Obojeni metali poskupljuju, bakar preko 7.000 dolara za tonu

M. L.

Za bakar se predviđa da cena tone uskoro pređe 7.500 i približi se nivou od osam hiljada dolara
(ilustracija: bakar se proizvodi i u Srbiji)

Cene obojenih metala kao što su bakar, aluminijum ili nikl, naglo su, prema Blumbergu, skočile tokom ove godine. Prema poslednjim informacijama, za deset meseci ove godine njihove cene su porasle za preko petinu.

Pošto proizvođači ne uspevaju da zadovolje tražnju, predviđa se dalji porast cena ovih metala.

Potrošnju generišu ne samo rast svetske privrede nego i novi trendovi kao što su digitalizacija i automatizacija industrije, razvoj elektromobila i prozvodnja baterija. Bakar je ove godine dosad poskupeo sa pet na nešto preko 7.000 dolara za tonu. Australijska banka Mekveri (Macquiarie)

procenjuje da će bakar uskoro biti znatno skuplji, čak i od 7.500 dolara za tonu.

Rudarske kompanije nisu dosad dovoljne investirale u razvoj eksplotacije ruda ovih metala pa nisu sposobne da zadovolje tražnju na tržištu. Najkasnije 2021. deficit bakra na tržiištu biće najveći u istoriji, dodaje se u ovoj analizi. A kod ostalih obojenih metala preti njihov veliki deficit na tržištu. Još ove zime to se predviđa za aluminijum čiji je najveći svetski proizvođač postala Kina koja za njegovu proizvodnju koristi struju, proizvedenu iz uglja. Zbog poznatih problema sa smogom u Kini će morati tokom zime da se smanji potrošnja uglja što će se neminovno izraziti i u padu proizvodnje aluminijuma.

Rusija masivno kupuje zlato i ima najveće rezerve ovog metala u dosadašnjoj Putinovoj eri. Svetska ponuda bi zato mogla da padne za oko šest posto što će, verovatno, uticati na cenu.

Nikl je tokom ove godine poskupeo za 28 posto. Nikl sulfat, koji se koristi u litijumskim baterijama, postupno će u tome zamenjiivati retki i skupi kobalt, pa će njegova potrošnja do 2030, prema proceni rudarskog giganta Glenkor (Glencore), porasti za preko polovine. Ruski proizvođač MMC Norilsk nikl (Nickel) upozorava, međutim, da baterije u potrošnji nikla neće još dosta dugo dostići potrošnju u drugim segmentima. Od dva miliona tona nikla, prodatih ove godine na trištu, za baterije se koristilo svega 65 hiljada tona.


Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...