Naftni fond Norveške menja strategiju

BM

Najveći fond na svetu - Norveški Naftni fond sprema udar na tržište obveznica. Analitičari smatraju da će i ostali investitori slediti ovaj Naftni fond.

Najveći investicijski fond na svetu, norveški Naftni fond, planira izaći iz obveznica 23 države sveta, među kojima su Japan, Švajcarska i Kanada... To bi moglo izazvati udar na globalnom tržištu duga. Prema navodima u pismu Norges Banka, u čijoj je nadležnosti upravljanje fondom, a objavljenom pre nekoliko dana, predlaže se da fond u budućnosti ulaže samo u državne i korporativne obveznice denominirane u evro, američki dolar i britansku funtu. Naftni fond trenutno upravlja s 987 milijardi dolara imovine, od čega je trećina uložena u obveznice, odnosno dug, piše Poslovni dnevnik.

Predlog se temelji na mišljenju kako nema koristi od rasparčanosti obvezničkih ulaganja.

“Dugoročno, dobit od široke međunarodne rasparčanosti je značajna za deonice, a umerena za obveznice. Za investitora, koji ima 70 odsto imovine uložene u deonice, smanjenje rizika raspršenošću obvezničkih ulaganja u velik broj valuta je maleno”, smatra Norges Bank.

Prijedlog još mora odobriti vlada. Ako do toga dođe ne znači da će fond odmah krenuti u rasprodaju obveznica. Međutim, analitičari smatraju da bi ostali investitori mogli slediti Naftni fond, s obzirom na njegovu veličinu, a što bi moglo izazvati negativne posledice za dug Japana i rastućih država, piše CNBC. Analitičari japanske banke Nomura smatraju da bi potez Naftnog fonda mogao izazvati rasprodaju jena u vrednosti od 19 milijardi dolara.

Uticaj na rastuće države bio bi još značajniji s obzirom na 56 biliona dolara njihova duga. Poslovni dnevnik piše da, prema podacima sa službene stranice, Naftni fond ne poseduje hrvatske obveznice, ali poseduje deonice 10 kompanija čija je ukupna vrednost 34 miliona dolara. Najveća su ulaganja u Hrvatski telekom, Adris i Ledo. Od država u okruženju fond posjeduje slovenske obveznice od 568,8 miliona dolara i mađarske obveznice od 206,7 miliona dolara.


Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...