Nema reči o promenama u Vladi Srbije

Anđelka Nikolić

(četvrtak, 30. oktobar, pregled najvažnijih tema na naslovnim stranama u srpskoj štampi)
Beograd, 29.10.2014 - panorama Sajma knjiga na Beogradskom sajmu

“U SNS-u nismo razgovarali o rekonstrukciji vlade”, rekla je Zorana Mihajlović, potpredsednica Vlade Srbije i SNS-a. Predsednik Pokrajinske vlade Bojan Pajtić rekao je za Danas da očekuje da će rekonstruisanu Vladu Vojvodinu podržati 71 odbornik, odnosno DS, LSV, SDS i SVM. Mesec i po od početka štrajka advokata, rasplamsao se sukob između njih i ministarstva. Od ukupno 550.000 zaposlenih u javnom sektoru, u naredne tri godine bez posla bi mogao da ostane svaki peti ukoliko vlada prihvati predlog MMF. Uvidom u dokumenta koja je Srbija poslala Euleksu, Politika je utvrdila da je tužilac Euleksa krivotvorio navode iz dopisa MUP-a Srbije, pišući optužnicu protiv Olivera Ivanovića.

moda-kina-4

Peking, 29.10.2014 - Nedelja kineke mode u Pekingu (China Fashion Week): kolekcija - Lingerie Design Contest 

U vrhu vlasti ne priča se o promenama u vladi

“U SNS-u nismo razgovarali o rekonstrukciji vlade”, rekla je Zorana Mihajlović, potpredsednica Vlade Srbije i SNS-a, odgovarajući na spekulacije o rekonstrukciji vlade koje su se pojavile prethodnih dana. “Nismo o tome razgovarali ni na sednici vlade”, kaže ona.

Rekonstrukcija vojvođanske vlade

Razlog zbog kojeg je stranka Borisa Tadića odlučila da ne bude deo buduće vlasti u Vojvodini nalazi se u nezadovoljstvu brojem resora koje je dobila u pregovorima o rekonstrukciji vlasti sa Demokratskom strankom i Ligom socijaldemokrata Vojvodine, saznaje Danas.

Kako nam je rečeno, SDS je tražila resor više, ali to nije naišlo na odobravanje koalicionih partnera. Međutim, kako tvrde Danasovi sagovornici, dobro upoznati sa tokom pregovora o rekonstrukciji vlasti, DS i LSV će najverovatnije na kraju izaći u susret zahtevima stranke Borisa Tadića, ali na štetu Saveza vojvođanskih Mađara. Planirano je da se resori, koje su zauzimali funkcioneri SVM u aktuelnom sastavu Pokrajinske vlade, dodele SDS, čime bi se praktično stranka Ištvana Pastora isključila iz vlasti. SDS je u aktuelnim pregovorima dobila samo jedan resor - energetike i mineralnih sirovina.

Šandor Egereši, potpredsednik SVM, za Danas kaže da će njegova stranka podržati rekonstrukciju vojvođanske vlade, ukoliko SVM, kao i do sada, bude imao potpredsednika vlade i pokrajinskog sekretara za obrazovanje, upravu i nacionalne zajednice.

Predsednik Pokrajinske vlade Bojan Pajtić rekao je za Danas da očekuje da će rekonstruisanu Vladu Vojvodinu podržati 71 odbornik, odnosno DS, LSV, SDS i SVM.

Kako smanjiti davanja za stranke

Mada je SNS najavila kresanje davanja iz državnog budžeta za političke stranke, zamenica predsednika Demokratske stranke prva je podnela predlog izmene zakona o finanasiranju političkih aktivnosti, objavljuje Politika pod naslovom “Gordana Čomić preduhitrila naprednjake”. Dok su naprednjaci najavljivali da će do kraja nedelje predati takav predlog u skupštinsku proceduru, Gordana Čomić iz DS je već spovela u delo predlog za smanjenje ovih izdavanja. Suština predloga je da se 0,15 posto za stranke obračunavaju na osnovu prihoda državnih budžeta, umesto – kako je sada – na osnovu rashoda. Nije precizirano koliko bi se ovim predlogom uštedelo na izdacima za partije. Sada se izdvaja oko 11 miliona evra kodišnje a naprednjaci su najavljivali da će predložiti smanjenje od 35 odsto ali pošto je njihov predlog još u pripremi, nije poznato na koji način oni planiraju da umanje ova izdavanja.

Veća podrška za smenu nego što se očekivalo

U kragujevačkom LDP-u tvrde da su ostali verni Stevanoviću, mada je jasno da bez glasova odbornika te partije naprednjaci ne bi dobili podršku koju su dobili. Zbog učešća u glasanju, demokrate iz stranke isključile Slađana Rakića, piše u Politici pod naslovom “Za Nikolića glasao i Verkov prijatelj”.

 Odjeci „istorijske” sednice gradskog parlamenta, na kojoj su naprednjaci preuzeli vlast u Kragujevcu, jednom od poslednjih velikih uporišta opozicije, i smenili, posle deset godina neprekidne vladavine, Veroljuba Stevanovića s mesta gradonačelnika – ne stišavaju se.

Novi gradonačelnik Kragujevca Radomir Nikolić dobio je podršku 49 od ukupno 87 odbornika, iako su naprednjačku inicijativu za smenu čelnih ljudi lokalne samouprave, pre dve nedelje, potpisala 44 odbornika, jedan više od broja potrebnog za rušenje vlasti.

Ko je još, osim potpisnika inicijative, glasao za Nikolića i dao podršku naprednjacima? 
U „prevratu” su, svakako, morali učestvovati i odbornici LDP-a, iako su oni odmah po završetku zasedanja požurili da demantuju „lažne optužbe”, tvrdeći da su ostali verni Stevanoviću.

Sukob ministra i advokata

“Advokati ugrožavaju državu”, piše u Novostima. Mesec i po od početka štrajka advokata, rasplamsao se sukob između njih i ministarstva. Selaković optužio advokate da štrajkuju zbog Miškovića, advokati uzvratili da ministar bruka Vladu.

Posle 43 dana potpune blokade cele jedne grane vlasti - pravosudne, i neuspelih dogovora, ministar pravde Nikola Selaković optužio je u sredu organizatore štrajka advokata za „spregu politikanata i tajkuna“, i da im je cilj da se Miroslav Mišković ne osudi.

Advokati su odgovorili hitnom sednicom Upravnog odbora AKS. Predsednik AKS Dragoljub Đorđević okarakterisao je optužbe kao besmislicu i skandal:

- Ministar nije izneo nijedan dokaz. Pravljenjem nove afere pokušava da anulira one koje su u toku, a svojim izjavom jasno je poručio da ne poštuje vladavinu prava. Po ko zna koji put je obrukao Vladu i pokazao da je određenim ljudima presudio pre suda, i ponizio i advokaturu i sud.

“Tajkunska veza: Advokati sada štrajkuju u Miškovom hotelu”, naslov je u Informeru.

Lažna optužba protiv Ivanovića

Uvidom u dokumenta koja je Srbija poslala Euleksu, Politika je utvrdila da je tužilac Euleksa krivotvorio navode iz dopisa MUP-a Srbije, objavljuje Politika pod naslovom “Euleks lažirao dokaza protiv Olivera Ivanovića”.

Specijalni tužilac Cezari Mihalčuk je u optužnici naveo da je Ivanović “možda” bio rezervista specijalne policijske jedinice pri MUP-u, mada su novinari Politike, uvidom u dva dokumenta izdata na zahtev Euleksa, saznali nešto sasvim suprotno. MUP je izvestio Euleks da Oliver Ivanović uopšte nije zaveden ni kao aktivni, ni kao rezervni pripadnik MUP-a.

Olakšanje u Smederevu zbog dogovora u Londonu

I Politika danas javlja da je premijer Vučić u Londonu postigao dogovor sa predsednikom “Esmark stil grupe” o Železari Smederevo. Najavio je javni poziv za sedam-osam dana a tender za 35 – 40 dana. Ova vest je dočekana sa velikim optimizmom u Smederevu, piše u ovom listu. I radnici i sindikati “lakše dišu” posle ove vesti iz Londona, objavljuje Politika pod naslovom “Američka korporacija preuzima Železaru Smederevo”.

Na prvoj sednici Vlada Srbije će doneti odluku o privatizaciji Železare Smederevo a nekoliko dana posle toga biće objavljen i javni poziv kompanijama zainteresovanim da postanu strateški partner tog preduzeća, objavljuje Danas u razgovoru sa Bojanom Bojkovićem, izvršnim direktorom za finansije Železare Smederevo.

MMF traži otpuštanja u javnom sektoru?

Blic objavljuje kako je otkriio novi zahtev za Vladu Srbije. “MMF traži, podelite 95.000 otkaza”. Od ukupno 550.000 zaposlenih u javnom sektoru, u naredne tri godine bez posla bi mogao da ostane svaki peti ukoliko vlada prihvati predlog MMF, objavljuje ovaj list.

U Nemačkoj i Rusiji podržavaju svoje vođe

“Merkelova i Putin nikad jači”, naslov je u Politici gde piše da, dok Barak Obama i Fransoa Oland ubrzano gube naklonost svojih sunarodnika, podrška nemačkoj kancelarki i ruskom predsedniku jača. Šampion u nepopularnosti je francuski predsednik Fransoa Oland koga podržava svega 14 odsto sunarodnika dok je čak 84 odsto nezadovoljno njegovim učinkom.

Barak Obama beleži više simpatija od Olanda (39%) ali ga sunarodnici optužuju da je “najgori predsednik od 1945”. Statistike pokazuju da popularnost Obame ne prestaje da pada.

Nemačka kancelarka je prošle godine u anketama imala naklonost 70 odsto ispitanih. Na to su uticali, pre svega, stabilni ekonomski rezultati ali i stil upravljanja – retko se pojavljuje u javnosti a čak i kad je reč o skandalima unutar vlade, svaka reč joj je mudro odvagana, ocenjuju analitičari.

Popularnost uživa i šef Kremlja a samo 8 odsto Rusa je razočarano Putinovom politikom.

Mađarska i Amerika

Sve je počelo nakon objavljivanja rezultata lokalnih izbora početkom oktobra. Desničarska stranka premijera Viktora Orbana, Fides, pobedila je ponovo ubedljivo (ovo je bilo treće odmeravanje snaga, posle parlamentarnih i za Evropski parlament) i uzela je skoro sve gradove izuzev Segedina, Šalgotarjana i nekoliko budimpeštanskih opština, piše u Danasu pod naslovom “Orban oporezuje internet i svađa se s Amerikom”.

Slavlje je još uveliko trajalo, kada je privremeni otpravnik poslova američke ambasade u Budimpešti Andre Gudfrend sazvao hitnu konferenciju za medije i saopštio da je nekolicini visokih mađarskih zvaničnika zabranjen ulazak u SAD. Gudfrend, odnosno njegov poslodavac, Stejt dipartment je bio izazvan člankom u jednim mađarskim novinama (vlasnik Fidesu blizak), gde se nagoveštava kontramera SAD zbog toga što je Nacionalni ured za poreze i carinu (NAV) počeo da ispituje poslovanje nekoliko američkih firmi sa sedištem u Mađarskoj. Otpravnik poslova je ovo energično demantovao i tvrdio suprotno: imaju dokaze da su visoki zvaničnici Mađarske duboko umešani u korupciju.

Premijer Viktor Orban još nije, ni posle nekoliko nedelja od izbijanja afere, izneo o svemu tome svoj stav. Iznose ga njegovi saborci u raznim medijima podgrevajući antiameričku atmosferu. Kao kruna ovog antizapadnog trenda, drugi čovek Fidesa Laslo Kever, koji je i predsednik parlamenta, izjavio je da treba razmotriti i mogućnost napuštanja Evropske unije.

Usred ovog neviđenog skandala odjednom se pojavila ideja o oporezivanju korišćenja interneta (oko pola evra za gigabajt). Neki su ovaj projekat odmah shvatili kao pokušaj skretanja pažnje sa afere sa SAD. Drugi, međutim, izveštavaju iz dobro obaveštenih izvora da je tvorac ideje internet poreza sam premijer, koji tako hoće da stvori sredstva za obećano povećanje plata vojnicima i policajcima. Bez obzira na pravu genezu ideje, odmah je stvoren neviđen otpor, naravno na Fejsbuku. Poziv sajta „Sto hiljada protiv internet poreza“ lajkovalo je više od 200.000 osoba. U nedelju uveče održane su prve demonstracije sa više desetina hiljada ljudi, uglavnom mladih.

Imovina Miloševića

Povodom odluke da se porodici Milošević odmrzne imovina u EU, Novosti pod naslovom “U Srbiji nam je sve što imamo”, objavljuju razgovor sa Mirom Marković.

“Ni ja ni moj pokojni muž, ni naša deca nemamo niti smo imali imovinu u EU, Imamo kuće u Požarevcu I Beogradu, živim od 58.000 dinara penzije”, piše u Novostima.

“Mirin komesar”

Komesar Vulin, sada se to zove ministar nečega, jer je zadatak često promenljiv, uspešno disciplinuje i reformiše građane kojima bi trebalo da služi. Preti, kontroliše, obećava punu apokalipsu, baš kao nekada kada je njegova Mira vladala i terorisala Srbiju, piše Dana Drašković u Danasu, pod naslovom “Mirin komesar”.

Prvo je u fašističkim crnim krpama Kosovom vitlao i pretio Albancima praznom puškom, pa kada je dovoljno štete napravio, prebacio se na invalidske penzionere, da ih on lepo izvrne naopačke, da kontroliše njihove bolesti i, ako ih nema, da ih vrati na posao kojeg nema.

To je nasledio od Mire Marković kao nedovršen posao JUL-a, jer se i ona bavila mojom invalidskom penzijom dok sam prebijena ležala u njenom zatvoru daleke 1993. godine. Ostali penzioneri su kolatelarna šteta te fiksacije poraženih julovskih fašista i ludila jednog neznalice, amatera i besposličara u ovoj vladi. Dobro je što, po zakonu, sve to što je Vulin radio nema nikakvog osnova, i nikome on ne može ukinuti penziju.

Sporne invalidske penzije

Novosti objavljuju da “zbog podvala Fondu PIO, državni budžet trpi štetu od 6,5 miliona evra”. “Svaka deseta invalidska penzija lažna”, naslov je u ovom listu.

Iseljenje bivše ministarke

Nema više državnih privilegija piše u Kuriru, pod naslovom “Bivšu ministarku izbacuju iz kuće”. Snežana Malović, nekadašnja ministarka pravosuđa biće iseljena iz vojne rezidencije od 200 kvadrata na Senjaku u kojoj je s porodicom živela prethodne četiri godine. Državnu vilu koristila je bez ikakvog osnova! Tadićevoj saradnici ukidaju i vojno obeubeđenje, piše u ovom tabloidu.

srb-cg-rukomet

Beograd, 29.10.2014 - utakmica Srbija - Crna Gora u prvom kolu kvalifikacija za Evropsko prvenstvo 2016. u Poljskoj (2016 Men's European Championship), 25:21

Mršava alternativa vlasti u Srbiji

Građanski blok u Srbiji nije po snazi slabiji nego devedesetih, već nam je očigledno dovoljno da se međusobno tapšemo po ramenima, rekla je juče u emisiji „Kažiprst“ na B92 poznata spisateljica Biljana Srbljanović. Kako je istakla, nije reč o manjoj snazi, ali je prostor ograničen na internet, prenosi Danas. 

- Nije ni to problem, već to što je nama to izgleda dovoljno. Dovoljno je da jedni druge tapšemo po ramenima, kako je nešto dobar tvit, dobar blog, ‘kako si mu odbrusio’, a kada dođe vreme da izađeš na Prajd, onda niko ne dođe i svi misle ‘biće neko drugi umesto mene’ - naglasila je Srbljanovićeva, dodajući da je takvo razmišljanje glavna boljka građanske Srbije.

Boljka građanske Srbije je nevera u promenu društva - navela je ona. Prema njenom mišljenju, opoziciji u Srbiji potrebna je samokritika, dok je alternativa aktuelnoj vlasti vrlo mršava.

- Imali smo situacije i devedesetih da opozicija bude na dnu, ona i mora da prođe kroz to, da se pročisti. Ipak, to sada radi samo DSS, koja će napraviti krajnju desnu stranku. Izabrali su tu ženu (Sandu Rašković Ivić), koja će ih vratiti u parlament. Dok je Robespjera, biće i Marin le Pen. Međutim, ovi naši koji nisu prešli cenzus to nisu uradili - rekla je u „Kažiprstu“, objavljuje ovaj list pod naslovom “Jedino Danas nije tabloid”.

 


Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...