Dačić i Gašić danas u sedištu NATO

Anđelka Nikolić

(sreda, 18. mart, pregled najvažnijih tema na naslovnim stranama u srpskoj štampi)
Priština, 17.03.2015 - Hram Svetog Nikole u kojem je danas održan pomen žrtvama martovskog pogroma, povodom 11. godišnjice, kojem je prisustvovao i pomoćnik direktora Kancelarije za Kosovo i Metohiju i oficir za vezu Vlade Srbije u Prištini Dejan Pavićević

Prvi potpredsednik Vlade i ministar spoljnih poslova Ivica Dačić i ministar odbrane Bratislav Gašić posetiti danas sedište NATO-a u Briselu. Profesionalni tim holandskog „ HPK inženjeringa“ rukovodiće Železarom Smederevo. Neizvesno je šta će utvrditi istraga o uzroku pada s obzirom da helikopter nema klasičnu crnu kutiju. Reagujući na premijerovu izjavu, kompletna parlamentarna opozicija pozvala je premijera da odmah izađe u javnost sa dokazima da im je “Mišković gazda”. Uprkos skepsi Vašingtona, četiri evropske države i Australija priključuju se novoj azijskoj infrastrukturnoj banci čije je osnivanje prošle godine podstakla Kina.

Srbija i NATO

“NATO i Srbija jačaju politički dijalog”, naslov je u Danasu gde piše da će prvi potpredsednik Vlade i ministar spoljnih poslova Ivica Dačić i ministar odbrane Bratislav Gašić posetiti danas sedište NATO-a u Briselu, saopšteno je iz Ministarstva odbrane. Kako je navedeno, Dačić i Gašić će imati bilateralni susret sa generalnim sekretarom NATO-a Jensom Stoltenbergom, a učestvovaće i na sastanku Severnoatlantskog saveta.

"Tokom posete biće reči o daljem unapređenju partnerskih odnosa i jačanju političkog dijaloga, u kontekstu nedavno usvojenog Individualnog akcionog plana partnerstva (IPAP) između Srbije i NATO. Dačić će predstaviti aktivnosti i dosadašnje rezultate predsedavanja Srbije OEBS-om", navodi se u saopštenju. 
Potpukovnik Velimir Mandić iz Generalštaba Vojske Srbije ukazuje za Danas da su sve vojne aktivnosti usmerene su na izgradnju i unapređenje operativnih sposobnosti VS. 

“Ukoliko govorimo o trenutno percipiranim bezbednosnim izazovima, rizicima i pretnjama sa kojima se suočava Srbija i region u celosti, moglo bi se reći da posebne koristi očekujemo od unapređenja praktične saradnje u suprotstavljanju novim bezbednosnim izazovima, sa težištem na izgradnji sposobnosti za suprotstavljanje terorizmu, sajber ugrožavanju, proliferaciji naoružanja, ilegalnim migracijama i poboljšanju energentske bezbednosti”, ukazuje potpukovnik Mandić. 

Nova uprava Železare Smederevo

Profesionalni tim holandskog „ HPK inženjeringa“ rukovodiće Železarom Smederevo, odlučila je Vlada Srbije prihvativši odluku komisije za odabir najboljeg ponuđača, objavljuje Politika. Reč je o kompaniji registrovanoj u Holandiji koju predstavljaju slovački biznismen Peter Kamaraš i Amerikanac Džon Gudiš, bivši izvršni potpredsednik i glavni operativni direktor Ju Es stil korporacije, o čemu je Politika pisala.

Premijer Srbije Aleksandar Vučić potvrdio je ovu vest za RTS i najavio da će „HPK inženjering“ uložiti u srpsku čeličanu 20 miliona dolara i za devet meseci pokrenuti visoku peć koja stoji ugašena, zadržati svih 5.000 radnika i povećati im plate za 10 odsto.

“Vujović pre 30 godina nuidio isto rešenje za Železaru”, naslov je u Politici gde piše kako je ministar finansija Dušan Vujović više puta u poslednje vreme pominjao da je pre 27 godina učestvovao u izradi studije Svetske banke o Železari a isti problem je i danas.

“Holanđani na čelu Železare”, naslov je u Novostima.

Predsednikova platforma o Kosovu – bez promene Ustava i referenduma

Pri kraju je platforma o južnoj pokrajini, obajvljuju Novosti pod naslovom “Nikolićev plan za KiM”. List nabraja: 1) trajno statusno rešenje, 2) najširu autonomiju za pokrajinu, 3) nema promene Ustava i 4) nije potreban referendum o Kosovu.

U Novostima još piše da “dokument prepoznaje tri celine na terenu I biće obavezujući kad prođe Skupštinu”.

Godišnjica pogroma

Povodom godišnjice pogroma Srba na Kosovu, Novosti objavljuju naslov “Nastavak zlodela iz 1999. godine”. Politika donosi reportažu iz Prištine pod naslovom “Hiljadu puta nas je manje” o prastosu održanom povodom godišnjice od pogroma Srba na Kosmetu.

Istraga o padu helikoptera

Letelica je udarila u zemlju prednjim nosnim točkom a svi poginuli pronađeni su van helikoptera objavljuje Politika. Neizvesno je šta će utvrditi istraga o uzroku pada s obzirom da helikopter nema klasičnu crnu kutiju. Naša vojska nema ni odgovoarajući čirač za preuzimanje podataka o rezultatima leta do kojih se može doći, pa su iz Vojske Srbije zamolili armiju Makedonije da im pozajmi takav čitač, piše u ovom listu.

Pod naslovom “Major Mehić: Ne vidim pistu, imam problem”, Blic objavljuje poslednje reči pilota heroja kao I kako će država pomoći porodicama: posao za udovice, stanovi za decu.

Opozicija traži dokaze

Pod naslovom “Opozicija traži od premijera dokaze da im je Mišković gazda”, Politika objavljuje da je srpski premijer Aleksandar Vučić, juče u Obrenovcu ponovio da Miroslav Mišković stoji iza kampanje protiv njega i da za to ima dokaze.

Reagujući na premijerovu izjavu, kompletna parlamentarna opozicija pozvala je premijera da odmah izađe u javnost sa dokazima. U suprotnom se, kako kažu, na ovu izjavu može gledati samo kao na novu “medijsku manipulaciju I skretannje pažnnje sa vlasti koja ne rešava probleme građana”.

Evropljani u kineskoj banci

Azijska infratsrukturno-investiciona banka (AIIB), koju u Sjedinjenim Državama smatraju konkurentom Svetskoj banci i Međunarodnom monetarnom fondu, dobiće tri nove članice - Ujedinjeno Kraljevstvo, Nemačku i Francusku. Ovoj razvojnoj banci, čije je osnivanje prošle godine podstakla Kina, mogla bi da se pridruži i Italija, mada se ta zemlja ponegde pominje kao jedan od njenih osnivača. Osnovni cilj AIIB je finansiranje infrastrukturnih projekata u Azijsko-pacifičkom regionu, a Vašington je smatra instrumentom moći Kine, objavljuje Danas pod naslovom “Vašington zabrinut zbog saradnje saveznika sa Pekingom”.

Uprkos skepsi Vašingtona, četiri evropske države i Australija priključuju se novoj azijskoj infrastrukturnoj banci, piše u Politici pod naslovom “Kina menja finansijski poredak sveta”.

Prvi put od Drugog svetskog rata četiri države Zapada napisale su pismo Pekingu – bez dogovora sa Amerikom – sa molbom da budu primljene među osnivače nove Azijske banke za investicije u infrastrukturu (AIIB). Tu banku, od njenog prvog pominjanja 2013. godine, smatraju sa one strane Atlantika – potencijalnim rivalom Svetskoj banci, Azijskoj banci za razvoj (osnovanoj 1966.) i interesima Vašingtona. Uprkkos vidljivim otporima Vašingtona prema AIIB, čiji je prvi memorandum o osnivanju potpisan prošlog oktobra, Velika Britanija je prošle sedmice prva žeđu članicama G-7 poslala pristupnu zamolnicu Pekingu.

Sastanak Merkelova - Cipras

U Berlinu su izgleda odlučili da otvoreno preuzmu glavnu ulogu u okončanju grčke finansijske tragedije, piše u Politici pod naslovom “Merkelova seče grčki čvor?”. Kancelarka Angela Merkel je u telefonskom razgovoru pozvala grčkog premijera Aleksisa Ciprasa da dođe u nemačku prestonicu. Njihov susret planiran je za sledeći ponedeljak. Oni su se dosadsreli samo jednom, 12. Februara u Briselu.

Mladi Čačani žele da odu

U anketi među 756 učenika iz Čačka, od 13 do 18 godina, 12,8 odsto izjavilo je da konzumira marihuanu, dok 21,4 odsto mladića I 13,5 procenata devojaka često ili svakodnevno pije alkohol, objavljuje Politika pod naslovom “Školovanje uz čašicu i džoint”.

POsle završenog školovanja, svoju budućnost vidi u Čačku tek 9,7 odsto ispitanih mladih ljudisa teritorije ovog grada ali je ne vidi čak svaki drugi ispitani učenik (57,3 procenta). Sa uzrastom đaka opada želja da ostanu u Čačku nakon završetka školovanja – 8,2 srednjoškolaca a 11,6 osnovaca. To su neki od reziltata istraživanja koje je tražio Savet za javni red i mir Skupštine grada Čačaka.

Srpski medicinski radnici u Libiji živi i zdravi

“Srpski državljani živi i zdravi”, naslov je u Danasu povodom toga što je Američka televizijska stanica CNN objavila vest o navodnom kidnapovanju medicinskih radnika u Libiji.

Sve je laž. Vojska Islamske države jeste u bolnici, ali nemamo nikakvih problema sa njima. Razgovarali smo, nude nam pomoć, pare, zaštitu. Čak su nam u šali prekjuče nudili i njihovo oružje - rekao je za Danas Marko Stojanović, medicinski tehničar iz Mladenovca, trenutno zaposlen u bolnici Ibn Sina u Sirtu, Libija. On je time demantovao navode CNN-a o kidnapovanju medicinskih radnika u toj bolnici. Stojanović više od pola godine sa porodicom živi i radi u Libiji, a u bolnici u kojoj su pripadnici IS navodno oteli 20 radnika, zaposlena je i njegova majka Jelena.

Uz najavu “Drama naših medicinara u Libiji”, u Novostima piše da je sedmoro Srba još ostalo da radi u bolnici u Sirtu koji drže snage ISIL, pod naslovom “Nisu oteti ali ne mogu da odu”.

Nastavljeni protesti prosvetara – polili ministra vodom

Više od 5.000 prosvetnih radnika iz cele Srbije okupilo se juče na protestu u Beogradu, obeležavajući četiri meseca od početka štrajka u školama. Protest je obeležio napad na ministra prosvete Srđana Verbića, u trenutku kada su se prosvetari posle šetnje beogradskim ulicama okupili ispred zgrade Ministarstva prosvete. Njega su neki od okupljenih polili vodom, piše u Danasu pod naslovom “Polili vodom ministra Verbića”.

Sa improvizovane bine u parku Manježu, preko puta Ministarstva, predsednik Unije sindikata prosvetnih Srbije Dragan Matijević pozvao je Verbića da "dođe i objasni ljudima o čemu se radi", nakon čega se ministar iznenada pojavio u društvu šefa kabineta Nemanje Đorđevića i obezbeđenja. Ministar je dočekan zvižducima i negodovanjem, uz povike "ostavka" i "lopovi", a na uporne pozive Dragana Matijevića da se popne na binu i obrati prisutnim prosvetarima, Verbić je odbio i potom se kroz masu uputio prema zgradi Ministarstva. Dok je prolazio, Verbića su nekoliko puta okupljeni polili vodom, a došlo je i do koškanja, dok je Matijević pozvao prosvetare da "ostanu dostojanstveni" i da puste ministra da prođe. 

“Hladan tuš Verbiću”, naslov je u Novostima a u Blicu – “Ministra polili vodom I vređali, učitelji sve rekli Verbiću”.

Sumnjiva odbrana otmičara devojčice

Blic objavljuje da policija ne veruje izjavama Francuza koji su oteli malu Mašu u Beogradu prošle nedelje. “Deset laži Mašinih otmičara”, naslov je u ovom listu. Odbrana Francuza koji su oteli devojčicu je pootpuno nelogična I u suprotnosti sa njihovim kretanjem po Srbiji. Ključna pitanja su – ko je još upleten u otmicu i ko ih je naveo da dođu u Beograd?

Mobing u beogradskom zatvoru

Zaposleni u Kazneno-popravnom zavodu Beograd, njih 114, tužili su Ministarstvo pravde, Upravu za izvršenje krivičnih sankcija i KPZ Beograd zbog navodnog zlostavljanja na radu koje prema njima, kako tvrde u tužbi, sprovodi direktor te ustanove Milan Pavlović, piše u Danasu.

U tužbi koju su zaposleni podneli Višem sudu u Beogradu piše da zlostavljanje upravnika, koje je najintenzivnije u poslednjih šest meseci, ima za posledicu povredu njihovog dostojanstva, ugleda, ličnog i profesionalnog integriteta, zdravlja zaposlenih, a koje izaziva strah, stvara neprijateljsko, ponižavajuće i uvredljivo okruženje, pogoršava uslove rada i dovodi do toga da zaposleni na sopstvenu inicijativu raskinu radni odnos. 
"Usled krivice upravnika Milana Pavlovića, poslodavac nije tužiocima isplatio zaostale naknade za troškove prevoza za dolazak i odlazak sa rada", tvrde radnici KPZ Beograd. Prema njihovim navodima, upravnik je u poslednjih šest meseci poveo preko trideset disciplinskih postupaka protiv tužilaca od čega su samo tri okončana disciplinskim kažnjavanjem, što pokazuje da im je pravi razlog uterivanje straha kod zaposlenih. 

Opisujući slučajeve u kojima upravnik Pavlović zlostavlja zaposlene, u tužbi se dodaje da im i pored njihovog zahteva nije obezbedio prostoriju za odmor, da je pripadnicima službe za obezbeđenje zabranio da obeduju na poslu, kao i to da se zaposleni po povratku sa bolovanja privode na raport kako bi objasnili zbog čega su bili odsutni sa posla. 
Zbog ovih i drugih primera zlostavljanja na radu koji se navode u tužbi, 114 podnosilaca zahtevaju od Ministarstva pravde, Uprave za izvršenje krivičnih sankcija i KPZ Beograd da ih zaštiti od zlostavljanja tako što će zabraniti taj vid ponašanja. Takođe, traže isplatu naknade od po 200 hiljada dinara svakome.

Šešelj, Đinđić i Nikolić

Lider SRS nastavlja da radi šta hoće, piše u Informeru pod naslovom “Šešelj opet ubija Đinđića”. Optužuje mrtvog premijera za ubistva Stambolića, Ćuruvije I Gavrilovića, kao I za otmice Breninog sina, Miškovića… a DS I tužilaštvo ćute. Zašto, pita ovaj tabloid.

“Šešelj: Toma je kriminalac! Imam dokaze za to”, naslov je u Kuriru, uz najavu da je “Lider SRS žestoko napao Nikolića”.


Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...