Vlasnici gase TV B92 koja postaje zabavna televizija OTV

Dragoljub Petrović

(utorak, 21. oktobar, pregled najvažnijih tema na naslovnim stranama u srpskoj štampi)
Skela, 20.10.2014 - turski brod sa blok transformatorom za Termoelektranu Nikola Tesla B pristao je u selu Skela nadomak Termoelektrane

Posle 14 godina TV B92 menja ime, programski koncept i sedište. Polovina svih advokata u Srbiji, njih oko 4.000, prema policijskim procenama, okupila se u ponedeljak, tačno u podne, pred zgradom Vlade na protestnom skupu. Sudije i javni tužioci sebe vide kao čuvare zakonitosti, ali daju negativnu ocenu nezavisnosti pravosuđa i smatraju da su prilično inferiorni u odnosu na izvršnu vlast, pokazalo je pored ostalog istraživanje niškog Centra za ljudska prava. Radoš Ljušić trebalo bi danas da podnese ostavku na mesto v. d. direktora Službenog glasnika. Uhapšeni za ubistvo pekara u Begeču priznao ubistvo nakon što je policija pronašla nož u njegovoj septičkoj jami, kojim je počinjen zločin. Stric Save Miloševića poginuo kod Bijeljine.

indi-polic-parada

Bangalore, 20.10.2014 - prikaz obučenosti Vojne policije indijske armije

B92 menja koncept i ime

Posle 14 godina TV B92 menja ime, programski koncept i sedište, piše Blic. Nova televizija zvaće se OTV I emitovaće prevashodno emisije zabavnog tipa. Čelni ljudi B92 još ne žele da priznaju gašenje te televizije, a nekadašnja novinarka te televizije Bojana Lekić objašnjava da je ta odluka logična jer je uništeno sve što je nekada predstavljalo ovaj medij, koji se proslavio izveštavanjem tokom vlasti Slobodana Miloševića.

„Usamljenost“ Vučićevog obezbeđenja

Obezbeđenje premijera Aleksandra Vučića izuzeto je iz sistema zaštite ličnosti slično kao što je to bila, iz drugih razloga, i zaštita ubijenog premijera Zorana Đinđića, tvrde za Danas izvori u bezbednosnim krugovima. Usled ove izdvojenosti, smatraju sagovornici našeg lista, upravo je i došlo do udesa u petak kada je automobil „škoda superb“ naleteo na „audi“ iz Vučićeve pratnje u Crnotravskoj ulici u Beogradu i udario u prednji desni kraj tog vozila. „Škoda superb“ je u vlasništvu Uprave za zajedničke poslove Vlade Srbije, u kojoj je i vozač koji je bio za volanom zaposlen. Ne postoje nikakve indicije da ovaj događaj ima bilo kakvu pozadinu, ali pokazuje „usamljenost“ Vučićevog obezbeđenja. Izvori Danasa navode da postoje ključni detalji koji se ne kose sa zvaničnom i odmah objavljenom verzijom događaja, ali koji ukazuju na pomenutu izdvojenost Vučićeve zaštite. Naime, Crnotravska ulica jeste bila pokrivena uobičajenim prisustvom policije, pošto su se tom trasom kretala i druga VIP vozila, zbog svečanosti u sedištu Bezbednosno-informativne agencije. Međutim, premijer insistira da se on i pratnja voze u dva auta koja nisu obeležena blinkerima - rotacionim svetlom, tako da na terenu nije odmah uočljivo da je reč o štićenoj ličnosti pod pratnjom. Podsetimo da je svojevremeno i premijer Zoran Đinđić tražio da vidljivi znaci zaštite budu što svedeniji, kako ne bi ometali saobraćaj i iritirali građane, kao i da u trenutku atentata njegova zaštita nije bila „uvedena“ u sistem, zbog promena u MUP-u i tadašnjem Resoru državne bezbednosti.

Advokati: Notari, nova kasta bogataša

Polovina svih advokata u Srbiji, njih oko 4.000, prema policijskim procenama, okupila se u ponedeljak, tačno u podne, pred zgradom Vlade na protestnom skupu „Ćutanjem na ćutanje“, pišu Novosti. Okruženi transparentima „Bogat, bogatiji, notar“, „Dok Ustav ne važi, mi smo na straži“ i „Advokati su u pravu“, okupljenima su se obratili predsednici Advokatske komore Srbije Dragoljub Đorđević i Beograda Slobodan Šoškić. Đorđević je rekao da je Evropska komisija bila u pravu kada je negativno ocenila strategiju reforme pravosuđa, i dodao da država ispred sebe ima intelektualni krem, jer je među braniocima 300 doktora nauka, 500 magistara i oko 3.000 bivših sudija. Ponovio je da je advokatura pod pritiskom povećanih poreza i ponižena setom zakona o beležništvu. Dodao je i da borba protiv korupcije ne sme biti deklarativna, a među notarima se stvara „kasta od 93 nova bogataša“, i prostor za novu korupciju.

Statističko smanjenje nezaposlenosti

Prema poslednjim statističkim podacima stopa nezaposlenosti u Srbiji pala je na 20,3 odsto i to je sedmi mesec za redom u kojem se broj nezaposlenih u našoj zemlji smanjuje, izjavio je danas ministar za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja Aleksandar Vulin, prenosi Politika. To je dobra vest. Stopa nezaposlenosti konstantno opada već sedmi mesec, a u septembru je smanjena za 0,5 odsto u odnosu na prethodni mesec - rekao je Vulin i podsetio da je nakon promene vlasti 2012. godine stopa nezaposlenosti bila oko 26 procenata.  Stopa nezaposlenosti pada samo zbog toga što Anketa o radnoj snazi navodno pokazuje da broj tražilaca posla raste, iako to niko javno ne kaže niti objavljuje promene ovog broja niti objašnjava zašto se ovaj broj povećao. Ako se pogledaju grafikoni koji potiču sa sajtova Ministarstva finansija i Narodne banke i jedan i drugi grafikon pokazuju da je broj zaposlenih manji u odnosu na vreme pre godinu dana. S druge strane, i broj nezaposlenih se smanjuje, ali neznatno i iz neodređenih razloga pošto se broj zaposlenih ne povećava. Kod nas, dakle, istovremeno padaju i broj zaposlenih i stopa nezaposlenosti i broj nezaposlenih. Jedino što raste je broj onih koji traže posao van NSZ.

Bivši funkcioneri zadržavaju diplomatske pasoše

Diplomatske isprave ima 58 bivših funkcionera, koji po posle prestanka obavljanja državnih funkcija nisu vratili diplomatske pasoše, pišu Novosti. Prema podacima koje je taj list dobio iz Ministarstva spoljnih poslova u toku je proces povratka diplomatskih i službenih putnih isprava od ovih osoba, ali nisu hteli da otkrivaju ko se sve nalazi na listi “zaboravnih“, uz objašnjenje da te podatke mogu davati isključivo državnim organima pod određenim uslovima. Prema podacima od pre dva meseca, MSP je “dužio“ 86 bivših funkcionera, a po nekim informacijama, na listi su bili Nada Kolundžija, Jelena Trivan, Srđan Miković, Nenad Konstantinović, Momčilo Duvnjak, Nemanja Šarović, Dušan Marić, Miloš Aligrudić, Branimir Đokić, Gordana Puvalić, Vesna Kovač, Nadica Momirov...
Jelena Trivan je potvrdila za “Novosti” da je pasoš vratila, radikal Nemanja Šarović tvrdi da ga odavno ne poseduje, dok njegov stranački kolega Branimir Đokić kaže da “nije uspeo da ga vrati“.

Sudije i tužioci žale se na pritiske

Sudije i javni tužioci sebe vide kao čuvare zakonitosti, ali daju negativnu ocenu nezavisnosti pravosuđa i smatraju da su prilično inferiorni u odnosu na izvršnu vlast, pokazalo je pored ostalog istraživanje niškog Centra za ljudska prava o stanju ličnog i profesionalnog integriteta sudija i tužilaca u Srbiji, inače prvog te vrste u zemlji. Prema rezultatima istraživanja, i sudije i tužioci imaju istovetan stav da "pravosuđe danas nije u stanju da obezbedi vladavinu prava, poštovanje zakona i da na taj način kontroliše izvršnu vlast". Polovina anketiranih sudija i tužilaca (53,4 odsto) smatra da ono nije dovoljno jako da pozove pripadnike izvršne vlasti na odgovornost za njihove postupke. Istraživači smatraju da možda upravo tu treba tražiti obrazloženje za podatak da skoro dve trećine anketiranih sudija i tužilaca nema poverenja u izvršnu vlast. Čak 74 odsto anketiranih sudija i tužilaca "priznalo" je da je u poslednjih pet godina bilo pokušaja da se utiče na njihov rad i odlučivanje. Pokušaj uticaja na njih najčešće se ostvarivao preko zajedničkog poznanika (43,1 odsto). Ukoliko se posmatra samo učestalost uticaja - pet ili više "intervencija" za pet godina, najčešće su ga sprovodili predsednici suda ili nadređeni tužioci (8,6 odsto). Anketirani tužioci i sudije smatraju da je u tom periodu oko 17 odsto slučajeva rešavano klasičnom korupcijom.

Radoš Ljušić danas odlazi iz Službenog glasnika

Radoš Ljušić trebalo bi danas da podnese ostavku na mesto v. d. direktora Službenog glasnika. Redakciji Danasa stigao je poziv za konferenciju za medije koja će biti održana danas u 11 sati u klubu-knjižari Glasnik, a čija će glavna tema biti Ljušićeva ostavka. Podsetimo, Danas je u više navrata pisao kako je Ljušić iz knjižara Službenog glasnika povukao blizu 200 naslova, među kojima su se našla i dela Ničea, Šopenhauera, Prusta, Pekića, Bahtina, Van Goga, Sretena Marića... Nakon što je na adrese Glasnikovih autora i prevodilaca stigao aneks ugovora u kome stoji da ugovor važi do iscrpljenja tiraža, ali i da „ako izdavač namerava da neprodate primerke dela proda kao staru hartiju, dužan je da prethodno ponudi autoru, odnosno njegovom nasledniku ako je dostupan da te primerke otkupi po ceni za staru hartiju“, neki od autora, poput Svetislava Basare, Mirjane D. Stefanović, Novice Milića, pobunili su se što će značajna izdanja biti kvalifikovana kao stari papir, i kao takva najverovatnije biti prodata po bagatelnoj ceni ili složena za „seču“. S druge strane, Ljušić se u dva navrata na konferencijama za novinare branio Zakonom o autorskim pravima, ističući da Glasnik nema prava da prodaje knjige kojima je istekao autorski ugovor.

Novosti pišu da ostavka nema nikakve veze sa nedavnim tekstovima u nekoliko medija, u kojima je optuživan za navodnu nameru da se neke knjige autora ''Službenog glasnika'' recikliraju. To pitanje je, navode 'Novosti, pokrenuto povodom aneksa autorskih ugovora, ali je Ljušić sve oštro demantovao izjavivši da nije, niti ima nameru da uništi i jednu jedinu knjigu.

EU neće srpske prasiće zbog vakcina

Zbog pelcovanja protiv kuge Evropa neće naše prasiće, pišu Novosti. Ta vakcina koči izvoz srpskih prasića u EU, navodi list. Da bi se kuga potpuno iskorenila potrebno je da sva grla četiri godine zaredom prime cepivo. List navodi da se godišnje u Srbiji vakciniše 3, 5 miliona tovljenika.

Goranci, najlojalniji Srbiji

Srbija nikada nije imala lojalnije građane od Goranaca, a da oni nakon svega što su doživeli na KiM sada žive u strahu i žrtve su nasilja i u centralnoj Srbiji, piše Politika iz Gore. Oni su zbog te lojalnosti bukvalno dovedeni na rub opstanka na Kosovu i Metohiji. Radnje su im na Kosovu u najvećoj meri popaljene, a sada posle svega, neko se nađe da im zapali radnju i u centralnoj Srbiji. “u Dragašu moram da dokažem da nisam Srbin, a u Beogradu da nisam Albanac, jedini put koji imam je da pobegnem što dalje odavde” - kaže jedan Goranac.

Pajtić: SNS legitimizovao nasilje u Vojvodini

Sadašnja vlast u Srbiji je legitimizovala nasilje nad onima koji ne misle isto kao ona, država godinama nije reagovala na mnoge vandalizme onih malobrojnih koji od devedesetih nisu uspeli u potpunosti da se uklope u poštovanje vrednosti višenacionalnog društva i sredine kakva je Vojvodina, kažu za Danas lideri stranaka koje učestvuju u vlasti u Vojvodini, odgovarajući na pitanje zašto se napadi na imovinu Albanaca dešavaju samo u Pokrajini. “Režim SNS već dve godine u Vojvodini promoviše govor mržnje i verbalnog i fizičkog nasilja nad političkim neistomišljenicima. Legitimizovali su nasilje nad onima koji drugačije misle. Takva atmosfera je plodno tle i za etničko nasilje”, kaže premijer Vojvodine i lider DS Bojan Pajtić.

Priznao ubistvo pekara

Uhapšeni za ubistvo pekara u Begeču priznao ubistvo nakon što je policija pronašla nož u njegovoj septičkoj jami, kojim je počinjen zločin, saznaju Novosti. Pregledom terena policija je u septičkoj jami našla nož kojim je osumnjičeni počinio ubistvo vlasnika pekare u Begeču. Nož je predat tužiocu, i radi se DNK veštačenje, tako da policija poseduje krunski dokaz za ubistvo pekara. Nakon toga, osumnjičeni je priznao ubistvo.  Novosadska policija uhapsila je juče muškarca starog 40 godina iz Begeča pod sumnjom da je počinio teško ubistvo i odredila mu pritvor u trajanju do 48 sati. Telo Stojanovskog u dvorištu njegove kuće, u kojoj se nalazi i pekara "Sloboda", našao je pomoćni radnik u pekari kada je došao na posao.

“Pare za veštačku oplodnju potrošio na heroin”

Žao mi je, kajem se što sam ubila Milana! Mnogo sam ga volela! Vitlala sam nožem ka njemu, a onda sam izašla iz stana. Nisam ni znala da sam ga ubola... Ovim rečima se, kako saznaje Blic, u tužilaštvu pravdala Jasmina Cvetković, koja je rekla da je Milana Tomovića poznavala duže od 20 godina i da su u vezi bili oko godinu dana. “Za to vreme me je dvaput ozbiljno pretukao. Hteo je da imamo dete, pa sam skupljala pare za veštačku oplodnju, a u petak je trebalo da odem kod lekara da dam krv, ali je on pare potrošio na heroin”, rekla je Jasmina.
Pao avion kod Sjenice

Avion tipa Cesna 172 privredne avijacije iz Sjenice srušio se juče oko 15.30 časova u blizini administrativne linije s KiM, a u avionu su bile dve osobe koje su povređene. Avion je poleteo iz Trstenika i iz njega su izbacivani mamci za lisice, a letelica je pala pod za sada nepoznatim okolnostima. Pilot je mobilnim telefonom javio za nesreću i odmah je organizovana akcija spasavanja. Jedan od povređenih završio je u bolnici.

Bandića policija “radi” od 2008. godine

Milan Bandić, zagrebački gradonačelnik, realno govoreći, najmoćniji je političar ikada uhićen u Hrvatskoj budući da je Sanader uhićen nakon što je otišao iz politike, piše Davor Butković, komentator zagrebačkog Jutarnjeg lista, inače, među hrvatskim novinarima sasvim nesklonim Bandiću, njegov najveći protivnik, prenosi Danas. Butković, veliki obožavalac bivšeg šefa SDP-a Ivice Račana, tvrdi da su mu još 2010. istražitelji MUP-a poverili o Bandiću „radimo ga, ovoga puta se neće izvući“, o čemu je zamoljen da ne piše, ali je pričao porodici, kolegama, prijateljima. Na osnovu poverljivih informacija koje je dobio od „jednog od čelnih ljudi MUP-a“, Butković zaključuje da rad na Bandiću traje još od 2008. i piše: „i dalje su radili, radili, radili i čekali Bandićevu pogrešku. I sada su, čini se, sigurni da su je dočekali“. Hrvatski mediji još lutaju oko konkretnih razloga za hapšenje. Bandić je na funkciji gradonačelnika - sa godinu i po dana prekida - od 2000, kada je Zagreb oteo HDZ-u i prebacio ga u ruke SDP-a, iz koga je izbačen kad se 2011. protivno volji Milanovića kandidovao za predsednika Hrvatske. Ipak, HRT navodi tri razloga za hapšenje: način davanja 7,5 miliona kuna vrednog posla odnošenja gradskog smeća firmi Petra Pripuza, koji je takođe priveden, zatim, način raspolaganja gradskim zemljištem i izmene Gradskog urbanističkog plana u korist nekih klijenata, i najzad sporna zapošljavanja i javne nabavke.

Poginuo stric Save Miloševića

Kako Blic saznaje, poginuo je stric poznatog fudbalera Save Miloševića. Muškarac, čiji su inicijali D.M. (57), koji je iz Jahovca pored Bijeljine, poginuo je pri prevrtanju traktora na putu kroz ovo selo, rečeno je Srni u bijeljinskom Centru javne bezbednosti. Saobraćajna nesreća dogodila se u 15.10 sati kada je traktor skrenuo sa puta i priklještio vozača koji je ispao pri prevrtanju. Nakon što mu je deda ubio oca, a potom umro u zatvoru, i nakon smrti brata, sada je poginuo i stric, koga su svi zvali Šejn.


Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...