Rekordni rast prodaje elektromobila u svetu

M. Lazarević

U trećem kvartalu ove godine prodaja elektromobila u svetu bila je veća za 63 posto nego u istom periodu lane. Rast najviše gura velika tražnja u Kini
(General motors od letos prodaje u Kini svoj model elektroauta "e100", za 5.300 dolara, zahvaljujući podsticajima i subvencijama kineske države)

U trećem kvartalu ove godine u svetu je, kako javlja agencija Blumberg (Bloomberg), prodato preko 287 hiljada elektromobila i tzv plug-in hibridnih auta (osim elektromotora na baterije, imaju i mali motor s  utrašnjim sagorevanjem, za period od pražnjenja do punjenja baterije). Ta prodaja je za čak 63 posto veća nego u istom periodu lane, a u odnosu na drugi kvartal ove godine za 23 posto.

Više od polovine električnih vozila prodato je u Kini, zahvaljući tome što širenje ovih automobila podržava vladina politika. Na drugom mestu je bila Evropa gde je kupljeno 23 posto od ukupno prodatih elektromobila, na trećem SAD...

Prvi razlog favorizovanja prodaje elektroauta u Kini jeste svakako teško zagađenje atmosfere u gradovima. Drugi razlog je što Kina nastoji da u proizvodnji elektromobila stvori sopstvene jake proizvođače koji bi dominirali na svetskom tržištu. 

Rast tržišta elektrifikovanog saobraćaja ubrzava tempo, jer je infrastuktura tj punjenje i zamena baterija, sve dostupnija i novi modeli imaju sve veći radijus kretanja bez punjenja baterije.

Gotvo svi veliki svetski proizvodjač objavili su svoje planove prozvodnje električnih verzija svojih modela i potpuno novih modela na električni pogon. Na takvo raspoloženje imao je uticaj i skandal sa lažiranjem emisija C02 nemačkog Folksvagena (VW – Volkswagen) u SAD. Neke vlade su već objavile planove i rokove u kojima se imaju klasiični automobili potpuno zameniti električnim.

Zasad na takvu "električnu groznicu" nije imalo veći uticaj  nedavno upozorenje čuvenog Masačusetskog tehnološkog instituta (MIT) da ni sama struja nije, u stvari, bezemisinana, što se tiče štetnih gasova, jer se može prozvodiiti iz obnovljivih, ali i drugih izvora koji, posebno fosilna goriva, imaju veliku uticaj u zagađivanju atmosfere i globalnom otopljavanju planete. Ukratko, ova se pitanja moraju sagledavati i rešavati u međusbnoj povezanosti. 

 

 


Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...