Potražnja za čelikom raste u svetu

M. L.

Kina, iako smanjuje domaću produkciju, beleži rekordni izvoz. To su, verovatno, dobre vesti i za železaru u Smederevu
(Hesteel Serbia Iron - Železara Smederevo)

Ukupna svetska potražnja za čelikom raste u dosadašnjem toku godine i, uprkos ranijim prognozama, održaće verovatno taj trend i do kraja godine. Međunarodno udruženje prozvodjača čelika (WSI) saopštilo je prekjuče da će se, prema najnovijim procenama, ovogodišnja svetska potražnja čelika, uprkos očekivanog pada od 0,8 posto, povećati za 0,2 posto - tojest na 1,501 milijardu tona, (ranije  je bila predviđena tražnja od 1,488 milijardi tona). Porast tražnje je posledica, pre svega, kako se ocenjuje, povoljnije prognoze kretanja u Kini i Rusiji. Zahvaljujući tome, iduće godine potražnja za čelikom, prema WSA, porašće u svetu  za 0,5 posto, tojest na 1,51 miliardu tona. Prema ocenama analitičara, to je jedan od povoljnih indikatora oporavka ove grane, zasad makar i minimalnog,

U Kini se za ovu godinu sada očekuje (minimalni) pad tražnje od jedan posto tj na 665,6 miliona tona čelika. U aprilu se računalo s padom od četiri posto. Iduće godine se očekuje smanjivanje tražnje za čelikom u Kini za dva procenta tj na 652,3 miliona tona. Kina ima, inače, udeo od preko polovine u svetskoj produkciji čelika.

Svi ovi podaci su od značaju i za srpsku privredu -  kineska firma Hestil, jedan od najvećih prozvođača u ovoj grani, vlasnik je železare u Smederevu, čije poslovanje ima značajan uticaj na celu srsku ekonomiju.

U zemljama bivšeg SSSR-a, koje su članice već skoro zaboravljene Zajednice nezavisnih država (ZND -  postoji još na papiru i u nešto statistika), očekuje se do kraja godine snizenje tražnje za 1,6 posto tj za 4,1 milion tona. Za iduću godinu, međutim, predviđa se porast tražnje za 2,1 posto.

Proizvođači čelika širom sveta stalno se, kako podseća Rojters, žale na Kinu zbog toga što svetsko tržište, navodno, preplavljuje čelikom po cenama koje su, kako se tvrdi, dampinške. Vlada u Pekingu je obećala za ovu godinu smanjenje produkcije čelika od 45 miliona tona. Krajem jula ovo obećanje je bilo ispunjeno sa 47 procenata. Uprkos tome, izvoz čelika iz Kine raste već pola godine i verovatno će ove godine premašiti lanjski rekord od 112 miliona tona. 


Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...