Šešelj: biću na privremenoj slobodi dok god ne srušimo Nikolića i Vučića

Dragoljub Petrović

(četvrtak, 13. novembar, pregled najvažnijih tema na naslovnim stranama u srpskoj štampi)
Beograd, 12.11.2014 - haški optuženik i predsednik Srpske radikalne stranke (SRS) Vojislav Šešelj obratio se danas pristalicama SRS sa prozora sedišta stranke u Zemunu, neposredno po dolasku u Beograd iz Haga

Pobedio sam Haški tribunal i to je bio moj cilj – rekao je lider Srpske radikalne stranke Vojislav Šešelj, koji je pušten na privremenu slobodu iz Haškog tribunala gde je u pritvoru proveo gotovo 12 godina. Po proceni MMF, Srbija će 2017. godine imati rast BDP veći od dva odsto, izjavio premijer Vučić. Vlasnik Delta holdinga Miroslav Mišković, njegov sin Marko i vlasnik Nibens grupe Milo Đuršković juče su vratili pasoše u sudski depozit Specijalnog suda u Beogradu. Priprema za vojne vežbe Rusije i Srbije koje se u proteklih nedelju dana odvijaju na poligonu Nikinci u opštini Ruma, odvijaju se pod velom tajne za javnost, jer su određene bezbednosne strukture u Generalštabu ocenile da ne bi bilo dobro medijski eksponirati taj događaj, s obzirom na ukrajinsku krizu i aktuelni sukob na relaciji EU-Rusija.

Lider SRS: Pobedio sam Haški tribunal

Lider Srpske radikalne stranke Vojislav Šešelj, koji je pušten na privremenu slobodu iz Haškog tribunala gde je u pritvoru proveo gotovo 12 godina, doputovao je u Beograd. Nekoliko stotina članova i pristalica radikala sačekali su svog lidera sa velikim oduševljenjem.  Lider SRS se sa aerodroma uputio u stranku. Posle obraćanja pristalicama koje su ga dočekale tamo, on je došao do svoje kuće u Batajnici, gde je rekao da će biti na privremenoj slobodi “dok god ne srušimo Nikolića i Vučića”.

“Pobedio sam Haški tribunal i to je bio moj cilj. Lečenje mi nije najveći prioritet već da podignem stranku. Boriću se i protiv nekih bivših političkih saboraca. Tomi sam verovao, ali ne želim da se s njim sastanem. Ispratio me je sekretar sudskog veća” - kazao je Šešelj za Kurir. “Prvo što sam učinio kada sam ušao u avion bilo je to da zamolim jednog putnika da mi pozajmi telelefon da bi se čuo sa sinom”, rekao je haški optuženik i lider radikala Vojislav Šešelj, koji je tokom leta s putnicima pričao i slikao se, a i tražio je kafu sa puno šećera, piše taj list.

Reporter Blica je iz Amsterdama doputovao zajedno sa Vojislavom Šešeljem koga su, mimo redovne aerodromske procedure, do ulaza u avion na pisti direktno dovezli iz pritvora u Ševeningenu. Šešelj je u avionu dobio mesto u ekonomskoj klasi, ali pored vrata za hitnu evakuaciju, što je odmah prokomentarisao rečima: "A znam što su me ovde stavili. Ne bih li iskočio!", piše Blic. Na pitanje šta dalje, lider radikala je odgovorio: "Baviću se strankom koja je posrnula. Jedan od najtežih trenutaka u Hagu bio je kada sam saznao da SRS nije prešla cenzus. Hteo sam da umrem. Nisam stigao da priredim pritvorenicima oproštajnu proslavu jer nisam imao vremena da poručim. Sa svima sam se pozdravio. Poslednjeg sam video Pavkovića i Martića. Igrali smo šah. Za oproštaj me je Zdravko Tolimir častio jogurtom, a Pavković mi je pravio špagete. Nemam tremu, potpuno sam opušten jer znam da sam slobodan pod mojim uslovima” - otkrio je Šešelj.

Šešelj je sleteo na beogradski aerodrom u pet do jedan redovnim letom iz Haga. Tada je više stotina pristalica radikala pokušalo da uđe u hol aerodroma. Obezbeđenje SRS jedva je uspelo da napravi prolaz za Šešelja. U susret mu je prvi krenuo zamenik predsednika SRS Nemanja Šarović, praćen trubačima. Svirali su naizmenično „Marš na Drinu“ i „Srpka se truba s Kosova čuje“. Kada se Šešelj pojavio, nastao je pravi stampedo. Pristalice radikala rušile su sve pred sobom. Neke žene su vrištale i padale u nesvest. „Svega ovog ne bi bilo da je policija obezbeđivala skup“, rekao je Danasu jedan od članova obezbeđenja SRS, pokušavajući da napravi red.

Ispred aerodroma gde nije bilo obezbeđenja SRS-a problema u izveštavanju su imale neke televizije i fotoreporteri. Jedan Šešeljev pristalica koji je nosio majicu „Obraza” zahtevao je da niko od pristalica radikala ne daje izjave jer će, kako je rekao, one biti izmenjene. Nešto kasnije je zabranio fotografisanje i snimanje rekavši „da se dobro zna gde će te fotografije i snimci završiti”. Zapretio je ženi fotoreporteru da izbriše fotografije tvrdeći da ona radi za Radio Slobodnu Evropu. Situacija ispred aerodroma se znatno popravila kada je došao Nemanja Šarović, posle čega su novinari elektronskih medija mogli bez problema da uzimaju izjave od pristalica SRS-a, piše Politika.

Zdravstveno stanje oslobađa i generala Lazarevića?

Članovi porodice, advokati koji su zastupali i branili general-pukovnika Vladimira Lazarevića u Hagu, zajedno sa državnim organima i Rasimom Ljajićem, predsednikom Nacionalnog saveta za saradnju sa Haškim tribunalom, pokušavaju da od Tribunala izdejstvuju da Lazarevića što pre pusti na slobodu. Dva su razloga, kako saznaje „Politika”, što su proteklih dana aktivnosti za oslobađanje generala pojačane: zdravstveno stanje generala Lazarevića je znatno pogoršano krajem leta i početkom ove jeseni, a pravnici veruju da je njegovo oslobađanje realno jer se i inače bliži rok kada bi Lazarević mogao da izađe na uslovni otpust. Zdravlje general-pukovnika Vladimira Lazarevića narušeno je već nekoliko godina, zbog čega je u poslednja tri meseca više puta bio pod stalnim bolničkim nadzorom lekara i drugog medicinskog osoblja u Sheveningenu, piše Politika.

Vojna vežba Srbije i Rusije

Priprema za vojne vežbe Rusije i Srbije u proteklih nedelju dana na poligonu Nikinci u opštini Ruma, odvijaju se pod velom tajne za javnost, jer su određene bezbednosne strukture u Generalštabu ocenile da ne bi bilo dobro medijski eksponirati taj događaj, s obzirom na ukrajinsku krizu i aktuelni sukob na relaciji EU-Rusija. Kako Danas saznaje, razlozi zbog kojih je Ministarstvo odbrane zatvorilo vrata za javnost u vezi sa izveštavanjem o ovom događaju, jeste procena određenih krugova u Generalštabu da bi stavljanje vojne vežbe u fokus javnosti moglo da izazove negativne reakcije zapadnih zemalja. Čini se da je postignut suprotan efekat, ili bar delimično, što je, kako nam prenose naši izvori, jasno i državnom rukovodstvu. Vojna vežba Srbije i Rusije dogovorena je prošle godine dok je ministar odbrane bio Nebojša Rodić. Kako je reč, tvrde naši izvori, o višegodišnjoj praksi održavanja vojnih vežbi, i to ne samo sa Rusima - da situacija u vezi sa sukobom na relaciji EU - Rusija nije zaoštrena, ova manifestacija održala bi se u normalnim okolnostima, bez mistifikovanja i pokušaja skidanja fokusa javnosti sa tog događaja.

Vučić: Srbija će 2017. godine imati rast BDP veći od dva odsto

Po proceni MMF, Srbija će 2017. godine imati rast BDP veći od dva odsto. Ja, međutim, tvrdim da ćemo taj rast, ukoliko ostanemo na reformskom kursu, imati već 2016. I, nakon toga će nivo zaduženosti od 77 odsto početi da pada, a naša država će imati najveći privredni rast u Evropi. I to je za zemlju, sa uništenom privredom i razorenim bankarskim sistemom, za jedan četvorogodišnji mandat, više nego što su i najveći optimisti predviđali.  Ovo je u sredu u Boru izjavio Aleksandar Vučić, premijer Srbije, prenose Novosti.

Nikolić se bespotrebno ogradio

Predsednik Srbije Tomislav Nikolić nije trebalo da se oglašava saopštenjem za javnost, u kome je naveo da je odbio sastanak sa albanskim premijerom Edijem Ramom, samo zato što su se od njega mogle očekivati provokacije. To je bilo nepotrebno, jedinstvena je ocena i onih koji smatraju da je predsednik Nikolić na ovaj način sakupljao političke poene za sebe i onih, koji misle da je želeo da pruži podršku premijeru Aleksandru Vučiću, koji je na licu mesta, u replici Rami, morao da bude što uzdržaniji, piše Politika.

Miškovići vratili pasoše

Vlasnik Delta holdinga Miroslav Mišković, njegov sin Marko i vlasnik Nibens grupe Milo Đuršković juče su vratili pasoše u sudski depozit Specijalnog suda u Beogradu. Oni su svoje putne isprave vratili u skladu sa nalogom suda od 10. novembra, rekla je  portparol suda Branislava Puzić. Apelacioni sud je u petak, 7. novembra, naložio da se ponovo oduzmu pašosi Miškovićima i Đuraškoviću i produžio im meru zabrane napuštanja zemlje za tri meseca, pošto je usvojio žalbu Tužioca za organizovani kriminal. Tom odlukom je preinačio rešenje Specijanog suda u Beogradu, kojim je 27. oktobra predsednik sudskog veća u postupku protiv njih, sudija Vladimir Vučinić, ukinuo meru zabrane napuštanja boravišta i oduzimanja putne isprave pošto je smatrao da je jemstvo smatra dovoljna garancija da će se odazivati sudskim pozivima.

Vlada plaća kaznu za Velju Ilića?

Viši sud u Novom Sadu je 5. aprila je doneo presudu kojom je delimično usvojio tužbeni zahtev tužioca Vladimira Ješića i obavezao tuženog Velimira Ilića na to da tužiocu na ime pretrpljene nematerijalne štete isplati ukupno 1.380.000 dinara, piše Blic. Taj list međutim navodi da će kaznu morati da plati Vlada Srbije. Ovaj incident se dogodio 1. juna 2003. godine tokom snimanja emisije "Tet-a-tet" TV "Apolo". Po ranije dogovorenom terminu, ekipa novosadske televizije je otišla u Beograd da bi s Velimirom Ilićem snimila intervju u prostorijama Nove Srbije. Pitanje novinara o rođačkoj vezi između Velimira Ilića i Strahinje Ilića iznerviralo je nekadašnjeg ministra za kapitalna ulaganja, koji se tereti da je usred snimanja ustao sa stolice, udario Vladimira Ješića, usput izrekavši niz psovki i uvreda na račun novosadskog novinara. Ceo incident jasno se vidi i čuje na snimku, koji je u ovom slučaju bio ključni dokaz tužioca.

U Srbiji najviše azilanata iz Sirije

U Srbiji je od početka godine boravilo preko 10.000 tražilaca azila, najviše iz Sirije pišu Novosti. Grupa meštana Bogovađe je organizovala protestni skup sa kojeg je zatraženo trajno iseljenje Centra za azil iz te mesne zajednice u opštini Lajkovac. Razlog za taj zahtev je, kako je istaknuto na protestnom skupu, veliki broj azilanata ali i ilegalnih migranata iz afričkih zemalja, koji na razne načine, kako je navedeno, ugrožavaju bezbednost meštana. Predsednica mesne zajednice Bogovađa Dragana Lončar rekla je da je bezbednost građana ugrožena "i od strane bahatih ilegalnih taksista" koji dovoze azilante u Bogovađu, kao i zbog tuča između migranata, "koje se odigravaju na sred ulice i uglavnom noću". Meštani Bogovađe plaše se i opasnosti od virusa ebole i drugih zaraznih bolesti, a na protestu su upozorili i da je veliki broj vikendica i kuća obijen, kao i da ih azilanti tokom noći uznemiravaju u njihovim domovima.

Otpušten brojač koji je prebio putnika

Na „Jutjubu” se pojavio snimak na kojem brojač putnika u gradskom prevozu udara starijeg građanina. Incident, za koji nije poznato kad se desio, zbio se na zadnjim vratima tramvaja na liniji “dva” dok je vozilo stajalo u Dušanovoj ulici na Dorćolu. Mladić koji je vremešnog putnika udarcima nogom i odgurivanjem sprečavao da uđe u vozilo juče je otpušten, a protiv njega je podneta krivična prijava, saopštili su nadležni.

Na snimku koji traje 34 sekunde vidi se da je mladić, osim što ga je više puta udario i odgurnuo i nogama i rukama, putniku uz pogrde i psovke pretio da neće ući u tramvaj. U jednom trenutku, brojač je vozaču doviknuo da krene. Pokušavajući da pokrene tramvaj, vozač je hteo da u više navrata zatvori vrata koja su pritiskala tučenog građanina. Sve se, kako saznaje Politika, zbilo na stajalištu „Braća Baruh” u vozilu koje je sa Dorćola išlo ka Vukovom spomeniku.

Građani neće da plaćaju vožnju po rupama

Naplatu putarine na rampama sledeće godine zameniće vinjete, nalepnice kojima vozači plaćaju korišćenje autoputeva. Međutim, osim na autoputu, razmatra se da se vinjete uvedu i za puteve prvog reda poput Ibarske magistrale, Zrenjaninskog i Pančevačkog puta, pa građanu kažu za taj list da “neće da plaćaju vožnju po rupama Ibarske magistrale”. Kako je za Blic objasnila ministarka Mihajlović, uvođenje vinjeta značilo bi i veća ulaganja u putnu infrastrukturu. „Država od putarina godišnje prihoduje 150 miliona evra, a sa vinjetama bi ta suma bila i do 300 miliona, što znači veća ulaganja i bolje puteve“, kaže Mihajlović. 

Ginter Gras: Bio bih protiv bombardovanja Srbije

Nemački nobelovac Ginter Gras ocenio je da je napravio pogrešnu procenu i da bi se danas zalagao protiv bombardovanja Srbije.“Tu je bilo Kosovo, u kome je Srbija sprovodila teror nad albanskim stanovništvom, i ja sam bio za to da to mora da se okonča. Bio sam, međutim, protiv bombardovanja Srbije i Beograda, pogotovu kada su te čuvene kolateralne greške uzele maha“, rekao je Gras u intervjuu za nedeljnik Vreme, a prenosi Danas.

Petrović: Nisam izdao Guču

Beograđanima smo spremili trubački spektakl - kaže u razgovoru za Danas užički trubač Dejan Petrović, koji sa svojim Big bendom 13. novembra nastupa u Centru „Sava“, gde će promovisati novi album „Truba libre“. “Našu publiku je sada veoma teško definisati i kategorizovati, a iskreno i ne trudim se. Među njima ima ljudi koji inače, za neke druge stvari, imaju totalno različit muzički ukus i meni je stvarno drago zbog toga. Uvek sam se trudio da trubačku muziku približim i onim ljudima koji su uvek bili pomalo skeptični po tom pitanju. Ali nikako ne smatram da sam „izdao Guču“. Evo, baš ovog leta, na našem nastupu u Guči, igralo se kolo, ali je opet bila šutka uz „Killing in the name“, tako da se nadam da su te razlike sve manje, kao i raznorazne predrasude” - kaže Petrović.

Izgubljene trake Pink Flojda

Novi album Pink Flojda to, jednostavno, nije, jer ne poseduje tu neophodnu ideju-nit čija je svrha povezivanje kompozicija i davanje im nekakvog značenja kada se nađu na okupu, pa je i pored svih pokušaja da se prikrije odsustvo koncepta konačan rezultat identičan onome od čega se i pošlo: zvučnom katalogu skica koje se jednom nisu uklopile u glavni plan. Naravno da i te skice mogu da bude interesantno "štivo" za proučavanje od strane istoričara muzike i lojalnih fanova (koji će i na "..Riveru" pronaći delove u kojima će moći da uživaju), ali nema sumnje da su Gilmor i Mejson znali da bi istovetan skup kompozicija pod drugim imenom ("Neobjavljene pesme" ili "Izgubljene trake") privukao daleko manju pažnju od one koju je obezbedila najava da stiže poslednje studijsko delo Pink Flojda – piše danas o novom albumu rok legendi.

 

 

 


Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...