OPEC, Rusija i ostali produžili ograničenje eksplotacije nafte

M. Lazarević

Ograničenje proizvodnje nafte bi se, eventualno, moglo prteispitati sredinom iduće godine
(foto, zgrada OPEK-a u Beču)

Organizacija zemalja izvoznica nafte (OPEC) odlučila je u sredu, na zasedanju u Beču, da se za devet meseci produži ograničenje eksplotacija nafte tj do kraja iduće godine. Odluci se, kako javlja AP, pridružila i grupa zemalja-značajnih izvoznika nafte, među kojima i Rusija. To je saopštio saudijski ministar Halid al-Falih, dodajući da bi zemlje-učesnice dogovor mogle da preispitaju sredinom iduće godine.

Iranski ministar naftne privrede Bizan Zangan je izjavio da je odlučeno da se ograniči eksploatacija nafre u Nigeriji i Libiji na ovogodišnjem nivu. Naime, ove dve zemlje su dosad bile izuzete iz ograničavanja produkcije jer se njihov naftni sektor još uvek oporavlja od posledica unutrašnjih političkih i društvenih potresa.

Ograničenjem produkcije nafte zemlje-proizvođači nastoje da obnove ravnotežu na trištu i podrže cenu ove ključne sirovine. OPEC je lane odlučio da snizi eksploatciju za 1,2 miliona barela dnevno. Tome se pridružila Rusija i još nekoliko zemalja-izvoznica koje su obećale da produkciju smanje za još 558 hiljada barela dnevno. Taj dogovor važi do kraja marta iduće godine.

Napore za podršku ceni nafte komplikuju SAD koje se nisu priključile dogovoru. Američka agencija za energetske informacije (EIA) juče je saopštila da se produkcija nafte u SAD povećala u septembru ove godine za 290 hiljada barela dnevno tj na 9,48 miliona barela dnevno. (SAD, Saudijska Arabija i Rusija su tri najveća proizvođača i izrazito odskaču od ostalih po obimu produkcije)

Kartel OPEC i njegovi saveznici izrazili su spremnost da preispitaju sadašnje ograničenje eksplotacije ukoliko bi rast cena vodio ka masovnom povećanju produkcije u SAD.

"Prilagodićemo se razvoju situacije", istakao je al-Falih. Razvoj situcije razmotriće se na narednom zasedanju OPEC juna iduće godine.

Cene nafte na berzama su u petak, u reagovanju na ovu očekivanu informaciju sa sastanka OPEC, u manjem rastu i do podne su za tip brent iznosile između 63 i 64 dolara za barel.

 


Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...