Šešelj: Vučić i Nikolić su za jednokratnu upotrebu

Dragoljub Petrović

(petak, 14. novembar, pregled najvažnijih tema na naslovnim stranama u srpskoj štampi)
London, 13.11.2014 - generalni direktor Eurostar železnice Nikolas Petrović u kokpitu novog voza E320, kompatibilnog sa evropskom železničkom mrežom, koji se planira da uđe u redovni saobraćaj krajem 2015. godine

Lider radikala je podvukao da je ideja "velike Srbije" smisao postojanja te stranke i dodao da bez toga "radikali nemaju šta da traže na političkoj sceni". Ambasada SAD je izjavu Aleksandar Vulina da su SAD pustile iz pritvora Šešelja kako bi preko njega rušile srpsku vladu okarakterisala kao neosnovanu teoriju zavere. Srbija je najvažniji partner Nemačke na Balkanu, izjavio je nemački vicekancelar Zigmar Gabrijel, koji u nedelju dolazi u posetu Beogradu. Dinar će danas biti slabiji još 0,1 odsto. Imamo i mi otvorenih pitanja za Hrvatsku, ali to se rešava na bilateralnom nivou“, navela je Jadranka Joksimović. Dvadesetak Subotičana se nedeljno iseli u inostranstvo. Oko 40 odsto različitog repromaterijala koji se koristi za izgradnju u Srbiji dolazi sa crnog tržišta.

moda-minsk

13.11.2014 - Nedelja beloruske mode u Minsku (Belarus Fashion Week): kolekcija - Alina and Ulyana Semchenkova 

Lider SRS: Radovao sam se ubistvu Đinđića

Smisao SRS je ideja "velike Srbije i bez toga radikali nemaju šta da traže na političkoj sceni". Srpska radikalna stranka danas započinje da mobiliše ljude u svim mestima u Srbiji i pozivamo članstvo i medije da nas podrže, rekao je Vojislav Šešelj, haški optuženik i lider Srpske radikalne stranke na prvoj konferenciji za novinare po povratku ih Haga. Lider radikala je podvukao da je ideja "velike Srbije" smisao postojanja te stranke i dodao da bez toga "radikali nemaju šta da traže na političkoj sceni".  “U to su se zaklinjali Vučić i Nikolić 15 godina, ali to govori o tome da su oni u većoj meri spremni na izdaju, jer su bili na potpuno suprotnoj strani. Oni su na vlasti za jednokratnu upotrebu” - rekao je Šešelj.

“Kada je ubijen Đinđić radovao sam se i bio ponosan na to, jer je tako srpski narod oslobođen mafijaša i izdajnika. Zašto bih se sada zbog toga kajao. Ja sam saslušan zbog izjave oko krvoprolića koju sam dao pre njegovog ubistva, ali nisam naslućivao to što se Đinđiću desilo. Očekivao sam da će biti više krvoprolića i dobro je što ga nije bilo” - rekao je Šešelj.

seselj-3-kzs

 

Beograd, 13.11.2014 - predsednik Srpske radikalne stranke (SRS) Vojislav Šešelj na konferenciji za novinare u sedištu stranke

SAD: Vulin širi teorije zavere

Puštanje na slobodu lidera radikala možda je prelilo čašu, ali je koškanja na liniji Brisel – američka ambasada - Vlada Srbije bilo i pre Šešeljevog dolaska, piše Politika. Taj list se pita da li je završen medeni mesec između Beograda i Vašingtona.

Ambasada SAD je izjavu Aleksandar Vulina da su SAD pustile iz pritvora Šešelja kako bi preko njega rušile srpsku vladu okarakterisala kao neosnovanu teoriju zavere. “U tome apsolutno nema istine. Međunarodni krivični sud za bivšu Jugoslaviju osnovan je pod okriljem Saveta bezbednosti UN, a procesi koji se u njemu vode zaštićeni su od političkog uticaja. SAD podržavaju važan rad ovog suda, ali ne utiču na njegove odluke ili mišljenja. Svako drugačije tumačenje je neistinito“, ističe se u saopštenju Američke ambasade dostavljenom listu Danas. Vlada Srbije, kako je Danasu nezvanično rečeno u Nemanjinoj 11, nije donela odluke, niti zaključak koji bi podržao pomenute Vulinove izjave, mada je on u javnosti nastupio kao ministar. Izvori Danasa podsećaju da se ambasador SAD u Srbiji Majkl Kirbi nedavno, na dan posete premijera Albanije Edija Rame Beogradu, sreo sa predsednikom Nikolićem, a da je nedelju dana ranije razgovarao i sa premijerom Vučićem. Pitanje Danasa zbog čega ocene o SAD iznosi ministar za rad i zapošljavanje, a ne šef diplomatije, u Vladi Srbije nema odgovora.

nato-vezba-litvanija

Gaiziunu Training Range/Pabrade, 13.11.2014 - višednevna multinacionalna vežba "Gvozdeni mač 2014" (Iron Sword 2014), od 2. do 14. novembra, u kojoj učestvuje dve i po hiljade oružanih snaga devet zemalja članica Severnoatlantske alijanse: Češke, Estonije, SAD, Velike Britanije, Kanade,  Luksemburga, Mađarske, Nemačke i Litvanije, na poligonu oko 60 kilometara severno ogd Vilnjusa

Oprečne izjave o Kosovu olakšavaju dijalog

Iz pohvala koje su zvaničnici EU i SAD izrekli na račun nedavne posete premijera Albanije Edija Rame Srbiji, uprkos Raminoj izjavi usred Beograda da je „nezavisnost Kosova realnost“, moglo bi se shvatiti da ovaj (ne)diplomatski incident neće ugroziti nastavak političkog dijaloga Beograda i Prištine, piše Danas. Šta više, ambasador Velike Britanije u Prištini Jan Klif upozorio je juče da će, bez nastavka dijaloga Prištine i Beograda, bezbednost regiona doći u pitanje.Dušan Janjić procenjuje da će oprečne izjave dvojice premijera o KiM zapravo olakšati pregovore koji slede - dve do tri runde na nivou premijera, potom tehnički dijalog, što bi sve trebalo da se okonča završnim sporazumom. Taj dokument će, prema Janjićevim rečima, ući u poglavlje 35 za pregovore Srbije sa EU. Slobodan Samardžić kaže da je „objektivna stvarnost nešto komplikovanija od Raminog mišljenja da je dovoljna samo NATO vojska na terenu“. Objektivna stvarnost je, naglašava on, i „pravno priznanje, zbog kog Zapad toliko obigrava oko Beograda i hvali sve njegove poteze“.

Gabrijel: Srbija je najvažniji partner Nemačke na Balkanu

Srbija je najvažniji partner Nemačke na Balkanu, izjavio je u intervjuu za Blic nemački vicekancelar Zigmar Gabrijel, koji u nedelju dolazi u posetu Beogradu. "Nemačka i Srbija imaju razvijen partnerski, politički i ekonomski odnos. Trgovinska razmena koja je danas oko tri milijarde evra dobar je osnov, ali potencijal naše saradnje nije ni blizu iskorišćen", rekao je Gabrijel. On je dodao i da svojom posetom Beogradu želi da pokaže da za Nemačku Srbija i Zapadni Balkan igraju važnu ulogu, kao i zalaganje svoje zemlje za dobru i blisku saradnju.  Nemački vicekancelar je ocenio da se Srbija, u pogledu svoje ekonomske politike nalazi pred velikim izazovima, u čijem rešavanju nemačke kompanije mogu da pruže podršku za, kako je rekao "dobrobit obe strane". "Ogroman potencijal vidim, pre svega, u izgradnji infrastrukture, ali i u sektoru energetike. U automobilskoj i prehrambenoj industriji se otvaraju velike šanse za naše dve zemlje. Premijer (Aleksandar) Vučić i ja smo se složili da treba podržati preduzeća koja žele da se angažuju u Srbiji", poručio je Gabrijel. On je rekao i da, u cilju podsticanja spoljne trgovine, Nemačka raspolaže adekvatnim i fleksibilnim instrumentima, koji se mogu prilagoditi izmenjenim okolnostima u zavisnosti od potražnje, kao i da će konkretni projekti saradnje biti razmotreni u ponedeljak, na sednici nemačko-srpskog poslovnog saveta.

Dinar pada sve niže

Dinar će danas biti slabiji još 0,1 odsto, iako je Narodna banka Srbije (NBS) i juče, prodala 30 miliona evra, a zvanični srednji kurs će biti 120,5412 dinara za evro, piše Blic. Dinar će tako dostići svoju novu najnižu vrednost, dok je ove godine bio najviši 1. januara, kada je jedan evro vredeo 114,6421 dinar.  Srpska valuta će prema zajedničkoj valuti evrozone biti 0,9 odsto slabija nego pre mesec dana, a 5,4 odsto u odnosu na godinu dana ranije. Tokom godine na slabljenje dinara, prema mišljenju NBS, najviše su uticali kriza u Ukrajini, potezi Američkih federalnih rezervi, ali i skroman priliv stranih direktnih investicija, nabavka eneregenata... Ipak, godinu dana ranije, tačnije 12. novembra, evro je vredeo 114,10 dinara ili za šest dinara manje nego juče, a istog dana u januaru ove godine - 115,10 dinara. Na devizni kurs najviše utiče iščekivanje investitora da se zvanično oglasi Međunarodni monetarni fond o aranžmanu sa Srbijom - kaže Đorđe Đukić, profesor Ekonomskog fakulteta u Beograd
Joksimović: Imamo i mi otvorenih pitanja za Hrvatsku

Nije dobra praksa da se u proces pregovora sa EU unose bilateralna pitanja kao uslov, poručuje Jadranka Joksimović, ministarka bez portfelja zadužena za evropske integracije, komentarišući izjavu hrvatskog ministra pravosuđa Orsata Miljenića da će Hrvatska napredovanje Srbije u pregovorima sa EU usloviti novim optužnicama. Ministarka Joksimović za Danas kaže da „nije dobra praksa da država članica unosi bilateralna pitanja u proces pregovora kao uslov, a nije ni u skladu sa naporima za jačanje regionalne saradnje“. „Imamo i mi otvorenih pitanja za Hrvatsku, ali to se rešava na bilateralnom nivou“, navela je ona. Sagovornici Danasa ukazuju da će Hrvatska svakako uslovljavati Srbiju ne samo oko optužnica za ratne zločine već i oko niza drugih otvorenih pitanja.

Upitan da li je reč o dodatnom pritisku na Srbiju, Milorad Pupovac, predsednik Odbora za spoljnu politiku hrvatskog Sabora i zastupnik SDS-a, kaže za Politiku da ne zna da li je reč o tome ili je to rezultat pritiska hrvatske javnosti povodom puštanja na privremenu slobodu Vojislava Šešelja. „Ali ono što mogu reći jeste da se Hrvatska u više navrata odredila da neće uslovljavati pristupanje Srbije EU nego da će pregovarati o svim otvorenim pitanjima, otvoreno i sa interesom da se dođe do rešenja. Što se tiče suđenja za ratne zločine, i mi Srbi u Hrvatskoj podržali smo pristupanje Hrvatskoj EU i nismo uslovljavali da Hrvatska završi sva suđenja za ratne zločine. A nije završila najveći deo. Neke nije ni započela”, kaže Pupovac, takođe za naš list, i navodi da zločini koji su počinjeni u „Oluji” nažalost nisu procesuirani, da još ne postoji nijedna presuda za zločine počinjene u „Oluji”.

Zorana ruši selektivno

Ministarka građevine Zorana Mihajlović rekla je da će država da sruši 2.600 nelegalnih objekata, ali ne i u opštinama na rekama, piše Blic. Taj list navodi da su baš na obalama Save nelegalne kuće i vikendice Tomislava Nikolića, Milana Bečevića, te Ljubiše Buhe Čumeta.

Posao za 343 lekara i 333 medicinske sestre

Do kraja godine u klinikama i bolnicama širom Srbije posao će dobiti 343 lekara i 333 medicinske sestre, najavio je ministar zdravlja, dr Zlatibor Lončar. Ovo je odluka koja se duge čekala s obzirom na važeće zabranu zapošljavanja novih radnika u javnom sektoru do kraja 2015. godine, piše Politika. U saopštenju ministarstva zdravlja su objasnili da su nova zaposlenja moguća posle odobrenja vladine komisije, a nakon uvida koje je Ministarstvo zdravlja obavilo po pitanju kadrovske situacije u zdravstvenim ustanovama na teritoriji cele Srbije.Ministar Lončar je najavio da će konkurs za prijem lekara i medicinskih tehničara biti raspisan već sledeće nedelje, a medicinari će dobiti posao na neodređeno vreme.

Kikinda: Delio letke sa nagim slikama bivše drage

Bograđanin V. J. (58) uhapšen je zbog svojevrsne psihičke torture jedne Kikinđanke. Ogorčen jer njegova bivša draga nije htela da mu se vrati, pošto su raskinuli dugogodišnju vanbračnu vezu, u dva navrata pola Kikinde izlepio foto-lecima sa lascivnim ljubavnim scenama sa žrtvom. Osumnjičeni bi, s obzirom na to da mu se na teret stavlja krivično delo - nasilje u porodici, mogao da u zatvoru odleži od tri meseca do tri godine, pišu Novosti. Pre mesec dana, na nekoliko lokacija u Kikindi osvanuli su razbacani mini-leci, s diskreditujućom vulgarnom porukom, portretom i imenom žene, uz nekoliko fotografija s lascivnim ljubavnim scenama u kojima je ona s muškarcem čiji lik se ne vidi - navode u istrazi. Pre nekoliko dana ponovo su se, u delu grada u kojem žrtva stanuje, pojavio istovetan kompromitujući materijal. 

Pritvorenici tuže državu

Pojedini pritvorenici, očajni što su postali taoci propalih pregovora između Ministarstva pravde i advokatskih komora, i što po mesec, pa i tri sede u pritvoru duže nego što bi morali, počeli su da angažuju crnogorske advokate, amnogi će tužiti državu koja će morati da im plati odštetu. Srbija ima sporazum i sa Crnom Gorom i sa Republikom Srpskom da naši branioci mogu da postupaju u tim državama, i obratno. Advokatska krivična unija uputila je dopis Advokatskoj komori Srbije s predlogom da promeni uputstvo o ponašanju tokom štrajka, ako parlament usvoji izmene zakona o notarima i prometu nepokretnosti, u ponedeljak. Unija predlaže da se onda omogući advokatima da postupaju u pritvorskim predmetima. "Većina krivičara ima klijente koji su zbog štrajka produženo u pritvoru. Ja imam dva optužena za ubistvo, od kojih je jednom prekvalifikovana optužnica u avgustu, u njegovu korist. Umesto da izađe iz pritvora, čovek je i dalje zatvoren, prvo zbog letnje sudske pauze, a onda zbog štrajka", kaže Borivoje Borović, predsednik ove Unije. Da apsurd bude veći, sudija je pokušao da ga, kako Borović kaže, "nezakonito skine" kao njihovog advokata i dodeli im odbranu po službenoj dužnosti. Okrivljeni su odbili, iako je to značilo da ostaju iza rešetaka.

Advokati u ambasadama traže pomoć

Advokati koji su u štrajku, kako pišu Novosti, traže pomoć po ambasadama. Oni su se sreli sa diplomatskim predstavnicima Nemačke i Sjedinjenih Američkih Država. Strancima su se žalili da država uvodi kontrolu u advokaturu, te tvrde da su sastanci bili isključivo profesionalne a ne političke prirode.

Sa crnog tržišta četrdeset posto repromaterijala

Oko 40 odsto različitog repromaterijala koji se koristi za izgradnju u Srbiji dolazi sa crnog tržišta. Osim što se radi o netestiranim proizvodima i materijalima koji su lošeg kvaliteta, oni su često i štetni po zdravlje ljudi i životnu sredinu, piše Danas. Jedan od razloga, osim poslovične neažurnosti inspekcija, jesu i komplikovane i dugotrajne procedure sertifikovanja uvoznih komponenti, što je otvorilo prostor da se na tržištu slobodno koriste neatestirani proizvodi. To je u znatnoj meri uništilo inače simboličan broj malih i srednjih preduzeća koja su se bavila legalnom proizvodnjom. Posebno je ugrožena ciglarska i creparska industrija, jer na svakom koraku niču divlje ciglane koje su van bilo kakve kontrole.

Izbacio starca “jer je smrdeo”

Brojač putnika GSP-a Stefan Đikanović, protiv koga je podignuta krivična prijava jer je fizički nasrnuo na jednog starca, izjavio je u policiji da je izbacio starijeg čoveka iz autobusa zato što je smrdeo, pišu Novosti. ''Na zahtev jedne trudnice i još jedne iz tramvaja izbacio sam ga napolje, ali on je počeo da me psuje i onda se dogodilo sve što se vidi na snimku. Starac je toliko smrdeo da su se putnici žalili, te sam morao da ga izbacim naponje'', kazao je Đikanović na saslušanju.

Subotičani se masovno sele u EU

Dvadesetak Subotičana se nedeljno iseli u inostranstvo, piše Politika. Dvojno državljanstvo, srpsko i mađarsko, dobro poznavanje mađarskog jezika postali su “zelena karta” za obećani bolji život. Austrija je prva na listi zemalja u koje odlaze, jer je minimalac u toj državi 1.100 evra.

Sa Danskom za EURO 2016

Predugih 14 godina, još od šampionata Evrope u Belgiji i Holandiji, najbolji fudbaleri Srbije čekaju plasman na najveći kontinentalni turnir, a EURO 2016. u Francuskoj, sa uvećanim brojem učesnika (sa 16 na 24), idealna je prilika za povratak u trku za evropsku krunu. Pod uslovom da sadašnja generacija uspe da opravda epitet jedne od talentovanijih u poslednje vreme, za šta joj je pod broj jedan potrebno da nadoknadi izgubljeno u prva dva kola kvalifikacija. Jer, posle remija sa Jermenijom i prekinutog susreta s Albanijom, što svojom što krivicom drugih, imaju svega jedan bod, piše Danas pred večerašnju utakmicu Srbije sa Danskom. “Trijumf protiv Danaca bi nam mnogo značio, ali ne bi bila tragedija ni ako nam se planovi izjalove. Može se desiti da ih dobijemo, a na kraju ne odemo u Francusku. I obrnuto, da izgubimo a stignemo na EURO. Fudbal je živa stvar, nepredvidljiva rabota koju svi znaju, a naša grupa i te kako zanimljiva” - rkaže za taj list Nemanja Matić. U tišini moramo do pobede, pišu Novosti.


Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...