Sumrak kineskih investicija u Evropi - stroža pravila za strane akvizicije?

M. L.

I samoj kineskoj vladi ne sviđa se kada kineski investitori rasipaju novac na fudbalske klubove i kasina
(ilustracija, zastave Kine i Evropske unije)

Nemačka, Italija i Francuska, kako piše italijanska La Stampa, pritiskaju zajednički na Evropsku komisiju kako bi se pooštrila regulacija za strane akvizicije firmi iz Evropske unije. Nemačka je, inače, i sama preduzela određene korake, tojest počela da preispituje neke već ostvarene kineske akvizicije.

Iako se zvanično ne pominju firme i zemlje o kojima se radi, očito je da se pokušava uvođenje strože regulacije akvizicija koje preduzimaju kineske firme u zemljama Unije. Pokretači ovih inicijativa odbijaju da se radi o bilo kakvom protekcionizmu.

"Nema ni reči o tome, radi se o uvođenju monitoringa operacija koje nisu kompatibilne sa evropskim pravilima", izjavio je italijanski ministar Karlo Kalenda (Carlo Calenda). Možda je samo slučajnost što se o ovome najpre saznaje iz italijanskih izvora, istovremeno sa objavljivanjem namera kineskog investitora Geli (Gelly), inače vlasnika švedskog Volvoa, da kupi firmu FIAT-Krajsler (FIATChrysler) ali to, ipak, dosta pada u oči.

Evropski političari boje se od moguće neravnopravnosti na tržištu jer je evropsko tržište, za razliku od kineskog, izrazito otvoreno za strane investitore. S druge strane, kineska vlada ima jak uticaj, pa često i podržava, na razne načine, akvizicije kineskih firmi u svetu.

No, kako saznaje La stampa, sa akvizicionom politikom kineskih firmi nisu često zadovoljni ni kineski politički faktori. Tamošnjim vlastima se ne sviđa, na primer, kada kineski investitori pokazuju namere (ili to već čine) da u inostranstvu kupuju fudbalske klubove, kasina, tzv industriju zabave.

Dosad najveća kineska investicija u EU bila je kupovina švajcarske agrohemijske kompanije Singenta (Syngenta), "teška" 43 milijarde dolara  - kupac je kineska državna kompanija Kem Čajna (ChemChina).


Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...