BITKA ZA YAHOO: PET MOGUĆIH SCENARIJA

Priredio:    Milan Đukić

Da li će se Yahoo odupreti naletu Microsofta? Kratka analiza poslovnih mogućnosti vodećih firmi na Internetu

Kada je u februaru mesecu Microsoft započeo "lov" na Yahoo, mnogi su smatrali da će ga softverski gigant lako, brzo i efikasno završiti. Yahoo je, naizgled, bio klasična, slaba Web lovina s finansijskim problemima, dok Microsoftov najveći rival Google i dalje dominira mrežnim svetom. Sada, samo nekoliko dana nakon što su iz Microsofta zapretili da će svoju skromnu ponudu uputiti direktno deoničarima, gazda Yahooa, Džeri Jang uzvraća udarac.

Sve su primetnije glasine da se Yahoo udružuje s kompanijom AOL, već dugo "obogaljenim" ogrankom medijskog konglomerata Time Warner, u cilju izbegavanja neželjenog pripajanja Microsoftu. Istovremeno se mogu čuti najave partnerstva Microsofta i kompanije News Corp, na osnovu kojeg bi te dve kompanije mogle da povise ponuđenu cenu i dođu do plena. Iako analitičari i dalje veruju da će Microsoft na kraju "pojesti" Yahoo, vrlo je verovatno da će taj obrok morati da plati mnogo više nego što su njegovi rukovodioci nameravali.

Zato dajemo pet mogućih ishoda trenutnog razmeštanja snaga na "bojištu" i razloge za i protiv svakog od njih.

1. Microsoft kupuje Yahoo, udružen s News Corp.:

ZA: Microsoft gubi novac u Internet prostoru i očajnički mu je potreban ogroman domet Yahooa, koji je veći od svih rivala. Microsoft bi lako mogao da "zasladi" svoju ponudu za Yahoo, dodatnim resursima koje poseduje News Corp. Yahoo će verovatno pristati na veću cenu, koja će zadovoljiti investitore. Pored toga, Microsoft bi tada mogao da integriše pretraživač i sadržaj s Yahooa u MySpace News Corpa (kome nedostaje ugrađena mogućnost pretraživanja), čime bi postao ozbiljnija pretnja Facebooku.

PROTIV: News Corp i Microsoft možda ne bi dobro funkcionisali zajedno. U izveštaju objavljenom 10. aprila analitičar Džim Fridlend predviđa da spajanje te tri kompanije ne bi dovelo do plodonosnog saveza. Umesto da Microsoftu donese toliko željenu, konkurentnu prednost, spajanje bi moglo zapravo da uspori Microsoftove napore za intenziviranje tržišne bitke s Googleom.

2. Yahoo odbija Microsoft i spaja se s kompanijom AOL:

ZA: Poslovni entiteti zajedno vrede više nego zasebno, što je plus za investitore. Objedinjeni imali bi više korisnika programa za trenutno razmenjivanje poruka, najposećeniju lokaciju s vestima o slavnim ličnostima (TMZ.com), vodeću poslovnu lokaciju (Yahoo Finance) kao i popularan tehnički usmeren mrežni dnevnik (Engadget). Novčana infuzija iz Time Warnera (u zamenu za 20% vlasništva grupe Yahoo/AOL) omogućila bi odgovornima u Yahoou da otkupe određeni broj svojih akcija, što bi opet verovatno podiglo njihovu cenu na berzi. "Najveća korist za Yahoo bila bi potpuno izbegavanje dogovora s Microsoftom", napominje analitičar Greg Sterling.

PROTIV: Očigledna sinergija možda ne bi bila dobra kao što se predviđa. Pošto i Yahoo i AOL očigledno lutaju kada je reč o strategiji povećanja prihoda, ostaje da se vidi da li bi dve kompanije u problemima uspešno podstakle svoje poslovanje ujedinjavanjem snaga, u trenutku kada je oglašavanje na Webu u opadanju.

3. Microsoft kupuje kombinovani Yahoo/AOL:

ZA: Kombinovana korisnička baza i oglašivačka mreža Yahooa i Microsofta bi konačno mogla da obori Google s mesta broj jedan. Štaviše, softverski div bi tada u osnovi kontrolisao celokupan prostor trenutnog razmenjivanja poruka, što bi dovelo do stvaranja novog tipa interoperabilnosti koji bi pak doveo do novih inovacija i izvora prihoda.

PROTIV: Microsoft bi morao da plati više za objedinjene kompanije Yahoo i AOL i da se izbori sa složenim pitanjima integracije. Štaviše, trenutna trosmerna borba Internet divova - Yahoo, Google i Microsoft - mogla bi da se pretvori u klasičan dvoboj, koji bi sprečio inovacije.

4. Microsoft odustaje od kupovine Yahooa:

ZA: Yahoo bi zadržao svoju nezavisnost i izbegao "prskanje" korporativnog ega do koga bi došlo ukoliko bi ga kupio softverski gigant iz Redmonda.

PROTIV: Cena akcija Yahoo bi nastavila da pada. Iako bi mogao da bude postignut sporazum s kompanijom AOL ili bi Yahoo mogao da nastavi s korišćenjem Googleove oglašivačke mreže da bi povećao prihode, uslovi bi svakako bili nepovoljniji za Džerija Janga i kompaniju.

5. Yahoo ostaje nezavisan, ali produžuje svoje probno partnerstvo s Googleom:

ZA: Yahoo je tek počeo da testira AdSense, Googleovu platformu za oglašavanje na Internetu, u 3% svojih upita za pretraživanje. Pošto Google efikasnije zarađuje od Yahooa, time bi se povećao i prihod. Posledično, akcije Yahooa na berzi bi bile skuplje kao i "imovina" njihovih vlasnika.

PROTIV: Sveobuhvatnije partnerstvo te dve kompanije smatrano bi monopolskim ponašanjem i skoro sigurno bi bilo osporeno na pravnom polju. Microsoft je već počeo da lobira u Vašingtonu kako bi sprečio takav razvoj događaja.

Izvor: Time, 10. april 2008.


Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...