Sumnjivo obećanje o povećanju plata i penzija

Anđelka Nikolić

(ponedeljak, 27. jul, pregled najvažnijih tema na naslovnim stranama u srpskoj štampi)
Kazan, 26.07.2015 - sinhroni skokovi mešovitih parova sa platforme 10 metara na 16. Svetskom prvenstva u vodenim sportovima (16th FINA World Championships, Russia, Kazan 2015): Domonic Bedggood, Melissa Wu (Australija)

Stručna javnost ne veruje previše u obećanje premijera Vučića o povećanju plata i penzija. Opština Čajetina oštro se usprotivila odluci Ministarstva građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture, koje je svojim rešenjem Privrednom društvu "Zlatibor" ustupilo, bez naknade, 2.213 hektara zemljišta na Zlatiboru koje je do sada bilo u državnoj svojini. Ministar spoljnih poslova Srbije Ivica Dačić pisao generalnom sekretaru Ujedinjenih nacija Ban Ki Munu povodom namere Kosova da postane članica Uneska, navodeći u pismu da je to za Srbiju neprihvatljivo. Dok pacijenti na hemodijalizi u Srbiji ne mogu već duže od godinu dana da nabave Galenikin bevipleks u ampulama, isti taj proizvod ova farmaceutska kuća prodaje u Bosni i Hercegovini po višoj ceni. Prodaja viška oružja i opreme Vojske Srbije bi trebalo da počne tokom avgusta. Pitanje je dana kada će američki Federalni istražni biro (FBI) otvoriti stalnu kancelariju u Beogradu.

kajak-dragosavlj-zlato

Castelo de Montemor-o-Velho/Distrito de Coimbra, 26.07.2015 - reprezentativac Srbije Marko Dragosavljević prvak je sveta u kajaku jednosedu, K1, na 200 metara, posle pobede u finalnoj trci - 35.00 sekundi, na  Prvenstvu sveta za mlađe seniore i juniore (ICF Canoe Sprint Juniors & U23 World Championships 2015) u Portugaliji: Feliks Kenig (Felix Koenig, Nemačka, srebro), Marko Dragosavljević (Srbija, zlato), Balaž Birkaš (Birkás Balázs, Mađarska, bronza)

Priče o platama i penzijama

Stručna javnost ne veruje previše u obećanje premijera Vučića o povećanju plata i penzija, objavljuje Danas pod naslovom “Vučićev marketinški trik za amortizaciju nezadovoljstva”.

Premijer Srbije Aleksandar Vučić ponovio je svoje obećanje da "će se ići, na povećanje penzija i plata u javnom sektoru" nakon razgovora sa Međunarodnim monetarnim fondom u avgustu. Vučić je naglasio da će to povećanje ići polako i biće "na čvrstim nogama kako se ne bi oštetile javne finansije".

Stručna javnost pak ne veruje previše premijerovim obećanjima i ističe da je reč o izjavama sa političkom konotacijom koje treba da amortizuju nezadovoljstvo naroda.
“Vučić je svestan da je odluka o smanjenu plata i penzija za 10 odsto veoma nepopularna i stoga njegovu najnoviju izjavu o tome da će se raditi na njihovom povećanju treba posmatrati kao politički marketing kako bi se umirili građani”, kaže za Danas Branko Pavlović, privatizacioni savetnik.

Mahmud Bušatlija, ekspert za strana ulaganja naglašava da je teško proceniti za koliko Vlada namerava da podigne plate i penzije ali da svejedno to neće podići standard života građana.
“Premijerove izjave svakako imaju politički karakter, a realno posmatrano pitanje je koliko ima prostora da se plate i penzije podignu, odnosno vrate na raniji nivo. Ono što je izvesno je da to nije način da se popravi ekonomska situacija u zemlji i poboljša životni standard.”

bogatic-ustanak-proslava

Dublje/Bogatić, 26.07.2015 - državni komemorativni skup u okviru obeležavanja 200. godišnjice Boja na Dublju, bitke kojom je završen oružani deo Drugog srpskog ustanka

Da li ministarka poklanja državnu zemlju

“Država oštećena za četiri milijarde evra”, piše u Danasu povodom optužbi iz opštine Čajetina da je država poklonila privatnom preduzeću 2.213 hektara na Zlatiboru.

Opština Čajetina oštro se usprotivila odluci Ministarstva građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture, koje je svojim rešenjem Privrednom društvu "Zlatibor" ustupilo, bez naknade, 2.213 hektara zemljišta na Zlatiboru koje je do sada bilo u državnoj svojini. U pitanju je uglavnom građevinsko i poljoprivredno zemljište, a na mogućnost da se to zemljište dodeli tom privatnom preduzeću, čajetinska opština je ukazivala godinama i od države tražila da reaguje.

“To je pljačka države, presedan i neviđen kriminal u Srbiji. Ministarka Zorana Mihajlović je jednim svojim potpisom prenela vlasništvo privatnim licima nad 2.213 hektara zlatiborskog i nekadašnjeg državnog zemljišta i time, bez pravnog osnova, nanela ogromnu štetu, ne samo građanima Zlatibora i Čajetine, nego i svim građanima Srbije”, poručio je Milan Stamatović, predsednik opštine Čajetina, posebno istakavši da je vrednost tog zemljišta najmanje oko četiri milijarde evra.

“Ako je država Srbija toliko bogata da jednom privatnom licu pokloni četiri milijarde evra, mislim da tu nisu čista posla i za to je najodgovornija ministarka Zorana Mihajlović. U pitanju je korupcija i neviđeni kriminal, pa bi nadležni organi morali to da spreče. Podnećemo krivične prijave protiv ministarke Mihajlović i svih drugih odgovornih”, najavio je Stamatović.

 Zatraživši od ministarke Mihajlović da javno objavi ime i prezime privatnog lica na koje je rešenjem preneto pravo svojine nad spornim zemljištem, Stamatović je pozvao građane da dignu glas protiv poklanjanja državne imovine. 
“Šta će ostati budućim generacijama? Da li će sutra da služe kriminalce koji su dobili na poklon nečiju dedovinu? Dolazi vreme da se pokrene pobuna protiv ovakvih odluka. Narod mora da se pobuni, moraju i mladi da se probude, a vest o najvećoj pljački u Srbiji mora da bude glavna vest u svim medijima”, poručio je Stamatović.

Ivica Dačić pisao Ban Ki Munu

“Dačić: Kosovo ne može u Unesko jer nije država”, naslov je u Politici koja objavljuje da je ministar spoljnih poslova Srbije Ivica Dačić pisao generalnom sekretaru Ujedinjenih nacija Ban Ki Munu povodom namere Kosova da postane članica Uneska, navodeći u pismu da je to za Srbiju neprihvatljivo, jer se Kosovo ne može smatrati državom. Dačić je naveo da Srbija nije promenila svoju poziciju u odnosu na status pokrajine, iako se suočava sa zahtevima i nastojanjima Prištine da se uključi u rad međunarodnih organizacija izvan konteksta dogovora o regionalnom predstavljanju i saradnji.

„Kosovo kao teritorija shodno važećoj i obavezujućoj rezoluciji SB UN 1244 (1999), pod upravom Ujedinjenih nacija, u kom kontekstu se ne može smatrati državom kao subjektom međunarodnog prava, ne može se samim tim kvalifikovati ni za prijem u Unesko”, istakao je Dačić u pismu koje je dostavljeno Tanjugu iz Ministarstva spoljnih poslova.

Nema leka bez poskupljenja

Dok pacijenti na hemodijalizi u Srbiji ne mogu već duže od godinu dana da nabave Galenikin bevipleks u ampulama, isti taj proizvod ova farmaceutska kuća prodaje u Bosni i Hercegovini po višoj ceni, saznaje Danas.

Bevipleksa u ampulama će biti kada se država i Galenika dogovore o ceni.

Glavni razlog zašto ga nema u domaćim apotekama jeste to što Galenika čeka da se objavi odluka Ministarstva zdravlja po kojoj bi cena leka bila usklađena sa cenom u Bosni i Hercegovini, odnosno bila veća. Cena jedne ampule u Srbiji iznosi jedan evro, odnosno 120 dinara, dok je u BiH 1,5 evro, odnosno 180 dinara. Procenjuje se da u Srbiji ima oko 4.500 pacijenata koji koriste hemodijalizu. 

Ministarstvo prodaje vojno oružje i opremu

Prodaja viška oružja i vojne opreme bi trebalo da počne tokom avgusta, rečeno je Danasu u Ministarstvu odbrane. Kako je navedeno, za višak naoružanja će u narednom periodu biti organizovano javno nadmetanje na kojem će potencijalni kupci ili izvoznici moći da učestvuju.

“Početkom 2015. godine, Ministarstvo odbrane objavilo je obaveštenje o nameri prodaje suvišnih sredstava naoružanja i vojne opreme i od tada je veliki broj zainteresovanih pravnih subjekata je izvršio uvid u stanje”, stoji u odgovoru Ministarstva odbrane ovom listu koji podseća kako Ministarstvo odbrane planira da proda deo starog naoružanja i vojne opreme, koje više ne koristi. Prihodi od prodaje će biti iskorišćeni za istraživanje, razvoj i kupovinu nove i savremene vojne tehnike, naoružanja i opreme. 
Na listi oružja koje se prodaje se nalazi 39 stavki.

skok-svajc-brazilac

Maggia valley/Ponte Brolla, 26.07.2015 - skokovi s litice na jugu Švajcarske: Marcio Lopes (Brazil) 

FBI u Beogradu

Pitanje je dana kada će američki Federalni istražni biro (FBI) otvoriti stalnu kancelariju u Beogradu, ocenjuje dr Željko Nikač, profesor Kriminalističko-policijska aakademije (KPA) u Beogradu, objavljuje Politika pod naslovom “Put droge preko Srbije pod lupom FBI”.

“Kao tranzitna zemlja na putu droge, Srbija je izuzwetno važna za FBI. Oni će obučavati naše kadrove ali njihov glavni interes je da budu ovde prisutni. Veliki problem SAD je terorizam I zato je za FBI veoma važna balkanska ruta narkotika jer se novcem od droge finansira terorizam”, kaže Nikač.

“Srbija je prošle godine sklopila sporazum o otvaranju kancelarije FBI u Beogradu. U Beogradu vevć postoji kancelarija Ministarstva pravde SAD”, podseća Nikač. Srbija ima sporazume o policijskoj saradnji sa svim susednim zemljama ali i sa Rusijom, Izraelom, Kiprom, Austrijom, Italijom, Grčkom i Švajcarskom dok sa Kinom nema ali nekada za dobru saradnju nije ni neophodan pisani sporazum.Tako je sa Kinom uspešno rešen slučaj “kantrimen”.

Opet mafijaški obračuni zbog droge

Obnovljen stari način mafijaških obračuna, objavljuju Novosti pod naslovom “Ko podmeće bombe po Srbiji i zašto”. Motivi se kriju u trgovini drogom i u podeli teritorija. Tresu se Beogra, Niš, Šabac a napadači su zasad nepoznati, piše u ovom listu.

Opasna Maja

Ko je devojka uhapšena zbog atentata na Beka, objavljuje Blic pod naslovom “Opasna Maja preti i psuje”. Maja Adrovac (31) viče na policajce “bando policijska”, “postrojava” zatvorske stražare, inati se sa tužiocem: “Možete da me držite u zatvoru 40 godina ali vam neću ništa reći”, piše u ovom listu.

“Maja je Beka upucala zbog Maneove slike?” piše u Informeru. Policija istražuje informaciju da je Milan Beko umešan u kupoprodaju slikre vredne 20 miliona evra koju su “pink panteri” pre deset godina ukrali u Beču privatnom kolekcionaru, objavljuje ovaj tabloid.

 

 


Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...