Štrajk u slovačkom Folksvagenu

Milan Lazarević

Iako imaju plate duplo veće od proseka u zemlji, slovački radnici se odlučili na prvi štrajk u Folksvagenu koji je investirao u Slovackoj još od 1991. kada je bila u sastavu Čehoslovačke
(foto, ulaz u slovačku fabriku Folksvagena)

Oko 12 hiljada zaposlenih u slovačkoj diviziji nemačkog Folksvagena (VW - Volkswagen) stupili su u generalni, neograničeni štrajk, saopštila je tamošnja sindikalna organizacija koja se nije dogovorila sa upravom firme o povećanju plata zaposlenih. 

To je, inače, prvi štrajk u slovačkom Folksvagenu koji je otvorio pogone u ovoj zemlji još 1991, u vreme kada Slovačka bila u sastavu Cehoslovačke.

vw-slovacka-skoda-

Radnici u slovačkom Folksvagenu snimljeni prošlog meseca kada su još samo pretili štrajkom

Bratislavska fabrika VW je najveći proizvođač automobila u Slovačkoj u kojoj značajne kapacitete imaju i korejska KIA i francuski PSA (Pežo-Sitroen). Lane je s proizvodnih linija u Slovačkoj sišlo oko 389 hiljada automobila Folksvagena.

Sindikat je istupio prema upravi firme sa zahtevom da se plate povećaju za šestinu. Do kompromisa se nije došlo iako su angažovani i posrednici iz vlade. VW je slovačkim radnicima ponudio, osim povećanja plata od 4,6 posto, koje bi odmah stupilo na snagu, i četiri posto od početka iduće godine, kao i jednokratnu linearnu isplatu od 350 evra svakom radniku.

Prosečna (bruto) plata zaposlenih u slovačkom VW, ne računajući zarade menadžerskog vrha koje se isplaćuju izvan ugovora sa sindikatima, iznosi oko 1.800 evra mesečno (u bruto platu su uračunati doprinosi za zdravstevno i penzijsko osiguranje). Ta plata je, inače, oko dva puta veća od prosečne u Slovackoj. Kako se ocenjuje nezvanično, izgleda da se

sindikat u Folksvagenu malo više zaleteo nego što je realno, i više se ugledao na to kolike su plate u nemačkim fabrikama Folksvagena nego što je uzimao u obzir slovačke plate. A mera bi, verovatno, najbolja bila da plate budu negde u sredini...  

VW montira u Slovačkoj sportska i privredna vozila kao što su Tuareg (Touareg), Audi Q7 i deo Porše Kajena (Porsche-Cayenne), kao i male automobile kao sto su Škoda Citigo, SEAT Mii i Folksvagen Ap (Up).

Uprava je odgovorila radnicima na proglašenje štrajka - upozorenjem da, ako nastave štrajk, mogu ostati ne samo bez toplog obroka, nego moraju sami plaćati doprinose za zdravstveno i penzijsko osiguranje, a ostajaće i bez 75 evra dnevno čiste plate.

Ovim povodom treba pomenuti da se u Slovačkoj, naročito u fabrikama korejskih industrijskih kompanija KIA i Samsung, zapošljavaju u poslednje vreme, dosta masovno, i radnici iz balkanskih zemalja, uglavnom preko posredničkih agencija. One koriste prazni prostor i surovo pljačkaju naše radnike koji tamo rade za 300-400 evra mesečno, bez zdravstvenog i penzijskog osiguranja. Oko dve trećine njihove bruto-plate bukvalno kradu agencije, tolerisane i od naših i od slovačkih vlasti.

Bandere i oglasne table s ponudama za posao u Slovačkoj, izlepljene su širom Srbije i neko bi trebalo konačno da bezakonju stane na put a posredovanje, ili barem nadzor, u zapošljavanju treba da preuzmu naše državne službe za zapošljavanje i odgovarajuće ustanove u Slovačkoj. Bruka jeste zajednička ali su žrtve samo naši građani...

 


Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...