Slovački premijer podržao štrajkače u Folksvagenu

M. L.

Logika Fica pogađa suštinu spora koji je vidljiv u svim zemljama u koje je strani kapital došao zbog jevtinije radne snage...
(foto, slovački premijer, u sredini, sa šefovim Folksvagena prošle godine u Bratislavi, 30. maja, povodom proslave 25 godina rada nemačke firme u Slovačkoj)

Predsednik vlade Slovačke Robert Fico stao je otvoreno na stranu sindikata koji je proglasio štrajk 12 hiljada radnika u slovačkoj diviziji Folksvagena (VW - Volkswagen) radi povećanja plata.

"Zašto bi radnik u Bratislavi imao upola ili čak za dve trećine manju platu od radnika koji za isti koncern radi u nekoj drugoj zemlji Zapada, iako se kod nas proizvode luksuznija auta i ovde je produktivnost rada čak i veća?", retorički se upitao socijaldemokratski premijer. "Za mene je stvar tih ljudi koji rade na traci za proizvodnju automobila opravdana", dodao je Fico.

Prethodno je, međutim, ministar privrede Peter Žiga (koji, takođe, pripada stranci SMER, premijera Fica) izjavio da je zahtev sindikata za povećanje plata od 16 posto - nerazuman. Pri tome je, svakako, prvenstevno imao na umu da je prosečna bruto plata (tj s doprinosima za penzijsko i zdravstveno osiguranje prim ML) u slovačkim pogonima Folksvagena, koja iznosi oko 1.800 evra, oko dva puta veća od proseka u zemlji.

Folksvagen je prisutan u Slovačkoj još od 1991. (kada je ova zemlja bila bila u sastavu Čehoslovačke), a svakako jedan od najvažnijih, ako ne i najvažniji, motiv invesiticije  je bila jevtina a kvalifkovana radna snaga. Ovaj nemački automobilski koncern investirao je istovremeno i u češku "Škodu", koja u socijalističko vreme proizvodila oko 200 hiljada automobbila, a sada oko 1,1 miliona godišnje. Radnici "Škode" imaju sada veće plate od proseka u Češkoj, negde za oko jednu trećinu. Ali, i to je potignuto postupno, uz dosta natezanja s nemačkim "gazdama". Pošto se se sada raščulo kakve su plate slovačkih radnika u Folksvagenu, sindikat u Škodi će verovatno biti odlučniji u svojim zahtevima da se njhove plate brže približavaju onima u Nemačkoj.


Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...