Ustavni sud: Briselski sporazum je politički a ne pravni akt

Danijela Ćirović

(ponedeljak, 15. decembar, pregled najvažnijih tema na naslovnim stranama u srpskoj štampi)
Lazarevac, 14.12.2014 - centralna svečanost obeležavanja 100. godišnjice Kolubarske bitke, jedne od najvećih i najznačajnijih bitaka između vojske Kraljevine Srbije i Austro-Ugarske u Velikom, Prvom svetskom ratu: Tomislav Nikolić, Milorad Dodik, patrijarh Irinej, Bratislav Gašić, Aleksandar Vulin, general Ljubiša Diković

Ustavni sud Srbije odbacio je zahtev DSS-a za ocenu ustavnosti Briselskog sporazuma, jer je većinom glasova ocenio da je reč o političkom a ne pravnom aktu. Poruke ohrabrenja na evropskom putu Beograda stižu iz Pariza. Kirbi je rekao da ne bi da spekuliše o srpskom eventualnom priznanju Kosova. Bataković je istakao da stagnacija države postaje stalno stanje. Lekari Hitne pomoći prevezli su starca iz kuršumlijskog sela Trpeza – na konju. Iskliznuo je vagon sa pruge u Grdeličkoj klisuri. Četvorogodišnji dečak iz Resnika nehotice je upucao malu sestru iz sačmare. Otac kadeta bori se za život i još ne zna da mu je sin poginuo. Sahranjena je Ivana Bodrožić uz prisustvo političara, estrade, i muziku tamburaša. Putin nije priman u pionire kad je bio mali, zbog nestašluka. U Lazarevcu je obeležena stogodišnjica Kolubarske bitke. Prema dosašnjim glasovima, navijači Partizana su za igrača godine izabrali Fofanu.

mis-london jar

ExCel centre/London, 14.12.2014 - izbor za Mis sveta 2014. (Miss World 2014): Rolene Strauss (Južnoafrička Republika)

Ustavni sud odbacio zahtev za ocenu Briselskog sporazuma

Ustavni sud Srbije odbacio je zahtev za ocenu ustavnosti Briselskog sporazuma jer je većinom glasova ocenio da je reč o političkom a ne o pravnom aktu, objavljuje Politika. Odluka je doneta 10. decembra, na 35. sednici Ustavnog suda. Ovoj odluci prethodilo je više pripremnih ročišta a glavna rasprava trajala je ceo dan. Sud je na 40 stranica obrazložio odluku o odbacivanju predloga za ocenu ustavnosti Briselskog sporazuma, ali obrazloženje još nije objavio na zvaničnom sajtu. Podnosilac predloga za ocenu ustavnosti bila je poslanička grupa DSS-a. List podseća da je ministar pravde Nikola Selaković izjavio sredinom godine da USS treba da se proglasi nenadležnim za utvrđivanje ustavnosti sporazuma između Beograda i Prištine, jer je reč o političkom aktu. „Ustavni sud nije nadležan da ocenjuje politički akt, jer će time preuzeti ulogu Vlade za utvrđivanje i vođenje politike“, rekao je Selaković.

koledzi-amer-bgd

Beograd, 14.12.2014 - "Dan američkih koledža" - svojevrsni sajam namenjen budućim studentima i njihovim roditeljima, kao i stručnjacima različitih oblasti koji planiraju usavršavanje u SAD, koji je u Domu omladine Beograd otvorio ambasador SAD u Srbiji Majkl Kirbi (Michael D Kirby)

Poruke ohrabrenja Srbiji stižu iz Pariza

Iako je, sudeći prema oceni Jadranke Joksimović, ministarke zadužene za evropske integracije, i za Nemačku i za Austriju i za Italiju i za Francusku, koje je posetila u relativno kratkom roku, nesporan evropski put Srbije, čini se da ni iz jedne od ovih zamalja nismo čuli „baš dobru vest“ kao što je ona nedavno upućena iz Pariza, piše Politika. Arlem Dezir, državni sekretar francuskog Ministarstva spoljnih poslova, poručio je da je prijem Srbije u EU „jedan od prioriteta“ njegove zemlje i da će ona Srbiju „pratiti kroz sve etape pristupnog procesa“. Prvi put je i ambasador Francuske u UN (pre nekoliko dana na sednici Saveta bezbednosti o Kosovu), govorio u skladu sa stavovima Srbije, kako ocenjuje Dragomir Anđelković, politički analitičar. „Do sada su oni bili neutralni ili pre naklonjeni Prištini. Ovoga puta su otvoreno govorili o teškom položaju srpskog naroda na Kosovu“, kaže on.

dacic-sps-izbor

Beograd, 14.12.2014 - izbor predsednika SPS na 9. Kongresu Socijalističke partije Srbije (SPS): Aleksandar Antić, Dijana Vukomanović, Ivica Dačić, Žarko Obradović, Slavica Đukić Dejanović, Milutin Mrkonjić

Kirbi: Ne bih da spekulišem o srpskom priznanju Kosova

Ambasador Sjedinjenih Država u Srbiji Majkl Kirbi u intervjuu za Danas kaže da se u Srbiji priča o beloj kugi i da misli da je to „zbog nepoverenja u budućnost“. Kirbi se dotakao i različitih izjava premijera i predsednika Srbije po pitanju evropskog uslovljavanja Beograda da prizna Kosovo, te kaže da je dijalog važna. „Taj proces je u suštini normalizacija. Srpska manjina učestvovala je na većini izbora na Kosovu, vlada u Prištini formirana je uz učešće Srba sa severa Kosova. Ima razgovora o sudstvu, mnogim temama kao delu normalizacije, ali to ne mora da znači priznanje“, dodaje on. Upitan da li to liči na defakto priznanje, američki ambasador kaže: „Pošto ne znamo kako će se star završiti, ne mogu o tome da spekulišem. Ali svakako rešenje podrazumeva veće učešće srpske manjine sa severa u kosovskim institucijama.“

Bataković: Stagnacija Srbije je stalno stanje

Jedan broj građana ne veruje državi, zbog toga što smatraju da ih je izneverila, prevarila i zloupotrebljavala u ideološke i pljačkaške svrhe, ocenio je direktor Balkanološkog instituta SANU Dušan Bataković. On je, kako prenosi Kurir, rekao da stagnacija Srbije postaje stalno stanje, jer naš narod ne percipira državu kao svoju, što nije bio slučaj 1903. i 1914. godine. „Države su se dočepali partijski klanovi, pa se ljudi učlanjuju u stranke, lepe plakate i rade druge besmislene poslove da bi za par godina postali direktori ili državni sekretari bez ikakvih odgovarajućih znanja“, ukazao je Bataković. „Nama Srbima je problem što nismo Srbi onako kako to prošlost nalaže, jer nije normalno da više volimo Dubrovnik od Kopaonika, Jahorinu od Stare planine ili Rovinj od Vrnjačke Banje“, ističe on. To je problem nostalgije za Jugoslavijom, koju imaju i drugi narodi, dodaje Bataković, ali ne u toj meri. Prema njegovom mišljenju, Srbi ne žele da priznaju da su izdali sebe i svoju tradiciju.

trstenik-obnova-ulica

Trstenik, 14.12.2014 - u sklopu sanacije posledica razornih majskih poplava u Opštini Trstenik, u naselju Grabovac, najteže pogođenom poplavama, u toku su završni radovi na obnovi 10 porodičnih kuća, Osnovne škole i rekonstrukciji poplavama potpuno razorene Ljubostinjske ulice

Pacijenta iz Trpeze Hitna pomoć prevezla na konju

Zdravstveni radnici Hitne službe kuršumlijskog Doma zdravlja sinoć su na konju prevezli pacijenta P. V. (81) iz planinskog sela Trpeze, nakon što im se sanitetsko vozilo zaglavilo na putu do tog sela. Ekipa Hitne pomoći je, kako piše Kurir, pokušala da se probije do planinskog sela koje je od grada udaljeno oko 50 kilometara, ali se vozilo zbog lošeg puta, nepristupačnog terena i snega, zaglavilo u snegu. U blizini nije bilo seoskih kuća, niti signala za mobilnu telefoniju, pa su glavni medicinski tehničar Novak Novaković i vozač saniteta nastavili put do pacijenta pešice, preko Radan planine. Pošto je pacijent težak srčani bolesnik, zdravstveni radnici su bili prinuđeni da ga transportuju na konju po planini, nekoliko kilometara do zaglavljenog sanitetskog vozila. „Pacijenta drugačije nismo mogli da transportujemo osim na konju. Izdržao je put i posle nekoliko sat pešačenja, pacijenta smo zbrinuli na adekvatan način“, kazao je Novaković. U Hitnoj službi Doma zdravlja u Kuršumliji pacijentu je ukazana lekarska pomoć, nakon čega je upućen na dalje lečenje u prokupačku bolnicu.

japan-brojanje-izbori

Tokyo, 14.12.2014 - brojanje glasova na prevremenim parlamentarnim izborima u Japanu

Iskliznuo vagon u Grdeličkoj klisuri

Jedan vagon međunarodnog brzog voza 337 iskliznuo je juče iz šina u Grdeličkoj klisuri a nijedan od 50 putnika nije povređen, rekao je direktor Medija centra Železnica Srbije Nenad Stanisavljević a prenose Novosti. Voz je, rekao je on, stao na mostu iznad Južne Morave oko 14.45, kada je ispao jedan od tri vagona. „Sve ekipe i stručne službe Železnica Srbije izašle su na teren i u 18.45 je lokomotiva sa prvim vagonom nastavila dalje put ka Solunu a na mestu skliznuća ostali su drugi i poslednji vagon“, rekao je Stanisavljević i dodao da je sinoć na teren izašao i pomoćni voz kako bi počelo podizanje vagona na koloseke. Stanisavljević kaže da su svi putnici nastavili dalje putovanje sa prvim vagonom.

Dečak nehotice usmrtio sestru sačmarom

Devojčica H. K. (8) tragično je nastradala juče u porodičnoj kući u Resniku, kada je lovačka puška opalila i pogodila je u glavu. Kako Novosti nezvanično saznaju, po povratku ukućana iz lova, devojčicin brat F. K. (4) povukao je oroz sačmare, koja se nalazila na stolu i slučajno usmrtio sestru. Otac Darko K. i deda Jovo C. po povratku iz lova čistili su oružje i ostavili ga na stolu u sobi na spratu kuće. Nepažnjom, u cevi sačmare ostao je još jedan patron. Lekari Hitne pomoći mogli su samo da konstatuju smrt. „Prizor je užasan. Krv je rasuta svuda po sobi, porodica je potpuno van sebe“, kratko je prokomentarisao jedan od inspektora dok je izlazio iz dvorišta nesrećne porodice. Osim brata, u trenutku nesreće u kući su se nalazili roditelji nesrećne dece Darko i Jelena K, i baba i deda Jovo i Branka C. Inspektori su uzeli parafinsku rukavicu svih ukućana, kako bi se kasnijom analizom utvrdilo ko je sve bio u dodiru sa oružjem.

Otac kadeta još ne zna da mu je sin poginuo

Filip Zamaklar (22) iz Novog Sada, pitomac Vojne akademije koji je poginuo u saobraćajnoj nesreći na putu Bačko Gradište – Temerin, biće danas sahranjen na novosadskom Gradskom groblju. Njegov otac, pukovnik Mirko Zamaklar (59), koji je vozio automobil, teško je povređen i lekari se i dalje bore za njegov život. Nesreća se dogodila u subotu, podseća Kurir, kada je „fijat punto“ kojim je upravljao Mirko iznenada prešao u suprotnu traku i udario u kamion „iveko“ koji je vozio Jozef Bajdušek (56). Nesrećni mladić je davao znake života kad je stigla Hitna pomoć, ali ne putu do bolnice je preminuo. Mirko koji je u životnoj opasnosti, još ne zna da mu je sin preminuo.

Poslednji pozdrav Ivani Bodrožić uz tamburaše

Ivana Bakić Bodrožić (31), koja je pre četiri dana pronađena mrtva u sobi hotela „Hajat“, sahranjena je juče uz pesmu „Žute dunje“ i „Dunavski tamburaši“ koje je izveo tamburaški orkestar „Bata Kole“ na seoskom groblju u Sirigu kod Novog Sada. Ivana je sahranjena pored očeve humke koji je umro pre dve godine, piše Blic. Poslednjem ispraćaju su pored članova porodice, prisustvovale i javne ličnosti poput Nenada Čanka, Bojana Pajtića, Dušana Elezovića, Željka Mitrovića, Olivera Mandića, Tanje Vojtehovski. Privatno obezbeđenje RTV Pinka novinarima je zabranilo ulazak na groblje i zapretilo lomljenjem fotoaparata. Ivana je bila ćerka pokrajinske poslanice Nade Bodrožić, koja je pre dva meseca iz poslaničkog kluba SNS-a prešla u DS. Ivana je zatečena mrtva u hotelskoj sobi a sumnja se da je preminula usled prekomerne doze narkotika.

Mali Putin zbog nestašluka nije primljen u pionire

Ko je barem jednom gledao neki intervju ruskog predsednika Vladimira Putina može da razume zašto ga većina stanovnika Rusije smatra čovekom iz naroda koji nije zaboravio svoje poreklo, mada se podigao u svetsku političku elitu, pišu Novosti. Putin potiče iz radničke porodice i maštao je da bude obaveštajac. Reporter lista je obišao mesta gde je rastao, učio, studirao i radio. Putin je u Peterburgu živeo 44 godine, osim desetoletke, tamo je završio fakultet i počeo da radi. Iako se stanovnici Sankt Peterburga diče time što je predsednik iz njihovog grada, ni na jednom mestu nema obeležja koji bi ga veličao. U prvih pet razreda Putin nije blistao. Njegovi vršnjaci tvrde da ga zbog nestašluka čak nisu primali u pionire.

Obeležena stogodišnjica Kolubarske bitke

U okviru Spomen-hrama Svetog Dimitrija u Lazarevcu, uz vojne i državne počasti, obeležena je stogodišnjica Kolubarske bitke, najznačajnije borbe između vojske Kraljevine Srbije i Austrougarske u Prvom svetskom ratu. „Srbija će ozdraviti a ne bi se ni razbolela da je uvek znala ko joj je mačem, ognjem i životom sačuvao zemlju“, poručio je predsednik Tomislav Nikolić a prenosi Politika. On je u obraćanju naveo da je nemoguće govoriti o prvoj godini rata koji je pre jednog veka zahvatio čitav svet a da se ne pomenu pobede srpske vojske koje su presudno doprinele jačanju a potom i konačnoj pobedi saveznika. Kolubarska bitka, prema Nikolićevim rečima, bila je senzacija i za osvajače i za saveznike, možda i za Srbe, istakavši da se proučava na bezmalo svim vojnim akademijama sveta kao primer vojne veštine, generalske odvažnosti, taktike i strategije.   

Za navijače Partizana - Fofana igrač godine

Navijači Partizana obožavaju kapitena Sašu Ilića, Petar Škuletić je blistao ove jeseni, ali su oni u izboru za najboljeg igrača godine prednost dali – Ismaelu Beku Fofani, piše Blic. Od 2002. pri kraju svake godine organizuje se izbor za najboljeg na klupskom sajtu crno-belih i svako može samo jednom da glasa, anketa je postavljena 12. decembra i izbor će trajati do 20. Prosek su napravili u nedelju i potpuno iznenađujuće na čelu je Fofana, i to sa 3.200 golova, što je 51 odsto. Drugi je Škuletić sa 1.343 (21 odsto) a Saša Ilć zauzima treće mesto sa 512 (osam odsto). Zatim slede Danko Lazović, Nikola Drinčić, Miroslav Vulićević i Milan Lukač a na osmoj poziciji našao se Branislav Trajković. 


Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...