Nedostatak sezonske radne snage u hrvatskom turizmu

M.L.

Hrvatskoj svake godine nedostaje sve više "sezonaca", ne mogu da ih nađu ni u susednim balkanskim zemljama pa poslodvaci razmišljaju da ih potraže čak na Filipinima
(foto, sve manje đaka u turističkim strukama)

U prvih sedam meseci ove godine Hrvatska beleži rekordni rast broja turista od nešto više od 10 posto u odnosu na isti period lane. Početkom avgusta letovališta na hrvatskom delu Jadrana su još punija nego tokom jula tako da bi rast broja posetilaca u nastavku sezone mogao biti još viši.

Najviše gostiju dolazi iz Nemačke, Austrije, Češke, Italije, Mađarske i Slovačke. Turistički sektor direktno ili indirektno zapošljava oko 150 hiljada i u stvaranju bruto društvenog proizvoida učestvuje sa 18 procenata, što je je najveći udeo od svih zemljalja-članica EU.

hrv-turiz-kelnerica

Nedostaju stotine hiljada sezonaca za hrvatski turizam

Najveći problem tamošnjeg turizma jeste, kako piše na internet sajtu  BIRN-a (Balkansko udruženje istraživačkih novinara) nedostatak radne snage, posebno tokom pune turističke sezone. Zvanično se procenjuje da Hrvatskoj u turističkoj sezoni nedostaje oko 270.000 radnika. To se tumači, pre svega, relativno niskim platama, teškim radnim uslovima, i ograničenjima za zapošljavanje stranaca. Prema nekim procenama, nedostaje čak skoro 400 hiljada radnika, jer mnogi poslodavci više i ne prijavljuje taj problem koji se sve teže rešava.

Prema šefu granskog sindikata zaposlenih u turizmu Eduaru Andriću, plate u turističkom sektoru su niže od hrvatskog proseka od 17 do 20 posto. Čak ni iz susedne Bosne i Hercegovine neće na sezonski rad u Hrvatskoj ljudi koji bolje plaćeni posao mogu da nađu u drugim zemljama EU. Istovremeno se zapaža da raste udeo sezonski zaposlenih na račun stalno zaposlenih što povećava tražnju za njima. Potražnja je takva da se konbari, kuvari, portiri, čistači... traže čak na dalekim Filipinima jer su tamošnji nezaposleni spremnni da dođu na hrvatski Jadran i tamo rade pola godine za minimalnu platu koja iznosi oko 350 evra.

U školama su sve praznija odeljenja u kojima se školuju konobari, kuvari, portiri i drugi radnici potrebni u turizmu, hotelijertvu i ugostiteljstvu. Mnogo se priča o tome da je turistička sezona prekratka ali i da se ništa ne čini da stranim posetiocima učini Hrvatsku privlačnijom za turistički boravak izvan sezone.


Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...