme ne budu u stanju da ih uredno izmiruju, ona to učiniti za njih, piše u Politici pod naslovom “Građani vraćaju kredite javnih preduzeća”. Tek svaka četvrta garancija koju je država dala svojoj firmi nije aktivirana. Prema podacima Ministarstva finansija ukupni garantovani dug na kraju juna bio je malo veći od 279 milijardi dinara. Od toga je aktivirano čak 202 milijardi dinara.

dugovi-drzavnih-preduzeca

Izvoz u Ameriku

Tragom informacije da je Kongres SAD obnovio Srbiji status povlašćene nacije u trgovini sa Amerikom, Danas objavljuje naslov “Samo od izvoza metaka - 100 miliona dolara”.

Industrije koje plasiraju najviše robe u SAD, oružari i proizvođači automobila, to jest Fijat, ni do sada nisu imali poteškoća u izvozu zbog nepostojanja statusa povlašćene nacije. Oko 70 odsto izvoza u SAD čine automobili i lovačko-sportsko oružje, pištolji i revolveri.

Američki kongres obnovio je Srbiji status povlašćene nacije u trgovini sa SAD, odnosno odobrio je i našoj zemlji Generalni sistem preferencijala (GSP) koji stupa na snagu sutra i važiće do 31. decembra 2017. godine. Status GSP omogućava povlašćeni bescarinski izvoz u SAD za gotovo 5.000 proizvoda iz 122 odabrane zemlje i teritorije uključujući i Srbiju.

Rečena informacija će, kako ističu pojedini mediji, ponajviše obradovati dve kragujevačke fabrike, Fijat Krajsler automobili Srbija i Zastavu oružje, piše u Danasu.

putin-kiril

MOSKVA, 27.07.2015 - poglavar Ruske pravoslavne crkve, patrijarh moskovski i cele Rusije Kiril i ruski predsednik Vladimir Putin u crkvi Svetog Vladimira, povodom 1.000 godišnjice njegove kanonizacije

Neizvesni pregovori sa Prištinom

Da li će dogovor Beograda i Prištine o osiguranja vozila stupiti na snagu 5. Avgusta, pita Danas. U sedištu EU, beogradskom i prištinskom pregovaračkom timu juče nije bilo moguće potvrditi najavu iz visokih diplomatskih krugova u Briselu da će Memorandum o osiguranju motornih vozila, oko čijeg se početka primene tehnički pregovarači obe strane od prošlog četvrtka prepiru preko medija, stupiti na snagu 5. Avgusta, piše u Danasu pod naslovom “Sporne srpske tablice sa severa KiM?”

Obaveštavajući javnost o odlaganju sprovođenja Memoranduma kabinet glavnog prištinskog pregovarača za tehnička pitanja i ministra bez portfelja Edite Tahiri krajem prošle nedelje je za 5. avgust najavio nastavak pregovora o ovoj temi. U Beogradskom timu tvrde da o ovom datumu ne znaju ništa, a portparol visokog predstavnika EU kaže da zasad nema novih momenata osim da obe strane treba još da rade na tehničkim uslovima za sprovođenje dogovora o osiguranju.
Bez potvrde je i diplomatska spekulacija da, zbog sprovođenje ovog memoranduma, srpske tablice sa severa Kosova i Metohiji više neće moći da se koriste. Obe pregovaračke strane, međutim, insistiraju na tome da pitanje registarskih tablica, kao deo dogovora o slobodi kretanja, nema nikakve veze sa sporazumom o osiguranju vozila. 

Evropska unija ne reaguje na pretnje Srbima u Hrvtaskoj

“Poruke netolerancije su sve vidljivije i sve glasnije prema svim manjinama, a posebno prema Srbima. Posebno se u tome ističe antićirilična kampanja i veličanje Oluje”, izjavio je Milorad Pupovac, predsednik SNV, objavljuju Novosti pod naslovom “Ovako nikada nisu pretili”.

Na pitanje zbog čega se to dešava, on je ocenio da je jedan od razloga ulazak u EU odnosno odsustvo reakcije iz EU čiji je Hrvatska član.

Prema njegovom mišljenju, drugi mogući razlog su oslobađajuće presude za dvojicu hrvatskih generala u Hagu, nakon kojih se počela razvijati svest da Hrvatska nema nikakvu ozbiljnu odgovornost za to što se dogodilo u Oluji, za proterivanje Srba, za počinjene ratne zločine i onemogućavanje povratka.

“Konačno, treći razlog je sukobljavanje vlasti i opozicije u kome opozicija optužuje vlast kao nedovoljno hrvatsku, kao onu koja razume Srbe i koja hoće da Hrvatska bude u partnerstvu sa zemljama regiona, uključujući Srbiju. Sve to zajedno je omogućilo da se dogode stvari koje se događaju i da se oteža položaj Srba u Hrvatskoj”, naveo je Pupovac.

medvedev-slovenija-kapela

Vršič/Kranjska Gora, 27.07.2015 - premijer Rusije Dmitrij Medvedev tokom boravka u Sloveniji posetio je i položio venac na spomen-kapelicu pogignutu u spomen na više od 300 poginulih ruskih ratnih zarobljenika u Velikom (Prvom svetskom) ratu

Netrpeljivost prema izbeglicama u Nemačkoj

Šire se sukobi između ultradesničara I aktivista koji brane ljudska prava tražilaca azila, objavljuje Politika pod naslovom “Nemac podržavao izbeglice – automobil mu digli u vazduh”.

Ultradesničarske i neonacističke grupe iz dana u dan šire Nemačkom ne samo netrpeljivost prema izbeglicama i tražiocima azila več I prema svima onima koji ovim ljudima sa Balkana, Bliskog istoka I iz Afrike pomažu. Vrhunac sukoba se dogodiojuče rano ujutru kada je eksplodirao automobil levičarskog političara Mihaila Rihtera koji se u gradiću Frajtal, nedaleko od Drezdena, zalaže da se pomogne izbeglicama. I do sada je dobijao pretnje smrću a sada mu je ispred kuće u kojoj je spavao dignut automobil u vazduh. Policija saopštava da je istraga u toku.

grci-lezbos-izbeglice

Ostrvo Lezbos, 27.07.2015 - novi talas imigranata iz Sirije i Avganistana u Grčkoj

Šta Unija traži od Srbije?

“Kako do otvaranja pregovaračkih poglavlja 23 i 24 sa Evropskom unijom”, naslov je u Danasu gde Milan Antonijević, direktor Komiteta pravnika za ljudska prava (Jukom) piše:

“Zadatak koji sam dobio od Danasa, da u 7.000 karaktera pojasnim poglavlje 23, pregovore koji će se tu odvijati sa Evropskom unijom, kao i trenutno stanje, tj. Akcioni plan koji se piše u Srbiji, deluje nemoguće. No, da pokušam.

Pregovori sa Evropskom unijom otvaraju se po posebnim poglavljima, u kojima je jasno sadržano sve ono što je Aquis communautaire (obavezujući propis) na nivou EU, a što će i Srbija morati da usvoji. Mnogo važnije od samog usvajanja u Narodnoj skupštini ili nekom drugom nivou donošenja odluka, Srbija će morati da pokaže da ta pravila primenjuje i, samim tim, da građani osećaju napredak koji im priključivanje EU donosi.
Poglavlje 23 u sebi sadrži nekoliko delova, jasno razdvojenih celina. Na prvom mestu tu je pravosuđe i sve mere koje pokazuju da je ono nezavisno, da ne postoje politički uticaji, da se suđenja sprovode brzinom koja je primerena građanima, kao i da postoji ujednačena sudska praksa, kako se ne bi desilo da u istim situacijama, ali u različitim sudovima istog nivoa imate potpuno različite presude”.

Retke knige u Preveštu kod Rekovca

U kolekciji retkih knjiga, penzionisani učitelj Miladin Milosavljević, iz Prevešta blizu Rekovca, ima jednu od prvih knjiga štampanih ćirilicom, sve primerke prvih izdanja dela Ive Andrića, “Lament nad Beogradom” koji je u Južnoj Africi štampaojedan Jagodinac, najmanju knjigu na svetu… objavljuje Politika pod naslovom “Kako je iz Johanesburga Crnjanski stigao u Prevešt”.

Otežana plovidba zbog niskog vodostaja

Nizak vodostaj preti da obustavi rečni transport, objavljuju Novosti pod naslovom “Plitak Dunav ukočio izvoz”. Preko luke KOnstanca ide 90 0dsto našeg žita za izvoz. Konvoji barži zaglavljeni su kod bugarske luke Zimnice. Teret mora da se smanji za 40 0dsto kako bi brodovi prošli kroz kritična mesta.

odbo-gruz-srb

Tbilisi, 27.07.2015 - sportisti Srbije na letnjem Evropskom olimpijskom festivalu mladih - EYOF TBILISI 2015, utakmica Srbija - Poljska (devojke), 3:0

Teoristi od kojih preti opasnost

Blic “otkriva novi izveštaj službi bezbednosti” pod naslovom “Dvojica dželata ISIS najveća pretnja Srbiji”. Policija i BIA veruju da bi terorističke napade u Srbiji mogli da organizuju Abid Podbićanin iz Velike Žepe i Tefik Mujović iz Tutina koji danas ratuju u Siriji. Abid Podbićanin lažirao sopstvenu smrt da bi se što lakše vratio u Srbiju i izbegao odlazak u zatvor, piše u Blicu.


Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...