Carina prevarila kupce

Danijela Ćirović

(petak, 10. oktobar, pregled najvažnijih tema na naslovnim stranama u srpskoj štampi)
Jackson, 09.10.2014 - interesantna astronomska pojava, tzv. lunarno pomračenje meseca, kada prirodni zemljin satelit poprima crvenu ili narandžastu boju (blood moon)

Debakl Alenke Bratušek u Evropskom parlamentu i nedostatak podrške kolega iz Slovenije upoređen je sa slučajem srpskih političara koji su pokušali da izgrade evropsku karijeru. Veljorub Stevanović je smenjen, naprednjaci su preuzeli i Kragujevac. Na svečanosti Dana grada, prvi čovek Užica istakao je da je red da se „Ibarska pošalje u istoriju“. Regionalno-poštanski logistički centar u Zemunu počeo je sa radom. Nikolić je prisustvovao otvaranju novog pogona „Tigra“ u Pirotu. Pitić kaže da dinar slabi i zbog evropskih sankcija Rusiji. Carina u Nišu prevarila je kupce automobila na licitaciji, koji vozila ne mogu da registruju. Studenti blokirali zgradu Filozofskog fakulteta u Beogradu. Trojica generala i jedan načelnik policije odgovorni su za paljenje ambasada Amerike i Nemačke 2008. godine. Magacioner aerodroma uhapšen je zbog krađe pištolja koje je još u junu zakopao nadomak šume u naselju Crvenka. U pucnjavi u beogradskom Kumodražu ranjen je mladić. Nakon što je nedužan proveo tri godine u zatvoru, grobar iz Zaječara dobio je pet miliona dinara odštete od države. Kamen za postolje spomenika Romanovu, koji bi trebalo da bude postavljen ispred Skupštine, zaustavljen je na granici zbog povećane radioaktivnosti, ali je ipak ušao u zemlju. Đoković se plasirao u četvrtfinale u Šangaju, posle meča sa raspoloženim Kukuškinom.

flota-parada

Beograd, 09.10.2014 - pripreme pripadnika Rečne flotile Vojske Srbije: posada rečnih patrolnih čamaca, rečnih minolovaca, desantno-jurišnih čamaca i broda posebne naMENE "Kozara" za vojnu paradu povodom 70. godišnjice oslobođenja Beograda u Drugom svetskom ratu, koja će se održati 16. oktobra

Evropska karijera srpskih političara kao slučaj Bratušek

Pošto su odbroi za industriju i ekologiju Evropskog parlamenta većinom glasova preskinoć odbacili kandidaturu Alenke Bratušek, bivše slovenačke premijerke, za potpredsednicu Evropske komisije zaduženu za energetiku, aktuelni šef Vlade Slovenije verovatno ima pomešana osećanja, piše Politika. Može da se raduje jer nije bio za njenu kandidaturu, ali i da oseća dozu neprijatnosti zbog načina na koji je Bratušekova predstavila sebe, odnosno Sloveniju. Njen nastup u EP ocenjen je kao debakl, budući da nije dobro vladala ni engleskim jezikom, kao ni materijalom kojim je trebalo da se bavi. List pita da li ovaj slučaj ima sličnosti za međunarodnim karijerama srpskih političara – Gorana Svilanovića, Vuka Jeremića, Snežane Samardžić Marković ili Milice Delević. Bratušekova za ovakav ishod može da zahvali i nedostatku podrške u zemlji, zbog čega su sve zakulisne radnje oko njenog pokušaja da napravi evropsku karijeru isplivale u javnost.

Naprednjaci i na čelu Kragujevca

Nakon gotovo dvogodišnjeg pokušaja, u kragujevačkoj gradskoj skupštini formirana je nova većina, predvođena SNS-om i njenim tamošnjim čelnikom Radomirom Nikolićem. Inicijativu za sazivanje sednice Skupštine grada po hitnom postupku, na kojoj će se raspravljati o poverenju predsednika SC Saše Milenića a time i gradonačelnika Veroljuba Stevanovića, potpisala je većina, odnosno 44 od ukupno 87 odbornika u kragujevačkom gradskom parlamentu. Potpredsednik Skupštine grada Milan Urošević, koji je i predsednik ogranka SPO-a, obavestio je javnost da su inicijativu SNS-a, SPS-a i DS-a za smenu aktuelne vlasti podržali Jedinstvena Srbija, PUPS i SPO, koji su do juče činili deo vladajuće većine okupljene oko „Zajedno za Šumadiju“ i Stevanovića.

Petković: Red je da Ibarsku pošaljemo u istoriju

Povodom Dana grada, gradonačelnik Užica Tihomir Petković upriličio je govor koji prenosi Danas. Pre 685 godina u jednom drevnom dubrovačkom spisu od 9. oktobra 1329. spominje se prvi put da je neko Užičanin a zvao se Sklavko. „Nije mi namera da budem ironičan kada kažem da bi se čak i Sklavko umorio kada bi, danas, putem ili prugom od Beograda krenuo za Užice, jer što se tiče povezanosti Užica, pre svega sa glavnim gradom, situacija je odavno frustrirajuća. Potpuno smo svesni da bez razvoja saobraćajne infrastrukture našem gradu nema budućnosti. Kao što je nema ni čitava Zapadna Srbija, koja bi po svojim potencijalima morala biti jedan od motora razvoja države, što je u nekim vremenima i bila“, istakao je Petković. Pominjući najave za završetak Koridora 11, Petković pita i „zar nije red da Ibarsku magistralu pošaljemo u istoriju, i kao metaforu“.

Poštanski logistički centar u Zemunu počinje sa radom

Regionalno-poštanski logistički centar u Beogradu u kojem će se pisma i paketi automatizovano razvrstavati i obrađivati, otvoren je juče u Ugrinovačkoj ulici u Zemunu. Početku rada modernog kompleksa na 28.000 kvadratnih metara, piše Politika, prisustvovali su Aleksandar Vučić, premijer Srbije, Siniša Mali, gradonačelnik Beograda, i Milan Krkobabić, direktor JP „Pošta Srbije“. „Strahovao sam da je ovo jedan u nizu spomenika gluposti bez ikakvog sadržaja i da će toliki prostor ostati prazan i neiskorišćen. Umesto toga, otvaramo moderan logistički centar, sa jednim od najmodernijih sistema kakvi postoje u Nemačkoj i najrazvijenijim delovima sveta. Neophodno je da ovladamo novim tehnologijama jer je to način da se zaposli više ljudi i pobedi konkurencija“, naglasio je Vučić, čestitajući radnicima 9. oktobar, Međunarodni dan pošte.

Nikolić na otvaranju novog pogona „Tigra“ u Pirotu

Predsednik Srbije Tomislav Nikolić i predsednik „Mišlen grupe“ Žan-Dominik Senar svečno su, potpisivanjem na gumi, otvorili novi pogon fabrike „Tigar gume – Big tajger“ u Pirotu. Otvaranje nove fabrike znači i znatno povećanje proizvodnje pneumatika i upošljavanje više stotina radnika. Nikolić je rekao, kako prenosi Politika, da „zajednički ’Tigar’ učrvršćuje prijateljstvo srpskog i francuskog naroda“. „Devetogodišnje poslovanje i ulaganje francuske kompanije ’Mišlen’ u proizvodne kapacitete i povećanje obima proizvodnje fabrike ’Tigar gume’ u Pirotu potvrda je da je Srbija stabilna i dobro uređena država u koju valja ulagati“, rekao je Nikolić.

Pitić: Dinar slabi i zbog sankcija Rusiji

Sukob Evrope i Rusije utiče na finansijska tržišta, pa i na finansijski sistem u Srbiji, kaže Goran Pitić, bivši ministar i član Saveta stranih investitora. On objašnjava da se prvi negativan uticaj oseća u finansijskim i robnim tokovima zbog odluke EU da zabrani transakcije s velikim ruskim firmama i bankama, objavljuje Kurir, a drugi preko fluktuacija u odnosima svetskih valuta, što kao posledicu ima i uticaj na devizno tržište kod nas. U tom kontekstu, navodi Pitić, nameće se potreba za ozbiljnim monitoringom, praćenjem situacije kako bi se videlo da li naše finansijsko tržište može da apsorbuje te pritiske bez jačih intervencija. „Verujem da NBS profesionalno prati stanje finansijskih tokova u svetu i kod nas i da će u skladu sa svojim mandatom upotrebljavati adekvatne tržišne instrumente u cilju obezbeđenja relativne stabilnosti tržišta, posebno deviznog“, naveo je on.

Carina prevarila kupce automobila na licitaciji

Vlasnici automobila kupljenih na licitaciji Carinarnice Niš najavili su za 10. oktobar protest jer ne mogu da registruju vozila, piše Blic. Oni tvrde da će se pedesetak vlasnika vozila danas okupiti pred sedištem niške Carine, i to sa automobilima na šlep kamionima, jer su obmanuti prilikom kupovine. „Stalni sam kupac oduzetih vozila na licitacijama Carine. Kupio sam četiri automobila u maju i septembru ove godine. Dobio sam svu potrebnu dokumentaciju, uključujući i potvrdu za registraciju vozila. Međutim, kada sam nedavno otišao da obavim tehnički pregled da bih registrovao automobil, rekli su mi da je nemoguće uraditi pregled za vozila kupljena posle 19. aprila, od kada se primenjuje nova zakonska regulativa iz ove oblasti“, priča Aleksandar Stanković. Uprava carina obratila se nadležnom ministarstvu za dodatno mišljenje.  

Studenti blokirali Filozofski fakultet u Beogradu

Grupa studenata Filozofskog fakulteta u Beogradu blokirala je sinoć ovu instituciju, tvrdeći da neće napustiti zgradu dok uprava ne ispuni njihove zahteve. Među zahtevima su smanjenje cene prijavljivanja ispita, jednogodišnje budžetsko finansiranje apsolvenata i da se studentima koji su fakultet upisali 2006. dozvoli da studije završe po programu iz te godine, objavljuje Kurir. Učesnici blokade sebe nazivaju samoorganizovanim studentskim pokretom Filozofskog fakulteta a preko zgrade na Studentskom trgu razapeli su transparente na kojima, između ostalog, piše „Blokada je u toku“, „Stop pljački studenata“.

Trojica generala odgovorna za paljene ambasada

Trojica generala Stevan Bjelić, Borivoje Tešić i Mladen Kuribak, kao i nekadašnji načelnik PU Beograd Slobodan Vukolić napravili su propuste tokom obezbeđivanja mitinga „Kosovo je Srbija“ 21. februara 2008. godine kada su u Beogradu zapaljene ambasade Amerike i Nemačke, pišu Novosti. Ovo su detalji izveštaja koji je Radna grupa MUP-a, osnovana na inicijativu ministra Nebojše Stefanovića, prosledila Višem javnom tužilaštvu u Beogradu. Izvor lista blizak istrazi kaže da od postupajućeg tužioca zavisi šta će biti sa pomenutom četvoricom.

„Svi akteri od tog dana su saslušani, komandanti jedinice, članovi policijskog štaba, čija je komanda bila u prostorijama beogradske policije. Svi su negirali da su napravili propuste, pričali su da su dali sve od sebe da tog dana ne dođe do nereda. Bilo je i onih koji su svaljivali krivicu na druge“, kaže isti sagovornik. Tužilac bi trebalo da dođe do odgovora na pitanje da li je do propusta došlo namerno, po nečijem političkom ili drugom nalogu, ili je reč o nenamernom i profesionalnom „gafu“.

Uhapšen magacionar zbog krađe pištolja na aerodromu

Magacioner N. C. iz beogradskog naselja Borča uhapšen je sinoć zbog krađe dva sanduka sa 20 „škorpiona“ koji su se nalazili na Aerodromu „Nikola Tesla“. Kako prenose Novosti, on je pištolje zakopao još u junu nadomak šume blizu naselja Crvenka u beogradskoj opštini Palilula. Pištolji marke CZ 999 „škorpion“ ukradeni su iz hangara aerodroma a pripadali su preduzeću „Jugoimport SDPR“. Oni su bili deo kontingenta od ukupno 3.000 komada oružja koji je ova kompanija naručila od kragujevačke „Zastave oružja“, radi prodaje kupcu u inostranstvu. Operativci Drugog odeljenja beogradske policije, kao i pripadnici BIA i kriminalističke policije, utvrdili su da je tovar oružja namenjen izvozu uskladišten u magacinu još 24. marta ove godine. Nestanak dva sanduka otkriven je u sredu, kada su „Jugoimportovi“ radnici došli po svoj tovar.

„Magacioner je najpre negirao da ima išta sa krađom oružja, ali je na kraju, suočen sa dokazima, ipak priznao krađu... Pristup magacinu u kojem je oružje čuvano u poslednjih šest meseci imalo je 72 zaposlenih. Većina njih juče je dala iskaze i uzeti su otisci prstiju“, kaže izvor Kurira blizak istrazi, koji napominje da se još ne zna kada je izvršena krađa.

Ranjen mladić u pucnjavi u Kumodražu

Mladić B. V. (20) ranjen je sinoć u pucnjavi u Ulici vojvode Stepe u beogradskom naselju Kumodraž. Hitna pomoć je povređenog mladića prevezla u Urgentni centar na Odeljenje za reanimaciju. Kako objavljuju Novosti iz nezvaničnih izvora, B. V. je u pucnjavi zadobio prostrelnu ranu leve noge a nepoznati napadač je pobegao. Odmah po primanju poziva građana, Hitna pomoć je izašla na teren i prevezla B. V. u bolnicu.

Nedužan u zatvoru tri godine, pet miliona odštete

Odlukom Apelacionog suda, država Srbija dužna je da isplati gotovo pet miliona dinara radniku Zaječarskog groblja Draganu Milutinoviću (53) jer je, kako je ustanovljeno, ni kriv ni dužan u zatvoru proveo tri godine zbog sumnje da je 2003. ubio Mariju Topalović. Novosti podsećaju da je prvostepenom presudom Milutinoviću 2012. godine dosuđena odšteta od 2,8 miliona dinara, ali je Apelacioni sud tu odluku preinačio i gotovo duplirao prvobitni iznos. Nakon što je, zbog nedostatka dokaza, pušten iz pritvora, grobar iz Zaječara je od države tražio da mu na ime odštete isplati devet miliona dinara. „Policiji je bilo sumnjivo što sadim cveće na grobu Topalovićeve, pa su me 20. oktobra 2003. priveli. Posle surovog prebijanja i polivanja vodenim šmrkom, naterali su me da potpišem neki papir, za koji sam, tek na suđenju čuo, da je moje priznanje za ubistvo“, pričao je pre dve godine Milutinović. Dragana je u zatvoru posećivao otac koji je ubrzo preminuo. Tadašnja supruga ga je napustila a sin ga se odrekao.

Kamen za spomenik Romanovu radioaktivan

Kamen za postolje spomenika ruskom caru Nikolaju Romanovu, na putu iz Rusije u Srbiju, zaustavljen je na carini zbog sumnje o povećanoj radioaktivnosti, piše Danas. Radioaktivnost kamena, koji je trebalo da bude postavljen u novembru mesecu, u parku u Ulici kralja Milana u Beogradu, bila je povišena za najmanje 20 odsto. Transport je bio zaustavljen dva puta – na carinskim prelazima između Ukrajine i Rumunije a potom na granici Rumunije i Srbije, u noći između 7.i 8. oktobra. Rumunski zvaničnici su i prvi put detektovali povišenu radioaktivnost, ali su nakon dodatnih provera kamioni pušteni da nastave put. U Srbiju je ušao preko graničnog prelaza Vatin. Nakon provere carinika, od nadležnih je ipak dobijena dozvola za propuštanje u Srbiju. Kamen bi trebalo da stigne na odredište blizu Skupštine Srbije a naručila ga je Skupština grada. Postavljanje spomenika je planirano u okviru obeležavanja stogodišnjice od Prvog svetskog rata a poklapa se i sa posetom ruskog patrijarha u novembru.

Đoković u četvrtfinalu posle raspoloženog Kukuškina

Novak Đoković se posle velike borbe plasirao u četvrtfinale Šangaja, pobedivši Mihaila Kukuškina sa 6:3, 4:6, 6:4. Kazahstanac je odigrao možda i najbolji meč u karijeri, odlično je parirao prvom reketu sveta i prvi mu je uzeo set u Kini ove godine, piše Blic, ali je Đokovićev brejk sredinom trećeg seta prelomio. Đoković je u Pekingu i Šangaju nanizao šest pobeda bez izgubljenog seta a prvi mu je uzeo upravo Kukuškin. Novak je nastavio veliki niz, pošto mu je ovo 27. uzastopna pobeda u Kini. Srpski teniser će u sledećem meču igrati protiv Davida Ferera, koji je posle preokreta savladao Endija Mareja. 


Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...