Gubici u poslovanju američkih nuklearki

M.L.

Nuklearke ne mogu da izdrže konkurenciju elektrana na plin ili iz obnovljivih dotiranih izvora
(foto, atomska centrala Ostrvo tri milje, pred zatvaranjem zbog previsoke cene proizvodnje)

Udruženje američkih elektroenergetskih firmi saopštilo je da će u narednih devet godina biti zatvoreno ukupno šest nuklearnih reaktora za prozvodnju električne energije, koji bi, inače, mogli da rade još najmanje deset godina. Kako tumače analitičari, prenosi AP, nuklearke ne mogu da izdrže konkurenciju jevtinije eneregije iz centrala na plin ili iz dotiranih obnoviljivih izvora.

Slučaj je hteo da se najpre, tačno 40 godina posle čuvene havarije na drugom bloku u nuklearci "Ostrvo tri milje" (Three miles Island), ima zatvoriti i "sestrinski" prvi reaktor te centrale. Vlasnik elektrane, firma Egzelon (Exelon) saopštila je da će ovaj blok, umesto umesto 2034, kada mu ističe dozvola za rad, biti zatvoren već 2019. Ova nuklaerka, snage 837 megavata je već pet godina u gubitku, jer ne može da izdrži konkurenciju jevtinije struje iz gasa od škriljaca i dotiranih obnovljivih izvora.

Egzelon možda i ne bi morao da zatvori "Ostrvo tri milje" kada bi joj pensilvanska vlada dodelila dotacije na osnovu toga što ne emituje C02, odnosno gasove koji izazivaju efekat staklene bašte. To se, inače, već primenjuje u susednoj državi Ilinois koja je osnovala specijalne tzv bezemisione kredite za nuklearke kojima pokriva njihove gubitke. Na sličan način problem se rešava i u državi Njujork čija je vlada lane dotirala tri nuklearke s istim obrazloženjem.

Zakonodavci u Pensilvaniji su već počeli da razmatraju ovakvu subveniju za blok na "Ostvrvu tri milje", kao i za ostalih osam pensilvanskih reaktora koji, takođe, ne mogu konkurisati plinskim centralama pa su morali da prepolove cenu svoje struje.

Što se tiče "Ostrva tri milje", ekološka organizacija NDRC upozorava da ovaj blok proizvodi samo 3,25 posto struje u Pensilvaniji a koja se, uglavnom, izvozi u druge države. S druge strane, radi se nuklearci u kojoj je ostao (posle havarije) samo jedan blok što poskupljuje njen rad pa je i zato nema smisla subvencionirati.

 


Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...